(12.30 hodin)
(pokračuje Okamura)

Já tedy zopakuji návrh, o kterém budeme hlasovat. Za navrhovatele navrhuje poslankyně Věra Adámková, abychom přerušili projednávání tohoto tisku do 1. února 2020.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 97. Přihlášeno 115 poslanců, pro 115, proti žádný. Návrh na přerušení do 1. února 2020 byl přijat. Přerušuji tedy projednávání tohoto tisku.

 

Máme tady další bod a jedná se o

 

24.
Vládní návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb.,
Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů
/sněmovní tisk 527/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený tisk uvede místo místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka ministr kultury Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, ujměte se slova. Následně se připraví jako zpravodaj poslanec Jan Farský. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Ano, děkuji. Dobrý den. Ne že bych byl takový expert na Ústavu, ale přesto bych si dovolil vám předložit jeden z trojice návrhů zákonů s volební tematikou, které by měly sloužit k realizaci některých změn právě v oblasti volebního práva. Vy je máte jako dva tisky, 527 a 529. Tady ty změny vycházejí ze závěrů pracovní skupiny, která byla vytvořena na Ministerstvu vnitra, a také by v ní měli figurovat zástupci parlamentních politických stran.

Nyní projednávaným návrhem, to je tisk 527, je novela Ústavy. V ní je navrhováno stanovení pevného limitu konání řádných voleb do Senátu a také do zastupitelstev obcí a krajů, a to na první celý týden měsíce října, aby se termín voleb neposouval k letním měsícům.

Pak dochází k prodloužení volebního období v případě předčasných voleb do Poslanecké sněmovny tak, aby se konaly do 90 dnů od jejího rozpuštění. Dnes je tam 60 dní. Důvodem je vytvořit předpoklady k tomu, aby i v situaci rozpouštění mohlo být v budoucnu hlasováno korespondenčně. Tímto krokem dojde ke sjednocení délky lhůt s volbou prezidenta republiky.

Do Ústavy je také doplňováno ustanovení, podle kterého územní vymezení volebních obvodů pro volby do Senátu stanoví ústavní zákon, čímž se má na mysli ústavní zákon obsažený ve sněmovním tisku 528.

Účinnost zákona se navrhuje tak, aby se změny mohly promítnout již v řádných volbách do třetiny Senátu a zastupitelstev krajů na podzim roku 2020. Od těchto podzimních voleb 2020 do zastupitelstev krajů a Senátu by tento zákon už měl platit.

Toto je moje úvodní slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Jan Farský. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, k obsahu, který tady přednesl pan ministr Zaorálek, nemám, co bych dodal. Je to zákon velice stručný, řeší velice praktické problémy, které se dějí v tom, že když každé období má být maximálně čtyři roky dlouhé, tak někteří, kteří jste vstoupili do politiky už před několika volebními obdobími, víte, že se volby konaly v listopadu, teď už jsme v říjnu a za chvíli bychom skončili v srpnu. Takže to určitě je načase zastavit. Je to vládní návrh zákona předložený do Sněmovny v červnu letošního roku. Jako garanční výbor je navržen ústavně-právní výbor a nic nebrání projednání tohoto tisku.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádné přihlášené... Tak ano, s přednostním právem, nicméně nikdo jiný není, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já jsem neměl v úmyslu nějak zásadně uplatňovat přednostní právo, nicméně k tomuto bloku volebních zákonů se cítím povinen vystoupit, zejména k tomuto prvnímu, což je novela Ústavy, která přináší tři změny. Dvě z nich jsou pozitivní a jedna je podle mého názoru špatná. A nejen mého, věřím.

Jedna věc je, že tedy by se prodloužila doba, po kterou probíhá předvolební kampaň v případě předčasného rozpuštění Sněmovny, na 90 dní. To je jistě věc, která je pozitivní, aby se to standardizovalo, protože už máme Senát na rozdíl od doby, kdy toto ustanovení bylo přijato v Ústavě. Takže není žádný problém s tím, že Sněmovna případně delší dobu nebude fungovat.

Druhá věc, která se zavádí, je to pevné volební datum na první celý týden v říjnu ať už pro obecní a krajské volby, tak pro ty spojené senátní volby, to je také jistě pozitivní, protože to povede k větší předvídatelnosti veškerých záležitostí a podobně.

A pak je tam ta věc, která podle mě není pozitivní, a to je územní vymezení senátních obvodů pro volby do Senátu ústavním zákonem, který stanoví pevné seznamy obcí, kde je která obec, ve kterém obvodu. To je negativní ze dvou důvodů. Ten první z nich je, že tak jak je to navržené v tom následném ústavním zákoně, je vlastně zakonzervování toho současného stavu, který prostě přináší nerovnost hlasů, má občas nelogické uspořádání, nerespektuje ani hranice krajů, ani hranice spádových obcí s přenesenou působností. Není v tom prakticky žádná jakoby hlubší logika, ani to nejsou žádné historické celky, které bychom mohli nějak vytvářet a respektovat. To současné rozložení určitě není dobré, a proto mi přijde nevhodné ho ještě ústavně konzervovat.

Navíc máme zanesený princip volby do Senátu na základě rovného práva a toto rovné právo nemá být jenom uvnitř toho senátního obvodu, ale má být napříč těmi senátními obvody. To znamená, že senátoři by měli zastupovat přibližně stejné množství obyvatel, a to prostě v současné chvíli není a ten ústavní zákon to samozřejmě zakonzervuje v podobě, která to nebude nadále přinášet a respektovat. Na té pracovní skupině, jak bylo zmíněno, původně byla nanesena možnost, že by se to přepočítávalo například jednou za 12 let, tak aby nedocházelo k tomu, že někteří občané budou volit senátora každé dva roky a někteří jednou za 10 let, tak aby se obvody přepočítaly například vždy jednou za 12 let tak, aby se za tu dobu každý u těch voleb vystřídal právě dvakrát, pokud se tedy nepřestěhuje. Samozřejmě v tu chvíli má možnost volit víckrát, s tím my nic neuděláme, nebo naopak méněkrát. To si myslím, že je cesta, kterou bychom se měli vydat, to znamená, aby ty senátní obvody byly pevnější, aby respektovaly strukturu krajů, respektovaly strukturu trojkových obcí tak, aby tam byla spádovost, aby tam byla souvislost, tak aby ty celky, na které si voliči zvykají, měly nějakou vzájemnou škálovatelnost, aby do sebe vzájemně zapadaly.

To, že nyní máme senátní obvody, které překračují hranice historických zemí a krajů, nepovažuji za dobré a nepovažuji ani za dobré to konzervovat ústavním zákonem. Navíc to, že to zavedeme do ústavního zákona, se jeví pouze jako pokus, jak zabránit přezkumu té rovnosti hlasovacího práva, a takto se podle mě opravdu legislativa, navíc ústavní, dělat nemá. Čili tolik krátce ode mě.

Jsem pro to, abychom to pustili do druhého čtení a tam tu jednu část, která se týká senátních obvodů, velice pečlivě prodiskutovali, a navrhoval bych její vypuštění Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s přednostním právem vystoupí předseda KDU-ČSL Marek Výborný a připraví se poslanec Stanislav Grospič. Prosím, máte slovo.***




Přihlásit/registrovat se do ISP