(10.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Dominiku Ferimu. Kolega Hrnčíř posečká, s přednostním právem se přihlásil pan předseda Marek Výborný. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně, kolegyně, kolegové, já bych chtěl za poslanecký klub KDU-ČSL podpořit, nakonec jsem pod tím tiskem 466 také podepsán, jeho projednání. Většina věcí obsahových, meritum věci tady bylo zmíněno. Skutečně pokud například hranice škody byly, pokud se nepletu, stanoveny před 17 lety, tak skutečně dnes už neodpovídají nejenom právní, ale i ekonomické realitě. To je jeden z důvodů, proč je skutečně potřeba tyto věci napravit.

Chtěl bych poděkovat paní kolegyni Válkové, která se skutečně jako hlavní podílela na přípravě tohoto tisku, a tak jak bylo řečeno, i já bych podpořil potom na ústavně-právním výboru, kde bychom dokázali ty novelizace scelit do jednoho, tak abychom minimalizovali tu roztříštěnost. Myslím, že by to bylo ku prospěchu věci. Jsme připraveni i na ústavně-právním výboru se tomu věnovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji a nyní pan poslanec Jan Hrnčíř s řádnou přihláškou do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, já bych chtěl říci, že za klub SPD nemůžeme tuto novelu podpořit, a tím největším problémem, který tam vidíme, je právě to zvýšení hranice, kdy se stává vlastně třeba krádež trestným činem, to odlišení od přestupku na 10 tisíc korun. Tady se sice argumentuje, nebo navrhovatelé argumentují, že to zatěžuje samozřejmě trestní řízení, věznice atd. To je samozřejmě pravda. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pokud tu hranici zvedneme, zatížíme tím městské a obecní úřady, a už teď je samozřejmě problém i z pohledu majitelů třeba obchodů, kdy ti, co kradou v těch obchodech, tak si dávají pozor, aby se dostali do té hranice 5 tisíc korun. Zpravidla jsou to feťáci apod. V přestupkovém řízení vůbec doručit nějaké rozhodnutí nebo je potrestat nebo vymáhat nějakou pokutu či něco podobného už v tuto chvíli je v drtivé většině případů prakticky nemožné. Tím zvýšením pouze budeme legalizovat krádeže do 10 tisíc korun, žádný jiný efekt tam nebude, takže si myslím, že to je prostě hazard. A přece není problém využívat více alternativní tresty, veřejně prospěšné práce, náramky apod. Nemusí přece končit pachatelé krádeží za 5 tisíc korun ve vězení.

Takže já podávám návrh na zamítnutí tohoto tisku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, zaznamenal jsem návrh na zamítnutí, stejně jako asi zpravodaj. S faktickou poznámkou paní poslankyně Helena Válková. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Já možná ještě jednou to, co tady ale opravdu precizně a dostatečně podrobně vysvětlil pan kolega poslanec Feri na příkladu. Když ukradnu flašku - nebo tak to zrovna nevím, v tom se tak nevyznám, ale dejme tomu nějaký elektronický přístroj, a po té novele v případě, že by se schválila, bude mít hodnotu 7 tisíc, tak stále to bude ještě řešit jako přestupek správní úřad. Když potom podruhé ukradnu v obchodě nějakou vodku za, já nevím, kolik to teď stojí, dvě stě tři sta korun, tak už to bude před trestním soudem, protože je tam recidiva. A u majetkových trestných činů je právě příznačným charakteristickým znakem, ona je to téměř profese, buď pro ty lidi, kteří nějak nemají na nic jiného a rozhodli se, že budou delikventním způsobem kompenzovat nedostatek zdrojů, anebo pro opravdu profesionály, že opakují.

Čili tady opravdu se nemusíme obávat toho, že bychom nepostihovali trestnou činnost, která si zaslouží to označení trestný čin. Nám jde o ten první majetkový delikt, kde skutečně je těžké rozlišit 5 tisíc., 6 tisíc, 7 tisíc, a dostatečně jasně vám to bylo, pane kolego Hrnčíři, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, vysvětleno, že ekonomická situace se úplně změnila. Takže my chceme být jenom spravedliví, chceme, aby korespondovala ekonomická realita trestní represi, a to je všechno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě faktická poznámka Dominika Feriho, Jana Hrnčíře a potom řádná přihláška pana Zdeňka Ondráčka. (Faktická!) Také faktická? Dobře. Nyní faktická poznámka Dominika Feriho. Máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Snad ještě jeden argument, proč by o tom nemělo být rozhodováno v rámci trestního řízení, o tom skutku. Z toho důvodu, že sice obcím se přitíží, ale ono se jim teď ulehčuje každým rokem, protože ty skutky se stávají trestnými činy, byť původně zákonodárce koncipoval v tom roce 2001, že to byly toliko přestupky. To znamená, obcím se teď ulehčovalo každým rokem více a více a teď se to zkrátka nějakým způsobem dorovná. A pak se jim zase bude ulehčovat, protože ta hranice bude statická. Tam není žádný automat. Tam prostě bude pořád těch 10 tisíc a pak se s tím zase hne. Samozřejmě ty námitky chápu a jsem poslední, kdo by chtěl obcím ukládat další povinnost. Můžeme si nad tím sednout, můžeme se domluvit na nějaké debatě ohledně kompenzací například, ale obcím se ulehčovalo a teď se ten stav zkrátka vyrovnává, a o tom skutku by mělo být rozhodováno podle původního úmyslu zákonodárce v rámci toho správního řízení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Hrnčíře, připraví se Zdeněk Ondráček. Máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Já samozřejmě ty argumenty všechny vnímám, nicméně myslím si, že ten argument ekonomikou je docela lichý, protože když se podíváme na Polsko, hranice je zhruba 3 tisíce korun, sousední Slovensko asi 6 tisíc korun, takže nevidím úplně důvod, proč bychom měli mít tu hranici posazenu takhle vysoko. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. A nyní faktická poznámka pana poslance Zdeňka Ondráčka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Já bych jenom krátce zareagoval, proč navrhujeme to zvýšení. Víte, já pamatuji, když krádež byla 2 tisíce korun. Pak se skokově zvýšila ne o 100 % jako v tomto případě, ale zvýšila se na 5 tisíc korun, což je o nějakých 150 % tedy, a platí 17 let. Ekonomika se někam posouvá, naše, vaše příjmy se někam posouvají, příjmy obyvatel se posouvají, minimální mzda roste, a teď je tady návrh na 10 tisíc korun. Prvotrestaný pachatel, pokud ukradne do 10 tisíc korun, tak je to samozřejmě přestupek, tak jak zde bylo zmíněno, nebo bude to přestupek. Pokud to tak bude změněno, zatíží to obecní úřady, ale už bude potrestán za spáchání toho přestupku. A pokud bude znova někde páchat nějakou trestnou činnost a podruhé se dopustí jakékoliv krádeže v tom obchodě, o kterém se zmiňujete, a třeba toho feťáka, který jde a ukradne voňavku za 300 korun a před tím obchodním domem ji prodává za 150; a já myslím, že každý z nás, kdo se pohybujeme po městě atd., jsme někdy byli osloveni někým, kdo právě vylezl z obchoďáku a něco ukradl, a bylo nám to nabízeno, a jsou to věci rozličné, nejenom ty voňavky, ale i motorové pily a další věci z velkých obchodních domů - tak takový člověk bude potrestán stejně tak, jako tomu bylo dneska ve smyslu § 205 odst. 2 trestního zákoníku. Takže mluvíme o prvotrestaných lidech, a jestli mají ukrást do 5 tisíc, anebo do 10 tisíc korun. Pokud opětovně v tom rozhodném období tří let ukradnou byť jeden rohlík - rohlík asi není ten správný příklad kvůli některým, ale řekněme ukradnou tu voňavku, o které jsem se zde zmínil, tak už budou trestaní podle § 205 odst. 2, tak jako tomu je doposud. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě faktická poznámka paní poslankyně Heleny Válkové. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Já chci jenom upřesnit to, co tady řekl z toho ekonomického hlediska pan poslanec Hrnčíř. Totiž nemůžeme srovnávat situaci v Maďarsku a v Polsku, logicky, protože bychom museli znát - a to, co jsem si zjišťovala, když jsem si přečetla upozornění vlády právě v tom duchu, jak o něm bylo tady řečeno, že v Polsku je to nižší a v Maďarsku, tak se podívejte na jejich průměrné platy, podívejte se, kolik tam co stojí, a pak srovnejme situaci - díky bohu výrazně lepší v České republice. Čili to je nesrovnatelné. To je lichý argument. To je jedna věc. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP