(17.10 hodin)

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Já jenom jsem tady vlastně původně předložil návrh, který mi připadal jednoduchý, ve kterém jsem navrhoval, aby se přijalo opatření, kterým by se zamezilo tomu, aby někdo volil dvakrát v evropských volbách, a aby za to, kdy když to někdo poruší, byla příslušná sankce. Takže to, co tady znělo, ty připomínky si já netroufám posoudit, to učiní asi ústavně-právní výbor nebo někdo, aby se posoudilo, jestli to takto lze tady vznášet, jestli jsou to přílepky apod. Takže to si myslím, že se někde posoudí, jestli to je možné takto k tomu, co já jsem navrhl, přidat. Já si tím za sebe jist nejsem.

A na to, co tady řekl pan poslanec, nebo místopředseda Okamura, bych řekl jenom takovou krátkou poznámku. Já si za sebe prostě nemyslím, že fungování v orgánech evropských institucí je zároveň spojeno s nějakým odnárodňováním těch politiků, kteří tam jsou, protože já za sebe jsem mnohokrát byl v evropské Radě ministrů zahraničí, teď mám možnost jednat evropské Radě ministrů kultury, a já se tam nejezdím odnárodňovat. Jsem přesvědčen, že tam, když dneska člověk sedí jednak v případě kultury, tak to je dneska suverénní oblast každého státu, tzn. ještě oproti zahraniční politice tam každý stát má možnost dělat svou politiku, žádná evropská politika v tomto neexistuje.

A druhá věc, která je ještě podstatnější. Já bych tady rád připomenul, že když tam člověk jezdí, tak tam jede proto, že já jsem přesvědčen, že to je zájem toho státu. A kdo si to nemyslí, tak bych mu rád připomenul Československo v roce 1938, nebo ještě lépe Edvarda Beneše v roce 1938, který jezdil, leštil kliky a nikdo se s ním nebavil, protože žádné takové instituce tehdy neexistovaly. Jenom bych rád připomněl tu samotu Československa v roce 1938, kdy neexistoval žádný takový stůl, u kterého bychom se mohli s klíčovými zeměmi Evropy bavit. A já bych vám rád, kolegové, připomněl, že za 30 let se zahraničněpolitická situace ve světě výrazně zhoršila. Opakuji, když porovnám situaci před 30 lety a dnes, tak se zahraničněpolitická situace výrazně zhoršila. To znamená, možnost dneska být součástí evropských institucí, kde máme možnost vytvořit úplně jiné podmínky pro obhajobu zájmů státu, než to bylo v roce 1938, je podle mě veliká věc. Možná naše šance, kterou dneska máme, a proto si myslím, že evropské instituce bychom tady neměli líčit jako odnárodňovací instituce, ale instituce, kde máme šanci díky tomu jako stát vůbec do budoucnosti obstát. A takhle bychom je, si myslím, měli chápat.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. To bylo závěrečné slovo, a protože nezazněl žádný návrh, o kterém bychom měli hlasovat, tak končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji panu ministru, děkuji panu zpravodaji.

Seznámím vás s omluvami, které v průběhu projednávání tohoto návrhu přišly. Pan ministr dopravy Vladimír Kremlík se omlouvá z jednání Poslanecké sněmovny od 17 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, paní poslankyně Kateřina Valachová se také od 17 hodin do konce jednacího dne omlouvá také z pracovních důvodů.

 

Nyní se budeme zabývat bodem číslo

 

9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 311/2006 Sb.,
o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot
a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pohonných hmotách),
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 364/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. A pan poslanec Kubíček se ujme role zpravodaje. Ano, v pořádku. Takže teď má slovo pan místopředseda vlády. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tak jak bylo již zdůrazněno v rámci prvního představení návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích, tak jsou předkládány navrhované změny - zpracování nových poznatků z dřívějšího uplatňování zákona v praxi a potřeby upřesňujících pojmů v oblasti elektromobility. Dovolím si teď vytáhnout dvě tři zásadní změny, nebo to, co považujeme za to klíčové, za důležité.

Jedná se zejména tzv. precizaci výjimky z definice distributora pohonných hmot a s tím spojeného omezení povinností podnikatelů a nové vymezení toho, co je vlastně zahrnuto do výdeje pohonných hmot. Jedná se například tedy o výdeje mimo veřejně přístupné čerpací stanice, například ve stavebnictví, v lesním průmyslu, v zemědělství nebo v různých pracích v terénu.

Další změna se týká evidence výdeje opět pohonných hmot a struktury dat registrovaných dobíjecích stanic. To je právě to, co jsem už naznačil, ta změna spojená s nástupem elektromobility.

Dovolím si ještě další změnu uvést, a to je upřesnění, že zemním plynem pro použití v dopravě se mimo tzv. CNG, čili stlačeného zemního plynu, bude považovat i zkapalněný zemní plyn LNG a rovněž biometan. (V sále je hlučno.)

Současně bych si dovolil naznačit, že první dva návrhy se dotýkaly oblasti, myslím tím pozměňovací návrhy, které předložil pan poslanec Marian Jurečka, se týkaly oblasti boje proti tzv. daňovým únikům, přičemž konkrétně návrh pana poslance Jurečky na snížení tzv. kauce pro distributory pohonných hmot z 20 mil. na 10 mil. a dále požadavek na zrušení přestupku spočívajícího v nákupu pohonné hmoty od subjektu, který není oprávněn k obchodování s pohonnými hmotami. Nutno říct, že podmínky pro distributory pohonných hmot a stanovení výše kauce byly nastaveny už v roce 2013, a to novelu zákona o pohonných hmotách, a cílem tehdy bylo eliminovat daňové úniky v oblasti obchodování s pohonnými hmotami. To, jak ukázala praxe, tak se jednalo o krok správným směrem. Skutečně ty nastavené podmínky poměrně zásadním způsobem eliminovaly daňové úniky v této oblasti. Proto Ministerstvo průmyslu a obchodu vycházejíc mimo jiné tedy i z nesouhlasu Ministerstva financí prezentovalo k těmto návrhům stanovisko -

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Já se omlouvám, pane místopředsedo vlády. Dámy a pánové, prosím, o klid! Přestáváme slyšet, co nám pan ministr říká. Děkuji, prosím, pokračujte.

 

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček: - stanovisko negativní.

Třetí návrh požadoval zavedení tzv. nové povinnosti pro provozovatele čerpacích stanic LPG, a to tak, aby označili výdejní stojany informací pro kupující, že je zakázáno plnit zkapalněným ropným plynem mobilní tlakové nádoby. K tomuto návrhu nemělo Ministerstvo průmyslu a obchodu žádné výhrady, navrhlo spíše jeho zpřesnění, přesnější specifikaci, doplnění, což... ten nový text byl schválen hospodářským výborem. Takže s těmito závěry hospodářského výboru plně Ministerstvo průmyslu a obchodu souhlasí. Rád bych tedy tímto poděkoval předsedovi výboru, zpravodajovi, všem členům výboru, že se projednání a vyhodnocení těch pozměňovacích návrhů detailně věnovali, a dovoluji si požádat o podporu tohoto zákona jak na dnešním jednání, tak i potom v rámci dalšího legislativního procesu a třetího čtení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane místopředsedo vlády. Jak už bylo řečeno, tak zpravodajem hospodářského výboru místo pana poslance Kolovratníka bude v tomto případě pan poslanec Roman Kubíček. O tom nemusíme hlasovat. Jenom konstatuji, že usnesení výboru nám bylo doručeno jako sněmovní tisky 364/1 a 364/2. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, pan ministr přede mnou již řekl všechno, tak vás jenom seznámím s jednáním hospodářského výboru z 27. schůze, která se uskutečnila 2. května roku 2019. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny po vyslechnutí výkladu náměstka ministra průmyslu a obchodu René Neděly, zpravodajské zprávě poslance Martina Kolovratníka a po obecné a podrobné doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu projednat a schválit sněmovní tisk 364 ve znění schválených pozměňovacích návrhů, které jsou obsaženy v tisku 364/2, což jsou pozměňovací návrhy hospodářského výboru, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy, které nemají dopad na věcný obsah navrhovaného zákona. A zatřetí pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přednesl zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona v hospodářském výboru. To je za mě vše, děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP