(19.50 hodin)
(pokračuje Chvojka)

Určitě by debata, tak jak řekla správně paní ministryně, měla směřovat na půdu ústavně-právního výboru, či do podvýboru pro insolvence a exekuce, či možná na nějakou ještě další pracovní skupinu. Tady určitě nemá cenu vést nějaké hodinové dialogy či monology o tom, jestli je teritorialita dobrá, nebo ne, jestli krajská, nebo okresní, jestli sněhulák je dobrý, nebo ne, to opravdu patří na půdu ústavně-právního výboru, kde si myslím, že o tom budeme debatovat určitě dlouze a obšírně, protože to není úplně jednoduchá problematika.

Tudíž za mě by to bylo asi všechno, s tím, že si dovoluji ještě jednou navrhnout sloučenou rozpravu, co se týče tohoto bodu a bodu následujícího. (Gong.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, děkuji. (Gong.) Ten návrh jsem zaznamenal, takže jsem svolal kolegy do sálu a budeme hlasovat o sloučení. Je zde žádost o odhlášení. Já vás odhlásím, přihlaste se prosím znovu svými kartami.

 

Pro ty, co přicházejí, budeme hlasovat o sloučení obecné rozpravy k bodům 49 a 50. Už máme dostatečnou přítomnost v sále a vypadá to, že se nám počet víceméně ustálil.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro sloučení rozprav. Kdo je proti? Děkuji vám.

hlasování číslo 249 je přihlášeno 107 poslanců a poslankyň, pro 106, proti 1. Návrh byl přijat. Tímto jsme tedy rozpravu sloučili.

 

Než budeme pokračovat, seznámím vás s omluvenkami. Paní poslankyně Richterová se nám omlouvá od 19.40 hodin z rodinných důvodů, ošetřování člena rodiny, a pan poslanec Skopeček se omlouvá od 19.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů.

 

Nyní tedy musím otevřít bod 50, abychom mohli sloučit tu rozpravu.

 

50.
Návrh poslanců Lukáše Koláříka, Olgy Richterové, Kateřiny Valachové,
Jana Hrnčíře a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti
(exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 295/ - prvé čtení

Zde jsme byli v prvém čtení. Projednávání jsme přerušili v obecné rozpravě a v tom případě se mi tedy do otevření rozpravy přihlásil... ano, já jenom tady... připomínám, že stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 295/1 a svá místa u stolku zpravodajů by měli zaujmout poslanci Lukáš Kolářík, případně další z navrhovatelů, a pan poslanec Marek Benda.

 


Sloučená rozprava k bodům 49 a 50
/sněmovní tisky 545 a 295/

Ve sloučené rozpravě je s přednostním právem přihlášen pan místopředseda Okamura v tuto chvíli.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, exekucím jako problému se spolu se svými kolegy věnuji přes deset let. Byli jsme první, kdo začal veřejně tlačit na změny zákonů a celého systému, který kdysi nastal zřízením soukromých exekutorů. Navrhovali jsme jako dílčí změnu slučování exekucí či v minulém volebním období jsme navrhli, a zároveň nám to vláda tenkrát zamítla, místní příslušnost, tedy takzvanou teritorialitu. Ale od počátku nám bylo jasné, že skutečně systémové řešení je jen jedno, a to je deprivatizace, tedy zestátnění exekutorů. To je cílem SPD.

Tento návrh vládního zákona, který tady teď máme na stole k projednání, hovoří o soudních exekutorech, i když fakticky jde o soukromé instituce, jen s glejtem veřejnoprávnosti. Změny navrhované v tomto zákoně jsou do jisté míry zlepšení, ale neřeší jádro problému. Podle našeho hnutí SPD by bylo dobré, když exekuce bude spravovat jeden exekutor. Vládní zákon ale navrhuje, aby exekutor, který dostane pohledávku, ji předal tomu exekutorovi, který vede řízení, které bylo zahájeno jako první. Fajn, ale náklady na změny navíc nese věřitel nebo ve vyjmenovaných případech dlužník. A zbytečně. Jelikož kdybychom přijali námi navrhovanou teritorialitu, pak má každý občan místně příslušný exekuční úřad, tak jako má soud, a nic se nemusí přeposílat ani řešit dalšími zákony.

Nemyslím ale, že teritorialita, tedy místní příslušnost exekutorů, je samospasitelná. Zabrání sice skupování pohledávek anebo exekuční turistice, kdy nejatraktivnější destinací jsou či byli exekutorští gangsteři typu pana Vrány nebo Míky. (Hluk v sále.) Ano, kdyby se zavedla námi navrhovaná teritorialita exekutorů, tak Přerov přijde o pár miliard. Jak víme, nefunguje ani omylem nějaká samoregulace a kontrola zákonnosti v rámci Exekutorské komory.

Problém exekutorů nebyl a není jen ve špatných zákonech, ale v tom, že na tyto zákony mnoho exekutorů po léta beztrestně kašle. Problém je v samouzavřeném principu, kdy dosavadní vlády udělaly zcela trestuhodně z vymáhání dluhů byznys. Pokud je exekutor byznysmen, pak logicky tlačí na zisk a chce sedřít dlužníka na kost. A dosavadní vlády to podporují. Jenže cílem zákonodárců přece není a nesmí být zabezpečovat zisky exekutorům a lichvářům, alespoň my v SPD si to myslíme, ale je vidět, že politici z jiných stran, mnoho z nich, si to nemyslí. Naším cílem v SPD je napomáhat účinně, na jedné straně, aby věřitelé dostali zaplaceno, a současně, aby dluhy nezničily dlužníky. Český systém je ojedinělý zřejmě na celém světě. A povedlo se mu zruinovat velkou část populace a dostat ji do dluhových pastí. Neutěšujme se přitom stávajícími čísly.

K lidem, kteří jsou v exekucích, připočtěte prosím i jejich rodiny, které trpí lichvou a řáděním exekutorů také. A tady bych jenom připomněl, že už tady leží velmi dlouho návrh zákona z pera SPD, který by ukončil lichvu v České republice, to znamená, návrh na zastropování úrokových sazeb u spotřebitelských úroků. Problém exekucí není dávno jen to, že si někdo dokola půjčoval na dovolenou, ale to, že jeden dluh se mu znásobil tak, že pak už z dluhové pasti nebyla cesta. A naopak, stát v momentě, kdy takto zadlužený člověk nezvládá platit třeba zdravotní a sociální odvody, ho doráží jednak vysokým penále a samozřejmě také DPH, kterou na exekucích stát vybírá v té nejvyšší sazbě.

To, co tady předvádí vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM, tedy že nějak záplatuje díry v zákonech o exekutorech, je marné, protože to neřeší podstatu - a tou je chtivost zisku na straně jedné a bezbrannost obětí na straně druhé. Je to, jako chtít regulovat lišky, jak a nakolik smí oškubat kuřata. Je to nemožné, protože kdykoliv to půjde, liška kuře sežere. A ne proto, že by byla zlá, ale proto, že tak je stvořena.

Podle nás v SPD je řešení jediné, a to návrat zpět ke stavu, kdy exekuce řešili soudy a soudní exekutoři, tedy zestátnění exekutorů. Bohužel, či bohudík čas vyvrátil všechny mýty, které kdysi vedly k privatizaci exekucí. Při schvalování zákona o soudních exekutorech v roce 2000 byla hlavním argumentem předkladatelů tvrzená neefektivnost výkonu rozhodnutí ze strany soudů. Tehdejší úspěšnost systému výkonu rozhodnutí, prováděného soudy dle části šesté občanského soudního řádu nebyla však přesněji analyzována či vyčíslována, ale odhadovala se na 30 procent. Soukromí exekutoři tvrdili, že ta jejich čísla budou minimálně dvakrát vyšší. To se však ukázalo jako účelová nepravda. Průměrná efektivita vymáhání českých soukromých exekutorů je podle zprávy Hospodářských novin z letošního roku kolem 18 procent. Výjimka jsou přerovští exekutoři, kteří se prý chlubí vyšší, nejméně 25procentní úspěšností. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP