(18.50 hodin)
(pokračuje Benda)
Takže zrovna ta Británie - a teď ji nechci, já vůbec nekritizuji rozhodnutí, které přijali Britové v referendu, to bylo jejich naprosté právo. Ale ukazuje to, jaká ta referendální rozhodování mají obrovskou díru v tom, že sice dají nějaký pokyn, ale pokud není dostatečná vůle ten pokyn provést, pokud se objevují všemožné výmysly, zdržování a způsoby, jak ho neprovést, tak se stejně nic nestane. A upřímně řečeno to nakonec jenom zvyšuje frustraci v zemi a pocit nespokojenosti s tím.
Takže nezahrávejme si s referendy. Já už jsem si jednou takhle v minulosti přistoupil na to, že jsem si začal zahrávat s přímou volbou prezidenta, jak už jsem tady mnohokrát říkal, do dneška se za to omlouvám. Byla to veliká chyba, že jsem na tuto změnu Ústavy přistoupil, která výrazně posunula český ústavní systém. A myslím si, že bychom si neměli zahrávat s tím, že ho ještě posuneme vložením - a to ještě takto pochybného - referenda. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní vystoupí místopředseda Sněmovna Vojtěch Filip, zatím poslední diskutující v obecné rozpravě. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Já budu stručný. Mohl bych reagovat na vystoupení svého předřečníka nikoliv teď, ale před nějakou chvílí při jeho prvním vystoupení. Prostě náš právní názor se neshoduje na tom, co obsahuje článek 2 Ústavy. Ale to si myslím, že je mé právo takový názor vyslovit, a setrvávám na něm, protože Ústava ČR opravdu předpokládá, že bude existovat zákon, kdy lid vykonává svou moc přímo.
Na druhou stranu s ním mohu souhlasit, že můžeme kdykoliv přijmout speciální ústavní zákon, abychom rozhodli o tom nebo o onom. Ale to není předmětem tohoto jednání. Protože tady jde o to, abychom mohli takové referendum vyhlásit obyčejným zákonem, nikoliv ústavním, a proto také KSČM byla smířlivá k těm některým věcem, které byly rozporovány, ať už jde o otázku mezinárodněprávních závazků, nebo závazků, které se týkají i závažných vnitrostátních záležitostí, kdy ta intenzita toho dotyku na současný nejen právní řád, ale faktický stav společnosti může být vysoká. Takže to nám umožňuje, abychom se smířili s tím, že část věcí bychom museli rozhodovat v referendu jenom na základě ústavního zákona, nového ústavního zákona, jako byl jediný ústavní zákon o referendu o vstupu či nevstupu do EU, který dopadl nakonec ve prospěch vstupu, tak jak rozhodli občané ČR.
Na druhou stranu je tady řada závazků například v mezinárodněprávní oblasti, které takovou intenzitu určitě nemají a klidně by podle toho obyčejného zákona mohly být rozhodovány. Například jak dlouho má mít přístup ČR k mezinárodněprávnímu závazku o mořském dnu, který je jeden z 250 mezinárodněprávních závazků ČR. Ale evidentně tady zvítězila politická nevůle něco takového řešit a to negativní vymezení tedy je absolutní. To je tak možné. Já nechci zdržovat projednávání, myslím, že je před námi už jenom jedna debata v podrobné rozpravě, a proto mohu sdělit, že jsem rád, že jsme se konečně dostali k tomu, že zákon o referendu projednáváme, a že třeba budeme úspěšnější než v tom prvním pokusu, který prošel Poslaneckou sněmovnou, myslím, že to bylo před více než deseti lety, v roce, myslím, 2005 nebo 2006, kdy to prošlo, a potom to rozhodl Senát, který je obecným odpůrcem toho, aby rozhodovali lidé, a nikoliv jenom vybraní politici.
Takže přeji tomuto návrhu úspěch, ať už to bude kterýkoliv z návrhů, který nakonec kompromisem v Poslanecké sněmovně na ústavní většinu projde. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Rozhlédnu se po sále, jestli je zájem ještě o nějakou... v obecné rozpravě ne. Takže já obecnou rozpravu končím. Táži se na závěrečná slova. Má někdo zájem? Paní poslankyně Valachová, pan poslanec Michálek? (Nemají.)
A nyní tedy, tady padl totiž - já jsem v tu dobu neřídil schůzi, od vás předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek měl nějaký návrh, jenom abych věděl, v jaké fázi o něm budeme hlasovat, protože já jsem tady zrovna... a nemám to tady v poznámkách, tak abychom správně postupovali, jestli vás mohu poprosit.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Takže teď, jak bude otevřena podrobná rozprava, tak budeme hlasovat o návrhu, který jsem předložil jako zpravodaj na základě doporučení ústavně-právního výboru, tak aby další projednávání pokračovalo ve vztahu ke komplexnímu pozměňovacímu návrhu ústavně-právního výboru, který je obsažený ve sněmovním tisku 111/3. Takže vůči tomuto návrhu se budou dávat pozměňovací návrhy.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Takže já nejdřív zahájím podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být odůvodněny. Takže teď jsou tady nějaké návrhy na přednostní práva. Vy chcete tedy vystoupit? (K poslanci Michálkovi.) Takže teď budeme hlasovat o tom vašem návrhu, který jste teď přednesl. Dobře. Takže já zagonguji. Já vás odhlásím, přihlaste se všichni svými hlasovacími kartami.
S přednostním právem předseda klubu Pirátů.
Poslanec Jakub Michálek: Já jsem byl požádán kolegyní paní profesorkou Válkovou, abych ještě jednou vysvětlil, o čem se hlasuje. Vzhledem k tomu, že na ústavně-právním výboru došlo k podstatnému překopání toho původního návrhu sociální demokracie do podoby, kterou doporučil ústavně-právní výbor, tak teď je potřeba, abychom odhlasovali, že dále se bude projednávat ten tisk ve znění ústavně-právního výboru, ve znění toho komplexního pozměňovacího návrhu. Všechny další pozměňovací návrhy budou pak podávány k tomuto návrhu ve znění ústavně-právního výboru. A měli bychom to učinit velmi rychle, abychom to stihli do těch sedmi hodin.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže podrobná rozprava už bude potom následně, pakliže se to prohlasuje k tomuto komplexnímu pozměňovacímu návrhu, který byl zpracován. Víme, o čem budeme hlasovat.
Já tedy zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 214 přihlášeno 127 poslanců, pro 114, proti žádný. Návrh byl přijat.
Nyní v podrobné rozpravě je přihlášen s přednostním právem místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Následně já a následně poslanec Dominik Feri. Prosím.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak já děkuji za tuto příležitost. Vzhledem k tomu, že tedy byl zvolen nějaký jiný podklad prakticky, který se tedy v některých drobnostech přece jenom liší od toho mého původního návrhu, tak ten svůj původní návrh musím v tuto chvíli stáhnout, ale věřím, že ještě budu mít případně příležitost tyto pozměňující návrhy dodat v nějakém pokračujícím druhém čtení, protože věřím, že se s tím ještě dneska zcela nevyrovnáme. Čili děkuji za pozornost. Já svůj návrh dva, tři, čtyři, pět stahuji a předpokládám, že přijdu s jiným. A také děkuji Sněmovně, že vybrala jako ten základ ten kompromisní návrh, na kterém můžeme dále pracovat. Děkuji. ***