(18.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, mě tady velmi nemile překvapilo, co tady řekla předsedkyně komise pro Ústavu Kateřina Valachová z ČSSD. Čili vy vůbec nemáte informace? My jsme byli na společné večeři vedení Senátu a Poslanecké sněmovny. Za nás se zúčastnil pan předseda Sněmovny Vondráček, pan místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal tam byl také, já jsem tam byl a další. Za tu druhou stranu tam byl například předseda Senátu pan Kubera a další. Já tedy, upřímně řečeno, ta jména ani neznám, těch místopředsedů Senátu, protože je příliš nikde moc nevidím, takže se omlouvám, že nemůžu jmenovat další, ale byli to místopředsedové Senátu. A tam bylo jasně na můj dotaz před svědky řečeno, byli tam i kancléři, byl tam na té večeři i pan kancléř Morávek a další, na můj přímý dotaz, jestli Senát nechá vůbec projít jakoukoliv verzi zákona o referendu, jakoukoliv jsem řekl, pan Kubera tam řekl: Ne. Já vám tady říkám na rovinu, že Senát nenechá projít žádnou verzi o referendu! A já jsem (nesroz.) ještě řekl, kdo na té večeři byl, což teď nevím, kdo tady ze sálu byl, myslím, že možná nikdo další, že to bylo vedení Sněmovny a vedení Senátu, nebo jestli tam byla paní místopředsedkyně, nevím - tak já jsem se ptal: řeknete to novinářům, kteří čekají venku? A pan předseda Kubera řekl, že ne, že to novinářům říkat nechce. Velice dobře se na to pamatujeme. Takže co tady mluvíte o kompromisní variantě? Co říkáte, co bude chtít Senát, když ti nám na rovinu řekli, že to nechtějí? Takže to není pravda, co říkáte.

Druhá věc je, že jsem se vylekal, co tady řekl místopředseda Sněmovny pan Pikal. On řekl, že Piráti nechtějí vlastně hlasovat o mezinárodních smlouvách, to znamená o členství v EU či NATO, protože není možné, aby se těsnou většinou rozhodovalo o členství v takových organizacích. Například těsnou většinou. No tak to jsem si poznamenal, tu větu, to je perla. To je zřejmě náhled Pirátů na demokracii. Takže referendum ne, protože by někdo mohl nějakou těsnou většinou, bůhví jakou, rozhodovat. No to je neuvěřitelný!

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Poslankyně Valachová s faktickou poznámkou, po ní poslanec Navrkal. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Jako předsedkyně stálé komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro Ústavu samozřejmě Sněmovně musím tady vyjádřit zásadní rozhořčení, že jsem na této večeři nebyla, samozřejmě, když se tam tedy jednalo o ústavních změnách. Doufám, že budu příště pozvána.

Kompromis z hlediska toho, co by mohlo mít naději na úspěch v obou komorách, samozřejmě projednáváme na oficiálních setkáních stálých komisí pro Ústavu obou komor Parlamentu, Senátu i Sněmovny, což samozřejmě všichni členové vědí. To, že se Senát staví k formě referenda tak, jak ho připravuje Poslanecká sněmovna, a usiluje o 120hlavou podporu, negativně, to je pravda. Na druhou stranu my máme čisté svědomí, například z hlediska ústavních změn, že jsme v tomto ohledu vyšli vstříc, to znamená, že v tuto chvíli referendum neumožňuje změny ústavního pořádku. Pokud Senát i tak neumožní občanům a občankám České republiky možnost využití referenda, je to jeho odpovědnost, ale my máme čisté svědomí. Myslím si, že jsme hodně odpracovali, ten kompromis odpovídá kompromisu. Řekla jsem už na začátku, že žádná z politických stran není stoprocentně spokojená. Co je ovšem podstatné, poctivě usilujeme o to, aby lidé možnost přímo se účastnit na věcech veřejných měli.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Poslanec Navrkal, faktická poznámka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Navrkal: Děkuji. Já bych jenom prostřednictvím předsedajícího rád reagoval na slova Tomia Okamury. Jde o to, že to, že tady by měly být různé standardy pro přijímání nějakých rozhodnutí. Tak to přece platí i tady v Poslanecké sněmovně, třeba právě když rozhodujeme o změnách ústavního pořádku jako teď, že prostě tady to musíme přijímat nějakou větší většinou, než je nadpoloviční. Nechápu, proč se tomu tak divíte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A nyní s přednostním právem pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, pan místopředseda Okamura tady citoval z našeho dlouhodobého programu, o kterém se vyjadřoval tak, že je to náš program, se kterým jsme šli do voleb. Ale my jsme šli do voleb s volebních programem, protože náš dlouhodobý program je na desítky let dopředu. A my si uvědomujeme, že v rámci volebního období nemůžeme prosadit všechno.

Proto jsme v tomto volebním programu slíbili, že podpoříme zavádění prvků přímé demokracie, například celostátní referendum. Slíbili jsme, že to podpoříme, že se to stane. Ne že o tom tady budeme mluvit další čtyři roky. Vy jste tady seděl v minulém volebním období čtyři roky prostřednictvím předsedajícího, vy jste měl možnost to prosadit, ale teď se tady vyjadřujete zase jenom: My, my, my, my. My to takhle chceme s našimi 22 hlasy, nebo teď možná už méně hlasy.

Ale my, abychom to schválili, potřebujeme ústavní většinu. Jinak to vždycky skončí jenom povídáním. A to my tady přece nebudeme další čtyři roky, abychom tady dohromady už osm let povídali o tom, že slibujeme referendum. Ne. My jsme do toho šli s tím, že to referendum v tomhle volebním období zajistíme, a to v té podobě, aby to nevedlo k nějaké katastrofě, aby si to lidi vyzkoušeli, protože tady pěstujeme demokracii. Máme 30 let od doby, kdy tady skončil komunistický režim, a nemůžeme očekávat, že se tady ta demokracie z ničeho nic sama postaví. Takže pokud chcete referendum, musíte o tom jednat. A my jsme jednali, máme tady návrh více stran, samozřejmě že tam byly různé ústupky, něco prošlo, něco neprošlo. A musíte přesvědčit volené zástupce občanů, což se vám zatím nepodařilo, protože těmito vystoupeními přispíváte akorát k tomu, že se vyčerpá čas na projednání tohoto návrhu a odloží se to na jiný den, takže to bude přijato později.

Vy jste nás tady obvinil z toho, že jsme hlasovali, nebo že podporujeme, že jsme zradili náš program, že prosazujeme, aby stačilo 450 tisíc podpisů. No ale jak to vzniklo? To nebyl náš požadavek. Ten původní návrh měl 850 tisíc podpisů. A to byl požadavek sociální demokracie, která nám řekla, že když tam bude míň než 450 tisíc podpisů, tak to nepodpoří. A co to znamená pro normálního člověka? No že v tomto volebním období referendum nebude. Pokud bychom nepřistoupili na tenhleten požadavek, tak žádné referendum nebylo. Táhli bychom se s tím další léta a léta. Udělali jsme maximum pro to, aby výsledkem bylo to, že skutečně za ty čtyři roky tady něco odpracujeme. Je to prostě postupný proces. Samozřejmě začali jsme tím, že tam nebudou všechny mezinárodní smlouvy, budou tam nějaké mezinárodní smlouvy, jako třeba byla ACTA a podobně. Nebudou tam ústavní změny, nebudou tam mezinárodní organizace, jako Evropská unie. Ale někde se začít musí. Je to postupný proces, lidi se učí, aby se zvládli orientovat v té demokracii.

A vy to určitě víte prostřednictvím předsedajícího. Když jste chtěl být úspěšný podnikatel, tak to taky nezačínalo tím, že jste si postavil obrovský barák s věžičkami a najednou jste začal ve velkém, ve stamilionech podnikat. Prostě jste to od začátku začal od píky s nějakou malou agenturou a postupně jste to budoval, učil se nové věci. A takhle jste to stavěl a trvalo vám to mnoho a mnoho let, než jste se dopracoval k tomu, že máte ten barák s věžičkami. (Pobavení v sále.)

A stejně tak je to tady v Poslanecké sněmovně. My jsme dospěli k výsledku, který se opírá o shodu mnoha politických stran. Ta shoda je obsažena v komplexním pozměňovacím návrhu ústavně-právního výboru, který byl představen v tisku 111/3. A toto je návrh, který je podle mě životaschopný, který může získat podporu v Poslanecké sněmovně. Jestli získá podporu v Senátu, to je politická zodpovědnost senátorů. Je možné, že nám to Senát ještě více zredukuje, ale myslím si, že bychom do Senátu měli poslat takovou variantu, za kterou se postavíme. Senát nám to třeba vrátí a budeme jednat o tom, k čemu se v tomto volebním období dopracujeme. Byl bych rád, abychom alespoň třeba v nějaké užší podobě životaschopné referendum v tomto volebním období schválili.

A mám poslední otázku prostřednictvím předsedajícího na pana kolegu Okamuru. Chtěl jsem se zeptat, kolik že to vlastně referend proběhlo zatím v SPD? Mohl byste nás seznámit s odpovědí na tuto otázku? My se rádi poučíme. My to občas provozujeme (smích z lavic Pirátů), ta referenda, v pirátské straně. Není to vždycky jednoduché, ale máme ty praktické zkušenosti. Pirátská strana trvá deset let a můžu vás ujistit, že to zatím zdaleka není dokonalé a že se pořád ještě máme co učit. (Hlasitý potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Okamura s přednostním právem. Prosím, pane předsedo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já bych chtěl poděkovat panu předsedovi Michálkovi za věcné vystoupení. Věcné vystoupení, ale nic to nemění na faktu, že my držíme program, že Senát stejně řekl, že žádný zákon o referendu nechce, takže není třeba v tomto ohledu... A pakliže kompromisy, sami víte, že jsou kompromisy a kompromisy. Nemůžete dělat kompromisy s podvodníkem, se zlodějem. To neříkám, že to tak je v tomto případě, ale říkám v životě. Ale můžete dělat kompromisy nad slušnými věcmi, které jsou v nějakých mantinelech nějakého kompromisu, který je přijatelný. A já jenom říkám politicky, že mi připadají ty vaše kompromisy v uvozovkách už za hranicí toho, co jste slibovali voličům. Protože je skutečně velký rozdíl, když slibujete, že můžou hlasovat o členství v Evropské unii, a najednou řeknete, že ne, že o tom hlasovat nemůžou. To mi připadá velký rozdíl, ale je to můj politický pohled, vy máte jiný.***




Přihlásit/registrovat se do ISP