(Schůze pokračovala ve 14.01 hodin.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 35. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Ivan Bartoš má náhradní kartu číslo 8.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Vondráček Radek - zahraniční cesta, Běhounek Jiří od 14 hodin do 16.30 - pracovní důvody, Beitl Petr - zdravotní důvody, Dolínek Petr od 16.30 - pracovní důvody, Dvořák Jaroslav od 14 hodin - zdravotní důvody, Krejza Karel - zahraniční cesta, Okleštěk Ladislav - zdravotní důvody, Pražák David od 15 hodin do 19 hodin - pracovní důvody, Procházková Věra - zahraniční cesta, Rais Karel - zahraniční cesta, Richter Jan - zahraniční cesta, Staněk Pavel od 14 hodin do 17 hodin - pracovní důvody, Šafránková Lucie od 14 hodin do 17 hodin - pracovní důvody, Špičák Julius - zahraniční cesta, Válek Vlastimil - pracovní důvody, Volný Jan - zdravotní důvody, Volný Lubomír - zdravotní důvody, Vyzula Rostislav - zdravotní důvody.
Dále se omlouvají členové vlády: Babiš Andrej - pracovní důvody, Hamáček Jan - osobní důvody, Kremlík Vladimír - pracovní důvody, Petříček Tomáš - zahraniční cesta, Toman Miroslav - zahraniční cesta.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nejdříve mám pro vás organizační sdělení:
Za prvé, ve středu 6. listopadu bude od 9 do 14 hodin vyhrazen čas pro 36. schůzi Poslanecké sněmovny, jak rozhodla Sněmovna v pátek 1. 11., a v 15.30 budeme pokračovat 35. schůzí Poslanecké sněmovny;
Za druhé, ve čtvrtek 7. listopadu bude pokračovat 35. schůze Poslanecké sněmovny, a to bodem 317, což jsou písemné interpelace. Po jejich případném vyčerpání bude schůze pokračovat v 11 hodin.
Dnešní grémium se shodlo, aby body 173, sněmovní tisk 543, a bod 174, sněmovní tisk 620, schváleného pořadu, které se týkají záležitostí EU, byly zařazeny pevně na dnes jako první dva body jednání. Poté bychom případně pokračovali projednáváním bodů z bloku druhého čtení - zákony.
Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou. (V sále je hluk.)
A nyní dávám prostor pro vystoupení poslanců s návrhy na změnu schváleného pořadu 35. schůze. Mám tady tři žádosti o vystoupení. Takže jako první vyzývám předsedu pirátské strany Ivana Bartoše a připraví se předseda KDU-ČSL Marek Výborný. A prosím vás o klid v Poslanecké sněmovně, abychom slyšeli, co navrhuje pan předseda! Prosím.
Poslanec Ivan Bartoš: (Není zapnutý mikrofon. - Mpř. Okamura: Pardon.) Dobrý den, dámy a pánové, pane předsedající, já bych chtěl navrhnout změnu programu. Poslanecká sněmovna dříve na 35. schůzi pevně zařadila bod 209, je to sněmovní tisk 447, je to zákon o právu na digitální službu, a to na středu 6. 11. jako první bod. Protože ale zítra dopoledne budou probíhat mimořádné schůze a na třetí čtení se v rámci 35. schůze ve středu vůbec nedostane, prosím o změnu pevného zařazení tohoto bodu jako první bod v bloku třetích čtení, ale bez pevného data.
Já připomínám, že tento návrh není v kolizi s projednávanými sněmovními tisky 509 a 490. Pouze znamená, že v pátek, až budou všechny mimořádné schůze ukončeny a 35. schůze obnovena, bude jako první z dalších bodů ve třetím čtení právě právo na digitální službu. Prosím tedy o podporu tohoto návrhu, který považuji za zcela nekonfliktní. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, mám zaznamenáno. Další s přednostním právem vystupuje předseda KDU-ČSL Marek Výborný a připraví se předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a dále pan poslanec Dominik Feri. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, pěkné odpoledne. Já bych měl s dovolením dva návrhy. Jeden je na pevné zařazení jednoho bodu, který máme v programu této 35. schůze Poslanecké sněmovny, a jeden je úplně nový bod.
Všichni víme, že v posledních dnech se velmi intenzivně i ve veřejném prostoru hovoří o spravedlivém požadavku učitelů na růst jejich platů a také na to, abychom všichni plnili sliby, které jsme učitelům dali, protože právě učitel je základem kvality našich škol a my potřebujeme nutně, a je úplně jedno, v jakém tričku tady kdo sedíme, potřebujeme v českých školách udržet skutečnou kvalitu, a to dokážeme pouze tehdy, když skutečně zvedneme platy učitelů tak, aby nebyli - a bohužel, může se nám to líbit, nelíbit, je to tak, aby to nebyli nejhůře ohodnocení absolventi vysokých škol v České republice, což bohužel stále platí. Je to výzva, když tady vidím před sebou předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO pana Faltýnka, je to výzva pro vládu, je to samozřejmě výzva i pro nás, pro opozici.
Já rozumím tomu spravedlivému požadavku učitelů, který tady jasně vzešel, aby se s platy učitelů skutečně už něco dělalo, a to i v kontextu a v duchu usnesení Poslanecké sněmovny. Dámy a pánové, já bych chtěl upozornit na to, že Poslanecká sněmovna 27. března naposledy, a ono to nebylo poprvé, ale 27. března 2019 přijala své usnesení číslo 582, kde jsme mimo jiné podpořili vládu, ano podpořili vládu k dosažení strategického cíle, to je navýšení platů pedagogů na 130 % průměrné mzdy. Opakuji, průměrné mzdy v tom daném roce. Nikoli v nějakém porovnání s rokem 2017, o čemž velmi rád hovoří například pan premiér.
Čili já myslím, že je namístě, abychom požádali vládu o kontrolu plnění tohoto usnesení, jak v rámci strategického rámce skutečně budeme schopni v roce 2021 splnit slib, který jsme dali a kterým také usnesení Poslanecké sněmovny vláda podpořila, nebo Sněmovna podpořila a vyzvala vládu, aby takto činila i rozpočtové kroky, aby v roce 2021 učitelé pobírali minimálně 130 % průměrné mzdy roku 2021. ***