(12.10 hodin)
Poslanec Petr Bendl: Děkuji, že jsem se z vymazaného dostal na namazaného (se smíchem).
Pane předsedající, kolegyně, kolegové, musím zase obráceně k tomuto materiálu říct, že je veskrze pozitivní, že tam dochází k řadě změn, které, myslím si, zejména řádní vlastníci pozemků, kteří se o své pozemky starají a kteří sousedí s vlastníky pozemků, kteří se o své pozemky příliš nestarají, nechávají je zarůst plevelem a podobně, těm přináší nástroj... (Řečník se odmlčel pro velký hluk.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, prosím o klid, ať všichni slyšíme, co pan poslanec říká. Děkuji. Prosím, pokračujte.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji, pane předsedající. ... nástroj, jak tu situaci řešit. To považuji za správné a pozitivní. Takže s tím návrhem zákona jako celkem problém nemám.
Co ale jsme diskutovali a nemůžu tady znovu nezmínit, je ta evidence a povinné hlášení zemědělců směrem ke včelařům, kde opravdu ty včely nemůžeme přesvědčit, aby v okamžiku, kdy některý ze zemědělců používá postřiky na své půdě, tak těm včelám nejsme schopni vysvětlit, že nemají v tu dobu lítat na ty ošetřené pozemky. Nevidím v téhle evidenci vlastně žádné pozitivum, spíš byrokracii. To, že dochází k úhynu včelstev, to dochází, to je pravda, ale po debatě s panem ministrem zemědělství, který mi potvrdil, že jsou to spíš jednotky včelstev, než že by se tak dělo v nějakém větším množství, a umím si představit, že by buď tato evidence vůbec vymizela, protože lokálně stejně mezi s sebou ti zemědělci, nebo často jsou zemědělci zároveň včelaři, což je tedy i můj případ, ale já nepěstuji řepku, takže sám sobě nemusím hlásit, kdy mé včely nemají lítat na půdu, kterou jsem ošetřoval. Ale myslím si, že to je jedna z evidencí, kterou bychom si mohli do budoucna odpustit, protože se ukázala jako nepříliš efektivní. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče. Konstatuji, že od 12.00 do 13.00 se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Václav Klaus.
Nyní je v rozpravě přihlášen pan poslanec Holomčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Radek Holomčík: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, dovolil bych si vás zdvořile požádat o podporu svých dvou pozměňovacích návrhů, které jsem k tomuto zákonu předložil. Budu velice stručný. Ten první se týká již mým předřečníkem zmiňované povinnosti hlásit aplikaci pro včely škodlivých prostředků včelařům. Přišli jsme s takovou technickou vychytávkou, resp. legislativní, která by zjednodušila a vlastně zdigitalizovala celý ten proces hlášení. A druhý návrh se týká nějakého rozšíření poradenských služeb ze strany ÚKZÚZu směrem k zemědělcům tak, abychom na základě nějakých státních kapacit podpořili racionalizaci konvenčního zemědělství, protože je to i ve vztahu ke stavu naší krajiny velice důležité.
Souhlasím s panem kolegou Bendlem, který tady hovořil o té evidenci, v tom, že systém, tak jak je postavený teď, není úplně šťastný, z celé řady důvodů. Možná spolu nemusíme souhlasit v tom, proč to současné nastavení nepovažujeme za šťastné. Samozřejmě diskuse o tom, jak v tom pokračovat, jestli by se nemělo změnit hlášení, aby nebylo směrem ke včelařům, ale třeba jenom k ÚKZÚZu - Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému. Myslím si, že by ta diskuse měla probíhat. Nicméně teď jsem vycítil i z jednání na výboru, že vlastně není nějaká extra vůle ten systém teď měnit, takže jsme představili alespoň tady krok, který vlastně je součástí toho trendu, to znamená digitalizace státní správy.
Takže ještě jednou si dovoluji vás velice zdvořile požádat o podporu svých dvou pozměňovacích návrhů. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickou poznámkou bude reagovat pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Na jednání zemědělského výboru jsme si slíbili, že se tomuto věnovat budeme, co se týká evidence postřiků. Nevím tedy, k čemu by to bylo, kdybychom ji poslali ÚKZÚZu. Hlavní důvod byl, že chceme chránit včelstva. Zjistilo se, že včely neumíme přesvědčit, aby nelítaly na některá pole, protože tam prostě došlo k postřiku. A chápu, že když někdo chce zachovat nějakou evidenci, že by jako hledal jiné důvody, ale když ji zrušíme, nic se nestane. K většímu úhynu včelstev nedojde. Ten úhyn není nějaký superkatastrofální. Ale koho to třeba trápí, znám případy, kde došlo k postřikům, a na základě toho dostali někteří koně alergické reakce a uhynuli. Jenomže zase jsou to spíše jednotky. Asi by se to dalo řešit způsobem, který bude daleko méně komplikovaný.
Pan ministr na jednání zemědělského výboru slíbil, že se té elektronické evidenci pověnuje dovnitř úřadu, tak aby to bylo co možná nejjednodušší. Myslím si, že vlastně návrh pana kolegy říká, že máme tu evidenci přenést - nahlásit to na zemědělství a to zemědělství to pak bude říkat těm včelařům. V tom moc zjednodušení není. Takhle máme ten systém, že to zemědělec říká rovnou včelaři. Pan ministr se tomu logicky brání, protože by to trvalo zbytečně dlouho. A to už pominu situaci, že k těm postřikům vůbec nakonec nemusí dojít.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Omlouvám se, pane poslanče, čas vypršel. Děkuji. Mezitím je přihlášen s faktickou poznámkou pan poslanec Holomčík. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Holomčík: Dobrý den. Děkuji za slovo. Rád bych reagoval na pana kolegu Bendla. Ten návrh říká, že to zemědělec nahlásí na jedno konkrétní místo a ministerstvo skrze systém zajistí informování dotčených. Ministerstvo, potažmo legislativa, která prošla přes ministerstvo, dává zemědělci povinnost. A my to bereme tak, že pokud dává povinnost, tak by mělo udělat maximum pro to, aby to naplnění bylo pro zemědělce co nejsnazší. To znamená, zemědělec nahlásí věc na jedno místo a už se nestará o to, jakým způsobem budou včelaři informováni. To je jenom taková drobnost. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Bendl bude reagovat s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji. Pan kolega v podstatě potvrdil to, co jsem říkal. Dnes to funguje tak, že zemědělec to hlásí přímo včelaři, pošle mu dopis poštou nebo mu to pošle mailem, podle toho, jaké spojení má. To, co je v návrhu, je, že zemědělec to pošle Ministerstvu zemědělství a Ministerstvo zemědělství to pošle včelaři. To mně přijde, že si to spíš komplikujeme, než že si to zjednodušujeme.
A jinak jsem si tady ještě s panem ministrem pošeptal pro vaši představu, že máme přes 600 tisíc včelstev, a ten úhyn se týkal zhruba 15. Toto jsou fakta. ***