(Jednání zahájeno v 9.01 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 34. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak jsem vás právě všechny odhlásil a poprosím vás o vaši prezentaci zasunutím karty. Případně mi sdělte, kdo hlasuje s kartou náhradní.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tyto poslankyně a poslanci: Jiří Bláha - rodinné důvody, Jaroslav Dvořák - pracovní důvody, Jan Farský - zahraniční cesta, Petr Gazdík od 13 hodin - pracovní důvody, Tomáš Hanzel - osobní důvody, Milan Hnilička od 14 do 16 hodin - pracovní důvody, Tereza Hyťhová do 14.30 - zdravotní důvody, Ivan Jáč od 14.30 - pracovní důvody, Kateřina Valachová do 13 hodin - zdravotní důvody, Jan Volný - zdravotní důvody, Miloslava Vostrá do 13 hodin - pracovní důvody. Ještě nyní přišla omluva, omlouvá se mezi 9.00 a 9.15 z pracovních důvodů pan poslanec Julius Špičák.

Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš - zahraniční cesta, Marie Benešová - osobní důvody, Richard Brabec - zahraniční cesta, Karel Havlíček - zahraniční cesta, Vladimír Kremlík - pracovní důvody, Tomáš Petříček - zahraniční cesta, Robert Plaga - pracovní důvody.

S náhradní kartou číslo 15 hlasuje pan poslanec Feranec.

Jelikož nemáme k projednání body z bloku třetích čtení, u kterých by byly splněny zákonné lhůty, měli bychom se věnovat pevně zařazeným bodům: 315 - kontrola usnesení Poslanecké sněmovny č. 416 ve věci valorizace příspěvku na péči, a bod 31, sněmovní tisk 509 - vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, druhé čtení.

Poté bychom případně pokračovali projednáváním dalších bodů dle schváleného pořadu - zákony druhé čtení. Připomínám, že ve 12.30 máme pevně zařazené volební body 250, 252, 253, 254 a 255. Ve 14.30 máme pevně zařazené body 313, 17, 44, 171, 180, 89 a 149. (V sále je hluk.)

Já poprosím o klid v sále. Prosím o klid. A případně, zda někdo z poslanců má zájem vystoupit k pořadu schůze. V tuto chvíli nevidím nikoho, kdo by se hlásil k pořadu schůze. Mám tedy za to, že budeme pokračovat dle již schváleného pořadu.

Tak. Ještě tu mám jednu milou povinnost. Ve středu 25. září 2019 slaví narozeniny paní poslankyně Zuzana Ožanová. Takže všechno nejlepší, hodně zdraví. (Potlesk.)

 

Budeme pokračovat dle schváleného pořadu bodem 315, který tímto otvírám.

 

315.
Kontrola plnění usnesení Poslanecké sněmovny č. 416
ze dne 7. 12. 2018 ve věci valorizace příspěvku na péči

Prosím, aby se slova nejprve ujala navrhovatelka tohoto bodu, paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová, která, bude-li souhlasit, se stane zároveň i jeho zpravodajkou. Poté jsem zaznamenal s přednostním právem paní ministryni práce a sociálních věcí. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, dobré ráno. Já bych vám chtěla nejdříve poděkovat, a to za to, že jsme vůbec tento bod zařadili na program našeho jednání. Chci také poděkovat za to, že jste tehdy, když jsme o tom hlasovali v minulém roce, v tomto usnesení mu dali tak širokou podporu, protože tehdy opravdu tady kromě pár zdržení nikdo nebyl proti tomu, abychom tedy zavázali vládu k tomu, aby připravila jasný, konkrétní valorizační mechanismus pro dávku příspěvku na péči.

Jedná se o sociální dávku, kterou u nás pobírají statisíce lidí, ať už jsou to osoby pečující o lidi, kteří jsou nezletilí, tedy o děti, které mají nějaké vážné zdravotní problémy, většinou jsou tedy těžce zdravotně postižení, hendikepovaní, nebo jsou to lidé, kteří pečují o seniora. Samozřejmě příjemce té dávky je právě přímo ten klient, který si pak sám může určit, jestli tou pečující osobou bude někdo z blízké rodiny, pokud je to u nich možné, anebo jestli si za ně nakoupí nějakou službu.

Myslím si, že v případě sociálních dávek, jako je tato, je ideální nastavit valorizační mechanismus, který je předem jasně daný, uzákoněný a který počítá s navázáním na konkrétní ekonomické ukazatele, a proto jsem, už když jsme projednávali novelu zákona o sociálních službách, navrhovala pozměňovacím návrhem takovýto mechanismus zavést. Já jsem navrhovala tehdy to, abychom navázali výši příspěvku na péči procentuálně na minimální mzdu, protože se domnívám, že to je ukazatel, který velmi dobře odpovídá tomu, jakým způsobem ta péče může být ohodnocována. Přece jenom je to adekvátní mzdě, kterou ten člověk během péče nemůže většinou pobírat, nebo může pobírat jenom třeba v omezeném rozsahu, protože sám nemůže být plně zaměstnán.

Pokud chcete pečovat o zvláště těžce postiženého člena rodiny, tak většinou to znamená, že vaše pracovní kariéra končí a musíte se věnovat čistě jenom té péči. A protože se domnívám, že pokud je někdo zcela závislý na takovéto pomoci, tak by měl mít šanci vědět dopředu, že opravdu jeho příjem nebo jeho tady tento způsob pomoci poroste a bude to předvídatelné, tak jsem chtěla, abychom to tímto způsobem upravili, protože sociální dávky tohoto typu nejsou zase tak časté. Je jich spíše menšina. V tomto případě třeba se dá velmi snadno použít srovnání s důchody. A důchody nikdo nezpochybňujeme, že se valorizují právě zákonem daným mechanismem. (Odmlka pro hluk v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já jsem právě zvažoval také, že vás přeruším. Já opravdu poprosím o klid v sále, abychom slyšeli a rozuměli tomu, co nám tady paní poslankyně říká. Děkuji.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Já si myslím, že to je natolik závažné téma, natolik se týká opravdu velkého množství lidí, že bychom tomu opravdu měli věnovat pozornost. Takže děkuji těm, kteří ji věnujete.

Můj návrh tehdy byl odmítán ministerstvem z toho důvodu, že paní ministryně, myslím tehdy na výboru pro sociální politiku, říkala, že je tedy podle ní nesystémově připravený, že není tak kvalitní, aby jej mohla podpořit. Ale už tehdy říkala, že se nebrání diskuzi nad tím, jak takovouto automatickou valorizaci uzákonit, tak aby se tedy zvyšování příspěvku na péči dělo pravidelně, předvídatelně, a nikoliv jen když se na tom usnese Parlament. (V sále je stále značný hluk.)

Současný stav je takový, že zhruba jednou za volební období zvyšujeme tuto dávku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP