(13.20 hodin)

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den. Já bych se chtěl zeptat pana ministra Brabce, zda proběhla nějaká analýza zabahnění stávajících českých rybníků. Protože co jsem mluvil s odborníky, tak velkým problémem je, že my už spoustu těch staveb z minulých staletí, které zadržují vodu, jsou zcela ekologické, máme, a nejsou hospodárně využívány pro tu vodu. Čili když se bavíme o problémech sucha, jestli ministerstvo má i analýzu, co by znamenalo odbahnit stávající rybniční soustavu a co by to v celé té bilanci vody mělo. Protože k tomu suchu si řekněme upřímně - a já jsem absolvent přírodovědecké fakulty - že loni bylo extrémní sucho, letos už zdaleka tak výrazné nebylo, ale zdaleka to tedy nenahradilo ten deficit vody, co máme v krajině. A co se týče příštího roku, tak jsou možné čtyři možnosti: zase že bude větší sucho, že bude menší, nebo že vůbec nebude a tak dále. Tak abychom se zase chovali racionálně ve všech aspektech našeho života.

Ale jedna moje otázka směřovala k zabahnění stávající rybniční soustavy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za tuto poznámku a nyní tedy pan ministr Toman se již vůbec nehlásí do rozpravy. Nebo chcete vystoupit? Prosím.

 

Ministr zemědělství ČR Miroslav Toman Vážený pane předsedající, poslankyně, poslanci, já jsem velmi rád, že je tady tolik odborníků na vodu, na rybníky a na nádrže. Já za to chci poděkovat, za tu snahu, nicméně jestli dovolíte, tak pár slov. Budu velmi stručný.

Za prvé, je to v souladu s plánem Ministerstva zemědělství, s koncepcí vodního hospodářství, takže chci říct, že to má naši podporu Ministerstva zemědělství.

Za druhé, co se týká přesunu, tak pokud vím, starostové, bývalí hejtmani mi to potvrdí, vodoprávní úřady spadají pod životní prostředí, takže životní prostředí to bude posuzovat. To je za druhé.

Za třetí, jak se ptal pan poslanec Klaus. Ministerstvo zemědělství, nevím, jak životní prostředí, nechali jsme si udělat analýzu zabahnění rybniční soustavy, na základě toho vznikly předpisy. To znamená, my můžeme odbahňovat řádově 40, 42 centimetrů - jestli to říkám správně, Karle? - té hloubky, takže na tom pracujeme. A chci zdůraznit, je to v souladu s koncepcí i s vládním prohlášením, předložení tohoto návrhu, má to plnou naši podporu. Vodoprávní úřady spadají pod životní prostředí, takže životní prostředí se potom bude vyjadřovat, referát životního prostředí. Takže není se o čem bavit. A prosím pěkně, neříkejte, že to způsobí nedostatek vody v krajině, tyto nádrže.

Co se týká používání betonu, je to předjímání něčeho, (nesroz.) použít beton. Ten beton tam vůbec být nemusí, říkal to tady nějaký předřečník, může to být zemina, může to být dřevo, může to být cokoliv dalšího.

Tolik děkuji, a má to naši podporu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji a v tuto chvíli mám z místa přihlášku pana poslance Profanta do rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Profant: Mou podporu rozhodně tento zákon nemá. Vyjadřoval jsem se k tomu velmi podrobně už na výboru pro veřejnou správu.

Za prvé bych řekl - proč to neřešíme komplexně? My tady zjednodušujeme nějaký proces nějaké stavby. Ministerstvo pro místní rozvoj nám slibuje novelu stavebního zákona. To, co zatím předložilo, je docela katastrofa, a já si myslím, že zvlášť když jsou předkladatelé z koaličních stran, tak by radši mohli zapracovat na tom, aby opravdu stavební řízení v České republice bylo přívětivé pro všechny. Tím neříkám, aby byla vyškrtána stanoviska, ale aby to fungovalo lépe než dnes, a to se tady tedy neděje.

Cílem tohoto návrhu je tedy zadržování vody v krajině. To mě moc nepřesvědčuje, protože prostě ty oficiální strategie nejsou příliš kvalitní. Nezabýváme se moderními trendy, plánují se tu velké přehrady, o kterých víme, že k tomuto účelu neslouží a podobně. (Stálý hluk sále.) Zadržování vody v krajině je velmi komplexní proces, skládající se z toho, jaké máme rostliny, jaké máme zemědělství, jak kvalitní je daná voda, a všechno tohle, a to se tady neřeší, nejspíš proto, že to spravuje Ministerstvo zemědělství, a to se stará o to, abychom měli co nejvíc polí postříkaných chemií.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane poslanče, já vás přeruším a vyzvu vaše kolegy ke klidu opět.

 

Poslanec Ondřej Profant: Prostřednictvím pana předsedajícího pan poslanec Birke, tuším, říkal, že to nebudou betonové stavby. Mě by zajímalo, z čeho tohle vychází. Samozřejmě jde to postavit i jinak, ale já si myslím, že právě když to zjednodušíme a budou to stavět třeba obce, které nejsou dneska schopny projít celým procesem, tak to právě bude ten nejjednodušší beton, který je samozřejmě nejjednodušší na stavbu. Takže já se naopak domnívám, že to betonové stavby budou, na výboru mi to také nikdo nevyvrátil, i když jsem se tam na to ptal opakovaně.

A v neposlední řadě, co tu už zaznělo od kolegyně Fialové, od pana ministra životního prostředí, ta nejistota pokut, to je velmi nebezpečné. To zase pak tady budeme látat po nějakých televizních reportážích, až někdo dostane pokutu. On sice udělá - v uvozovkách - všechno správně, ale zjistí se, že tam byl problém, který on nemohl vědět, nemohl se na to doptat. To opravdu není dobré. Myslím si, že je vidět, že tento zákon má trhliny, nemá rozumnou podporu například z odborných kruhů a tak dále, a proto si myslím, že takovouto věc bychom neměli schvalovat. (Hluk v sále trvá.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní zde mám s faktickou poznámkou pana poslance Plzáka. Opět vyzvu vaše kolegy ke klidu. Hladina hluku v sále nám nepříjemně stoupá. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající, ale já jsem se musel usmívat u slov svého předřečníka.

Prosím vás, pane kolego, prostřednictvím pana předsedajícího, viděl jste někdy rybník? To je díra v zemi a v ní je voda. (Veselí v sále.) Zvedněte prosím své pozadí od počítače, vezměte kolo, vyjeďte do přírody do jižních Čech a podívejte se, jak vypadají rybníky, a pak nám tady nemluvte o betonu. Děkuji. (V sále je trvalý hluk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji také a prosím paní poslankyni Langšádlovou, která se přihlásila s faktickou poznámkou. Prosím. A prosím klid.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Já se velmi omlouvám, přece jenom jsem se musela rozpomenout na své kdysi vzdělání v této oblasti. Není to jenom díra v zemi a v té je voda. Je tam nějaká hráz, jsou tam zařízení toho rybníku. Opravdu, nezjednodušujme tuto otázku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Válek s faktickou poznámkou. Nejdříve pan poslanec Válek, pokud pan... Pane předsedo, plánujete využít přednostní právo k čemu nebo k rozpravě? Protože pan poslanec Válek má faktickou poznámku. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já jsem jenom chtěl strašně poděkovat prostřednictvím pana předsedajícího kolegovi za poučení. Já jsem si doposud myslel, že díra v zemi naplněná vodou je kaluž. Teď vím, že je to rybník. Děkuji. (Potlesk a výkřiky.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní tedy s přednostním právem pan předseda Michálek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl jenom poprosit, jestli by bylo možné, když se obracíme na kolegy nebo na jejich pozadí, tak se obracet prostřednictvím předsedajícího, tak jak to předvídá jednací řád. Myslím si, že to v tom vystoupení nezaznělo a že předsedající měl tuto skutečnost připomenout. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já si myslím, že pan poslanec Plzák se v úvodu obrátil mým prostřednictvím, ale samozřejmě nemám perfektní paměť, takže to je potom otázka zápisu. V tuto chvíli nemám dalších faktických... mám dalších faktických poznámek. Prosím pana poslance Plzáka, opět s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Plzák: Jenom krátce. Já jsem se opravdu obrátil prostřednictvím pana předsedajícího. Obrátil jsem se k poslanci, ne k jeho pozadí. To bych nikdy neudělal. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: A nyní pan poslanec Ferjenčík s faktickou poznámkou. (Hluk v sále trvá.) Chtěl bych vás tedy všechny prosím v tuto chvíli volat k věci a k projednávanému zákonu ještě. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem teda kluk z vesnice, takže u nás v Cholticích máme celou řadu rybníků. Nicméně použil jsem i ten internet a jen zběžně jsem narazil na rybník Labuť, který má betonové opevnění břehů. Takže i u rybníků se běžně používá beton.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a v tuto chvíli nemám dalších faktických poznámek a ani neeviduji žádné přihlášky do rozpravy, takže pokud se nikdo nehlásí, tak rozpravu v tuto chvíli končím a zeptám se nejdříve navrhovatele, jestli má zájem o závěrečné slovo. (Nemá.) Tak v tom případě pan zpravodaj Kupka, jestli má zájem. Nemá. V tom případě zpravodaj Čižinský za výbor pro životní prostředí, jestli má zájem o závěrečné slovo. Nemá. A pan poslanec Tureček za svůj výbor - také nemá zájem.

V tom případě přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích a já prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, prošel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním sdělil jejich stanovisko. Je zde žádost o odhlášení. Já vás odhlašuji v tuto chvíli. Prosím, pane zpravodaji.***




Přihlásit/registrovat se do ISP