Pátek 12. července 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze

 

(pokračuje Radek Vondráček)

35.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv
/sněmovní tisk 256/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili dne 10. července v rozpravě. Prosím, aby místa u stolku zaujali, a už zaujali, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a zpravodaj ústavněprávního výboru pan předseda Jakub Michálek. Připomínám, že pozměňování návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 256/5, který byl doručen dne 7. června 2019, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 256/6.

Nyní tedy budeme pokračovat v přerušené rozpravě, do které se přihlásili poslanci... Nemám zde žádnou aktuální přihlášku. S faktickou poznámkou byl přihlášen pan poslanec Benda. Ptám se, zda je připraven a ví, o čem byla faktická poznámka. Je tomu tak. Takže pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážený pane místopředsedo vlády a pane předkladateli, vážení páni ministři, paní ministryně, dámy a pánové, já jsem se hlásil v rozpravě, která... samozřejmě už si asi většina z nás nepamatuje. Jenom bych chtěl upozornit, že v tomto tisku je jedno podstatné hlasování, všechna ostatní asi budou konsenzuální, a to o písm. D, kde, jak jsem informován, bude zřejmě neutrální stanovisko pana předkladatele, a to jsou ony dva dny účinnosti, které předkládáme s panem poslancem Kupkou. Velmi bych prosil poslankyně a poslance, aby zvážili, zda není opravdu rozumné pro všechny adresáty norem v České republice, aby věděli, že existují kromě výjimečných případů jenom dva termíny, kdy normy nabývají účinnosti, a to 1. 1. daného roku, což je zejména kvůli daňovým zákonům a dalším věcem souvisejícím se státním rozpočtem, a k 1. 7., což je právě začátek prázdnin, kdy jsou klidnější časy, na řadě míst je delší čas se na to připravit. Takže bych vás velmi prosil, abyste tento návrh pod písm. D podpořili. Děkuji za pozornost. (Hluk v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Nechal jsem dokončit vaši faktickou poznámku, nepřerušoval jsem, ale chtěl bych vás všechny požádat o klid v sále, abychom slyšeli, co se zde přednáší.

S faktickou poznámkou pan poslanec Martin Kupka.

 

Poslanec Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, milé kolegyně, milí kolegové, já se pokusím doplnit ještě několik důležitých přesných dat k těm dvěma dnům účinnosti, což je opatření, které v některých státech skutečně funguje, zjednodušuje lidem život, ale také přináší úspory.

Ve Velké Británii, kde funguje od roku 2004, britská vláda v roce 2008 vyjádřila úsporu ve výši 1,5 miliardy korun za to období, což představuje v přepočtu na naše peníze půl miliardy korun úspory ročně. V tomhle případě je to tedy i reálný dopad na fungování ekonomiky. Není to tedy jenom významné opatření z hlediska toho, aby lidé měli jednodušší život, aby snáz rozuměli právnímu systému. Ty další země, kde něco podobného existuje, těch je celá řada. Je to např. Francie, Litva. Je to celá řada států ve Spojených státech.

Děkuji moc za pozornost a moc prosím, abyste toto opatření zvážili.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Rozhlížím se, nikoho nevidím, rozpravu končím a ptám se, zda je zájem o závěrečná slova, pane ministře, případně závěrečné slovo. Pan zpravodaj, má zájem o závěrečné slovo? Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, milá veřejnosti, myslím si, že dnešní den je velmi důležitý, protože dneska v podstatě budeme schvalovat dokončení revoluce v tvorbě legislativy. Získáme Sbírku zákonů v přívětivé podobě, která bude na internetových stránkách i s historií, tak jako to mají v Rakousku, Velké Británii, na Slovensku a v řadě dalších vyspělých států v této oblasti. A dokonce díky návrhům od kolegů z ODS se možná stane, že tyto státy nejenom doženeme, ale že je ještě předeženeme, protože se navrhují poměrně revoluční a pro adresáty norem velmi přívětivé nástroje v podobě seznamu povinností, tak aby si každý mohl vyjet, ať už pracuje v té či oné profesi, k čemu ho zákon zavazuje, a současně že se zjednoduší informovanost, že bude stačit adresátům norem, aby si, až na nějaké drobné výjimky, vyjeli změny těch právních předpisů ke dvěma termínům v roce, což je ten pozměňovací návrh D.

Následovat bude, že od 1. 7. 2020 by podle dohody s Ministerstvem vnitra, s panem náměstkem Mlsnou, měl naběhnout zkušební provoz, od kterého bude vláda připravovat legislativu v systému eSbírka. A také my jako Poslanecká sněmovna bychom měli několik návrhů zákonů vyzkoušet paralelně v systému eSbírka a v tom dosavadním způsobu projednávání. Ostrý provoz by měl naběhnout od 1. 1. 2020. A pro Ministerstvo vnitra zůstávají dva základní úkoly. Za prvé zajistit v součinnosti s oběma komorami a jejich kancelářemi, aby se systém připravil i na straně Poslanecké sněmovny i Senátu i v návaznosti na implementaci - (Další slovo je nesrozumitelné, protože předsedající vstupuje do řeči.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás přeruším. Opravdu prosím o klid. Kdo má něco k řešení, ať jde do předsálí.

 

Poslanec Jakub Michálek: A za druhé, aby Ministerstvo vnitra, případně s asistencí poslanců, v režimu § 90 předložilo změnový zákon, který se promítne do materie upravené článkem 40 Ústavy. To znamená, aby to, co dneska pravděpodobně vypustíme z toho návrhu, bylo doplněno samostatným zvláštním zákonem ve zrychleném projednávání, tak abychom to, co jsme udělali z taktických důvodů, napravili, aby byla schválena i odpovídající změna zákonů, které upravují legislativní proces v Senátu.

Děkuji za pozornost i podporu předložených návrhů.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích. Já znova poprosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Já jsem chtěl uvést, že návrh procedury je uveden ve sněmovním tisku 256/6, nicméně vzhledem k tomu, že pan místopředseda Pikal stáhl svoje návrhy, tak budeme nejprve hlasovat o stažení pozměňovacích návrhů B, potom budeme hlasovat tedy o proceduře, kde navrhuju, aby začala návrhem E. Bude-li přijat návrh E, stanou se nehlasovatelnými návrhy A4 až A6 a návrhy C5 až C15. Následně budeme hlasovat společně všechny návrhy A. V případě přijetí E jsou nehlasovatelné A4 až A6. Bude-li přijato A, stane se nehlasovatelným C12 a C15. Následně budeme hlasovat společně všechny návrhy C. V případě přijetí A4 je nehlasovatelný C12, v případě přijetí A5 je nehlasovatelný C15. V případě přijetí E jsou nehlasovatelné C5 až C15. Nakonec budeme hlasovat pozměňovací návrh D a návrh zákona jako celek.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má někdo nějaký návrh na změnu navržené procedury. Jestliže tomu tak není, tak bych nechal proceduru schválit. (Zpravodaj začíná mluvit.) Pardon, omlouvám se, já už jsem zmáčkl tlačítko. Můžeme hlasovat, nebo k tomu máte ještě něco?

 

Poslanec Jakub Michálek: Nejprve budeme hlasovat o stažení návrhu, potom budeme hlasovat o proceduře.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Dobře. Takže nejprve ve třetím čtení budeme hlasovat o zpětvzetí pozměňovacích návrhů pod označením B pana místopředsedy Pikala.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 80 přihlášeno 172, pro 167, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

A nyní tedy budeme hlasovat proceduru.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro navrženou proceduru. Kdo je proti?

hlasování 81 přihlášeno 172, pro 167, proti nikdo. Procedura byla schválena. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jakub Michálek: Takže podle schválené procedury budeme nejprve hlasovat pozměňovací návrh E pana poslance a místopředsedy vlády Hamáčka, který se týká vypuštění materie podléhající článku 40 Ústavy. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko ministerstva? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování 82 přihlášeno 171, pro 144, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Takže tím se nám staly nehlasovatelnými návrhy A4 až A6 a návrhy C5 až C15. Nyní budeme hlasovat společně všechny návrhy A s výjimkou těch, které jsou nehlasovatelné. (Předsedající: Stanovisko?) Stanovisko... Pardon, ještě jsem chtěl doplnit, že to tedy je návrh ústavněprávního výboru, který obsahuje celý ten balík změn včetně garance důvěrnosti vkládaných dat, open data, odložení účinnosti, dostupnost editorů atd.

Stanovisko výboru je doporučující.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko ministerstva? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování 83 je přihlášeno 173 poslanců, pro 170, proti nikdo. Tento pozměňovací návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Nyní budeme hlasovat návrhy C s výjimkou těch, které jsou nehlasovatelné. To znamená, protože byl přijat pozměňovací návrh E, tak jsou nehlasovatelné C5 až C15. Pozměňovací návrh C se týká přehledu veřejnoprávních povinností. Je to pozměňovací návrh pana poslance Bendy.

Stanovisko výboru je doporučující.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko ministerstva? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 84 přihlášeno 173, pro 162, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Poslední pozměňovací návrh je pozměňovací návrh D pánů poslanců Bendy a Kupky, který se týká dnů účinnosti, tedy budou dva dny v roce, ke kterým budou zákony nabývat účinnosti - 1. 1. a 1. 7.

Stanovisko ústavněprávního výboru je doporučující.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko ministerstva? (Neutrální.)

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 85 přihlášeno 172, pro 135, proti 18. Tento návrh byl přijat.

 

Tím jsme se vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy a přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, podle sněmovního tisku 256, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 86, přihlášeno je 175 poslanců, pro 169, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. (Potlesk.) Všem děkuji a končím tento bod.

 

Otevírám bod číslo

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP