(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 30. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás všechny odhlásím a poprosím, abyste se přihlásili, případně mi oznámili, kdo hlasuje s kartou náhradní. V tuto chvíli mám nahlášeno, že pan poslanec Bartoš hlasuje s náhradní kartou číslo 10.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tyto poslankyně a poslanci: Ivan Adamec - pracovní důvody, Jiří Běhounek do 17 hodin - pracovní důvody, Marek Benda bez udání důvodu, Ondřej Benešík - zdravotní důvody, Marian Bojko - zdravotní důvody, Jan Farský do 16 hodin - pracovní důvody, Petr Gazdík - zdravotní důvody, Květa Matušovská - rodinné důvody, Radka Maxová - pracovní důvody, Petr Pávek - zahraniční cesta, Marie Pěnčíková - pracovní důvody, Ivo Pojezný - pracovní důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Bohuslav Svoboda do 16.30 - pracovní důvody, Lucie Šafránková do 15 hodin - pracovní důvody, Kateřina Valachová - rodinné důvody, Petr Venhoda od 15.30 do 16.30 - pracovní důvody, Tomáš Vymazal - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Karel Havlíček - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - zdravotní důvody.

Nejdříve bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium.

Je navrženo - bod 49, sněmovní tisk 162 - Návrh poslanců Markéty Pekarové Adamové, Věry Kovářové, Víta Kaňkovského a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, prvé čtení, zařadit pevně na středu 19. června po již pevně zařazených bodech ve 14.30.

Ve čtvrtek 20. června projednáme bod 237 - písemné interpelace. Poté budeme v jednání pokračovat v 10 hodin, a to projednáváním bodů v pořadí: 223, sněmovní tisk 455 - Zpráva o činnosti Kontrolní rady Technologické agentury ČR za rok 2018, bod 19, sněmovní tisk 409 - Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, druhé čtení, a bod 235, sněmovní dokument 2875 - Návrhy Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Poté bychom projednávali body z bloku zprávy, návrhy a další. (V sále je silný hluk.)

To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou. A nyní případně mohou vystoupit ti poslanci, kteří mají návrh na změnu schváleného pořadu.

S přednostním právem pan předseda Faltýnek. Já vás poprosím o klid v sále. Já jsem se vás pokoušel překřičet, ale až budou vystupovat jednotliví poslanci, prosím o klid, abych slyšel, co navrhují. Po panu předsedovi Faltýnkovi pan místopředseda Pikal. Ještě jednou děkuji a prosím o klid.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové. Dovolte, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl jednu změnu k pořadu schůze, tak jak už jsem avizoval na grémiu, s mírnou úpravou, která reaguje na tiskovou konferenci pana předsedy Michálka, vaším prostřednictvím, pane předsedo. A sice dovolte, abych navrhl pevné zařazení bodu z bloku zákony vrácené a zamítnuté Senátem, a to bodu číslo 10, jedná se o sněmovní tisk 241 - Návrh zákona o podpoře sportu, jako šestý bod dnešního jednacího dne, to znamená po již pevně zařazených bodech 216, 220 a bodech 1, 2 a 3. Bod 3 je registr smluv, takže aby to bylo po tomto bodě pevně zařazeno. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Tak další s přednostním právem, pan místopředseda Pikal. Poté pan předseda Výborný.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Nechtěl jsem využívat přednostního práva, ale nebudu v tom dělat zmatky. Chtěl bych čistě požádat o zařazení bodu změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, a to na středu ve 12.55. Máme nového poslance, chceme ho zařadit do procesu, tak ať to jde rychle. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Výborný. (Hluk v sále trvá.) Ještě jednou vás poprosím o klid, jestliže máte něco opravdu neodkladného, projednejte to v předsálí, ať se slyšíme.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážená vládo, milé kolegyně, vážení kolegové, já bych si dovolil požádat o zařazení nového bodu na jednání dnešního pléna Poslanecké sněmovny, a to bodu nazvaném Financování sociálních služeb a reálná situace. Žádám o zařazení jako první bod dnešního programu. V případě, že by toto Poslanecká sněmovna neschválila, potom prosím o hlasování o pevném zařazení na dnešek na 18.30.

Dovolte mi krátce zdůvodnit důvod tohoto bodu. My jsme se tady financování sociálních služeb věnovali velmi podrobně několik dnů, jednacích dnů Poslanecké sněmovny, a já musím bohužel, bohužel, konstatovat, že výsledek těch jednání a to, co zde představily v tom divadelním představení předminulý pátek paní ministryně Maláčová a paní ministryně Schillerová, tak je věc, která ještě ten den snesla velmi negativní reakce přímo z terénu, od poskytovatelů sociálních služeb, od zástupců krajů a měst, protože to, co tady bylo sehráno, je na hony vzdáleno tomu, co bylo původně požadováno Poslaneckou sněmovnou, a to aby vláda zajistila dofinancování sociálních služeb ve výši 2 mld. ze státního rozpočtu.

Realita bohužel je taková - a já musím říci, že v tomto mi dají za pravdu i hejtmani zde přítomní, když se podíváte na reakce hejtmana za hnutí ANO z Moravskoslezského kraje, stejně tak jako sociálně demokratického hejtmana z Pardubického kraje, tak je to naprosto, naprosto zjevné. Vláda splnila slib pouze z poloviny. Ano, jednu miliardu, polovinou od paní ministryně Schillerové, polovinou od paní ministryně Maláčové, skutečně slíbila poskytnout poskytovatelům sociálních služeb přes kraje. Nicméně ta druhá polovina, a to je přesně to, co už neodpovídá té realitě, to je ono v uvozovkách pofidérních 1,5 mld. z individuálních projektů. Realita je taková, že tato 1,5 mld. je jednak rozpočítána na tři roky, čili každý, kdo umí počítat, tak si spočítá, že na letošní rok je to pouze půl miliardy, a hlavně, a to je to důležité, tyto peníze reálně vůbec nemohou doputovat k poskytovatelům sociálních služeb, a to z jednoho prostého důvodu, že z individuálních projektů je možné financovat pouze projekty sociální prevence. To znamená, domovy pro seniory a další pobytová zařízení prostě zůstanou na sucho. O ty lidi se nebude mít někdy od listopadu, protože tam počítáme s tou jednou miliardou, nebude mít kdo postarat. Kdybych si tady vzal zákon, tak bych vám mohl citovat, co je povinností státu, potažmo Ministerstva práce a sociálních věcí, stejně tak vám můžu přesně odcitovat, na co lze teoreticky, i kdyby to náhodou dokázali zadministrovat, tu jednu a půl miliardu, tak na co to lze pouze použít.

Čili v tuto chvíli bych byl velmi rád, abychom slyšeli jasné stanovisko vlády, pana premiéra, paní ministryně Maláčové k situaci, která tady nastala, i k vyjádření náměstků hejtmanů a radních krajů zodpovědných za sociální oblast, protože to jejich prohlášení z 11. června zní velmi jasně. A i my budeme navrhovat usnesení, ve kterém žádáme vládu, aby Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou nejpozději do konce června zajistilo ze státního rozpočtu chybějící prostředky ve výši 2 mld. korun na dofinancování sociálních služeb, neboť to řešení, které paní ministryně navrhla 7. června a ke kterému se tady teatrálně přihlásila paní ministryně financí i šéfka Asociace krajů, která samozřejmě nezastupuje zájmy krajů, ale spíše svého vlastního hnutí, je řešením částečným, nikoliv skutečně reálně potřebným. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP