(14.10 hodin)
(pokračuje Výborný)
Je to velmi jednoduché. Prostě jsme tady byli tak trochu podvedeni. Tisková konference - bod byl zařazen na 13.30, předtím těsně tisková konference, tak aby poskytovatelé služeb - podívejte se na stanovisko Prahy 10, pana Horeckého, podívejte se na stanovisko Asociace krajů, je to naprosto zřejmě. Tady vůbec nejde o nás nebo o nějaký politický souboj tady ve Sněmovně, tady jde o ty potřebné, kteří opravdu ty finanční prostředky potřebují. Všichni to víte. Kdo tady jste starostové, kdo jste tady hejtmani, tak moc dobře víte, o čem mluvím. Je to o tom postavit se k tomu čelem a ne tady kličkovat, jak to vláda dělá. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. V tuto chvíli nikoho nevidím s přednostním právem. Přednost má písemná přihláška pana poslance Bauera, poté pan poslanec Bartoň.
Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych navrhl zařadit nový řádný bod na právě probíhající 30. schůzi Poslanecké sněmovny. Tento nový bod navrhuji zařadit na čtvrtek tento týden jako první bod po pevně zařazených bodech. Tento bod má název Plnění usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z 31. května letošního roku ve věci sociálních služeb.
Já bych možná jenom plynule navázal na svého předřečníka. Asi všichni dobře víte, že Poslanecká sněmovna v posledních týdnech marně volá po řešení sociálních služeb. Určitě to není marné volání, jediné, protože i na půdě výboru pro sociální politiku to permanentně řešíme, a mimo jiné řešíme i volání vůči Ministerstvu práce a sociálních věcí a vládě, aby mimo jiné řešila i podporu rodin s dětmi.
Já bych vám chtěl jenom osvěžit paměť. Tato Poslanecká sněmovna 31. května letošního roku přijala celkem dvanáct usnesení, která se týkají nejenom té aktuální krizové situace v rámci financování sociálních služeb, ale jsou i další, jiná usnesení. Myslím si, že naší elementární povinností je, abychom žádali po vládě, abychom žádali po Ministerstvu práce a sociálních věcí, jakým způsobem se s tímto usnesením nakládá a jakým způsobem se plní.
Mimo jiné jsme přijali usnesení, že do 7. června 2019 bude předložen Poslanecké sněmovně návrh financování sociálních služeb. Tak jak jsme tady v posledních dnech slyšeli tu dohodu nedohodu, z mého pohledu spíše blamáž, ani tento návrh na usnesení nebyl přijat.
Mimo jiné se Poslanecká sněmovna usnesla, že vyzývá v termínu do 25. června letošního roku, aby byl předložen výboru pro sociální politiku věcný návrh vládní novely zákona o sociálních službách. I to je, myslím si, velmi důležité téma, které bychom měli řešit.
Mimo jiné, mezi těmi dvanácti usneseními Poslanecké sněmovny je uložení vládě, aby pověřila Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby neprodleně předložilo analýzu dosavadního vícezdrojového financování sociálních služeb, což do této chvíle také nemáme.
Já si myslím, že nejenom vláda nebo zástupci vlády, ale i paní ministryně práce a sociálních věcí bude mít dostatek času, aby se připravila na odpovědi a na plnění tohoto usnesení, které bylo přijato Poslaneckou sněmovnou. Chtěl bych říci, že to není klasický spor mezi opozicí a vládou, resp. mezi opozicí a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Je to spor mezi Poslaneckou sněmovnou, mezi námi, kteří jsme přijali usnesení a ve 12 bodech jsme pověřili vládu, resp. Ministerstvo práce, aby se s tím nějakým způsobem vypořádalo. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Dovolte mi přečíst několik omluv. Omlouvá se pan poslanec Ondřej Veselý od 17.20 do konce dnešního jednacího dne, omlouvá se pan poslanec Jiří Mihola dnes do 17 hodin z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Jana Levová od 14 do 15 hodin z důvodu návštěvy lékaře, omlouvá se pan ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z odpoledního jednání z důvodu zahraniční pracovní cesty.
Pan poslanec Bartoň.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych rád dal protinávrh k návrhu pana předsedy Faltýnka, který navrhoval zařazení vratky ze Senátu zákona o podpoře sportu jako šestý bod, tedy za vratku číslo tři. Já bych navrhoval, aby byla o jednu později, tedy aby byl zařazen jako sedmý bod, tedy za vratku ze Senátu čtyřku, tedy zákon o vnitrozemské plavbě.
Ve zkratce mé odůvodnění. Zákon o vnitrozemské plavbě se týká vodáků. Vodácká sezóna již začala a vodáci jsou stále na suchu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Já to vnímám jako další návrh na zařazení, o kterém budeme hlasovat, takže to není protinávrh, je to jiný návrh na zařazení.
S přednostním právem pan Stanjura. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké odpoledne, pane předsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, chtěl bych navrhnout zařazení nového bodu, a to ve čtvrtek dopoledne, případně po bodu, který navrhl pan poslanec Bauer, to znamená po již pevně zařazených bodech, případně po bodu, o kterém teprve budeme hlasovat. Ten bod by měl název Pokračující nezákonná činnost Finanční správy.
V minulém týdnu jsem se z otevřených zdrojů, z médií, nejenom já, ale věřím, že i mnozí z vás, dozvěděl, že ta slavná firma, o které říkal pan premiér, že jeho spolupracovníci na ni zaklekli, vyhrála pravomocně většinu svých soudních sporů s Finanční a Celní správou, a dodneška jsme neviděli žádnou vyvozenou odpovědnost za tento nezákonný postup Finanční správy. To, že bývalý ředitel, nebo generální ředitel Finanční správy zastává v této chvíli významnou funkci ředitele Finanční správy Jihočeského kraje, není žádné vyvození odpovědnosti.
Současně jsem se dozvěděl, zase z médií, a myslím, že nejen já, ale i vy, že Finanční správa ústy své nové generální ředitelky ignoruje rozhodnutí Ústavního soudu. Tak si představte, co by se strhlo, kdyby rozhodnutí Ústavního soudu nerespektovala například vláda nebo Poslanecká sněmovna. Pro vysvětlení, Ústavní soud rozhodl, že v případě, že Finanční správa se s některým z daňových subjektů soudí nebo chce soudit o nějakou spornou část DPH, tak má Finanční správa právo zadržet peníze pouze ve výši té sporné části a ne celého DPH. Tak rozhodl Ústavní soud. A jaká byla reakce Finanční správy? Nadále pokračují v praxi, že zadržují celkovou část.
Já bych chtěl, aby nám to vysvětlila paní ministryně financí, do jejíhož resortu Finanční správa patří. Proto navrhuji čtvrtek, tak aby paní ministryně měla dostatek času získat podklady z Finanční správy a aby tady obhájila, případně neobhájila, postupy Finanční správy.
Takže ty otázky, na které bychom chtěli ve čtvrtek znát odpověď, jsou docela jasné: Jaká bude vyvozena odpovědnost za nezákonný postup Finanční správy v případech, kdy už bylo pravomocně soudem rozhodnuto o tomto nezákonném počínání? A za druhé - jak je možné, že Finanční správa ignoruje rozhodnutí Ústavního soudu.
Zopakuji - ve čtvrtek po pevně zařazených bodech, případně po bodu, který navrhl pan poslanec Bauer.
Předseda PSP Radek Vondráček: Nyní s přednostním právem pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já bych chtěl vznést veto na zařazení nového bodu kolegy Stanjury jménem klubů ANO, sociální demokracie a KSČM.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, kdo dále k pořadu schůze. Nikoho nevidím, takže se vypořádáme s návrhy, jak tady postupně zazněly.
Pan Faltýnek navrhoval bod číslo 10, sněmovní tisk 241, zákon o podpoře sportu, zařadit dnes jako šestý bod po bodu 3. (Ozývají se námitky.) Pardon, napřed samozřejmě budeme hlasovat o návrhu z grémia.
Budeme hlasovat o návrhu z grémia, jak jsem jej uvedl na začátku.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování 932, přihlášeno 177, pro 175, proti nikdo. Tento návrh přijat nebyl. (Ozývají se námitky ze sálu.)
Tak. Nejprve tady byl návrh pana Faltýnka - bod 10... (Poznámka ze sálu, že předsedající špatně komentoval výsledek hlasování.) A já jsem řekl nebyl? Omlouvám se, já už čtu tady to další. Tak pardon. ***