(9.50 hodin)
(pokračuje Maláčová)

Co se týká poznámky pana poslance Bauera prostřednictvím pana předsedajícího, tak já už jsem to říkala vlastně v pátek médiím, že mě zaráží velmi, že někteří poslanci velmi dobře pracují v rámci odborné komise, zapojují se do té debaty, myslím si, že se nám už během třetího zasedání podařilo dospět ke konkrétním výsledkům, a pak vyjdou, stoupnou si před média a začnou komentovat to, že komise nefunguje. Bohužel to takto je a já jsem se s tím smířila. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní pan poslanec Bauer, prosím, do obecné rozpravy. Takže máte čas. Prosím.

 

Poslanec Jan Bauer: Jenom dvě krátké poznámky na váženou paní ministryni. Za prvé je třeba rozlišovat mezi poslaneckým návrhem, který předložil poslanecký klub Občanské demokratické strany, a senátním návrhem. Některé věci, o kterých jste hovořila, tam byly opraveny. Takže jenom je férové na ten mikrofon říkat reálné a pravdivé věci, protože ten senátní návrh, který se vrátil k navýšení důchodů, byl opraven a není úplně přesné to, co jste tady říkala. Také není pravda, že bych se třeba já někdy vyjádřil, že důchodová komise nepracuje. Já jsem pouze řekl, že mám pocit, že ten formát, který jste zvolila, není úplně optimální. A z té diskuse to vyplývá, ale i z názorů mnoha členů důchodové komise, protože ve formátu 44 lidí se ta diskuse vede velmi složitě. A opakuji, zatím mám pocit, že to je spíše beseda a ohňostroj nápadů, co by se mohlo, kdyby se bývalo stalo.

Také je třeba, abyste zaznamenala názory některých členů důchodové komise, že když už je to tak dobrá platforma, tak by bylo dobré, aby se tam některé návrhy - například na zvýšení důchodů, aniž bych zpochybňoval zvyšování důchodů - aby se tam také do té důchodové komise dostaly, aby se k tomu mohli seriózně vyjádřit.

Poslední věcí, a to je možná i dotaz na paní ministryni. Já už jsem to tady řekl někdy minulý nebo předminulý týden: Na první stránce vašeho programového prohlášení stojí, že chcete důchodovou reformu. Je to, dneska se populárně používá slovo mega, tak je to prostě megapriorita vaší koaliční vlády. A já bych se chtěl zeptat, když je to tedy priorita všech priorit, chceme důchodovou reformu, jestli ta komise pro spravedlivé důchody, a já mám spíš z toho pocit, je komise spíše z České strany sociálně demokratické s přizvanými experty - tomu bych rozuměl. Anebo jestli to je vládní důchodová komise s přizvanými experty, která podle programového prohlášení skutečně chce řešit důchodovou reformu.

Poslední věc, práce i v té komisi, mám pocit, že i po dohodě s některými členy za Českou stranu sociálně demokratickou, ale s některými členy za hnutí ANO dnes odejde paní předsedkyni té důchodové komise náš pracovní námět, aby se rozpracoval prostřednictvím pracovníků Ministerstva práce a sociálních věcí ve věci asignací, asignace jak daňové, tak asignace v rámci sociálního pojištění. Takže jenom dopředu avizuji, že s tímto podnětem i po dohodě s paní předsedkyní této komise v nejbližší době přijdeme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku paní poslankyně Kateřina Valachová a potom do obecné rozpravy ještě pan předseda Michálek. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Faktická poznámka ke stávající důchodové komisi. Já si myslím, že za necelý třičtvrtěrok, možná řekněme půlrok, kdy aktivně tato důchodová komise pracuje, si myslím, že z hlediska veřejného prostoru máme zdaleka nejvíc informací, co jsme kdy měli za posledních 15 let v oblasti důchodové problematiky. Co se týká aktivity stávající ministryně Maláčové, tzn. osobní aktivity, že osobně se účastní jednání, osobně komentuje postoje, osobně je formuluje, tady to je také velká novinka. Podotýkám bez ohledu na předchozí koaliční uspořádání nebo opoziční uspořádání v minulých 15 letech. A jenom bych chtěla říct, že stávající důchodový systém rozhodně, jeho udržitelnost a otázka demografického vývoje, nebyla řešitelná pouhopouhým druhým pilířem. Ten nebyl samospasitelný. Potřebovali jsme hlubší zásahy. Zásahy, které vznikly za doby pravicových vlád pod vedením ODS, se týkaly tzv. malé, podle mého soudu nepovedené důchodové reformy a nedokončené velké důchodové reformy. Nedokončené. Takže byla bych ráda, kdybychom se vrátili k věcné debatě, a nejenom na půdě důchodové komise, ale také tady se snažili o to, abychom demografický vývoj, který je samozřejmě nezvratný, zvládli.

A poslední poznámka. Jakékoli změny, na kterých se shodneme napříč politickými stranami, a musíme se na nich napříč politickými stranami shodnout, musí být zafinancovány státním rozpočtem. Jistě víte, vážení kolegové prostřednictvím předsedajícího, že v tuto chvíli se vláda musí vypořádat s tím, aby splatila dluhy směrem ke stávajícím důchodcům z hlediska výše jejich důchodů. Hledáme pokrytí navýšení o dalších 900 korun od 1. ledna a je jasné, že jakékoli výstupy, byť budou věcně správně, musí jít ruku v ruce se státním rozpočtem a se střednědobým výhledem rozpočtu. Proto nevidím na postupu ministryně práce a Ministerstva práce žádných chyb a myslím si, že následující měsíce mi dají za pravdu.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Teď poprosím o malou trpělivost. Na faktickou pan předseda Stanjura, dále do obecné pan předseda Michálek.

Protože se mi tady nakupily omluvy, já jsem myslel, že ta debata bude kratší, takže už je musím přečíst. Pan poslanec Dominik Feri se omlouvá od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jiří Běhounek se omlouvá od 13 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Paní poslankyně Ivana Nevludová se dnes od 9.00 do 11.30 omlouvá ze zdravotních důvodů, pan předseda Radek Vondráček se omlouvá od 11 do 13 hodin z pracovních důvodů. Paní poslankyně Markéta Adamová se omlouvá od 9.00 do 10.30 z osobních důvodů. Pan poslanec Jan Hrnčíř se omlouvá 9. 5. až 10. 5. z důvodu zahraniční cesty. A pan poslanec František Kopřiva se omlouvá z celého jednacího dne z pracovních důvodů.

A nyní na faktickou pan předseda Zbyněk Stanjura a v obecné stále čeká pan předseda Michálek. Tak prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, budu reagovat na vystoupení paní poslankyně Valachové. Začnu od konce. Souhlasím s tím, že ty změny musí dofinancovat stát. Právě proto my mluvíme o zřízení fondu strategických rezerv. Vy jdete opačným směrem. Vy jste rozprášili peníze, které byly ve Fondu národního majetku, zapojili jste už v březnu letošního roku 18 miliard a hotovo. Ty peníze byly mj. určeny předtím, než byla novela zákona, případně na použití v penzijním systému. To za prvé. Takže říkáte: Potřebujeme peníze, ale současně ty strategické rezervy netvoříte. A naopak ty, které byly, jste zapojili do rozpočtu už v prvním kvartálu letošního roku.

O druhém pilíři jsme nikdy netvrdili, že je samospasitelný, ale byl to nějaký malý krok. A co se týče malé důchodové reformy, a myslím, že zrovna paní poslankyně Valachová to moc dobře ví, to byla reakce na rozhodnutí Ústavního soudu! Kdy Ústavní soud nás vlastně k tomu zavázal, abychom takovou reformu přijali. A já to jenom připomenu - Ústavní soud rozhodl, že ten systém byl příliš solidární a málo zásluhový. A my jsme jenom implementovali rozhodnutí Ústavního soudu. Může se nám to líbit, nemusí se nám to líbit, ale tak to prostě je! Pokud Ústavní soud něco takového rozhodne, tak v té době vládní většina má povinnost tohle udělat. Tak nevím, za co nás kritizujete. To bylo prostě rozhodnutí Ústavního soudu, na které jsme zareagovali, a od té doby Ústavní soud ty výhrady prostě neměl.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní mám ještě jednu faktickou poznámku. Paní poslankyně Kateřina Valachová, prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Už to tak je, prostřednictvím předsedajícího, že jsme s kolegou Stanjurou pamětníci toho, co se dělo nebo nedělo. Já samozřejmě vím, že otázka malé důchodové reformy byla reakcí na nález Ústavního soudu, který vyzval zákonodárce, aby princip solidarity vyvážil a nalezl rovnováhu s principem zásluhovosti. Já jenom tvrdím, a je to nejen můj politický názor, ale především odborný, že ona rovnováha solidarity a zásluhovosti - a to už Ústavní soud neposuzuje, rozhodně ne z hlediska ústavnosti - nebyla nalezena správně. A to vedlo přesně k tomu, že se rozkymácely rozdíly mezi tzv. starodůchodci a novodůchodci, což mimochodem způsobilo nejenom hledání, vyvažování principu zásluhovost a solidarity, ale zejména zásah do valorizačního mechanismu za doby, kdy vládla ODS. Zásah do valorizačního mechanismu, který naopak před dvěma lety koaliční vládou ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL byl znovu napraven. Proto se naši důchodci v následujících letech nemusí bát z hlediska toho, zda se bude nebo nebude vláda vyměňovat, měnit, bude doleva, doprava, a budou mít konečně jistotu znovu ze zákona, že z hlediska valorizace budeme reagovat na výši důchodů. V tuto chvíli tato vláda musí zejména splácet dluhy, které byly nasekány za doby minulých 15 let. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP