(11.10 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jurečkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Ivana Adamce. Připraví se pan poslanec Bělobrádek. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, jenom dopovídám, co jsem chtěl dopovídat ve své první poznámce. Musím říct, že systém, který tady nastavíme, pokud tento návrh zákona projde, bude znamenat to, že neuvolnění funkcionáři mají de facto výrazně jiné podmínky než ti uvolnění. O tom uvolnění nebo neuvolnění rozhoduje zastupitelstvo obce. My tady vlastně tímto návrhem zákona chceme vzít zastupitelstvu obce, aby se svobodně rozhodlo, zda jejich starosta, místostarostové, případně radní a samozřejmě i na hejtmanství mají být uvolnění nebo neuvolnění. A tam je to rozpětí 60 %. Samozřejmě do 60 % o tom rozhoduje zastupitelstvo. Musím říct, že mi to připadá fakt zvláštní, protože to ukazuje na to, že to není myšleno úplně vážně, to, co je tady předloženo. (V sále je obrovský hluk a neklid. Velmi špatná slyšitelnost!)
A co se týká kumulací funkcí, od začátku říkám, že to je téma, o kterém můžeme diskutovat, ale můžeme zajít až ad absurdum. Vůbec se to nemusí týkat kumulací funkcí, které jsou placené. Já bych možná položil obecnou otázku na Piráty vaším prostřednictvím, pane předsedající, jestli to myslíte také tak, že třeba neuvolnění radní a zastupitelé nemohou být potom členy Parlamentu. Protože to je podle mě ten důsledek kumulací funkcí a odstranění tohoto problému. Tak si nalijme čistého vína. A máte všechny takové členy, kteří toto splňují? Já si myslím, že ne, tak nás nepoučujte! (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Pavel Bělobrádek. Připraví se, pokud nebude žádná faktická poznámka, pan kolega Martin Kupka. Máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, pane předsedající. Vážení členové vlády, kolegové, kolegyně, myslím, že tady zbytečně děláme reklamu tím, že pořád vystupujeme. Myslím, že věc je zcela jasná. Pokud chceme omezit kumulace funkcí, tak jedině férové a ke všem stejně přistupující je, že poslanec nesmí dělat nic jiného, že nesmí podnikat, nesmí učit. Ať to má jako v bezpečnostních složkách, ať má jenom jedno zaměstnání a jeden plat, nic jiného dělat nemá. Když jsem dělal člena vlády a poslance, tak jsem za poslance bral nula korun. Nejsem v žádné dozorčí radě, jsem akorát ve správní radě univerzity a za to beru nula. Mně to může být ukradené. Slyšeli jste tady x příkladů, že lidé, kteří mohli platy brát, se jich vzdali.
Vy tady totiž útočíte na kompetenci jednotlivých obecních zastupitelstev, protože zastupitelstva obcí mohou sama rozhodnout, ne ten člověk sám, ten se toho může vzdát, ale zastupitelstva si mohou odhlasovat, co chtějí. To je v jejich kompetenci. Oni mohou rozhodnout, kolik bude ten člověk brát, oni můžou rozhodovat o tom, kolik a jestli vůbec něco budou brát. To je v kompetenci obcí a toto je zákon o obcích.
Od vás to není nic jiného než prostě zaútočit na politiky proto, že jsou nepopulární. Je to normální hnusný populismus, kde zvěří, která je štvaná, jsou politici. Proč se to tedy netýká ostatních - podnikatelů, učitelů, lékařů a kdekoho? Proč? Jestli jste takoví frajeři, tak navrhněte, že poslanec nesmí mít žádný jiný příjem, ale ani žádnou jinou funkci. Tomu pak rozumím. Policista, když chce podnikat, si o to musí požádat. Tak ať tady zřídíme nějaký výbor a ten bude rozhodovat, jestli může poslanec pracovat v nějaké IT firmě, jestli může vykonávat lékařskou praxi. Udělejte to. Ale to, co se tady děje, je skutečně naprosto zbytečné, protože o tom mohou už dávno rozhodovat obecní zastupitelstva, protože v zákoně mají zákonné pověření. Tohle je pouze zaplevelování právního řádu a štvanice na politiky! (Velmi důrazně. Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě dvě faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Benešík, potom paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. (Hluk v sále neutichá! Není dobře slyšet.)
Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vím, že se toto mediálně prostě nedá vyhrát, ale je to principiální záležitost. Ty titulky budou, jak prostě Piráti hájí zájmy voličů, protože nechtějí, aby brali dva platy. A jak sami vidíme, když se podíváme racionálně do diskuse, tak ono to opravdu není černobílé. A znovu opakuji, protože to musím opakovat: Já to říkám jako člověk, který se druhého platu prostě vzdal. Vzdal se ho dobrovolně, protože zákon to dnes umožňuje. Můžete to udělat všichni.
A ještě na mého předřečníka Pavla Bělobrádka. Přesně tak. Pokud jste zvoleni do obecního nebo krajského zastupitelstva, tak přijímáte usnesení: uvolněná, neuvolněná funkce. No prostě pokud bude Benešík kandidovat ve Strání, všichni o něm vědí, že je poslanec, tak mu řeknou: chceš dělat v zastupitelstvu poslance, tak ho budeš dělat neuvolněně. To je přece jednoduché. Chceš, nechceš? To je pravomoc zastupitelstva, které je voleno přímo lidmi v místě. Bože můj, nechme jim pravomoci! Nesnažme se jim furt diktovat! Tam, kde to prostě tak chtějí a chtějí to tak voliči, ať to tak mají! Tam, kde to prostě nechtějí, nechce to ten politik, nechtějí to ani voliči, tak to tak mít nebudou. Ale ta možnost je už dnes a jediné, co řešíme, je to, že řešíme problém jednotlivců, a řešíme ho opravdu velmi špatně, nesystémově a populisticky! (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Benešíkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Máte slovo. Ještě ne, ještě chviličku počkáme, až budete mít klid na své vystoupení. Máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Vážené kolegyně, kolegové, jenom bych, protože už to tady zaznělo několikrát, chtěla reagovat na pana Benešíka, Výborného prostřednictvím vás, pane předsedající.
Prosím, neříkejte tady dezinformace. Odměny se v žádném případě vzdát nemůžete. Nemůžete být neuvolněným zastupitelem, místostarostou, starostou s nulovou odměnou. Nařízení vlády o odměňování zastupitelů jasně stanovuje, že minimální výše je 0,3násobek. Tak prosím tady neříkejte tyto dezinformace. Jestli to takto máte na své obci nebo městě nastavené, až vám přijde kontrola, tak vám řekne, že nepostupujete v souladu s tímto nařízením a v souladu se zákonem o obcích. Prosím, požádejte si o stanovisko Ministerstva vnitra. Prosím, neříkejte to tady.
A zároveň na mého milého kolegu pana Birkeho. Znovu bych zdůraznila, že tento zákon jsem předložila já spolu s Ivo Vondrákem, Helenou Válkovou, Milanem Pourem, Adamem Kalousem, Petrem Sadovským, Jakubem Michálkem, ale také Pavlem Staňkem z ČSSD.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Benešík, Vácha, Bělobrádek, Feranec. To jsou faktické poznámky, které mám nyní v plánu. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. (Velký neklid v levé části sálu, poslanci vytvářejí hloučky.)
Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Nejsem lhář. Zastupitelstvo obce Strání na začátku roku 2014 schválilo starostovi Benešíkovi odměnu nula. Takhle je to v zápisu. Pokud jsem spáchal zločin, podvod, tak na nás tu kontrolu pošlete! A pokud tady říkáte, že možná platí 0,3, tak pořád je to míň jak 0,4. Takže tu možnost máte, sama jste to teď řekla, prostřednictvím pana předsedajícího.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec František Vácha s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Pavel Bělobrádek. Pane poslanče, ještě také chviličku počkejte. Situace ve sněmovně se uklidní... (Poslanci v hloučku v levé části sálu diskutují velmi nahlas.) Vážení kolegové, teď vlevo... Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Kolega Benešík říkal, že se to nedá mediálně vyhrát. Já si myslím, že jo, protože ti poslanci, kteří s tím zákonem přicházejí, jsou poslanci, kteří cítí zodpovědnost a cítí, že kdyby zákon nebyl schválen, jejich voliči by je donutili k tomu, aby se přesunuli z uvolněného do neuvolněného a nebrali žádné peníze. Jenomže jim o ty peníze jde, tak přicházejí se zákonem, aby dostávali aspoň 0,4. To si myslím, že je jednoduchá mediální zkratka, kterou pochopí každý. Oni prostě chtějí zachránit aspoň nějaký svůj příjem. To je jedna věc.
Druhá věc. Já bych opravdu doporučoval neotevírat Pandořinu skříňku s tím, že by nemohl kandidovat někdo, kdo pobírá plat z veřejných zdrojů. Já jsem děkan přírodovědecké fakulty, končím za necelý měsíc, nicméně jsem byl děkanem jednohlasně zvolen v době, kdy jsem byl poslancem, a byl jsem zvolen poslancem, přeskákal jsem na první místo v době, kdy jsem byl děkanem. Takže ti voliči to věděli. Měl jsem to napsané na billboardech.
Ale co bych chtěl říct: Pokud chceme, aby se do Poslanecké sněmovny dostávali odborníci, odborníci ve svých oborech, a Poslanecká sněmovna se nestala pouze uzavřenou skupinou profesionálních politiků, kteří budou dělat všechno pro to, aby těmi profesionálními politiky zůstali dále, to znamená, udělají pro to úplně maximum a Poslanecká sněmovna zůstane uzavřená, musíme nějakým způsobem dovolit odborníkům, aby se do Poslanecké sněmovny dostali, ale také aby měli jistotu, že se do svého povolání mohou vrátit. (Předsedající upozorňuje na čas.) A do něj se mohou vrátit, jenom když s ním budou mít dál kontakt. ***