(10.30 hodin)

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji mockrát, pane předsedo. Já navážu na svého předřečníka, pana předsedu klubu ODS Zbyňka Stanjuru. Přesně. I já mezi ně patřím, mezi ty starosty, kteří čelili v komunálních volbách tlaku z opozice nebo těch, kteří chtěli porazit mě a sociální demokracii v mém městě, že ten má funkcí, má dva platy, a tohle používali úplně běžně, a přesto, přesto! se mně, a nejenom mně, ale i celé řadě kolegů, kteří dneska tady sedí, podařilo vyhrát. A já jim gratuluji ještě jednou. Přesně jak říká pan kolega Stanjura, vaším prostřednictvím, pane předsedo.

Mě tady mrzí, že se tady našije zákon v podstatě z dílny jednoho člověka, který má vlastní problém ve svém kraji a neumí ho vyřešit, je mi to moc líto, a tím postihuje nás, kteří 24 hodin děláme funkci starosty. My nechodíme do práce na 8,5 hodiny denně. My děláme 24 hodin, soboty, neděle. Jestli si to někdo nemyslí, tak to tak prostě je!

A poslední poznámka možná do opozičních lavic. Tento návrh není koaliční prosím. Není koaliční. A my tedy jednoznačně ten návrh podporovat nebudeme jako sociální demokracie. Děkuji. (Potlesk zejména poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré dopoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, pokračujeme faktickými poznámkami. Děkuji za dodržení času kolegovi Birkemu. A nyní pan poslanec Ivan Adamec, také s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, budu velmi stručný. Já už jsem tady navrhoval v druhém čtení zamítnout tento návrh zákona ve třetím čtení, protože ho považuji opravdu za zákon, který je zcela mimo. Možná mi dovolte, abych tady okomentoval některá vystoupení svých kolegů předřečníků.

Není to zákon o kumulaci funkcí. Kdyby to tak bylo, tak bych to považoval za legitimní diskuzi. Je to zákon o kumulaci odměn. Nazývejme věci pravými jmény.

Kolega Pávek říkal, že by bylo dobré, aby takovéto změny platily od nového volebního období. Já mu chci říct, že když zasedá parlament, a platí to pořád už 300 let, tak si člověk není jist ani majetkem, ani životem. Samozřejmě parlament může učinit cokoliv a v tomto případě asi tak pravděpodobně učiní k velké škodě.

Musím říct, že opravdu představa, že někdo kandiduje, aby získal větší plat na dvě funkce, je zcela mylná. Znám to z vlastní zkušenosti a předem říkám, že v tuto chvíli nejsem ve střetu zájmů, protože mě se to netýká. Já jsem neuvolněný starosta. A vidím, že tlak je největší tam, kde s tím má někdo nějaký osobní problém u nějakého slibu, anebo tam, kde s tím nemáte zatím žádné zkušenosti, protože jste nebyli, vaši kandidáti nebyli tak úspěšní v komunální sféře a možná jsou tady ve Sněmovně, a rozhodně tímto způsobem neodradíte ani nikoho z nás, kteří jsme tím prošli, a podle mě do budoucna si zaděláte na problém i s vlastními členy vašich politických stran nebo hnutí.

Znovu opakuji, není to zákon o kumulaci funkcí, tam bych byl pro diskuzi. Je to zákon o kumulaci odměn, je to zákon o české závisti, a opakuji znova, navrhuji zamítnout ve třetím čtení. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Adamcovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Eva Fialová. Paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Eva Fialová: Dobré dopoledne. Já bych se tady ráda vyjádřila ohledně argumentů na kumulace nebo krácení odměn pro lékaře, zdravotníky atd. Jeden fakt, proč má být politikům krácena odměna, je ta, že my všichni, co sedíme tady a jsme zároveň komunálními nebo krajskými politiky, tak svoje znalosti a čas, který strávíme tady, a zkušenosti používáme při své běžné práci ještě v komunální politice, ale lékaři, učitelé atd. z veřejných peněz svůj volný čas věnují na studium dalších věcí, nepoužívají určitě informace z Poslanecké sněmovny pro svou běžnou práci. To je ten hlavní důvod, proč politici využívají získané informace tady odsud při své práci. Proto podporuji tento zákon.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Fialové za dodržení času. Nyní pan poslanec Petr Beitl, připraví se kolega Bartoš, Ferjenčík, Michálek, Farský, Jurečka, Benda, Stanjura, Feranec. Pan kolega Petr Beitl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Beitl: Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové. Já také musím konstatovat, že tento zákon je neuvěřitelně pokrytecký a nadbytečný. A skutečně mohu odkázat jenom na to, o čem už jsem tady mluvil, a to je odpovědnost volených zastupitelů, která tímto zákonem nijak limitována není, a každý, kdo na té radnici seděl a ráno měl před sebou smlouvy, dokumenty k podpisu, a jsou to desítky a v týdnu stovky dokumentů, tak ví, jaká odpovědnost je, ví, jakým může čelit útokům, a ví, že ty útoky především v dnešní době nejsou nijak jednoduché a nejsou nijak nereálné, především ze strany opozice a prostřednictvím těch stošestek, které jsme tady řešili včera, kdy je člověk v permanentním tlaku a skutečně někdy neuléhá tak, aby v noci vůbec mohl spát.

Mluvilo se tady, nebo paní předkladatelka mluvila i o financích, které skončí v městských rozpočtech. Já si myslím, že je dobré, aby to tady zaznělo. Když jsem končil se svou funkcí primátora statutárního města Jablonce, města, které má téměř 50 tisíc obyvatel, tak jsem pobíral 56 tisíc korun čistého. Dnes to tedy možná bude 60 tisíc. Tak si prosím vás spočítejte tu úsporu, která vznikne během 12 měsíců v miliardovém rozpočtu takovéhoto města, a přemýšlejte o tom, co se s těmi penězi dá udělat a co může stát šlápnutí vedle člověka, který v podstatě do té funkce nastoupí bez jakékoliv zkušenosti. Ten zákon je další egyptskou ranou do zastupitelstev obcí a měst a určitě nepovede k jejich zkvalitnění. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Ivan Bartoš, připraví se kolega Ferjenčík. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já vám děkuji za slovo. Dámy a pánové, já bych prostřednictvím pana předsedajícího chtěl jenom reagovat na pana poslance kolegu Stanjuru. Já sedím kousek od něj, tak se od něj učím. On je starý sněmovní matador a on říká: Vždycky poslouchej, co říkají ti kolegové, chyť se toho a pak jim řekni, jak to oni říkali a jak to tedy ve skutečnosti je. Tak pan Stanjura tady včera stál a vykládal, že prosazovat vlastní program není pokrytecké. Říkal to tady paní ministryni. My máme v programu celou dobu boj proti kumulaci platů, proti kumulaci funkcí, myslíme si, že to je špatně, takže jsme ve volbách prosazovali svůj program - logicky. Měli jsme to tam napsané, vykládali jsme ho lidem.

Jenom k té kampani. My jsme byli opakovaně vyhodnoceni nejen lingvisty, ale i analytiky programu, jako že máme nejvíce racionální kampaň, komunikujeme fakta, ta kampaň je pozitivní. Takže jestli my jsme někomu v kampani vykládali, podívej se, jestli je to strana, která kumuluje funkce a její politici kandidují tu do kraje, tu do Sněmovny, tak já si myslím, že proti některým kampaním, které jsme třeba nejen v Praze zažili, zrovna tady mluvil pan Stanjura, tak si myslím, že to je naopak velmi racionální, velmi pozitivní a poukazuje to na fakta. Stejně jako když řešíme absenci poslanců ve Sněmovně a tady kolega Ferjenčík, prostřednictvím pana předsedající si vypůjčím jeho slova, ten tuhle řekl: Tak si to dejte na billboardy, kolik jste ve Sněmovně, jaké má kdo absence, my si to tam jako dáme. Tak já nevím, jestli to vypovídá o kvalitě práce, nebo nevypovídá. Tady prostě žádná pře není, ale člověk by měl být na svoji práci hrdý, tak já si myslím, že se vším všudy.

Takže jenom to byla moje reakce na pana Stanjuru. My máme boj proti nežádoucí kumulaci, proti statisícovým platům, uklízení politiků do dozorčích rad, to nám tedy neschválíte následně ten limit, jak jsem se dozvěděl, tak to máme v programu a tak to prosazujeme. Na tom není nic pokryteckého. Myslím si, že to je legitimní způsob politického boje, který je slušný. Pracuje s daty a fakty. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a nyní pokračujeme vystoupením, faktickou poznámkou pana kolegy Ferjenčíka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl ještě jednou, a asi už tu debatu nebudu protahovat za sebe, ale reagovat na to tvrzení, že ti lidé obstáli ve volbách, tak jim nemáme co sahat na peníze. Přece to, jak budou nastaveny platy v rámci celé republiky, v rámci celé politiky, je rozhodnutí na úrovni parlamentu, a přece to, že nastavíme nějaké obecné pravidlo, že uvolněný starosta, který je současně poslanec, bude brát za tu funkci starosty méně peněz, nemá žádnou souvislost s tím výsledkem komunálních voleb a ti lidé, kteří hlasují v komunálních volbách, nemají možnost tohle ovlivnit. A to je ten druhý argument. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP