(17.20 hodin)
(pokračuje Dolínek)
Proto přicházím s tím návrhem, že nechci globálně posílit obecní policii o nové pravomoci, ale chci umožnit, aby mohli řešit na místě tuto nezodpovědnou činnost řidičů, to znamená, blokovou pokutou vyřešit vše ihned a zároveň tím odlehčit i přestupkovým řízením, protože samozřejmě kdo uzná své pochybení na místě, zaplatí blokovou pokutu, tak následně už se to nedostává dál na úřady. Protože si myslím, že to je velmi jednoduché a není na tom nic komplikovaného, tak jsem si dovolil - byť zde dva dny již zažíváme relativizace toho paragrafu 90 - navrhnout tento postup tak, aby tato úprava byla schválena zákona v tom zkráceném procesu, to znamená podle paragrafu 90.
Děkuji za vaši pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. A nyní poprosím pana zpravodaje pro prvé čtení Jana Bauera, aby se ujal slova.
Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážené dámy a pánové, dovolte mi opravdu jenom zkráceně, abych vám přiblížil podstatu tohoto návrhu novely zákona, jehož nositelem je paradoxně pouze jediný poslanec Poslanecké sněmovny, ale i na to má právo. Samozřejmě platí, že svůj krátký politický názor, včetně toho avizovaného veta, předložím v rámci obecné rozpravy, do které jsem se poctivě přihlásil.
Protože dosavadní právní úprava neumožňuje obecní policii projednat příkazem na místě přestupky podle zákona o silničním provozu spáchané užitím vyhrazeného jízdního pruhu v rozporu s ustanovením zákona o silničním provozu a musí být tyto přestupky postupovány do správního řízení, navrhuje se proto, tak jak navrhuje předkladatel, touto novelou rozšířit pravomoci obecní policie na úseku provozu na pozemních komunikacích a zařadit do vymezení okruhu přestupků, které obecní policie může projednávat příkazem na místě podle ustanovení příslušných paragrafů zákona o silničním provozu, rovněž přestupky spáchané užitím vyhrazeného jízdního pruhu v rozporu s výše citovanými ustanoveními zákona o silničním provozu. Tolik důvodová zpráva.
Kdybych to měl převést do srozumitelné češtiny, tak platí, že pokud by tento zákon nabyl účinnosti, dostane obecní policie pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě, což do této chvíle nebylo možné, protože se to celé odehrávalo v rámci správního řízení.
Také bych chtěl na závěr říci, že v této novele je navržena účinnost od 5. 6. 2019, to znamená letošního roku, a dále také se sluší dodat, že vláda k tomuto návrhu zákona, nebo novely zákona vyslovila souhlas, přestože se i ve zprávě ze strany české vlády objevily - nechci říci, jestli závažné, ale drobné nedostatky.
Tolik vše v rámci důvodové zprávy. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Otevírám obecnou rozpravu. Do té je přihlášen v tuto chvíli jako první také pan poslanec Bauer. Může plynule pokračovat. Poté vystoupí pan poslanec Adamec.
Poslanec Jan Bauer: Ještě jednou děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, milé dámy a pánové, tato novela je opravdu velmi krátká. On o tom už hovořil i pan poslanec Petr Dolínek. Nicméně dovolte, abych zmínil, že mi na tomto návrhu vadí dvě věci.
Za prvé, tento návrh se má projednávat a následně schvalovat podle paragrafu 90, přestože ta novela je velmi krátká, jedná se v podstatě o několik slov. Pokud si ji přečtete, tak vzhledem ke zkušenostem, jak nekvalitně se zákony připravují i v případě, že jdou ze strany příslušných ministerstev, tak o to více mám pochybnosti, pokud tento zákon byl navrhován prostřednictvím pouze jediného poslance, jestli je opravdu připraven věcně i formálně správně. Takže nejenom z tohoto důvodu, ale i proto, že mám informace, že pravděpodobně v rámci projednávání na půdě příslušných výborů dojde ještě k doplnění k některým dalším podstatným věcem, z tohoto důvodu bych vás chtěl upozornit, že dávám veto, respektive námitku na projednávání v rámci paragrafu 90 odstavec 2. To je za prvé.
Za druhé věc, která mi opravdu velmi vadí. Není to poprvé, co na půdě Poslanecké sněmovny otevíráme Pandořinu skříňku. Není to poprvé a myslím si, že ani naposledy, a také už to tady zaznělo - posilování nebo oslabování pravomocí městské policie, ať už se to děje skrytou, nebo otevřenou formou, ať už se to děje bezelstně, nebo promyšleně, ale každopádně tady na půdě Poslanecké sněmovny postupně dochází k posilování pravomocí městské policie a z toho důvodu vyklízení pozic Policie České republiky z českých měst a obcí. Z tohoto důvodu mám velké obavy, jestli to předkladatel má vše správně promyšlené.
Já bych si velice přál, pokud se teď rozprostře nějaká zásadní debata, aby nešla tou cestou, že budeme zpochybňovat, jestli je nebo existuje nějaký problém, to znamená nedovolená jízda ve vyhrazeném jízdním pruhu. To je věc, která je nezpochybnitelná. Pokud si projedete Prahu nebo některá jiná větší města v rámci České republiky, nesporně se s tímto fenoménem setkáte. To znamená, existuje - a je to vážný problém - nedovolené používání vyhrazených jízdních pruhů. Na druhou stranu bych chtěl říci, že za bezpečnost českých obcí a měst je ze zákona zodpovědná Policie České republiky. Taktéž platí celou dobu, že české obce mohou, ale nemusí zřizovat svoji obecní policii, a pokud se už rozhodnou, že městskou policii zřídí, tak to platí především ze svých vlastních prostředků. Také platí to, že pokud někdo posílí pravomoci obecní policie, tak samozřejmě někdo přímo úměrně vyklízí pozice, a v tomto případě mám obavy, že nejenom v Praze, ale i v některých městech se to vyklizení ze strany Policie České republiky docela silným způsobem projeví.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám za pozornost. Eviduji vaši námitku vůči projednání - předpokládám za klub ODS. Jednací řád neurčuje, kdo má vznášet tu námitku, zpravidla je to předseda klubu, já to akceptuji, nemám s tím problém.
Poslanec Jan Bauer: Pane předsedo, já se omlouvám. Vznáším námitku na projednávání podle paragrafu 90 odstavec 2 za poslanecký klub Občanské demokratické strany, Pirátů a TOP 09.
Předseda PSP Radek Vondráček: Trojnásobné veto. Beru na vědomí, budeme tedy nadále postupovat standardním způsobem. V každém případě otevírám obecnou rozpravu - ta už je otevřena - na řadě je pan poslanec Adamec. Připraví se pan poslanec Svoboda.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já půjdu ještě trošku dál, protože bych to posuzoval i z jiné stránky věci. Ono je to na jedné straně posilování pravomoci obecní nebo městské policie, ale také je to potom vlastně povinnost té městské a obecní policie, kterou doteď má někdo jiný. Tím někým jiným je Policie České republiky. A já musím říct, že Policie České republiky si hodně rychle zvykla na to, že v těch městech řadu činností supluje, nebo respektive ono to je dáno zákonem, že to tak lze, ale dělá to výlučně dneska policie obecní nebo městská. Já chápu, že se vymlouvají, že nemají lidi, ale to dneska lidi nemají ani ty městské policie. To je potřeba si tak říct. Navíc Policie České republiky nabízí výrazně lepší podmínky pro členy svých sborů, ať jsou to ty výsluhy, služební poměr, anebo ať je to i výše platu. A já si myslím, že to takhle nejde.
V některých případech jsem byl i pro třeba některou pravomoc městské policie, protože jako starosta okresního města jsem výhody, nevýhody a možnosti vzhledem k situaci, která v našem městě byla. Možná ani bych nebral tu výtku, že městská policie je placena z obecních peněz nebo z městského rozpočtu. Víte, ona policie obecně, ať je to městská, obecní, nebo Policie České republiky, je placena z veřejných peněz tak jako tak. To je prostě akorát jedno, z které té kupičky si to vezmeme. A to, jestli obec zváží to, že chce mít obecní nebo městskou policii, je to na rozhodnutí jejich zastupitelů a de facto usměrňuje tok těch veřejných peněz tímto způsobem. ***