Středa 30. ledna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
14.
Návrh poslanců Milana Hniličky, Patrika Nachera, Věry Procházkové,
Jaroslava Bžocha a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu, ve znění pozdějších předpisů,
a některé další zákony
/sněmovní tisk 241/ - druhé čtení
Projednávání jsme přerušili z časových důvodů v rámci obecné rozpravy. Připomínám, že usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu byla doručena jako sněmovní tisk 241/2 až 241/4.
Poprosím za navrhovatele pana poslance Milana Hniličku a zpravodaje garančního výboru pana poslance Stanislava Juránka, aby zaujali své místo u stolku zpravodajů. Mají případně nárok na vystoupení předtím, než budeme pokračovat, ale nemají zájem. Budeme tedy pokračovat v obecné rozpravě, do které je v tuto chvíli přihlášen pan poslanec Zlesák, kterému tímto dávám slovo.
Současně bych rád požádal kolegyně a kolegy o klid v sále. Případné debaty prosím přesuňte do předsálí. Děkuji. Máte slovo.
Poslanec Radek Zlesák: Já vám děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové. Dovolte mi, abych krátce odůvodnil svůj pozměňovací návrh pod číslem 1210 k tomuto sněmovnímu tisku. (Silný hluk v sále.)
Hlavní město Praha se v současné době potýká s nedostatkem kancelářských prostor. Nedostatek nabídek vede k růstu nájemného, které je řadově vyšší než v jiných částech republiky. Současný rozvoj digitalizace agend veřejné správě umožňuje, aby se ústřední státní orgány správy nacházely i mimo hlavní město. Umístění ústředních správních orgánů v regionech k jejich rozvoji mohou výrazně přispět, je vhodné zejména u nově vznikajících úřadů, které ještě nejsou ukotveny -
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás na chviličku přeruším. A opravdu důrazně žádám o klid v sále!
Poslanec Radek Zlesák: Děkuji. Takže umístění těchto nově vznikajících úřadů v regionech, které ještě nejsou ukotveny v hlavním městě, a přemístěním tak není ohrožena kontinuita její činnosti.
Navrhuji, aby se sídlem nově vznikající Národní sportovní agentury stal Žďár nad Sázavou. Jako okresní město nabízí Žďár dostatečně technické, administrativní i vzdělání zázemí. I přesto, že řada činností agentury bude prováděna elektronicky, nelze si její agendu představit bez osobního kontaktu se sportovními organizacemi a sportovci samostatnými. Výhodou tak může být poloha Žďáru na Sázavou, který leží ve středu republiky. Je dobře dostupný z obou největších českých měst.
Dále bych rád i tímto pozměňovacím návrhem upozornil na postupnou centralizaci státní správy, kdy z bývalých okresních měst mizí úřady státní správy. Tím dochází k odlivu vzdělaných obyvatel těchto měst s vyšší kupní sílou. V těchto místech pak zůstávají nevyužité zmodernizované kancelářské budovy ve vlastnictví státu. Tak tomu je i ve Žďáru nad Sázavou.
Pokud mohu závěrem shrnout výhody tohoto svého pozměňovacího návrhu, Žďár se nachází dobře dopravně dostupný jak po železnici, tak po silnici. Leží ve středu republiky. Lze využít zrekonstruované administrativní budovy ve vlastnictví státu. Dostupná a kvalifikovaná pracovní síla. A včera tady pan zpravodaj zmiňoval, že všechna města se nachází na Moravě, všechna sídelní navrhovaná města se nachází na Moravě. Já bych rád podotkl, že Žďárem prochází bývalá zemská hranice mezi Čechami a Moravou. Takže s nadsázkou lze říci, že symbolicky umístěním úřadu agentury na tomto pomezí bychom se nepřiklonili ani k Čechám, ani k Moravě. A decentralizace státní správy a podpora ekonomického slabšího regionu.
Předem děkuji za podporu mého pozměňovacího návrhu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. A s faktickou poznámkou chce reagovat pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Dobré ráno. Já bych chtěl reagovat na vystoupení svého předřečníka. Řekl, že Žďár je dobře dostupný ze dvou největších českých měst. Tak mě by zajímalo, která dvě největší česká města myslel. A možná bychom mohli do osudí vložit jména všech okresních měst a vylosovat sídlo. To mi přijde jako docela férový přístup.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak. Děkuji. A pan poslanec Zlesák chce reagovat faktickou poznámkou.
Poslanec Radek Zlesák: Ano, omlouvám se za nepřesnost. Je dobře dostupný z velkých měst nacházejících se v České republice. Konkrétně z Prahy, z Moravy, ale i z Ostravy je to poměrně blízko. Jenom pro představu, je zde návrh pro Ostravu. Z mého pohledu je Ostrava v rámci decentralizace daleko lepší než Praha, s tím souhlasím. Ale vlakové spojení například Karlovy Vary - Ostrava je 7,5 hodiny minimálně.
Předseda PSP Radek Vondráček: Další faktická poznámka - pan poslanec Válek, poté pan předseda Stanjura. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji. Já bych chtěl prostřednictvím pana předsedajícího kolegu poslance podpořit, ale předpokládám, že nemyslel Moravu, že myslel Brno. Z Brna je to blízko. Zvláště dneska, kdy D1 je komunikace, po které se snadno cestuje, což všichni víme, tak si myslím, že jakékoliv místo v blízkosti D1 je dobré centrum pro tuto agenturu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka - pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: No, mě zaujal ten časový údaj, že vlakem z Varů do Ostravy jedu 7,5 hodiny. Přiznám se, že nejezdím vlakem mezi Prahou a Karlovými Vary, ale jezdím mezi Prahou a Ostravou, a to je pod tři hodiny, takže jednoduchou matematickou úlohou mi vychází, že vlakem z Karlových Varů jedu do Prahy 4,5 hodiny. Nejméně, jak říkal pan poslanec. To se mi úplně nezdá. Kdybyste jel třeba pendolinem z Františkových Lázní, tak je to určitě mnohem rychlejší. Neříkejme si takové nesmyslné časy. To je jak cesta na kole z Karlových Varů do Prahy. To by tak odpovídalo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě k tomuto bodu. Nikoho nevidím se hlásit. Končím obecnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova ze strany navrhovatele nebo zpravodaje. Není tomu tak. Na vrácení návrhu zákona nebyl podán návrh, jestli se nemýlím, vrácení garančnímu výboru.
Zahajuji podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být odůvodněny. O slovo se přihlásil v tuto chvíli jako první opět pan poslanec Zlesák. Prosím.
Poslanec Radek Zlesák: Já se tímto přihlašuji ke svému pozměňovacímu návrhu pod číslem 1210. Jenom malý dovětek ke kolegovi Stanjurovi - čerpal jsem z informace z IDOSu. Je to přímé spojení.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Mám tu jednu faktickou poznámku, pan poslanec Ferjenčík. Je tomu tak? Prosím, máte slovo.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já jsem se koukl na IDOS. Je to 6 hodin 22 minut i s přestupem.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak jsme si zopakovali jízdní řády České republiky. Děkuji. Vrátíme se k podrobné rozpravě. Jako další je přihlášen pan poslanec Lukáš Bartoň.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za slovo. Rád bych se přihlásil ke svým pozměňovacím návrhům pod čísly sněmovních dokumentů 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107 a 2108. Odůvodnění jsem uvedl v obecné rozpravě.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Dalším přihlášeným je pan poslanec Jakub Janda.
Poslanec Jakub Janda: Děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, rád bych se přihlásil ke svým pozměňovacím návrhům v systému pod čísly 2017, 2075, 2082, 2083, 2088 a 2089. Pozměňovací návrhy jsem představil včera v obecné rozpravě. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další je pan poslanec Jan Birke.
Poslanec Jan Birke: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Vážená vládo, kolegyně a kolegové, včera v podrobné rozpravě jsem odůvodnil dva pozměňovací návrhy. Dnes mi dovolte, abych se přihlásil ke dvěma sněmovním tiskům v tomto pořadí. První sněmovní dokument 2061 je soubor pozměňovacích návrhů a druhý je sněmovní dokument 2115, což je jeden komplexní pozměňovací návrh podložený mnou a Romanem Kubíčkem, resp. oba dva jsou předloženy mnou a Romanem Kubíčkem. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v podrobné rozpravě k tomuto bodu. Nikoho nevidím. Končím podrobnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova po podrobné rozpravě. Pan navrhovatel? Pan zpravodaj? Nemají zájem o vystoupení.
Návrh na zkrácení podán nebyl, ani návrh, aby se garanční výbor návrhem nezabýval, tudíž máme splněno a končím druhé čtení tohoto návrhu. Všem děkuji.
Otevírám bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.