(Jednání pokračovalo v 17.40 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, je 17.40 hodin, budeme pokračovat v schvalování programu schůze, protože jsme se ještě nevypořádali hlasováním se všemi návrhy, které zazněly.
Než přistoupíme k dalšímu hlasování, tak vás seznámím s omluvami, které mezitím přišly. Pan poslanec Radek Koten se omlouvá dnes po 19. hodině, pan ministr zahraničních věcí Petříček se omlouvá od 17.00 do konce jednacího dne z pracovních důvodů a paní poslankyně Monika Jarošová se omlouvá od 17.40 do konce jednacího dne z osobních důvodů.
Jak jsem říkal, tak jsme ještě nehlasovali o všech návrzích na změnu programu schůze, které zazněly a které jsou hlasovatelné. Na řadě je, abychom se vyrovnali hlasováním s návrhem pana poslance Koláříka, aby se zařadil bod 82, sněmovní tisk číslo 295, o exekucích, dnes po pevně zařazených bodech. Je zde žádost o odhlášení, které jsem nyní vyhověl. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o návrhu pana poslance Koláříka.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 116, přihlášeno 156 poslanců, pro 58, proti 40. Návrh nebyl přijat.
Návrh paní poslankyně Majerové Zahradníkové nemůžeme hlasovat, protože bylo podáno veto poslaneckých klubů ČSSD a hnutí ANO.
Můžeme ale hlasovat návrh pana poslance Výborného, aby bod 39, sněmovní tisk 159, zákoník práce, byl zařazen dnes po pevně zařazených bodech.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 117, přihlášeno 162 poslanců, pro 79, proti 2. Návrh nebyl přijat.
Dalším návrhem je návrh pana poslance Grebeníčka. Je to bod číslo 184, sněmovní tisk 307, který se týká odměn Grantové agentury. Návrh je, abychom tento bod zařadili na středu 19. 12. po pevně zařazených bodech, to znamená po státním rozpočtu a zprávách, které souvisejí se státním rozpočtem.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 118, přihlášeno 167 poslanců, pro 57, proti 7. Návrh nebyl přijat.
Poslední návrh, který zde byl, je návrh pana poslance Skopečka, který ale nemůžeme hlasovat, protože bylo podáno veto dvaceti poslanců, a tudíž nelze o tomto návrhu hlasovat. Tím jsme se vyrovnali se všemi návrhy na změnu programu schůze. Já se pro jistotu ptám, jestli někdo ještě měl nějaký návrh, který jsme snad zapomněli hlasovat. Není tomu tak.
S přednostním právem se hlásí pan místopředseda Pikal.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych jenom k tomu poslednímu vetu. V zásadě tady bylo podáno veto dvaceti poslanců na to, abychom projednali situaci na dálnici D1, a proč nastává, a bylo to podáno velice tiše, že se na to nedalo reagovat. Takže mě by zajímalo, kterých dvacet poslanců to bylo, jestli bych mohl požádat o přečtení pro steno. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pane místopředsedo, já mám tady k dispozici podpisovou listinu, která obsahuje více než dvacet poslanců, takže jednací řád je naplněn. Mohu tu listinu dát k dispozici. Nebo si přejete, abych tyto poslance přečetl? (Hlas mimo mikrofon: To ne teda. Co to je za zvyky tohle?)
Počkejte, já se ptám pana místopředsedy, který vznesl tento požadavek, zda mám seznámit jmenovitě s dvaceti poslanci, kteří vznesli veto. Určitě má na to pan místopředseda právo, pokud na tom trvá.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já jsem žádal přečtení, ale chápu, že to vyvolává poněkud nevoli tady v sále, takže by to možná vyvolalo nějaká procedurální hlasování apod., a nevím, jestli se do této cesty chci pouštět. (Reakce z pravé strany.) Tak podle všeho chci. (Smích v sále.) Takže v tom případě bych chtěl požádat o tento postup, a jestli budou vzneseny námitky, tak se s nimi vyrovnáme hlasováním.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Bartošek.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Postup je možný dvojí. Buď vy jako předsedající, nebo někomu s přednostním právem umožníte, aby vystoupil a jména přečetl.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Já jsem přesvědčen, že přesto, že to není obvyklé, a doufám, že se to nestane úplnou praxí, tak Poslanecká sněmovna má právo znát jména poslanců, kteří vyslovili veto. Já nemám žádný důvod, proč bych vás s nimi neseznámil. Pokud dovolíte, tak nebudu číst jména, jenom příjmení. Snad z toho nebude někdo vyvozovat nějaký špatný úmysl.
Takže byli to poslanci Bělica, Bláha, Vrabec, Brázdil, Brzobohatá, Bžoch, Červíčková, Faltýnek, Farhan, Feranec, Fialová, Jáč, Janulík, Kalous, Kolovratník, Kořánová, Kott, Králíček, Kubíček, Kubík, Malá, Mašek, Maxová, Melková, Novák, Okleštěk, Ožanová, Pastuchová, Petrtýl, Plzák, Poul, Pražák, Rais, Ratiborský, Richter, Rutová, Růžička, Sadovský, Schiller, Strýček, Štolpa, Válková, Venhoda, Vojtěch, Volný, Jan Volný, Vondráček, Vrána, Vyzula, Zlesák. Je jich více než dvacet. Jednací řád byl v tomto směru naplněn.
Nyní v souladu se schváleným programem zahajuji projednávání bodu číslo 21, kterým je
21.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb.,
o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 235/2004 Sb.,
o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 205/ - prvé čtení
Projednávání tohoto bodu jsme na návrh zpravodaje pana poslance Volného přerušili, opětovně přerušili 23. října na 20. schůzi Poslanecké sněmovny a odročili do příští řádné schůze a zůstala přerušena obecná rozprava. U stolku zpravodajů zaujala místo paní ministryně financí Alena Schillerová, zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Jan Volný a nyní budeme pokračovat v přerušené obecné debatě, do které je přihlášen pan předseda Kalousek, pan poslanec Munzar. Ale my jsme přerušili obecnou rozpravu uprostřed vystoupení pana předsedy Stanjury, takže pan předseda Stanjura bude mít slovo. Prosím, pane předsedo. ***