(14.20 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji i za písemné vyhotovení, bude mi k užitku. Další s přednostním právem, pan předseda Kováčik, poté pan předseda Michálek.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Pokusím se učinit vstřícný krok tak, aby se ty věci, které ještě v tomto roce mají lhůty nebo je třeba jim dát přednostní pozornost, tak se pokusím vytvořit alespoň část prostoru tím, že navrhnu, abychom z programu této schůze vyřadili bod číslo 4, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 226/2013 Sb., o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, a tak dál, a tak dál, sněmovní tisk 332, prvé čtení, s tím, že bude vytvořen prostor pro projednání těch věcí, které nesnesou příliš odkladu, a zároveň bude vytvořen prostor pro to, aby v návaznosti na situaci, která dnes je na trhu se dřevem a vůbec v lesnictví a dřevařství, tak aby mohl být vytvořen prostor pro další diskusi ještě před uvedením toho zákona v prvním čtení. Očekáváme, že proběhne až v lednu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další s přednostním právem, pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl jsem v návaznosti na návrh pana předsedy Faltýnka navrhnout drobné doplnění, a to z toho důvodu, že pan předseda Faltýnek sice navrhl projednání zákona o registru smluv, myslím jako bodu 13 v tom poměrně dlouhém seznamu, který zde přečetl. Nicméně opakovaně se nám tady stává, že ačkoliv je ten návrh, sněmovní tisk 50, registr smluv, zařazen na program jednání, tak se k němu nikdy nedostaneme, protože před ním jsou body, u kterých je velmi dlouhá rozprava.
Takže já si dovoluji dát ještě dodatečný návrh. Pokud projde návrh pana předsedy Faltýnka na zařazení bodu číslo 13, registru smluv, tak, jak to přečetl, tak aby se potom hlasovalo ještě o jeho pevném zařazení na 18.30 dnešního jednacího dne, tak abychom skutečně to druhé čtení, kde jde pouze o načítání pozměňovacích návrhů, stihli projednat a abychom se vyhnuli možným tvrzením, že jde pouze o zdržování. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. V tuto chvíli jsem dal prostor všem, kteří se přihlásili s přednostním právem. A nyní z přihlášených bez přednostního práva jako první přihlášku předložila poslankyně Černochová. Vašich pět minut, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové. Chtěla bych vás požádat o zařazení nového bodu na program jednání této schůze Poslanecké sněmovny, a to bodu s názvem Informace vlády k nasazení armády České republiky na území České republiky, a to na dnešní den na 16. hodinu, nebo na tento pátek 21. prosince 2018 jako první bod jednání.
Co mě k tomu vede. S velkým znepokojením jsem si 12. prosince 2018 přečetla v Ekonomickém deníku článek s titulkem Šlachtovi celníci použili ke sledování vojenské specialisty z Prostějova, někdo porušil zákon. V textu se mimo jiné uvádí, že Celní správa použila v červnu 2018 ke sledování několika osob podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, tedy příslušníky Armády České republiky. Podle zmíněného článku Celní správa žádala Ministerstvo obrany o poskytnutí vojáků k sledování v rámci probíhajícího trestního řízení s odůvodněním: Cílem sledování zájmových osob a objektů je zjistit informace, které povedou k ustanovení osob, jež se na trestné činnosti ve formě organizátorství podílejí či přímo trestnou činnost řídí. Když zjistili, že může být problém s porušením zákona, je problém s porušením zákona, tak se tato žádost o součinnost při akci Richard údajně nakonec přetavila ve cvičení, aby se částečně vyhovělo právnímu řádu České republiky, což se ale podle názoru právníků stejně nestalo, stejně se to zhojit už nedalo a skutečně je to velmi za hranou. (Obrací se k předsedajícímu, aby zjednal klid v řadách členů vlády.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Poprosím o klid i v řadách členů vlády.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Pokud tedy byla použita armáda na sledování civilního obyvatelstva - dámy a pánové, slyšíte dobře -, měl by o tomto zákonodárný sbor vědět. Nejen že zde stojíme před otázkou legality takového nasazení, ale jedná se zároveň o principiální věc nasazování armády na našem území v rámci trestního řízení, které má být vydáváno za pouhé cvičení. Takové jednání je naprosto skandální a vláda by nám měla takové konání vysvětlit.
Ráda bych podotkla, že jsem v této věci interpelovala jak pana ministra Metnara, tak paní ministryni Schillerovou. Přestože pan ministr Metnar v té době nebyl v pozici ministra obrany, byl v té době v pozici ministra vnitra, v pozici ministryně obrany byla paní Šlechtová, tak skutečně tady došlo k porušení zákona. A já bych ráda znala názor členů vlády České republiky, jestli jim přijde standardní posílat na civilní obyvatelstvo příslušníky speciálních sil 601. skupiny z Prostějova. (Potlesk zprava.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další je přihlášen poslanec Lukáš Bartoň. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, již několikátý měsíc se snažím o pevné zařazení a projednání bodu číslo 192 a to je kontrola usnesení číslo 66 ve věci platu učitelů. Rád bych vás požádal o pevné zařazení i tentokrát. Již se to jednou pevně zařadilo, bohužel k projednání nedošlo.
Připomenu, že se jedná o usnesení, které bylo přijato k loňskému rozpočtu, takže k rozpočtu 2017. Pokud má mít kontrola tohoto usnesení pořádný smysl, tak by bylo vhodné tuto kontrolu, toto usnesení prodiskutovat ještě předtím, než se pustíme do projednávání dalšího rozpočtu, kde také budeme mít nějaká další doprovodná usnesení. Toto usnesení, které se týkalo nejen platů učitelů, bylo přijato k minulému rozpočtu, jak jsem říkal, a bylo by dobré ho projednat ještě dnes, tedy před zítřkem. Proto navrhuji, abychom ho zařadili na dnešní jednání po již zařazených bodech.
Upřesním. Jedná se o dvě části tohoto usnesení, které je dobré projednat, a to je, že Poslanecká sněmovna takřka jednotně schválila a doporučila vládě, aby se zvýšily platy učitelů již od 1. září. To se, jak jistě víme, nestalo. Měli bychom trvat na tom, aby nám vláda dala nějakou informaci o tom, proč se tak nestalo. A měli bychom se postavit k tomu, zdali trváme na tom, aby se nadále platy učitelů zvyšovaly na těch 130 % průměrné mzdy, což bylo v původním usnesení, nebo zdali bychom se k tomu měli postavit a říci, že jsme ve shodě s vládou a že již na tom netrváme. Přesně tak je navržené usnesení tohoto bodu, které jsem rozeslal předsedům klubů již 13. listopadu 2018. A tedy, buď trváme na svém původním usnesení, nebo ho revokujeme a netrváme na něm.
Ještě doplním, že toto usnesení, které schválila Poslanecká sněmovna, je ve shodě s programovým prohlášením vlády, není se ho tedy třeba bát. A pevně věřím, že i vládní poslanci podpoří to, aby se projednala kontrola tohoto usnesení ještě před projednáváním rozpočtu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Také vám děkuji. Jako dalšího poprosím poslance Víta Kaňkovského. ***