(14.10 hodin)
(pokračuje Okamura)

A pojďme se ještě vrátit k tomu globálnímu paktu o migraci. To je ten druhý pakt, o kterém v listopadu za velké mediální pozornosti Andrej Babiš řekl, že od něj odstupuje. Ano, o tom globálním paktu o uprchlících řekl na rovinu, to jsem tady odcitoval, že ho vláda podpoří. Podpořili ho včera na Valném shromáždění, my s tím nesouhlasíme, ale pojďme ještě zpátky ke globálnímu paktu o migraci, to je ten druhý pakt, kde nám tady v Poslanecké sněmovně přece vláda Andreje Babiše prohlásila, že ho odmítá.

A včera jsme zjistili další skandální věc. Ministr zahraničí Petříček to neoznámil v OSN, že Česká republika ho odmítá. Takže to je další bod pro to, ten mnou navrhovaný bod zní Zpráva vlády o globálním paktu OSN o uprchlících a o globálním paktu o migraci, protože jsme se včera dozvěděli, že v OSN Česká republika tento pakt o migraci neodmítá, přestože to Andrej Babiš prezentoval a bylo i na titulních stranách všech českých médií, a dokonce se tím chlubil i v zahraničí, a občany tedy vláda lakuje, jednoznačně lakuje, že pakt o migraci se nás již netýká. Přitom dodnes ministr zahraničí, resp. do včerejška ministr zahraničí Petříček - nevím, jaká je situace dnes, proto žádáme o vysvětlení - vlastně do OSN neoznámil české stanovisko. No tak to je, myslím, další zcela skandální záležitost.

Takže vláda buď občanům lže, nebo nefunguje. Jedno, nebo druhé.

Jak jsem řekl v úvodu, tato stejná vláda zároveň podporuje i globální pakt OSN o uprchlících. Já to opravdu považuji za pěkný podraz na zájmy českých občanů a na české národní zájmy. Hlavně se samozřejmě musíme zastavit u toho momentu, proč pan premiér říká úplně něco jiného, než se ve skutečnosti hlasuje, než se ve skutečnosti koná, dokonce než ve skutečnosti oznámil i tady Poslanecké sněmovně.

Pakt o uprchlících, jak jsem řekl, má v sobě - to je ten, který včera odsouhlasila vláda, resp. souhlasili s ním i na půdě Valného shromáždění OSN, v souladu s tím, co Andrej Babiš ostatně říkal na půdě Poslanecké sněmovny, na evropském výboru, ale v médiích včera přitom říkal něco jiného, tak ten, jak jsem říkal, obsahuje podobné věci jako zrůdná Istanbulská smlouva.

Je holým faktem, že SPD tady v podstatě poprvé upozornila na skutečnost, že ty pakty jsou dva. Že není jenom jeden, že jsou to pakty dva. Až na základě toho se premiér Babiš začal o věci zajímat, což také svědčí o neprofesionalitě jeho vlády a zejména jeho ministra zahraničních věcí Petříčka za ČSSD.

A já tedy musím říci, že skutečně to je tak závažná věc, k čemu tady dochází, že Andrej Babiš u takto závažného paktu říká něco jiného v médiích a nějak jinak se hlasuje, že bychom to skutečně - chtěl jsem vás všechny požádat, i zástupce vládní koalice, protože tato kauza bude bezpochyby pokračovat a už se to šíří po celé České republice, abyste podpořili náš návrh na zařazení tohoto bodu, abychom dali prostor i vládě a zástupcům vlády - je tady ostatně i pan ministr Petříček, kterého tady až tak často nevidíme, ale teď tady je, tak já bych chtěl také požádat pana ministra Petříčka, který tady za mnou stojí, předpokládám, že jste ochotný se k tomu vyjádřit? (Obrací se k ministrovi zahraničí.) Tak prý jestli to bude přání Sněmovny, tak se pan ministr Petříček prý vyjádří. Jinak se nevyjádří. Takže já bych vás chtěl požádat i jménem občanů, abyste podpořili za ČSSD i za hnutí ANO, abychom toto téma mohli diskutovat. (V sále je trvalý hluk.)

No, snad bych jenom poznamenal na závěr, že mě trošku znejistil i postoj vlády ve středu, kdy vláda projednávala návrh z pera hnutí SPD na zákaz islámského zahalování v České republice. Má to také souvislost s migrací, s globálními pakty. Je to podobná souvislost. A k mému překvapení, přestože náš návrh zákona je v podstatě opsaný podle rakouského a dánského vzoru a podobná úprava platí ve Francii, platí v Lotyšsku, platí v dalších západních zemích, ve Švýcarsku v určitém kantonu a postupně to ty země přijímají, loni Rakousko, letos Dánsko, tak vláda nezaujala kladné stanovisko. Vláda k tomu zaujala neutrální stanovisko. To znamená, vláda v podstatě odmítá bojovat proti islámskému extremismu. Jsem samozřejmě rád, že to stanovisko bylo aspoň neutrální, to znamená, že nám to vládní koalice nezamítla a že je ochotna diskutovat o tom na půdě Poslanecké sněmovny, ale myslím, že bychom skutečně měli, vážená vládo, vážený pane premiére, přistoupit vážně k těm globálním paktům a k tomu, abychom zabránili nelegální migraci, abychom nastavili ty mechanismy, stejně jako to udělalo Maďarsko a například Spojené státy a některé další země.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás ještě jednou přeruším. Já vím, že jste se chvilku neviděli, vážené kolegyně, vážení kolegové a přišli jste si popovídat, ale jestli si potřebujete popovídat, učiňte tak v předsálí. Skutečně není skoro slyšet přednášejícího, a to má poměrně výrazný hlas. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dostáváme to tady takzvanou salámovou metodou, to znamená oba tyto pakty, Istanbulská úmluva, pokusy o revizi azylových pravidel EU, to znamená Dublin IV, máme tady ten zákaz zahalování atd.

Já si myslím, že bychom se k tomu opravdu měli postavit čelem. Proto vás ještě jednou prosím o podporu a znovu navrhuji, můžeme o tom zařazení hlasovat i několikrát v tom smyslu, že jestli jsou tady body z grémia, já to navrhuji nejprve jako první bod, jestli to neprojde jako první bod, tak dávám návrh, aby se hlasovalo, aby to bylo po bodech, které jsou zařazeny na základě dohody grémia, případně po dalších pevných bodech, které jsou mimo toto téma, ale pojďme to zařadit. Těch bodů tam zas tolik nemáme, které by měly být předsazeny. Pojďme to zařadit a pojďme to projednat a pojďme udělat usnesení Poslanecké sněmovny, jako jsme to společně dokázali u Marrákeše v červnu, jako jsme to společně dokázali v lednu u Dublinu, pojďme se shodnout na nějakém textu usnesení, kde skutečně zavážeme vládu, aby odmítla ten globální pakt o uprchlících, aby skutečně Andrej Babiš a jeho vláda poslali do OSN stanovisko, že odmítáme i globální pakt o imigraci, ať opravdu tady máme už čistý stůl a ubezpečíme české občany, že to tak je. Je trošku tristní, že musíme ubezpečovat touto formou, protože normálně by se člověk spolehl na to, co řekne pan premiér v médiích, a že se činy nebudou lišit od slov, ale bohužel, situace je taková.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Přiznám se, že nejsem schopen z hlavy říci, které pevně zařazené body jsou z grémia nebo třeba už z organizačního výboru. Toto už bylo zařazeno minule, rozumíme si? Dnes jsou pevně zařazené body. Budu chápat váš návrh jako alternativní po pevně zařazených bodech.

Jako další s přednostním právem pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové. Děkuji za slovo, pane předsedo. Je pravda, že nemáme žádné pevně zařazené body, že máme před sebou blok prvních čtení, jak jsou řazena v pořadu schůze. Já jsem se pokusil na grémiu získat podporu pro některé naše společné návrhy spolu s kolegou Chvojkou. Nepodařilo se, když jsme chtěli vložit do pořadu, který je na pozvánce, některé nové věci, takže já bych s dovolením navrhl zařadit pevně dnes prvních devět bodů, a sice tak, abych v tom nedělal zmatek, tak to přečtu pro jistotu všechno, ten svůj konkrétní návrh:

jako první bod číslo 21, ten tam je, je to první čtení zákona o EET, sněmovní tisk 205,

bod číslo 11, sněmovní tisk 203, o pobytu cizinců, jedná se o druhé čtení, tento bod v původním pořadu nebyl,

bod číslo 22, poštovní služby, první čtení,

bod číslo 23, vnitřní správa, první čtení,

bod číslo 24, Sbírka smluv, první čtení,

bod číslo 25, nominační zákon, první čtení,

bod číslo 26, zpravodajské služby, první čtení,

bod číslo 35, nemocenské pojištění, první čtení, ten je tam také vložen nově

bod číslo 13 jako poslední pevně zařazený bod, to je registr smluv, zákon o svobodném přístupu k informacím, druhé čtení.

Takto navrhuji pevně seřadit body na začátku dnešní schůze. Předám to panu předsedovi. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP