(17.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji a nyní prosím pana poslance Žáčka, připraví se pan poslanec Bartoš. Prosím.

 

Poslanec Pavel Žáček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi přihlásit se k dokumentu č. 1739, kterým je pozměňovací návrh kolegyně Jany Černochové, Jakuba Jandy a mé maličkosti. Týká se přesměrování finančních prostředků ve výši 6,3 milionu, které byly v příslušné pasáži přílohy č. 9 návrhu zákona směrovány vůči Českému svazu bojovníků za svobodu, a to v této podobě: Spolek pro zachování odkazu českého odboje s částkou 1 260 000 Kč, Památník Šoa Praha s částkou 1 260 000 Kč, Platforma Evropské paměti a svědomí s částkou 1 260 000 Kč, Sdružení bývalých politických vězňů ČR s částkou 1 260 000 Kč. Pochopitelně uvedené změny se promítnou v kapitole Všeobecná pokladní správa do ukazatele sociální výdaje; náhrady; neziskové a podobné organizace.

Za druhé přesměrování stejné částky 1 260 000 Kč vůči Československé obci legionářské, čímž by se tyto uvedené změny promítly v kapitole Všeobecná pokladní správa do ukazatele sociální výdaje; náhrady; neziskové a podobné organizace.

Dovolte mi zdůvodnit to těmito argumenty: Aktivity Českého svazu bojovníků za svobodu, reprezentované předsedou Jaroslavem Vodičkou, v posledních letech významným způsobem zpochybňují původní poslání, ideály a hodnoty tohoto spolku, a tím i důvod podpory z veřejných rozpočtů. Aktivity spolku a jejího předsedy jsou v příkrém rozporu s jeho posláním. Tato situace popírá samotný důvod a účel veřejné podpory.

Proč Československá obec legionářská? Návrh na navýšení již zmíněných prostředků je z toho důvodu, že ČsOL je důstojnou nositelkou odkazu legionářů, která byla v období komunismu zakázána a prakticky nahrazena Svazem bojovníků za svobodu a její členové perzekvováni. Činnost tohoto spolku si bezesporu zaslouží veřejnou podporu pro svou činnost připomínající válečné veterány. Spolek sdružuje veterány československých zahraničních armád z doby 1. a 2. světové války, příslušníky domácího odboje z období 2. světové války, válečné veterány Armády ČR, nositele osvědčení válečného veterána podle zákona č. 170/2002 Sb., jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a všechny příznivce, kteří chtějí být aktivními členy ČsOL a chtějí přispívat k rozvoji a plnění jejího poslání.

Proč Sdružení bývalých politických vězňů České republiky? Protože jde o společenskou organizaci sdružující bývalé politické vězně z období komunistické perzekuce, kterým se za jejich názory totalitní režim mstil vězněním a otrockou prací v komunistických koncentračních táborech. Sdružuje občany pronásledované a vězněné nejen v padesátých letech, ale prakticky až do roku 1989. Činnost sdružení je nepochybně významná pro zachování paměti společnosti o hrůzách a zločinech komunistického režimu, a proto si zaslouží navrhovanou státní podporu.

Třetí institucí je Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který vznikl z důvodu výše zmíněného odklonu Českého svazu bojovníků za svobodu od původního poslání a hodnot. Účelem Spolku pro zachování odkazu českého odboje je udržování památky a paměti na hrdinství přeživších, obětí a bojovníků českého odboje, jakož i dalších osob aktivně vystupujících proti všem formám totalit a diktatur. Zachování odkazu boje za samostatnost a svobodu České republiky ve smyslu demokratických a humanitních zásad zakladatelů našeho státu. K založení spolku došlo navázáním na činnost Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno, již z roku 1947, po zrušení této organizace z rozhodnutí Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s již zmíněným předsedou Jaroslavem Vodičkou. Tehdejší kladenský výbor byl zrušen po dlouhodobé kritice, a to je také důležité pro argumentaci, proč řešit tuto situaci, po dlouhodobé kritice vedení pro nehospodárné nakládaní s finančními prostředky - mimochodem, minulé subvence nebyli schopni ani řádně vykázat podle dostupných informací - politickou angažovanost, nedůstojnou reprezentaci vedení instituce. Stojí za připomenutí, že v říjnu 2016 okamžitě opustili řady Českého svazu bojovníků za svobodu nejváženější členové a většina z těchto osobností se následně připojila do nově vzniklého Spolku pro zachování odkazu českého odboje a zájem o členství projevili rovněž zástupci druhé a třetí generace po odbojářích z odboje prvního, druhého i třetího, kteří do této doby zájem o členství v žádných spolcích neprojevovali. Do současné doby stále spolek funguje na bázi dobrovolnické práce bez jakéhokoliv finančního ohodnocení členů, včetně vedení účetnictví, správy webu a sociálních sítí či administrativní síly při evidenci členské základny. Pobočky spolku vedou členové zejména důchodového věku v rámci svého osobního volna opět bez nároku na jakoukoliv odměnu. Činnost sdružení je nepochybně významná pro zachování paměti společnosti o hrůzách a zločinech totalitních režimů, a proto si zaslouží navrhovanou státní podporu.

Třetí nebo další je Památník Šoa Praha, což je obecně prospěšná společnost, která vznikla na konci roku 2012 za účelem přestavby nádraží Bubny v moderní centrum pro novodobou historii nazvané projektově Památník ticha. Nezisková společnost spolupracuje s příslušnými institucemi, kterých se téma šoa dotýká, to znamená s Terezínskou iniciativou, s Nadačním fondem obětem holocaustu, se Židovským muzeem v Praze, s nadací Post Bellum a dalšími odbornými a vzdělávacími centry. Záměrem předkladatelů je to, aby byly prostředky využity na podporu projektů připomínajících oběti holokaustu, jakým je např. Památník ticha na nádraží Praha-Bubny, a aby tato neblaze proslulá dějinná éra nebyla nikdy zapomenuta. Vzhledem k tomu, že šíření antisemitismu je jedním z negativních fenoménů v současné Evropě, je vyšší podpora projektů připomínajících oběti a hrůzy holokaustu a osvěty v této oblasti záležitostí nikoliv symbolickou, ale daleko spíše žádoucí.

Poslední institucí je Platforma Evropské paměti a svědomí, což je nezisková mezinárodní nevládní organizace založená v říjnu 2011 v Praze, kdy ji založilo 20 členů z 12 členských států EU. Platforma v současnosti sdružuje 57 veřejných a soukromých institucí a organizací z 20 zemí, z toho 14 členských států EU - Švédska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Německa, Nizozemska, České republiky pochopitelně, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Rumunska, Bulharska, Francie a některých dalších. Mezi hlavní cíle Platformy evropské paměti a svědomí mj. patří zvýšení povědomí veřejnosti o evropských dějinách a zločinech totalitních režimů a podporuje širokou celoevropskou diskusi o příčinách a důsledcích totalitního vládnutí. Svou činností přispívá ke vzdělávání mladých Evropanů o totalitních režimech prostřednictvím rozvoje vzdělávacích kurzů, učebních osnov, programů a pomůcek.

Dále bych se chtěl přihlásit a osvojit si dokument č. 1821, což je pozměňující návrh paní poslankyně Jany Černochové, která se dneska omluvila z důvodu zahraniční cesty, a ten se dotýká rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí a transferu finančních prostředků pochopitelně na Ministerstvo obrany, kdy navrhuje snížit specifický výdajový ukazatel příspěvky mezinárodním organizacím a peněžní dary vybraným institucím do zahraničí kapitoly státního rozpočtu č. 306 - Ministerstvo zahraničních věcí z částky 1 546 111 000 Kč na částku 1 515 916 000 Kč, čili snížení o třicet -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vás přeruším, pane poslanče, a chtěl bych požádat sněmovnu, aby zachoval klid, který tu byl. Já vím, že je nás tu teď o něco více, ale prosím o klid. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Pavel Žáček: Děkuji. Čili snížení o 30 195 000 Kč.

A za druhé zároveň navrhuje navýšit výdaje kapitoly 307 Ministerstva obrany, výdajový blok "zajištění obrany ČR silami Armády ČR (PVS 501 000 000 0)", výdajový okruh zajistit činnost a rozvoj bojových sil, sil bojové podpory a bojového zabezpečení, nebudu číst ty nuly, o částku 30 195 000 Kč. (V sále je hlučno.)

Zdůvodnění. Jedním ze zdrojů pro posílení rozpočtu Ministerstva obrany by měla být částka ve výši 30 195 000 Kč z rozpočtové kapitoly č. 306 Ministerstvo zahraničních věcí. Jedná se o částku, která odpovídá ročnímu příspěvku České republiky Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu - UNESCO. UNESCO se v uplynulých letech stalo opakovaně předmětem politizace a jeho jméno a kredit byly zneužity k šíření protiizraelské propagandy. Výkonná rada UNESCO ve svých rezolucích opakovaně popřela židovské, ale i křesťanské vazby na svatá místa v Jeruzalémě. Obdobné stanovisko následně -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane poslanče, já vás znovu přeruším a chtěl bych požádat poslance a poslankyně, aby se usadili ve svých lavicích a nehlučeli, nebo se aspoň bavili tak, aby nerušili mluvčího. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Pavel Žáček: Já vám děkuji. Obdobné stanovisko následně přijal také výbor pro světové dědictví UNESCO, a je tedy více než zjevné, že tato organizace prostřednictvím svých orgánů překračuje rámec nestranné a mírotvorné nadnárodní autority, která by neměla zasahovat do politických otázek. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP