(12.30 hodin)
Poslanec Zbyněk Stanjura: V některých předchozích vystoupeních k tomuto opakovanému návrhu zákona jsem se ptal, když už se bavíme o významu Mezinárodního dne studentstva, abyste mi vážně řekli, ve kterých zemích našich západních spojenců je to vnímáno jako významný den, že se pořádají veřejné oslavy, že tam chodí prezident republiky, premiér vlády, starostové obcí, hejtmani, když říkáme, že my chceme potlačit ten mezinárodní kontext a mezinárodní význam. Tak mi poctivě odpovězte, jak se to slaví v zemích našich západních spojenců. Ale skutečně poctivě. Poctivá odpověď je třeba i nevím. Anebo, ještě poctivější, tam se to prostě neslaví.
Je to významný okamžik našich dějin, oba dva ty roky, bez jakékoliv diskuse, a tím končím, jak studenti roku 1939, tak studenti roku 1989 bojovali za svobodu a demokracii. Tak nevytvářejte rozdíl mezi těmito lety a nevyzvedávejte jeden na úkor druhého. Stávající název plně podporuje nejen události roku 1939 a 1989, ale mluvili o tom i někteří moji kolegové ve svých vystoupeních, všechny, kteří v obou totalitách projevili svůj statečný občanský postoj a bojovali za svobodu a demokracii.
Nejlepší, co můžeme udělat s tímto návrhem zákona, je zamítnout ho ve třetím čtení, důstojně a radostně si v sobotu připomenout 29 let staré události a nemíchat do toho ten pohled komunistické strany.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. V rozpravě dále vystoupí pan poslanec Mihola. Připraví se pan poslanec Klaus. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, tady se stalo už takovou tradicí, že diskuse na téma státní svátky a významné dny vysoko převyšuje mnohé další, opravdu důležitější body a snad jenom státní rozpočet se může utkat s těmito tématy v té časové dotaci. Ale o tom jsem mluvit nechtěl.
Já bych chtěl, abychom byli pozitivní. Ať se každý rozhodne. Opravdu, já respektuji, že má kolega Klaus jiný názor než někdo z jiné části nebo i v rámci jedné strany pokud jsou různé názory, prosím, ať platí ta známá antická zásada, ať každý hájí, co si myslí, neboť úsudky jsou svobodné. Ale skutečně dejme ruce pryč od té politizace.
Já jsem k tomu vystoupil opakovaně jako učitel, to za prvé, jako historik, za druhé, a jako člověk, který se tím zabývá dlouhodobě, jak víte, v jiných oblastech. Myslím si, že je zbytečné, abychom si tady dávali nějaké nálepky. Za třetí jako člověk, který se autenticky zúčastnil toho listopadu jako student prosím. Bylo mi těsně před 18. rokem, nebo 17 a půl, chcete-li přesně. Tak jsem prožíval sametovou revoluci. Ideologicky nejsem nikterak zaujat, nebyl jsem nikdy ani jiskra, ani pionýr, natož svazák, což nevím, jestli mnozí kolegové, hřímající teď a obávající se nevím čeho, tak jestli skutečně mohou říci totéž, při vší úctě.
Rozhodněte se podle svého svědomí. Ale já osobně jsem to podpořil na základě konzultace se studenty a na základě konzultace s historiky, kteří neměli důvod být nějak předpojatí. A určitě to nebyly nějak zfanatizované skupiny bůhvíkoho. S panem Vodičkou mě prosím v žádném případě nespojujte, k tomu pánovi se já naprosto nehlásím. To, že někde někdo vystoupí, tak co já s tím mám dělat? To mě opravdu vůbec nezajímá.
Dobře, že ta diskuse probíhá. Víte proč? Protože lkáme potom, když jsou ty ankety, teď to bylo naposledy ke století naší republiky, mnozí oslovení mladí lidé vůbec nevěděli, o co se jedná, jaký že to státní svátek máme. A byl to takový svátek svátků, bychom řekli. Takže je dobře, že ta diskuse je. My bychom se jako politici a pak všichni ti, kteří jsou učiteli, měli zasadit o to, abychom tady pak nemuseli naříkat jako pan kolega Klaus, že to vlastně nikoho nezajímá, že o tom nic neví. Co to jsou za argumenty? Udělejme všechno pro to, když už ty státní svátky máme, tak aby lidé věděli, proč je máme. Jinak je tedy opravdu vůbec nemusíme mít.
Teď ještě fakticky k pozměňovacímu návrhu, který předkládám. Já si vážím sokolů, ale velmi si vážím také orlů. Víte, že tyto dvě organizace jsou vlastně nejvýznamnější i v rámci našich moderních dějin, co se týká tělovýchovy, kultury a dalších bohulibých činností. Já si dovoluji předložit pozměňovací návrh, který by zněl, že 8. říjen by byl tedy významný den sokolstva a 30. srpen den orelstva. Odůvodním to velmi stručně tím - považuji za nezbytné, a prosím vás opravdu o pozornost a respekt k tomu, bylo by to velmi nespravedlivé, kdybychom se tvářili, že tady byl jenom Sokol. Orel dělá nejen dlouhodobě tělovýchovnou činnost, a jak jsem zmínil i výchovnou, pedagogickou a další činnost a především v těch nelehkých dobách českého národa právě orli velmi trpěli. Za totality mnozí přišli o život, tisíce obětí režimu skončily ve vězení. I vzhledem k tomuto respektu by bylo správné a považuji za nutné, aby v tom významném dnu, když schválíme významný den sokolstva, abychom schválili také významný den orelstva.
Prosím vás tímto o podporu tohoto významného dne. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickými poznámkami budou reagovat páni poslanci Feri, Žáček a paní poslankyně Gajdůšková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Dominik Feri: Velmi za něj děkuji, pane místopředsedo. Jenom krátce technicky k samotnému projednávání. Já jsem myslel, že se tady prosadil úzus, že tyto změny projednáváme jednotlivě jako samostatné sněmovní tisky, to znamená, že ten, kdo si chce něco tady v tom upravit, tak si to dá sólo. Pan kolega Klaus, byli jsme s ním osloveni všichni, chce připomenout cokoli. S tím velmi souhlasím. Trpělivě čeká na to, až to bude projednáno jako samostatný sněmovní tisk, a najednou je předběhnut paní kolegyní Adámkovou prostřednictvím pana předsedajícího. Pan kolega Grebeníček chce připomenout tragickou událost vyhnání Čechů z pohraničí. Dobře, nechť to předloží jako samostatný sněmovní tisk a vede se o něm náležitá debata. Paní kolegyně Majerová z ODS se chce nějakým způsobem přihlásit k práci učitelů a učitelek v mateřských školkách. Nechť si to předloží, a předložila si to, jako vlastní sněmovní tisk a nechť je to náležitě projednáváno. Ale nabalovat na to ještě teď orly, byť měli samozřejmě také významnou historickou úlohu, nabalovat na to další věci, nepovažuji za rozumné.
Meritorně se vyjádřím v podrobné rozpravě. Díky.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Žáček, faktická poznámka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Já bych na pana kolegu Miholu reagoval vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Já to nepovažuji za politizaci. Já to považuji za politickou diskusi. A za tou politickou diskusí vidím hodnotovou diskusi. Ono to je o hodnotách a ty hodnoty musí být i v politice, protože bez toho bychom se mohli dočkat, že za chvíli, po tom rozmělnění, sem někdo přijde a bude navrhovat, abychom 17. listopad přejmenovali na Den pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, protože ten to vlastně svým brachiálním zásahem všechno začal, ten zahájil demokratizaci a můžeme být vděčni, že tady všichni jsme. Toho bych se nerad dočkal. ***