(11.50 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Musím říct, že s panem poslancem Bláhou se shodujeme na tom, že je třeba výrazným způsobem snížit byrokracii těm, kteří podnikají, a nejenom jim. Na tom se určitě shodujeme. Ale co mně vadí a s čím se nemůžu vyrovnat, když někdo tady od řečniště Poslanecké sněmovny řekne, jak říkal pan poslanec Bláha - vždyť to všichni znáte, ve většině restaurací se zaměstnává načerno. Já takový poznatek nemám. Myslím si, že není pravdivý. Ale vyjděme z předpokladu, že pravdivý je. Co udělala vláda hnutí ANO za pět let, aby ten jev potlačila? Nepřišli jste z opozice, už tu jste pět let. Co jste pro to udělali? Nebo si každý rok řekneme jednou za rok - velký problém je zaměstnávání načerno? Já souhlasím, že to problém je, myslím si, že jsou jiné oblasti ekonomiky, kde ten problém je větší než v restauracích a pohostinstvích, budu o tom mluvit, až budu mít svůj řádný příspěvek o šedé ekonomice a o tom, kde jsou největší problémy, ale takhle říct, že ve většině restaurací... Potom tak individuálně za mnou chodí zejména vládní poslanci a šeptají mi: no já mám kamaráda, já mám pět kamarádů, já mám sedm kamarádů a oni všichni tohle to dělají. A pak je na nás, abychom udělali nějaká zákonná opatření, aby se tak nedělo.

V Opavě sídlí jeden centrální orgán státní správy, a to je Generální inspektorát bezpečnosti práce, který mj. bojuje se zaměstnáváním načerno. Doporučuji přečíst si jejich výroční zprávy, klidně osobní debatu s lidmi, kteří ten úřad vedou. Oni to myslí vážně a něco v tom podnikají. Ale je mnohem složitější dělat tohle než chodit a dělat fiktivní nákupy za dvacet korun a dávat pokuty těm, kteří údajně neodvedli jednu nebo dvě koruny na DPH.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní pan poslanec Kupka s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Munzar.

 

Poslanec Martin Kupka: Děkuji za slovo. Já si dovolím reagovat krátce na větu ohledně toho, jak významné ekonomické přínosy výběr DPH má resp. elektronická evidence tržeb způsobila.

Dneska v deníku Právo vyšlo další číslo z celé té plejády, která od začátku spouštění EET dolehla na veřejnost. Je to evidentní žonglování s čísly, protože dnes jsme se po 10 mld. od pana premiéra, po 5,5 mld. z dřívějších údajů Ministerstva financí dozvěděli o tom, že by se údajně výnos ze zavedení EET po očištění o ekonomický růst České republiky a také o sníženou sazbu pro stravovací provozy měl ocitnout ve výši 4,7 mld. korun. Rozptyl je tedy oproti odhadu pana premiéra vlastně dvojnásobný.

Co to znamená? Když voláme po tom, aby předtím, než se opravdu v Poslanecké sněmovně bude o další vlně EET rozhodovat, tak aby byla na stole jasná čísla, přesné výpočty. Ne přesné součty nepřesných čísel, ale jasná metodika toho, jakým způsobem ministerstvo dospělo k jednotlivým údajům, z čeho vychází, aby bylo jasné, proč celý ten další krok podnikáme. Mimochodem pokud platí, že ten výnos je 4,7 mld. korun, tak to znamená, že se podařilo tím v celém tom balíku peněz vybraném na DPH, tj. 382 mld. korun, dosáhnout zlepšení jen o 1,2 %. 1,2 % je ten výnos navíc, o kterém hovoří Ministerstvo financí. Tak pokud kvůli 1,2 % máme způsobit tak vážné dopady na celý podnikatelský sektor, tak je potřeba okamžitě šlápnout na brzdu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka pan poslanec Munzar, poté pan poslanec Koten, poté pan poslanec Jelínek. Máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl reagovat na pana poslance Hájka vaším prostřednictvím. No přesně takhle je napsaná důvodová zpráva k té třetí a čtvrté vlně s tím, že se jedná o obecné dohady, že je nereálné to vyčíslit. A já jsem to tady přirovnal k těm marketingovým akcím minule v supermarketech - můžete získat program od 5 tis., můžete získat pokladnu od 3 tis. No, když přijdete pak do toho supermarketu, tak zjistíte, že to, co potřebujete, je dvojnásobně tak drahé a to zařízení od těch 3 tis. korun si nikdy nekoupíte.

Já jsem tady také řekl, že vycházím z jedné premisy při těch mých kupeckých počtech, které jsou opravdu jenom kupecké počty, že počítám 20 tis., ale počítám těmi 20 tis. jedno zařízení na podnikatele. Hodně podnikatelů těch zařízení má daleko více. Takže v tom odhadu jednoznačně vykompenzují těch několik málo podnikatelů, kterým stačí si to nainstalovat na mobilní telefon. Ale všechny tyto věci jsou pouhé odhady. Ale daleko přesnější než odhad přínosu EET, protože skutečně - a já to ani po paní ministryni nemůžu chtít, aby stoprocentně, jednoznačně potvrdila, že Ministerstvo financí ví, že platba zaevidovaná v EET přišla proto, že se zavedlo EET, nebo proto, že za tím podnikatelem přišel nový zákazník, nebo stávající zákazník více utratil. To vědět nemůže, přesto jsou nám a veřejnosti předkládány ty výnosy jako tvrdá data, ale je nad nimi otazník. Náklady i kupeckými počty jsou daleko přesnější.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka pan poslanec Koten.

 

Poslanec Radek Koten: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedající. Jak již tady zaznělo z úst mých předřečníků, pořád se tady dohadujeme, zda EET ano, či ne. Myslím si, že když se podíváme na ty výsledky, nějakých plus zhruba 4,7 mld., nárůst úředníků zhruba o 6,5 tis. s náklady zhruba 5 mld., tak pořád tady nevidím ten ekonomický přínos pro Českou republiku, protože pokud vybereme navíc 4,7 mld., 5 mld. dáme úředníkům, kteří se o EET starají, vůbec nepočítám nějaký provoz toho systému, IT služby apod., tak se tady dostáváme do červených čísel. A to bych se velice rád zeptal paní ministryně, jestli by na to mohla nějakým způsobem reagovat. A skoro mi to připadá, že tady jdeme s houfnicí 152 milimetrů, což je poměrně velká zbraň na podvozku Tatry, v podstatě na komára. Takže velice rád bych se tady dozvěděl, jaké ty ekonomické přínosy EET jsou, kromě teda zvýšené byrokracie, proti které tady všichni tak rádi bojujeme.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Jelínek, poté pan poslanec Bláha.

 

Poslanec Pavel Jelínek: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já bych prostřednictvím pana předsedajícího měl poznámku k panu kolegovi Bláhovi, že s ním naprosto souhlasím, že kontroly velice zatěžují drobné podnikatele, obzvláště např. kontrolní hlášení, které toho drobného podnikatele potom stojí třeba tisíc korun měsíčně na jeho účetnictví, protože mu to účtuje jeho účetní kancelář.

Potom prostřednictvím pana předsedajícího na kolegu Hájka. Ono kdyby to bylo tak jednoduché s tou aplikací, pak bych možná s tím problémy neměl. Ono to Zahradnictví Ferjenčík potřebuje mít i skladové hospodářství, potřebuje přijímat na sklad, vydávat ze skladu. A když jednu věc bude mít v aplikaci, druhou věc potom povede v sešitě nebo nevím, ve třetím tisíciletí to bude určitě na počítači, tak mu všechno strašně zkomplikujeme. A on bude muset pořizovat teď nové účetnictví, které bude napojené na EET, bude potřebovat platbu kartou, nejenom v hotovosti, zase to musí být napojeno na EET. Není to opravdu tak jednoduché. A nebagatelizujme ty změny, které ten drobný podnikatel musí udělat pro to, aby se do toho systému zapojil. Děkuji. (Potlesk z řad SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Bláha, poté pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážení kolegové, kolegyně, já dávám slib, že už nevystoupím k EET v tento den. A jenom vám řeknu názor na ekonomiku.

Zamysleli jste se nad tím, když automobilka uvádí nový model auta na trh, jestli je v červených číslech, nebo v těch plusových? No samozřejmě že v červených, protože vývoj každého nového typu stojí neuvěřitelné peníze. A spoléhá na to, že když bude ten model úspěšný, tak postupně se jim vyplatí model vyrábět. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP