(15.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S přednostním právem je přihlášen pan předseda Gazdík, po něm pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Petr Gazdík: Vážené kolegyně, vážení kolegové, tak vypadá ta odvolatelnost politiků v praxi. Pan předseda Okamura udělal chybu. Říkal věci, které říkat neměl, a nereprezentoval nás všechny jako místopředseda Sněmovny, tak jak měl. Dokonce to podle svých slov sám uznal. O takovém politikovi by se i podle vašich zásad, které hlásáte, mělo hlasovat. Vy jste to hlasování nepřipustili. Ani hlasovat o tom v tajné volbě jste nepřipustili. Takže tak vypadá ta odvolatelnost politiků v praxi. Hlavně, když nejde o nás! (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Kalousek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, jistě na to někteří z vás budou mít jiný názor, ale mluvím za tu část veřejnosti, která po tomto hlasování se bude stydět nejenom za svého prezidenta republiky, ale bude se stydět i za svou Poslaneckou sněmovnu. Takzvaným apoštolům nechumelismu v médiích i v politice, kteří neustále apelují na to, aby demokratické strany ve Sněmovně jakoby ochránily hnutí ANO před spoluprací s extremisty, tak jim chci položit veřejně řečnickou otázku po tomto hlasování: V čem že je ANO méně extremistické než ty druhé dvě strany? Vždyť jsou všechny tři stejné. (Smích v sále.) A mají spolu hlasovací koalici.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Stanjura s přednostním právem. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážené kolegyně, vážení kolegové, musím použít výraz nemilá vládo. Ani jeden člen vlády České republiky nechtěl připustit debatu na toto závažné téma. Ani jeden! Včetně těch, kteří dávají rozhovory a okázale se odtahují od SPD. Všichni víme, kteří to jsou, já je nebudu jmenovat.

Kde je to vaše hrdinství proti mikrofonu? A když máte před sebou tlačítko, tak co děláte? Mlčíte! Tak si to příště nechte, ty řeči, jak vám někdo vadí. Já nemluvím o tom, jestli jste měli hlasovat tak či onak. Vy jste, milí členové vlády za hnutí ANO - kterým se tak nelíbí to SPD, jste z toho nešťastní, musíte o tom přemýšlet - vy jste ani neumožnili debatu poslancům bez přednostního práva! Takže jste úplně stejní jako ti, kterým to nevadí. Tak si nehrajte na ty lepší z hnutí ANO, kterým to fakt vadí: Já mám z toho hrozný problém. Když přijde k hlasování, tak hlasujete stejně jako všichni ostatní. A musím říct, pokud jsem se dobře díval na sjetinu, když tak se omluvím, podívejte se, jak hlasoval náš předseda naší Poslanecké sněmovny!

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S přednostním právem pan předseda Chvojka, po něm s přednostním právem pan předseda Kováčik. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Já v podstatě budu navazovat na to, co říkal pan kolega Stanjura, s tím, že budu adresný a budu osobní a omlouvám se za to.

V tom svém předchozím projevu jsem říkal a apeloval jsem na ty lidi, kteří např. před měsícem v koncernovém tisku Andreje Babiše byli jmenováni jako ti, kteří mají zásadní problém s tím, aby možnou budoucí vládu ANO podporovalo hnutí SPD. Tuším, že ta jména byla tři, byl to Robert Pelikán, který tady není, je právě na uctění památky obětí romského holocaustu v Brně, ten je omluven. Ale ještě tam byla zmíněna paní ministryně Šlechtová a pan ministr Stropnický, které znám ze svého ročního působení ve vládě, a měl jsem s nimi velmi dobré vztahy, ale bohužel musím říct, a říkám to s určitou bolestí v srdci, že prostě oni se ukázali právě v tomto hlasování, které proběhlo, jako lidé, kterým se asi bohužel nedá věřit. Protože oni říkali v tom koncernovém tisku, že mají problém s hnutím SPD, že se jim jejich názory nelíbí. Paní kolegyně Šlechtová byla dokonce ostřejší, té je v uvozovkách vyhrožováno trestním oznámením na její adresu za to, co říkala o názorech či o lidech z hnutí ANO. Ale nyní, když jsme mohli diskutovat ještě o něco déle a mohli jsme dát možnost některým dalším lidem mimo ty, kteří mají přednostní právo, aby mohli říci, co si o této věci myslí, tak se zdrželi. Myslím si, že je to z jejich strany zbabělost, a velmi mě to mrzí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pan předseda Kováčik. Máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Paní a pánové, když to tak poslouchám, a v poslední době častěji, od pana kolegy Kalouska, Stanjury a dalších po mé pravici sedících, pobývajících kolegyň a kolegů, když poslouchám ten pláč a skřípění zubů nad stavem demokracie, tu nad volebním výsledkem volby do, já nevím, kamkoli, třeba volby prezidenta, tu nad tím, kolik že tady máme různých extremistických a já nevím jakých uskupení, tu nad tím, jak nám tady vládne silné hnutí ANO, vítěz voleb, už podruhé, silné hnutí podruhé ve volbách, tak mě napadá, jestli ta demokracie, o které je tady tolik řečí, platí pro všechny, nebo jenom když se tzv. nám to zrovna hodí. To nám to zrovna hodí je v uvozovkách.

Paní a pánové, položili jste si někdy otázku, jestli to není zrovna vinou vaší dosavadní politiky, že politické spektrum v České republice je složeno, tak jak je složeno, že občané zvolili svobodně a demokraticky do Poslanecké sněmovny nebo třeba na prezidentský post nebo třeba kamkoli jinam, do zastupitelstev krajů, měst a obcí apod., podle toho, jakou zkušenost mají s dosavadní politikou, s dosavadními vládami? Včera tady neprošel návrh nového bodu, zkrátím jeho název, zločiny privatizace ODS po roce 1989. Ujišťuji vás, že to je také jeden z důvodů, ne to, že to neprošlo, ale že v paměti občanů voličů je ještě dostatečně silný zážitek z 90. divokých let z doby Klondajku. Že je tady ještě dostatečně silná paměť, když média představovala různé kauzy, ať už odsouzené, nebo díky různým prapodivným útěkům zatím ještě neodsouzené kauzy, mám na mysli... a to je jedno, víme to všichni, o koho jde. Nezamysleli jste se někdy nad tím, že by bylo dobře, sami také vyzýváte tu nás, tu kohokoli jiného k pokoře a k sebereflexi a k omluvě a já nevím k čemu všemu, že byste sebrali rozum do hrsti a zamysleli jste se nad tím, co vy jste udělali špatně, přišli a řekli "tohle jsme, bohužel, umožnili"? Rozkradení stamiliard národního majetku, jejich zmizení do podivných černých děr či daňových rájů? Že ten stav, na který dnes žehráte, je způsoben, možná ne úplně stoprocentně, ale také rozhodující měrou vámi?

Prosím pěkně, myslím si, že jestliže se oháníme demokracií, tak je to mj. zařízení, instituce, ta demokracie, pro všechny. Svobodně a demokraticky jsme sem zvoleni, jak vy, tak my, máme stejné mandáty a máme také stejnou šanci a také stejné povinnosti a také stejnou, řekl bych, náplň práce. A podle mého soudu je to především služba. Služba občanům, kteří nás sem volili. Služba všem občanům. My jsme Poslanecká sněmovna pro všechny občany, nikoli jen pro některé, nikoli jen pro samozvaně demokratické spektrum, a ti ostatní, ti mají stát někdo jako v druhé řadě, protože se nehodí, aby zastávali to či ono. Prosím pěkně, uvědomme si toto, že tou službou je také to, že máme být objektivní a že máme sloužit všem stejně. Nálepkování, neustálé se napadání vůbec neslouží naší prestiži. A nedivme se potom, že prestiž poslance je někde daleko za prestiží povolání, které je nad jiné užitečné, a to je uklízečka. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP