(11.50 hodin)
(pokračuje Pikal)
Otevřeme další bod, kterým je
12.
Návrh poslance Jana Chvojky na vydání zákona o změně některých zákonů
upravujících počet členů zvláštních kontrolních orgánů Poslanecké sněmovny
/sněmovní tisk 24/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Nemám tady v tuhle chvíli zamítnutí. Je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 24/1. Prosím, aby předložený návrh uvedl navrhovatel poslanec Jan Chvojka. (Velký hluk v sále.)
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Hezké dopoledne, dámy a pánové. Já tady mám návrh zákona na vydání zákona o změně některých zákonů, které upravují počet členů zvláštních kontrolních orgánů v Poslanecké sněmovně... Vůbec neslyším, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Prosím o klid v sále. Projednáváme poměrně zásadní zákon.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji vám za zřízení pořádku. Tak ještě jednou, hezké dopoledne, dámy a pánové, ještě dopoledne. Mám tady návrh zákona na vydání zákona o změně některých zákonů upravujících počet členů zvláštních kontrolních orgánů Poslanecké sněmovny. Ano, je to trošku krkolomný název, ale myslím si, že to meritum věci je celkem jednoduché.
My jsme tady někdy před měsícem a půl nebo dvěma měsíci volili komise Poslanecké komise. Určitě to všichni pamatujete. Komise pro GIBS, pro FAÚ a další kontrolní komise. A je tady jeden problém, že šest z těch komisí, které máme, konkrétně řeknu jaké - komise pro FAÚ, pro BIS, NBÚ, Vojenské zpravodajství, cyber a úzina - mají ze zákona sedm členů. Doposud to nedělalo problémy, protože za prvé nikdy nebylo ve Sněmovně tolik stran a hnutí, jako je dnes. A těch sedm stran, když bylo, nebo míň, se vždycky každá do té komise nějak vešla. Teď máme problém ten, že máme devět stran a máme tady jednu stranu, která vyhrála volby masivně, a bohužel v těch komisích, které mají sedm členů, má zastoupení tří čtyř lidí a některé jiné strany, např. ČSSD nebo KSČM, v těch komisích vůbec nejsou.
Já to nepředkládám proto, že je jediným problémem, že tam není zastoupeno ČSSD nebo KSČM, byť je to samozřejmě problém, ale ono to v podstatě, když si vezmeme nějakou představu do budoucna, že tady budeme mít stranu, která získá - já věřím, že se tomu tak nikdy nestane - např. 40 % hlasů, bude mít nárok podle poměrného zastoupení na obsazení těch komisí např. čtyř nebo pěti členů v komisi, která je sedmičlenná, a pak tady budeme mít např. jiných šest nebo sedm stran, tak to znamená, že na většinu ostatních stran zastoupení nevyjde. Já si myslím, že je to špatně. Koneckonců když si to přetavíme v nějakou realitu, tak strana může získat 40 %, bude mít více než sto poslanců, bude mít většinu, bude mít vládu a potom ty komise, které jsou velmi důležité. Když ta vláda a jedna strana bude mít např. spravedlnost, vnitro a další, tak kontrola těchto komisí je v podstatě k ničemu, protože masivní zastoupení členů v konkrétních komisích bude právě z té strany, která bude zároveň řídit vládu a která bude mít zároveň většinu ve Sněmovně. Takže to v podstatě nemá žádnou logiku.
Já navrhuji velmi jednoduchou věc, aby u těch šesti už jmenovaných komisí bylo zakotveno to - a je to v každém zákoně, který upravuje tu konkrétní komisi - že se tento kontrolní orgán skládá nejméně ze sedmi členů, tzn. jako teď, ale nejméně ze sedmi členů, a Poslanecká sněmovna stanoví počet členů tak, aby byl zastoupen každý poslanecký klub ustavený podle příslušnosti k politické straně nebo politickému hnutí, za nějž poslanci kandidovali ve volbách. Počet členů je vždy lichý. Znamená to tedy to, že v každé komisi do budoucna, kterou zde v Poslanecké sněmovně máme, bude každý poslanecký klub zastoupen minimálně jedním členem.
Včera jsem na tiskové konferenci jednoho hnutí slyšel, že jdu s tím svým návrhem proti poměrnému principu. Ono je to přece naopak. Poměrný princip je to, že tady máme dneska devět stran a hnutí, ale v té konkrétní komisi není právě např. zastoupena některá strana nebo hnutí. Takže já si myslím, že to dávám do pořádku, že komise by měly být takové, aby tam bylo zastoupeno opravdu celé široké spektrum Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.
Jenom doplňuji, že předkládám návrh tak, aby byl schválen ve zrychleném čtení v § 90. A děkuji za kladné stanovisko vládě.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. A nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Jakub Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji, pane předsedající. Já to vezmu opravdu velmi stručně, protože mi to přijde jako technikálie. Ten tisk navazuje na dohodu předsedů klubů, nebo já jsem to tak vnímal, že jsme se dohodli, že vzhledem k tomu, že těch stran je tady devět, nejenom sedm, tak zvýšíme počet členů komisí tak, aby tam měly zástupce i ty velmi malé politické strany, TOP 09 a Starostové. Myslím si, že to je celkem velkorysé od těch větších politických stran, že jim tam dají tento prostor.
A co se týče toho schvalovacího procesu, bylo to na vládě, a pokud vím, vláda k tomu zaujala souhlasné stanovisko.
Takže myslím, že to je čistě technikálie, že ani není potřeba k tomu vést nějakou dlouhou rozpravu a zkrátka se dá o tom rozhodnout hlasováním. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji a otevírám obecnou rozpravu, do které se mi nikdo nepřihlásil v tuhle chvíli. Ještě se podívám, jestli se někdo nehlásí ze sálu... Nevypadá to tak. Tedy obecnou rozpravu končím. A ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. (Není.) Takže nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 24 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení." (Žádost z pléna na odhlášení.) Ještě svolám kolegy zvenku a chceme se odhlásit. Dobře, tedy vás všechny odhlásím. Prosím, přihlaste se znovu. A hlasování zahájíme ve chvíli, kdy se počet přihlášených ustálí... Už. Dobře.
Tedy zahájím hlasování číslo 49. Hlasujeme o tom, jestli má být v jednání dále pokračováno podle § 2. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Kdo se zdržel?
Hlasování číslo 49, přihlášeno bylo 145 poslanců, pro se vyslovilo 127, proti 16. Bylo to přijato. Budeme tedy pokračovat v jednání tak, abychom návrh schválili již v prvním čtení.
Zahajuji tedy podrobnou rozpravu, do které také nemám přihlášky. Rozhlédnu se, jestli se někdo nehlásí ze sálu. Není tomu tak. Tedy podrobnou rozpravu končím a ptám se na závěrečná slova k podrobné rozpravě. Asi o ně není zájem. (Není.) V tom případě přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. ***