(14.20 hodin)
(pokračuje Kaňkovský)
Dovoluji si vás tedy požádat, kolegyně a kolegové, o podporu této novely a její postoupení do dalšího legislativního procesu, a to přesto, že ve stanovisku vlády vyplynul závazek, že vláda urychleně předloží svoji komplexní novelu, která bude řešit námi zvednutý problém. Stane-li se tak a bude-li vládní novela schválena ve zrychleném režimu, pak námi předloženou novelu vládní novela předběhne. Osobně musím říci, že toto respektuji. Všem by nám mělo jít hlavně o urychlené vyřešení zmíněné problematiky. V tuto chvíli ale vládní novela ještě v legislativním procesu není, proto považuji za důležité, aby námi předložená novela postoupila do další fáze legislativního procesu.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane navrhovateli. Dovolte mi, abych přečetl omluvu pana předsedy vlády Andreje Babiše z dnešního jednání od 14 hodin do konce jednání z pracovních důvodů.
Dále sděluji pro záznam, že paní poslankyně Gajdůšková hlasuje s náhradní kartou číslo 3. Já ji zrovna poprosím jako zpravodajku, aby se ujala své role pro prvé čtení. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji, vážený pane předsedo, vážená vládo, ctěná Sněmovno. Nebudu znovu opakovat to, co už zde řekl pan předkladatel, jenom si dovolím stručně shrnout, o co vlastně v návrhu jde.
Návrh novely zákona řeší v oblasti náhrad u pracovních úrazů a nemocí z povolání vazbu na výši minimální mzdy. Navrhuje minimální mzdu odpočítávat od náhrady pojišťovny, renty za pracovní úraz či nemoc z povolání v aktuální výši platné ve chvíli, kdy se zaměstnanec zaregistruje na úřadu práce. Pro zaměstnance je v tomto případě výhodnější nižší výše minimální mzdy, protože o výši minimální mzdy se zkracuje vyplácená renta.
Problém u pracovních úrazů či nemocí z povolání je dost velký sám o sobě a já jako zpravodajka vítám velmi tento návrh zákona, který přece jenom trošičku postiženým lidem uleví.
Vláda dala k tomuto návrhu zákona negativní stanovisko z důvodu retroaktivity a neúplnosti návrhu. Já jsem přesvědčená o tom, že to se dá případně napravit při druhém čtení, jak o tom hovořil pan předkladatel. Doporučuji Sněmovně, abychom návrh v prvním čtení schválili a postoupili k projednání výborům. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. S přednostním právem se hlásil pan předseda Bartošek, poté pan předseda Chvojka.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Na základě dohody s předkladatelem a po dohodě s klubem TOP 09 vznášíme veto na § 90 a žádáme, aby tento návrh zákona byl řádně projednán ve třech čteních. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan předseda Chvojka, poté paní ministryně.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Pane předsedo, i když už to nemá žádnou relevanci, tak já jsem byl přihlášen proto, abych vznesl veto za dva poslanecké kluby, za klub ČSSD a KSČM na to, aby se tento zákon projednával ve zrychleném řízení. Prosíme také o postoupení do výborů a projednání ve výborech. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Abych to doplnil, tak sděluji, že před začátkem schůze jsem obdržel písemnou žádost předsedy klubu hnutí ANO 2011 také s námitkou, ovšem jménem skupiny více než 50 poslanců. Kontrolou jsem zjistil, že je podepsáno 58 poslanců, tudíž námitka je relevantní, takže je tady vzácná shoda, abychom nepostupovali podle § 90 odst. 2.
Nyní s přednostním právem ještě paní ministryně.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jaroslava Němcová Dobrý den, vážený pane předsedo, vážené paní ministryně, páni ministři, paní poslankyně, páni poslanci. Dovolte mi, abych se vyjádřila k návrhu pánů poslanců Víta Kaňkovského a Patrika Nachera, který se týká zpřesnění výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti příslušející zaměstnancům, kterým v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vznikla škoda, ztráta na výdělku podle zákoníku práce.
Předložený poslanecký návrh obsahuje postup, na jehož základě by s ním Sněmovna měla vyslovit souhlas již v prvním čtení. Jako ministryně práce a sociálních věcí, tedy orgánu, který je gestorem tohoto právního předpisu, jsem však měla k poslaneckému návrhu zásadní výhrady, které jsem ve svém stanovisku sdělila vládě, a ta se s tím ztotožnila. Z výše uvedených důvodů proto nemohu tento poslanecký návrh podpořit.
K řešení dané problematiky proto vláda rozhodla, že urychleně vypracuje a Poslanecké sněmovně předloží vlastní návrh zákona, který danou situaci bude řešit tak, aby bylo z právní úpravy zřejmé, že pro výpočet náhrady za ztrátu na výdělku u uchazeče o zaměstnání bude zohledňována ta výše minimální mzdy, která byla platná v den zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, a nemělo by tudíž docházet k situaci, aby u jedné skupiny poškozených uchazečů o zaměstnání docházelo při každém zvýšení minimální mzdy ke snížení poskytované náhrady za ztrátu na výdělku. Zákon, který vláda hodlá předložit, by navíc měl danou problematiku řešit komplexně i pro vojáky z povolání a příslušníky bezpečnostních sborů.
Návrh je již aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení a do Poslanecké sněmovny by se měl dostat do 27. února letošního roku. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, paní ministryně. Nyní tedy konečně otevírám obecnou rozpravu. Pan poslanec Ivan Adamec se hlásí s faktickou poznámkou. Já vám dám ten prostor, ona paní ministryně vystoupila ještě před rozpravou, ale budiž, myslím, že tím neporušíme zásadním způsobem jednací řád. Vaše dvě minuty.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, pane předsedo. Jste vstřícnost sama. Já bych tady jenom chtěl trošku reagovat na způsob, jak je předkládán jako první zákon do Poslanecké sněmovny zákoník práce. Já bych řekl, že to je velmi odvážný počin, když si vzpomenu na minulé volební období, kdy jsme se tady pokoušeli protlačit legislativním procesem novelu zákoníku práce, co tady bylo pozměňujících návrhů. A nakonec to skončilo patem, kdy ten návrh zákona vůbec přijat nebyl.
Já samozřejmě souhlasím s tím věcným záměrem, protože je to dobře, nicméně pokud to budeme probírat ve výborech, nedá se zabránit tomu, aby se to nezměnilo v něco úplně jiného. Před tím varuji a chci říci, že to nepovažuji za šťastné. Zákoník práce je rozhodně citlivá materie. Jsem velmi zvědav, co vyjde z výboru po druhém čtení.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní tedy budeme pokračovat v rozpravě k tomuto bodu. Jako první je přihlášena paní poslankyně Adamová Pekarová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, novela zákoníku práce - musím předřečníka v tomto trošičku podpořit - je vždycky ožehavá, protože to je opravdu lákavý materiál. Minulé volební období jsme se s ním vypořádávali několik let a vlastně jsme se nevypořádali. Možná je to dobře. Já jsem tedy byla jedna z těch, která byla ráda, že to neprošlo ve znění, které tady bylo naplánováno.
Musím říci, že teď se tady zabýváme drobnou změnou, celkem je to jenom devět slov včetně předložek, v tom návrhu zákona, že si myslím, že pokud se budeme všichni snažit o střídmost v dalším projednávání, nebudeme se snažit úplně změnit to, co je touto novelou zamýšleno zlepšit, tak bychom mohli velice rychle dojít k závěru.
Já tady chci podpořit samotný návrh předkladatelů. Myslím si, že to je změna, která je potřebná, rozumná, opravdu je ku prospěchu lidem, kteří už i tak procházejí obtížnou životní situací, ať už je to z důvodu nějakého úrazu, nebo nemoci. Nicméně je tam přece jenom jedna drobná věc, kterou je třeba změnit, a jsem tedy ráda, že ten návrh nebude projednán v devadesátce hned v prvním čtení, protože právě té věci bychom měli podle mého názoru věnovat pozornost při projednávání ve druhém čtení a ve výboru. Je to otázka určité, řekněme, diskriminace těch... nebo nerovnosti vůči těm, kteří sice mají nějaký závažnější úraz, ale přece jenom ještě se pokoušejí a chtějí zůstat aktivní na pracovním trhu, chtějí se zaměstnat, resp. pokračovat v práci, byť jejich podmínky jsou v daném momentě složitější, ale po určitém čase vyhodnotí svoji osobní situaci tak, že opravdu je pro ně příliš náročné pracovat, a v daném momentě se rozhodnou opravdu využít přesně tady toto ustanovení. ***