Středa 17. ledna 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

33.
Návrh na volbu členů Nejvyššího kontrolního úřadu

Žádám pana předsedu Kolovratníka, aby se ujal slova.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Je to poslední z té série volebních bodů. V tomto případě žádné lhůty neuplynuly.

Jak už jsem se v předchozím vystoupení vyjadřoval právě k tomu průběžně aktualizovanému seznamu, tak návrh na volbu členů NKÚ tady ve Sněmovně probíhá průběžně a je volební komisí sledován a dodržován v těch zákonných lhůtách. Tady připomenu, že už 5. června 2016 skončilo funkční období panu Ing. Antonínu Macháčkovi a 19. července 2016 panu Ing. Karlovi Sehořovi. V minulém volebním období minulá Sněmovna provedla čtyři volby na tato neobsazená místa a všechny čtyři volby byly neúspěšné. Jedná se tedy na daná zmíněná dvě místa vlastně už o pátou volbu, samozřejmě v tomto funkčním volebním období této Sněmovny o volbu první.

V našem novém volebním období zaslal pan prezident Kala 13. prosince nominaci pana Ing. Jana Kinšta a pana Ing. Romana Procházky. Opět tyto nominace jsme postoupili na všechny poslanecké kluby a volební komise je projednala 14. prosince a přijala usnesení číslo 33. Zákonná desetidenní lhůta podle jednacího řádu je splněna.

I zde zákon způsob volby nestanoví a volební komise konzistentně navrhuje u této nominace volbu tajnou a jednokolovou. Nově zvolení členové se poté, pokud budou zvoleni, ujmou funkce složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny.

Já nyní, pane předsedající, prosím, abyste k tomuto bodu otevřel rozpravu, a poté poprosím o hlasování o způsobu volby.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Otevírám rozpravu. Ptám se, kdo se do ní hlásí. Nikoho nevidím, rozpravu končím. A pardon, tak to se omlouvám. Pánové, kdybyste nestáli před lavicemi, tak bych viděl i na kolegyni. (Hlasy: Je i na tabuli.) Aha, já se omlouvám, protože jsem nečekal takovou aktivitu. Prosím, paní poslankyně, máte slovo. Paní poslankyně Richterová.

 

Poslankyně Olga Richterová: Já jsem doufala, že už tady bude stupínek, tak se zase pokusím, abych viděla.

Vážené dámy, vážení pánové, já jsem ráda, že se teď věnujeme něčemu, co můžeme skutečně ovlivnit jenom my. Tohle je jenom na nás, jak proběhne volba do NKÚ, a je na nás, jak hodně nezávislý bude. Už jsme slyšeli, že tady byly ty čtyři neúspěšné volby, a ještě jsme neslyšeli, jak to s těmi předchozími kandidáty bylo. Já si myslím, že je hodně důležité si to připomenout, protože skutečně jde o to, jestli budou dnes zvoleni kandidáti s odborností, nebo podle politického klíče.

V podstatě ta hrozně důležitá věc je, že členem kolegia NKÚ je člověk až do 65 let věku, je to funkce, kde zkrátka zůstane až do důchodu. Současně je velmi pravděpodobné, že NKÚ už ke svým dnešním velkým pravomocem dostane i rozšíření pravomocí, aby dosáhl i na města a obce. Pokud vím, tak to včera zaznělo i od pana Babiše, takže je to výjimečně důležitá pozice.

Možná si tady mnozí pamatujete to poslední hlasování. Vlastně v lednu 2017, před rokem, byl zvolen pan Adolf Beznoska, což byl tehdy poslanec za ODS. Ten byl jediný zvolen ze tří tehdy hlasovaných kandidátů a v podstatě od té doby je v kolegiu NKÚ místo 15 plných členů pouze 13. Jenže když půjdeme ještě maličko zpátky, tak už v říjnu 2016 bylo hlasování, kde byli navrženi odborníci, pan Jan Kinšt a pan Stanislav Koucký a pan Roman Kubíček, poslanec. Tehdy neprošel ani jeden. Pak byla v listopadu předána nová nominace a tehdy právě byl k panu Kinštovi a panu Kouckému přidán jiný poslanec, a to ten následně zvolený pan Beznoska. Co ale bylo pikantní, pan Kinšt ani pan Koucký jakožto, řekněme, nominanti výsostně odborní zvoleni nebyli. A následovaly takové trošku mediální přestřelky a v únoru 2017 byla zase další nominace. Pan prezident NKÚ nominoval ředitelky dvou odborů, čili zase odbornice s dlouholetými zkušenostmi, paní Vorbovou, paní Schenkovou, v březnu 2017 opět nebyly zvoleny.

A teď my zase stojíme před v něčem hodně podobnou situací. Máme dva nominanty, pana Kinšta, u kterého teda ti z vás, kteří tady už byli, dobře znáte jeho životopis. Na mě udělal obrovský dojem, 12 let pracovních zkušeností na Evropském účetním dvoře, působil tam i jako předseda auditního výboru u Europolu a jako předseda a člen auditního výboru toho Účetního dvora, člověk s obrovskými mezinárodními zkušenostmi a renomé. A vedle toho máme jako kandidáta pana Romana Procházku, který je bývalým poslancem a komunálním politikem, čili někým, kdo dnes aktivně nakládá se státním majetkem. Vlastně ta funkce NKÚ je definovaná v Ústavě v hlavě pět, v hlavě páté, a říká se, že to má být nezávislý orgán. Nejvyšší kontrolní úřad vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

My jsme tady v situaci, kdy v prosinci, před měsícem, vyšel na Seznamu článek, že pan Faltýnek poprosil pana Kalu - a teď bych si to dovolila ocitovat: zda by nenavrhl našeho bývalého poslance, tedy poslance za ANO, který si myslím, že je vhodný pro tuto funkci. A já bych nyní prostřednictvím pana předsedajícího ráda požádala pana Faltýnka, jestli by mně osobně a nám pirátům doplnil to CV, ten životopis, který máme, protože nám z toho není zřejmé, jaká je kvalifikace pana krajského zastupitele Procházky pro funkci člena kolegia NKÚ. Takže mám tuhle prosbu. V souladu s Ústavou za Piráty chceme opravdu nezávislý NKÚ, nechceme, aby to byla teplá místa, a zajímá nás kvalifikace pana Procházky. Prostřednictvím předsedajícího pokud by mi svůj názor sdělil pan Faltýnek, budu moc ráda. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, kdo dál v rozpravě? Pan předseda klubu ODS se hlásí do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezký den. Já se musím zastat svého bývalého kolegy Adolfa Beznosky, protože to dělení, paní poslankyně, tak jak jste to řekla takhle jednoduše, že jsou buď odborníci, nebo politici, já musím odmítnout. Jsou politici takoví, kteří mají odbornost, myslím, že i ve vašem klubu. Nebo jste všichni laici a jste jenom politici? Taky jednou budete bývalí poslanci. Nevím kdy, jestli za dvacet let, šestnáct, dvacet čtyři, uvidíme, kolik volebních období tady vydržíte, a taky nechcete říkat: tomu nedáme práci, ten ničemu nerozumí, to není odborník, to je politik. Takže bychom měli posuzovat kandidáty podle toho, zda mají, nebo nemají předpoklady.

Adolf Beznoska tam už pár měsíců funguje. Podle zpráv, které mám k dispozici, protože jsem se dotazoval, jak se zapracoval, se stal platným členem kolegia. A chci říct, že zrovna on měl zkušenosti jak z privátní, tak z veřejné správy. Vybudoval soukromou školu na zelené louce, ta funguje do dneška, i když tam dávno nepůsobí. Byl taky náměstkem primátora, který měl na starosti finance, ekonomiku, rozpočty, a právě jeho odborné předpoklady byly pro to, abychom ho do toho kolegia navrhli.

Já myslím, že máme svobodnou volbu, každý z nás se může rozhodnout, koho podpoří. Jenom musím protestovat proti tomu jednoduchému řešení, že jsou buď odborníci, nebo politici. Bavme se o tom, jestli ten člověk, který je členem politické strany nebo je třeba poslancem, zastupitelem, zda má odborné předpoklady pro tu funkci, do které je navržen. Já jsem si jistý, že Adolf Beznoska ty předpoklady má, a pevně věřím, že to dokáže i svým působením v kolegiu NKÚ, a až budeme projednávat, nebo až vláda bude projednávat některé kontrolní závěry NKÚ, které má na starosti právě Adolf Beznoska, věřím, že ty zprávy budou profesionální, přesné, věcné, odborně velmi dobře zvládnuté. A to je to jediné kritérium, podle kterého se já a moji kolegové rozhodujeme. Ne jestli je ten člověk členem politické strany nebo nějaký funkcionář, zda působil nebo nepůsobil ve volených funkcích, ale zda má nebo nemá odborné předpoklady k té funkci. A já tady opakuji na mikrofon už potřetí a naposled: Adolf Beznoska ty kompetence má, já jsem rád, že ho Poslanecká sněmovna zvolila. Podotýkám, že v té době jsme měli 16 poslanců a potřeboval nadpoloviční většinu hlasů, takže nemůžeme ani říct, že to bylo rozhodnutí pouze jedné politické strany. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu ODS Zbyňku Stanjurovi. Paní kolegyně Richterová se hlásí ještě jednou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Je to jednoduché. My právě proto, že si chceme být jistí, že tam je ta odborná způsobilost, tak jsme se tady na plénu zeptali za Piráty. Samozřejmě i bývalý politik má právo se hlásit do takových úřadů, ale tady je ten odstup velice malý. Pan Procházka stále je komunálním politikem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu ODS Zbyňku Stanjurovi. Paní kolegyně Richterová se hlásí ještě jednou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Je to jednoduché. My právě proto, že si chceme být jisti, že tam je odborná způsobilost, tak jsme se tady na plénu zeptali za Piráty. Samozřejmě i bývalý politik má právo se hlásit do takových úřadů, ale tady je ten odstup velice malý. Pan Procházka stále je komunálním politikem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Kdo dál? Pokud nikdo, rozpravu končím a budeme hlasovat o tom, jaký bude způsob volby. Pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Jak už jsem řekl, návrh volební komise je, tak jako u ostatních voleb tohoto typu, provést volbu tajnou a jednokolovou, tak jak je připraveno ve Státních aktech, a prosím o hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zahájil jsem hlasování číslo 14. Ptám se, kdo je pro tajnou volbu. Kdo je proti?

Děkuji vám. Hlasování pořadové číslo 14, z přítomných 184, pro 128, proti 1. Návrh byl přijat. Bude tedy provedena tajná volba.

 

Máme v tuhle chvíli přerušeny body 25, 26, 31, 33 k provedení tajné volby. Pane předsedo, vyhlaste tedy lhůty, do kterých se bude volit, a požádám kolegyně a kolegy o to, aby umožnili členům organizačního výboru, aby mohli odvolit přednostně, protože na 13.10 hodin svolávám organizační výbor podle původní pozvánky. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já prosím navrhnu na vydávání volebních lístků 20 minut, takže volební místnosti budou otevřeny od 13.20 hodin, a pokud bude souhlas, ve 14.30 hodin před zahájením odpolední části Sněmovny bych oznámil plénu výsledky voleb.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Čili přerušuji jednání schůze do 14.30 hodin. Ve 14.30 oznámí předseda volební komise výsledky voleb a budeme pokračovat v přerušeném bodu. Opakuji - 13.10 hodin organizační výbor.

 

(Jednání přerušeno ve 13.01 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 14.31 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji odpolední jednání 6. schůze Poslanecké sněmovny. Než budeme pokračovat v projednávání přerušeného bodu 24, tedy Změna azylové politiky EU a revize takzvaného dublinského protokolu, a dalších bodů schváleného pořadu, požádám předsedu volební komise pana poslance Martina Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledky voleb, které proběhly před polední přestávkou. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vám, kolegyně, kolegové, přeji dobré odpoledne. Jak bylo avizováno, teď vás seznámím s výsledky voleb.

Než tak učiním, tak mi dovolte, abych předeslal poděkování členům a členkám volební komise. My jsme se i v návaznosti na tu vypjatou situaci před Vánoci dohodli, že nebudeme zveřejňovat, oznamovat, pouštět do médií výsledky, tak aby opravdu vše proběhlo důstojně a aby první, kdo bude s výsledky seznámen, byla Poslanecká sněmovna tady na plénu. Z informací, které mám, se nám opravdu tu dohodu podařilo dodržet. Za sebe chci říci, že si toho moc vážím. Není to žádné utajování informací, ale je to čestná kolegiální dohoda, že oficiálně - a chci tak činit i do budoucna - vždy s výsledky tajných voleb budeme nejdříve seznamovat jako první vás, plénum Poslanecké sněmovny, na základě odsouhlasených a podepsaných protokolů volební komise.

 

Následující část projednávání bodu pořadu schůze

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP