(17.10 hodin)
(pokračuje Skopeček)

Tak skutečně nevím, čí rozpočet to je, když se v průběhu procesu přípravy a schvalování na něm vystřídali tři nominanti za hnutí ANO, tak skutečně nevím, komu jinému víc patří než hnutí ANO. Ale já tomu rozumím. Kdybych takový státní rozpočet připravil já, tak bych se za něj styděl a taky bych se k němu příliš nehlásil. V tomto smyslu panu premiérovi rozumím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Budeme pokračovat. Ještě než budeme pokračovat v rozpravě, došla omluva předsedovi Poslanecké sněmovny od pana poslance Kotena mezi 16. a 17.30 hodinou.

Mám tam jednu faktickou poznámku pana poslance Fridricha a potom přednostní právo pana předsedy klubu ODS. Nyní tedy faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Stanislav Fridrich: Vážené kolegyně, vážení kolegové, slyšeli jsme tu takový hezký výlet do historie o státním rozpočtu. Já bych k tomu chtěl jedno číslo přidat. V roce 2006 bylo HDP 6,90 a schodek byl 97,3 mld. Kdo měl v té době ministra financí a kdo byl premiérem, tady nebudu asi muset zdůrazňovat. Takže chtěl bych jenom říci jednu věc. Vždycky je jednodušší kritizovat než něco tvořit. Děkuji. (Tleská část poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fridrichovi a nyní s přednostním právem pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Připraví se pan poslanec Jakub Michálek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Tak nejdřív krátká reakce. Je třeba to říct celé: Premiérem v té době byl Jiří Paroubek, ne? Když se schvaloval ten rozpočet. A hlavní vládní stranou byla Česká strana sociálně demokratická. Rozpočet se schvaloval v prosinci roku 2005. Tak když chceme dělat historické exkurzy, tak buďme prosím přesní. Já jsem tady sice nebyl, ale pamatuji si, čí vláda to byla a kdo byl premiérem. Ale to jste asi neútočil na ODS. Nebo jestli nám vyčítáte Jiřího Paroubka, tak toho nám skutečně nevyčítejte, s tím my jsme nikdy nevládli, nikdy nehlasovali a velmi těžce jsme s ním roky bojovali. Byl to náš velký politický soupeř.

Já jsem se přihlásil pouze k proceduře. Pro paní zpravodajku, jednak bych chtěl podpořit ten návrh, který už zazněl, abychom o pozměňovacích návrzích rozpočtového výboru hlasovali jednotlivě. To bych nešel jenom zopakovat. Ale protože, jak říkal můj kolega pan poslanec Skopeček, našel jsem celkem šest návrhů, které upravují, které zvyšují výdaje státního rozpočtu směrem k sociálním službám, a myslím, že je logické postupovat od nejvyššího po nejnižší. Protože logicky když některý projde, ostatní jsou nehlasovatelné. Takže jak máme v tom bodě 4 hlasovat o návrzích, to jsou ty body B, tak navrhuji, abychom začali pozměňovacím návrhem B61 první varianta, která zvyšuje výdaje pro sociální služby o 3,5 mld. Pokud to neprojde, tak o B5, což je 3,4 mld. Potom je B52, varianta číslo 1 3,3 mld. Potom je B62/2 3 mld. Pak je ten kompromisní návrh pana poslance Volného, pana poslance Skopečka 1,5 mld. A k tomu doplňující návrh B52/2, druhá varianta 1,8 mld. Považuji to za logické, aby se pak někdo nemohl vymlouvat: Já bych hlasoval pro něco jiného, ale už prošel kompromisní návrh. Takže bych prosil, abychom v rámci, až budeme schvalovat procedury, abychom nechali o tom hlasovat. A pak bychom všechny (nesrozumitelné) ty body B, tak jak jsou načteny v tom pořadí, s výjimkou těch šesti. Seřadil jsem to ne podle politické příslušnosti předkladatelů, ale podle celkové výše, které do této kapitoly mají směřovat navíc.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji za návrh. Nyní pan poslanec Jakub Michálek. Paní zpravodajka si převezme návrh změny procedury. Připraví se pan kolega Bartošek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji, pane předsedající. Já bych sem chtěl přijít s poněkud konstruktivnějším návrhem, na kterém bychom se mohli shodnout napříč politickým spektrem, protože jeho velká výhoda je v tom, že nikde nebere žádné peníze ani nevytváří žádný deficit. Jde o návrh, který je rozdán v rámci sněmovního tisku 2/3, a je to návrh doprovodného usnesení. Takže není mezi těmi pozměňovacími návrhy, ale je na začátku také pod písmenem B, jako načtený v rozpravě ve druhém čtení.

Je to návrh, který se týká doporučení vládě, není to tedy žádný přísný pokyn nebo něco podobného, je to pouhé doporučení, které souvisí s projednávaným návrhem státního rozpočtu, a to tak, aby se posílila průhlednost projednávání státního rozpočtu a jeho čerpání. Čili je to návrh, který posiluje transparenci veřejných financí a doporučuje vládě zavést tzv. rozklikávací rozpočet státu. V tom by byly průběžně zveřejňovány v otevřeném formátu jak plnění rozpočtu, tak rozpočet samotný, jeho změny apod. Zatím je to pouze v nějaké rudimentární úrovni, v monitoru státních financí, ale nedostaneme se tam až na ty konkrétní výdaje, takže to bohužel neplní roli transparence veřejných financí.

Myslím si, že pokud by se nám podařilo takový návrh schválit, tak by to i zlepšilo naši práci, dalo by nám to lepší podklady, bylo by to i průhlednější pro veřejnost, která by mohla sledovat např. takové věci, na které tady upozornili poslanci SPD, které organizace, které spolky dostávají které dotace, to by všechno bylo v tom rozklikávacím rozpočtu.

Ostatně řadě z vás to ani nemusím představovat, protože řada z vás má zkušenosti z krajů, kde třeba působíte jako hejtmani nebo jako krajští zastupitelé, z obcí, kde už jste rozklikávací rozpočet nasadili, takže ten logický následující krok je ten, že bychom měli podobný krok přijmout my na úrovni státu, na celostátní úrovni, tak aby ministerstva směřovala k tomu, že budou mít svůj rozklikávací rozpočet.

Takže pokud souhlasíte s ideou posilování transparence, tak bych vás chtěl požádat, abyste podpořili tento můj návrh. Myslím si, že to poměrně dost lidí sleduje, to, jestli politici dodržují svoje volební sliby, tu atmosféru, kterou vytvářeli před volbami, že budou konat dobro, posilovat průhlednost veřejných financí, tak teď je skutečně ta možnost, kdy máte šanci projevit to hlasováním. Děkuji za případnou podporu toho tzv. rozklikávacího rozpočtu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jakubu Michálkovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Ferance. A poslední zatím přihlášený je pan poslanec Jan Bartošek. Je připraven. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Milan Feranec: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jenom k panu Michálkovi prostřednictvím pana předsedajícího. Rozklikávací rozpočet, tak jak ho navrhujete, já jsem se díval, jaký je v Mariánských Lázních, kde máte už tři roky starostu. Je na stejné úrovni, jak má státní rozpočet. Taky tam nejde do žádného detailu. A pokud navrhujete šest měsíců na zásadní změnu IT systému, tak víte, že to je nereálné. A není to nic jiného, jenom populistický blábol, s prominutím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní kolega Michálek chce také fakticky reagovat. Prosím, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jakub Michálek: Podívejte se, já bych jenom reagoval na předchozí vystoupení, abych to uvedl na pravou míru. Nevím, jak je to v Mariánských Lázních, ale třeba v Novém Městě na Moravě, kde má starostu ČSSD, myslím, tam mají rozklikávací rozpočet na webu až na jednotlivé faktury. A funguje to tam úplně v pohodě. Takže ten precedens tady je. Existují dokonce už i opensourcové aplikace, to znamená, že stát za ně nemusí platit a může je využít k tomu, aby tam umístil data, která už dneska tečou z těch informačních systémů. Ty změny, které jsou, opravdu nejsou nějak zásadní. Stačí jenom definovat a to už jde provést na úrovni vlády nějakou instrukci, jaký mají mít formát data, která tečou z informačních systémů, které už dneska na jednotlivých ministerstvech existují.

Pokud se nám to podaří provést na úrovni státu, já věřím, že i v Mariánských Lázních převezmeme ten model, ale myslím si, že stát by měl jít příkladem, protože má podstatně větší prostředky než Mariánské Lázně, které se musí handrkovat, s prominutím, o každou korunu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě pan poslanec Třešňák také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP