(17.00 hodin)
(pokračuje Luzar)
Vyhradili jsme si v investicích zemědělskou půdu a pozemky - mohou nabývat zahraniční fyzické osoby s trvalým pobytem v České republice a podniky usazené v České republice. To je vcelku rozumné - pouze do té doby než víme, že jejich vlastníci jsou někde v zahraničí a pouze tu mají svou filiálku usazenou v České republice a jsou a fungují. Někteří k tomu přistupují trošku jinak. Ale nevadí. Dobře.
Ptám se, kdo připravoval materiál, který chrání naše advokáty. To nemá zase žádný ze států Evropské unie ve výjimkách, aspoň jsem to nenašel, ale Česká republika ano. Pozor, Česká republika chrání. Zahraniční advokáti zapsaní do České advokátní komory podle § 5a odst. 1 zákona o advokacii jsou oprávněni poskytovat právní služby v oblasti práva státu, v němž získali oprávnění k poskytování právních služeb v oblasti práva mezinárodního. Ten odstavec pokračuje dál, ale nebudu vás zdržovat. (Pobavení v sále.) Jedná se o to, že mi to připadá docela banální záležitost, přesto to tam máme, ale důležité věci, které bych považoval za důležité pro celý stát a státní ekonomiku, tam nejsou.
Další ochrana - audity. Chráníme si náš auditní trh před nebezpečnými Kanaďany. To oceňuji.
Někdo myslel, budeme si chránit bezpečnostní služby. Trh poskytování bezpečnostních služeb. Tady budeme moci rozhodovat, kdo bezpečnostní služby u nás bude poskytovat, kdo ne.
Mířím k ochraně vzdělávání, kdy máme investice, vrcholné vedení a správní rady, příhraniční obchod se službami. V České republice musí být většina členů správní rady soukromého vzdělávacího zařízení státními příslušníky České republiky. Jinými slovy si chráníme ve vzdělávacím sektoru zaměstnání našich profesorů. Omlouvám se profesorům, že jsem si je vzal na vědomí. Ale prostě ano, chráníme si naše zasloužilé vědátory, aby mohli zasedat i nadále v dozorčích správních radách těchto orgánů.
Česká republika si ve zdravotnictví v rámci národního zacházení vyhrazuje právo přijmout či zachovat jakékoli opatření, pokud jde o poskytování veškeré odborné zdravotní péče, veškeré péče poskytované odborníky, jako jsou lékaři, zubaři, porodní asistentky, zdravotní sestry, fyzioterapeuti, zdravotníci a psychologové, a o poskytování ostatní zdravotní péče související s manipulací s lidskými tkáněmi, orgány, buňkami určenými k použití u člověka. Tečka. Tady chybí ty sanitní služby, které jiné státy chrání. My ne. My si je tam nedali. A myslím si, že to je škoda, protože komplex toho zdravotnictví asi vyžaduje možná ochranu, když ostatní státy to vnímají v kontextu této dohody.
Naopak Česká republika si vyhradila právo přijmout či zachovat jakékoli opatření, pokud jde o poskytování soukromě financovaných sociálních služeb. To oceňuji. To aspoň má logiku, že si tady chráníme svůj trh se seniory, nazvu-li to takhle, protože ono to je docela velký objem prostředků, který tady je na seniory věnován. A stárneme. Čili je to docela velký problém.
Opět k dopravě. Železniční doprava. Zase ta výjimka, Česká republika, Slovensko, Bulharsko mezi dotčenými zeměmi. Mě by fakt zajímalo, kdo to tam dal a co byl jeho podklad, ta intuice toho, proč tam tyto tři státy dal, a který soukromý dopravce se plánuje propojit v těchto třech zemích, že si to daly tyto země do výjimek. Pod jakým tlakem? Připadá mi to divné.
Co naopak pro zajímavost doplním, a je to férové v silniční dopravě doplnit, že tady máme opatření v České republice: opatření přijatá v souladu se stávajícími nebo budoucími dohodami, které vyhrazují nebo omezují poskytování dopravních služeb a specifikují podmínky provozu včetně tranzitních povolení nebo preferenčních silničních daní pro dopravní služby na a přes území České republiky a mezi Českou republikou a dotčenými smluvními stranami. Jinými slovy chráníme si silnice třetího typu a možných uplatnění výběrů a dalších záležitostí. Ano, jsou tam kladné věci, to dávám tady za pravdu dopisu ministerstva, že v CETA jsou i kladné věci, ale ty už jsou v našich zákonech. Na to upozorňuji, že toto třeba již je věc, která vyplývá z jiných smluv, a je to tam dáno, aby to tam bylo a aby si Kanaďané v této oblasti dali pozor.
Přeskočím některé státy, které mě až tak dalece nezaujaly v rámci porovnání s Českou republikou, a taky chci šetřit trošku váš čas. (Pobavení v sále.) Je to docela zajímavé čtení, upozorňuji. Jako když začnete přemýšlet nad tím, proč to tam dali. Někdy mi to připadá jako banalita. Jako třeba u Francouzů ochrana rybího průmyslu. Proč si to tam dali? Jako nějaká kreveta... Mně to nic neříká. Ale oni si to tam dali. Dneska říkáte, jak by ten Kanaďan s těmi rybářskými loděmi jezdil až k Francii a lovil jim tam ryby? Oni si to dali do výjimek. Nevím proč. Přemýšlím o tom, jak dalece věří Kanaďanům, takovému malému národu. Je to malý vůči Evropské unii. Ale nevěří jim. Dali si to tam natvrdo - ochrana vlastního průmyslu v oblasti rybářství. (Hluk v sále.)
Hovořil jsem tady minule o průvodcovských službách. Bylo mi řečeno, že to není problém, že Evropská unie to dostatečně chrání a že nehrozí ze strany zámořských cestovních kanceláří dumping. Praha s tím má trošku problémy. Francie si z toho vyhradila také. Francie to vnímá jako problém, řekla si, když už jsme pustili průvodce z Evropské unie, tak nesouhlasíme s tím, aby tady byli průvodci další. Čili Francie si do svých výjimek natvrdo dala zákaz průvodcovské činnosti jiných než z evropských zemí. Asi ví proč. My ne.
Zajímavé je Německo. Německá preciznost, když čtete jejich výhrady, si říkáte, ti Němci, to jsou fištróni. Němci si vyhradili, Německo si vyhrazuje právo omezit počet poskytovatelů služeb umísťování zaměstnanců. Na povolení se vztahuje test ekonomické potřebnosti. Hlavní kritéria - situace a vývoj na trhu práce. Když se zamyslíte, ono to nic neříká, ale když vám řeknu agenturní zaměstnávání a problémy, které to způsobuje České republice, asi byste mi mohli dát za pravdu, že ti Němci myslí možná trošku více dopředu, popřípadě na oblasti, které my přecházíme.
Německo si vyhradilo i jednu věc v investicích. Německo si vyhrazuje právo zachovat státní vlastnictví soukromě financovaných nemocnic provozovaných německými silami. Německo si vyhrazuje právo znárodnit - znárodnit - další klíčové soukromě financované nemocnice. Tato věta je klíčová. Německo si vyhrazuje právo znárodnit další klíčové soukromě financované nemocnice. Němci ano. My ne. A jsem zvědav po platnosti CETA, jak to budeme dělat, když budeme chtít krachující nemocnici znárodnit, vyvlastnit, získat. Nijak. Němci si to vyhradili, že to můžou udělat, aby zachovali dostupnost zdravotní péče. My jsme se na to nepřipravili.
Teď jenom, to je úsměvné, neberte to prosím až tak vážně. Ale Němci jsou fakt jako do detailu pinktlich. Německo si vyhrazuje právo přijmout či zachovat jakékoli opatření, pokud jde o poskytování kremačních a pohřebních služeb. Hřbitov mohou provozovat pouze právnické osoby usazené podle veřejného práva. Zakládání a provoz hřbitovů a služby související s pohřby jsou službami veřejné správy. Ono to možná je jako humorné a uvedl jsem to, že to je humorná záležitost, ale když si uvědomíte, co se nám o CETA říká v důvodové zprávě, jak je to super a na všechno myslí a jak se ten obchod otevře a jak veškeré problémy mezi Kanadou, malinkou Kanadou a velkou Evropou zmizí, tak se zamyslíte a říkáte si, proč ti Němci tam dávají takovouto výjimku z pohřebních služeb. V čem vnímají nebezpečí pro svůj trh? Je to mezinárodní smlouva. Má to svou váhu. Přesto si to tam dali. Asi vědí něco víc než my. Možné to je. Nevím. Každopádně někdy na ten problém můžeme narazit. ***