(17.10 hodin)
(pokračuje Luzar)

Maďaři jsou tady docela zajímaví. Zase mířím k té policie. Maďarsko si vyhrazuje právo přijmout či zachovat jakékoliv opatření, pokud jde o poskytování služeb zpravodajských a tiskových agentur. Ano, všichni známe problém Maďarska a kritiku EU vůči Maďarsku právě v rámci jejich politiky řekněme, já nechci do těchto detailů zabíhat, ale Maďaři si vyhradili právo rozhodovat o tom, že můžou přijmout jakékoliv opatření vůči zpravodajským a tiskovým agenturám. Mimo jiné třeba tím, že ty, co jsou tvrdě protimaďarské, prostě řeknou na shledanou. Ale jsou jediní snad, kteří na toto mysleli. A znovu se vracím k tomu: Proč si to tam dali? Když nad tím přemýšlíte. Jak vnímáte ten problém mezinárodní smlouvy velké Evropské unie - půl miliardy - vůči malé Kanadě - 36 milionů obyvatel? Proč to tam je? Vždyť to je obchodní smlouva, vždyť ta má řešit mezinárodní obchod, zisky na obou dvou stranách! Proč to tam mají?

Tady je výhrada Itálie. Kdyby tady byl pan ministr obrany, není tady, škoda, když jsem k němu hovořil v rámci offsetů, tak Italové si vyhradili obecně národní právo v oblasti vojenské. A já to budu citovat: Vláda může uplatňovat určité zvláštní pravomoci v podnicích působících v oblasti obrany a národní bezpečnosti a v některých činnostech strategického významu v oblasti energetiky, dopravy a komunikací. To se týká všech právnických osob, které provozují činnosti považované za strategicky významné v oblasti obrany a národní bezpečnosti, nikoliv pouze privatizovaných společností. Hrozí-li závažná újma pro zásadní zájmy obrany a národní bezpečnosti, má vláda zvláštní pravomoc a) ukládat zvláštní podmínky při nákupu akcií, vetovat přijetí usnesení týkajících se speciálních operací, jako jsou převody, fúze, rozdělení a změny činnosti, nebo zamítnout nabývání akcií, pokud se kupující snaží získat takový podíl na kapitálu, kterým by pravděpodobně ohrozil zájmy bezpečnosti a národní obrany. Jakékoliv usnesení a transakce, převody, fúze, rozdělení, změny činnosti a ukončení týkající se strategických aktiv v oblastech energetiky, dopravy, komunikace oznámí dotčená společnost Kanceláři předsedy vlády. Oznámí se především nabytí jakoukoliv fyzickou či právnickou osobou mimo EU, jenž této osobě poskytuje kontrolu na společnosti. To tady mají Italové. Proč to tam dali? A je to docela přísné opatření chránící si vnitřní bezpečnost v oblasti vojenství, v oblasti energetiky, v oblasti dopravy. Nevědí něco víc, nebo jsou prozíravější než my? Proč to mají v mezinárodní smlouvě Evropské unie - 500 milionů a 36 milionů občanů Kanada? Ptám se, proč to tam nemáme my třeba, kteří jsme docela velkým vývozcem, výrobcem těchto komodit, a rádi bychom uplatňovali zájmy a chtěli bychom třeba omezit vstup zahraničních podílníků do našeho zbrojního průmyslu z bezpečnostních důvodů třeba. Nebudeme moci. A teď už nehovořím, kterých bezpečnostních důvodů nebo kterých strategických partnerů bychom se mohli bát, aby vystoupili do našeho strategického průmyslu ať jaderného, nebo zbraňového. Italové si to tam dali. My ne. A nevěří Evropské unii, že to ošetří nějak jinak.

Já za chvilku budu končit, nebojte.

Litva si průvodcovské služby dala také. To jenom tak pro zajímavost, že Francie není jediná. Už si je tam dala.

Ale ještě si dovolím odcitovat Maltu. Tady budu mířit možná ke kolegům z levice, kteří podporují tuto smlouvu. Proč si to tam ta Malta dala? Veřejná autobusová doprava. Celá soustava podléhá koncesi - to i u nás -, jež zahrnuje smlouvu o závazku veřejné služby - tady upozorňuji, že my máme také závazek veřejné služby - zajišťovat dopravu pro určité sociální skupiny, jako jsou studenti a senioři. Jinými slovy, drahé kolegyně a kolegové, pokud bychom v rámci podpory pracovní dostupnosti, mobility pracovních sil a dalších záležitostí chtěli zákonem umožnit určité skupině, sociální skupině výhodu dopravy v rámci závazku veřejné služby, tak CETA nám v tom zabrání. Proto si to tam ta Malta dala, aby to mohla poskytovat i nadále, aby mohla tuto službu poskytovat. My to tam nemáme. A já se bojím, že veškeré smlouvy a tyto věci mířící k řekněme úpravám nebo zkrocení volného trhu ve prospěch nějaké činnosti, a těch nápadů si jistě vzpomenete desítky, které by stály za to v rámci regulace popřípadě umožnění zvýhodnění na volném trhu učinit, nebudou moci. Leda bychom se obrátili s prosíkem na Brusel, Brusel jednou za - teď nebudu hledat ten termín - kolik měsíců zasedne, projedná to s kanadským partnerem. Kanadský partner řekne "my nevíme, ale možná by to chtělo ještě více prodiskutovat", a tak se to povleče asi tři, čtyři, pět, šest let, kdy už to dávno nebude aktuální, a řeknou nám, no, můžete zregulovat, můžete upravit, můžete omezit volnou ruku trhu. Malta si to dala už teď, tento problém mít nebude. Ale my ano, my se k těmto problémům dostaneme. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP