(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana ministra Zaorálka. Prosím.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Mě by samozřejmě ani ve snu nenapadlo vybízet ministra spravedlnosti k tomu, aby vstupoval do jednotlivých kauz. Ale pokud je problém s dlouhými trestními řízeními, tak by to chtělo např. nový trestní řád, který by umožnil tady na ty problémy reagovat. Takže já jsem nemluvil o tom, že by se mělo vtrhávat do kauzy Bílovec apod., ale že bylo dost času na to, aby se takový nový trestní řád připravil, stejně jako na celou řadu jiných norem, které bohužel Sněmovna neviděla. A možná bychom si situaci zjednodušili.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Procházka s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Roman Procházka: Děkuji. Chtěl bych reagovat na paní předsedkyni Němcovou. Ona tu zmínila ROP Severozápad. Řekl bych, že to je právě ten důvod, který mě vede k těm velkým pochybnost, které v tom případě mám. Protože jestli si dobře vzpomínáte, tak tam někdy loni v listopadu sebrala 24 lidí, pak asi půl roku šetřila, došlo tam k nějakému rozhodnutí soudu v první, dokonce myslím, že i v druhé instanci, a teprve potom, až ta policie měla, lidově řečeno, nabito, tak si požádala o další dva poslance. Ale v tomhle případě, to se na mě nezlobte, je tam v žádosti jmenováno 11 lidí, policie si požádá o dva poslance, kteří navíc ani nejsou, nebo se neuvažuje o tom, že by měli být hlavními obviněnými, a policie nic jiného nedělá, než jenom dva měsíce před volbami se prostě snaží ty volby ovlivnit. Já tam už pro to jiné slovo nemám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Faktická poznámka pana poslance Stanjury a další faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Zkusím vzít vážně to, co říkal můj předřečník nebo co říkal pan předseda Faltýnek ve svém vystoupení, že je to dva měsíce před volbami, to se dít nemá. Tak nám zkuste odpovědět, kdy se to dít může podle hnutí ANO. Po volbách se bude sestavovat vláda, to je blbé, ne? Tam je to blbé, než se sestaví vláda, tímhle zatěžovat ta jednání. Co kdyby se to někomu hodilo a využil to v těch koaličních jednáních? No tak se sestaví vláda. Pak přijde požádat o důvěru. No to je zase blbě, ne? Klíčové hlasování. Poslanecká sněmovna musí získat, aby mohla vládnout čtyři roky, důvěru. To se zase nehodí. A to už jsme kde: V lednu, v únoru. Tak kdy se to vlastně hodí? Příští rok jsou senátní volby. Zákony schvaluje nejen Sněmovna, ale i Senát. No to je ale blbé, ne? Protože když bude obviněn a požádá o (nesrozumitelné) některé strany, tak bude znevýhodněna v těch volbách. Nebude mít dostatečné zastoupení v Senátu, nedej bože, co ta horní komora bude vyvádět dolní komoře a vládě. Pak jsou komunální volby. V těch kandiduje nejvíc našich spolustraníků na všech úrovních. No co kdyby to ty volby ovlivnilo? To je taky blbé, ne?

Tak myslím, že 2027 je termín, první rok, kdy nebudou volby. Tak když budou pan Babiš a pan Faltýnek ještě čtyřikrát zvoleni a když vy čtyřikrát získáte většinu pro nevydání, tak z toho těch 11 let se odloží, a pak v roce 2027 přijdete k mikrofonu a řeknete: Čau lidi, letos se to hodí.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Novotný s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Josef Novotný: Děkuji, pane předsedající. Nechtěl jsem vystupovat, ale několikrát tady bylo zmíněno, nakonec jsem byl prakticky vyzván, abych něco řekl ohledně mého vydání a vydání mého kolegy pana Borky. K tomu řeknu pouze fakta.

Za prvé, já jsem neměl možnost tady vystoupit v době, kdy jsem byl vydáván, protože jsem požádal jak předsedkyni imunitního výboru, tak i předsedu Poslanecké sněmovny o to, aby to vydávání bylo jiný den, protože v ten den, kdy k němu došlo, jsem byl omluven a nemohl jsem se dostavit, takže teď k tomu řeknu následující.

Za prvé, co se týče toho procesu. Policie poslala žádost o vydání, ale současně už nás obvinila, což byl proces naprosto nestandardní, který nemá obdobu. Následovalo to, že za měsíc státní zástupce to obvinění, na základě kterého jsem byl vydáván, zrušil, aby za tři dny napsal jiné. Takže to jsou zásadní procesní chyby, které... Já bych měl být vlastně znovu vydáván na základě nového obvinění.

Co se týče majetku nebo poškození ROPu Severozápad, neustále se tady říká 13 miliard. Prosím vás, ty silnice stojí, ty školy stojí, ty nemocnice stojí, a už vůbec se tady při mém vydávání nezjišťovala nějaká subjektivní stránka věci. Já jsem pracoval jako hejtman a můj zájem byl na tom, abych co nejvíce rozvíjel Karlovarský kraj. A to bylo všechno. A to mi je dneska dáváno za vinu. Bylo to politické rozhodnutí. Od zástupců hnutí ANO jsem slyšel: My tady neřešíme to, jestli jste vinen, nebo ne. To já chápu. My tady řešíme, jestli je to politické, nebo ne. A zjistili jste, že tedy ne, a vydali jste doporučení. (Předsedající upozorňuje na čas.) Omlouvám se, ale toto jsem tu musel sdělit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní budeme pokračovat přihláškami s přednostním právem, nejprve pan ministr vnitra Chovanec. Prosím, máte slovo.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem vystupovat dnes nechtěl, chtěl jsem se vyjádřit pouze hlasováním, ale po vystoupení pana ministra Pelikána nezbývá než na celou tu věc reagovat.

Nečetl jsem ani to tzv. anonymní trestní oznámení, ale jestli je anonymní, nebo není, to na validitě toho problému nic nemění. Nečetl jsem ani podnět k evropským orgánům, neznám spis a neznám ani žádost o vydání obou dvou pánů poslanců. V minulosti jsem se k tomu vyjadřoval velmi zdrženlivě a vyjadřoval jsem se pouze tehdy, pokud jsem bránil standardní právní stát a postupy policie právě proti panu kolegovi Pelikánovi, který by měl být strážcem pevnosti v této zemi.

Pokud politik v této zemi má důkazy, které veřejně označí, že policie pracuje na zakázku, že to je politická kauza, že to je prostě tento problém, tak z úst kteréhokoli poslance to zní nějak. Z úst ministra spravedlnosti to má z mého pohledu úplně jinou váhu. Trestní řízení v České republice se řídí trestním řádem a podle § 158 (1) policie prověřuje - prověřuje veškerá zjištění, kde by mohl být spáchán trestný čin. Následně se to posouvá podle § 158 (3) trestního řádu pod dozorem státního zástupce.

Takže říkejme si pravdu, přátelé. A pokud v této zemi si někdo myslí, že zdivočelý jeden policista je schopen obvinit kohokoliv v této Sněmovně, kohokoli v této zemi, tak v tom by právě měl bránit tzv. dohled státních zástupců, tedy státního zastupitelství. Nad tímto dohledem existuje dozor, tedy dozor nad dohledem. Další tedy stupeň kontroly. A v této věci byl nejenom dozor, ale byl i dohled vrchního státního zastupitelství, mnohokrát tu ze zprávy paní Lenky Bradáčové bylo citováno, včetně těch obstrukcí, které tam měl někdo páchat proto, aby prodlužoval tu dobu vyšetřování. Já nevím, kdo to byl. Ale nebyla to policie a nebyl to státní zástupce. To v té zprávě přece jasně je.

Kolegové z hnutí ANO, kteří tady hovořili, mnohdy mluví: Policie, policie, police. Byl bych velice rád, abyste říkali policie a státní zastupitelství, pokud máte pocit, že tam je něco špatně.

Když jsme tady řešili tzv. kauzu policejní reorganizace, kterou jste velice umně politicky přiživili, tak tady jasně zaznělo z úst nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že státní zástupce je pánem přípravného trestního řízení. Já jsem přesvědčen, že Pavel Zeman má pravdu. Jsem také přesvědčen o tom, že Lenka Bradáčová, která dělala dohled nad dozorem v této věci, nic nepřehlédla. A jsem přesvědčen, že ten dohled tam byl vykonán správně.

A já bych znovu i na této půdě před vámi opět prostřednictvím pana předsedajícího v tomto případě požádal pana ministra Pelikána, aby veškerá svá veřejná tvrzení doložil, aby dal na stůl důkazy. Pokud je má, tak se ho ptám prostřednictvím pana předsedajícího, jestli se obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů, případně podal-li příslušné trestní oznámení na případně policistu či někoho jiného, případně jestli na vládě, kde jsem ho vyzval, aby k té věci alespoň něco řekl, a on mlčel, on jenom mlčel - tak proč na té vládě nenavrhl, aby se vláda obrátila na Bezpečnostní informační službu, pokud máte, kolegové z hnutí ANO, pocit, že tady dochází k destrukci a maření svobodných voleb. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP