(12.40 hodin)
(pokračuje Černoch)

A jedna krátká reakce na pana vicepremiéra Bělobrádka. Já si myslím, že ten problém je trošku někde jinde, protože tohle už je, tady už se jenom řeší následky a důsledky. Těch příčin jsme se snažili taky vyvarovat, taky jsme bohužel v tomto nebyli vyslyšeni, když se tady schvalovaly například spotřebitelské úvěry, nebankovní ústavy, zastropování RPSN. Ani toto se nám nepovedlo prosadit tak, aby se v tom udělal nějaký pořádek. Protože bohužel ty problémy vznikají. A je pravda, někteří lidé si to dělají sami, a možná jich je docela dost, kteří si to dělají sami, ale spousta lidí se do toho dostane buď ne úplně svou vlastní vinou, anebo i díky tomu, že nemají povědomí. A to je také jeden z bodů, který si myslím, že by stál za to, aby příští Sněmovna řešila. A to je ve školách finanční gramotnost.

Ve školách se učí spousta věcí. Myslím si, že kolikrát i věci, které do života úplně nepřinášejí nějakou efektivitu. Ale zrovna finanční gramotnost je věc, kterou by, myslím, děti měly vědět a měly by se učit už odmala, jakým způsobem se chovat ke svým financím a na co si dát pozor. Protože když se podíváte před Vánoci na televizní reklamy, tak každá druhá nebo třetí je o tom, že vám půjčí, kolik budete chtít. A už se neřeší to, že třeba po Vánocích pak na to ti lidé nebudou mít, aby to spláceli. To jsou věci, které si myslím, že by děti měly znát už odmala, a měly být na tohleto připravovány. A že se to dá zařadit i do povinné výuky už na základních školách.

Ale ten náš návrh je opravdu o tom a je prodiskutovaný, já si myslím, že je prodiskutovaný, je to senátní návrh, který je zpracovaný velmi dobře, a tento návrh, pokud by prošel, tak by v tom určitým způsobem pořádek udělal. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Marku Černochovi. Ještě než dám slovo k faktické poznámce panu poslanci Václavu Votavovi, přečtu došlé omluvy. Omlouvá se pan poslanec Tomio Okamura. Dále se omlouvá do konce jednacího dne pan poslanec Karel Pražák a pan poslanec Pavel Plzák.

Nyní faktická poznámka Václava Votavy, Petra Kořenka a kolegu Marka Bendu požádám ještě o strpení. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, já bych chtěl reagovat na svého ctěného kolegu Marka Černocha, kterého si vážím. Vezmu to od konce. Ano, má pravdu. Povědomost lidí, co se týká nakládání se svými finančními prostředky, je opravdu nedobrá, když to takto řeknu. Finanční gramotnost velice nízká. A je třeba pro to hodně udělat. Já už jsem tady z toho místa apeloval na to několikrát.

Co se týká spotřebitelských úvěrů nebo toho, kdo vlastně půjčuje peníze, on to tady nakousl i pan vicepremiér, tak já budu trošku panu kolegovi Černochovi oponovat. My jsme přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru udělali poměrně důležitý krok v tom, že jsme, teď nechci říct zlikvidovali, to bych si netroufal říct, ale omezili radikálně počet nebankovních poskytovatelů. Dneska těch žádostí o licenci, protože musí mít dneska ti poskytovatelé licenci u České národní banky, je opravdu velice málo a bude to možná do stovky těchto subjektů. Mimochodem, těch bylo dříve kolem 50 tisíc, těch poskytovatelů a zprostředkovatelů. A výrazně jsme tam ztížili podmínky, za kterých je možno úvěr nebo půjčku poskytovat. Musí si důkladně prověřovat ty instituce zájemce o půjčku nebo o úvěr, zdali vůbec je schopen splácet. Takže si myslím, že v tom se udělal poměrně důležitý krok.

Samozřejmě takoví ty lokální lichváři, ti úplně asi nevymizí. Bohužel i lidé, kteří nedostanou normálním způsobem úvěr nebo půjčku, budou stále se k nim ubírat. Ale to je otázka orgánů činných v trestním řízení. Protože toto podnikání potom je podnikání za hranou zákona, je nezákonné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Votavovi. Nyní pan poslanec Petr Kořenek s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Já budu velmi stručný. Chci říct jenom, když tady padlo, že by se to mělo učit, finanční gramotnost, tak to je zařazeno v osnovách nově. Myslím si, že finanční gramotnost v nějaké podobě se učila i v minulosti minimálně od roku 2010. Problém je, jestli máme dostatečně erudovaný počet lidí, kteří to umějí učit a kteří té problematice rozumějí. Ale jinak jenom chci říct, že určitě školství nezaspalo a o této problematice ví.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kořenkovi. Nyní ještě faktická poznámka pana poslance Miroslava Opálky, stále je přihlášený pan kolega Marek Benda. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, já jenom abychom nežili v iluzi, že nám finanční gramotnost vše vyřeší. Psychologové uvádějí, že ve společnosti je 10 až 20 procent občanů, kteří nemají žádnou perspektivu myšlení. A nejedná se jenom o některé etnické menšiny. Prostě žijí ze dne na den a ten den, kdy ty peníze mají, tak je jsou schopni utratit a pak je nezajímá. Jejich horizont je maximálně dva dny, maximálně 14 dnů. Proto se taky v některých státech vyplácejí stále zálohy na mzdy anebo týdně se to vyplácí. Takže po té stránce to určitě nebude to, co nám vyřeší ten problém. A druhá věc je samozřejmě psychologie reklamy. Psychologie reklamy je velice dravá a zejména na tyto občany, které přesvědčí, že to musí mít a bez toho nemůžou žít a že to dostanou, i když na to momentálně nemají, tak prostě se zadluží.

To je vše, co jsem chtěl poznamenat. Není to k meritu věci, je to faktická poznámka.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Opálkovi. Ještě faktická poznámka pana poslance Marka Černocha. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Ano, je to otázka psychologie, je to pravda. A když se podíváte na reklamy - na cigarety a kouření být nesmí, na alkohol být smí. Což mi přijde trošku nelogické, protože alkohol dokáže napáchat úplně stejnou paseku. A to samé platí i o různých nebankovních ústavech a různých půjčkách, které opravdu ty lidi potom zaženou do spirály, ze které už se nedostanou. Je pravda, že spousta těch lidí nepřemýšlí, co bude za 14 dnů nebo za měsíc, kde na to vezmou, nebo za dva měsíce, kde na to vezmou, ale přemýšlí, že když ty peníze dostanou, co si za to koupí během těch dvou dnů, o kterých jste mluvil, pane kolego prostřednictvím předsedajícího.

Takže ano, je to pravda, ale já si myslím, že právě tady by se mělo začít pracovat. Tady by měl být ten začátek. A souhlasím i se ctěným panem kolegou Votavou, že se udělaly kroky pro to, aby se určitým způsobem dala jasná pravidla a nedostávalo se to do situací, které si myslím, že někdy už opravdu zaváněly science-fiction. Protože jestliže se opravdu ty peníze půjčovaly komukoliv, kdo si šel do banky, tam mu nedali půjčku, tak šel za roh a tam mu ji dali, a pak se dostal do této situace, tak je dobře, že se v tom udělaly nějaké kroky. Ale myslím si, že by se v tom opravdu dalo udělat ještě víc. A to je ten důvod i potom v rámci už těch následků a důsledků, které se řeší. A víme velmi dobře, myslím, že tady se o tom mluvilo x-krát, že někteří exekutoři prostě zneužívají své pozice, své role. Neříkám všichni, ale někteří to prostě dělají. A i když mají jasně nastavená pravidla, stejně ta pravidla obcházejí. K tomu všemu nutno dodat, že spoustu těch peněz, které musí povinný platit, tak jsou nabalovány a nejsou to přímo peníze exekutora. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, já bych vás prosil, abyste nezneužíval jednací řád a mé trpělivosti.

Nyní ještě faktická poznámka pana kolegy Pavla Blažka, který také má faktickou poznámku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP