(12.50 hodin)
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dále iniciativně tento návrh projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 788/1, a paní poslankyně Miloslava Vostrá nám nyní odůvodní usnesení výboru. Prosím.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, tento tisk projednal rozpočtový výbor na své 44. schůzi dne 22. června 2016 a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci dohody mezi Českou republikou a Belize o výměně informací v daňových záležitostech, která byla podepsána v Mexiku dne 12. února 2016. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní zpravodajko. Otevírám rozpravu. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení v rozpravě. Jestliže tomu tak není, rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Pan ministr nemá zájem o závěrečné slovo.
Přikročíme k hlasování o navržených usneseních. Připomínám, že ta usnesení jsou zcela totožná.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 239, přihlášeno 103 poslanců, pro 91, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a končím tento bod.
Dalším bodem, který otevírám, je
47.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol o změně Dohody o zřízení
a činnosti Mezinárodní banky hospodářské spolupráce ze dne 22. října 1963
(včetně změn provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970,
Protokolu ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990)
a Statutu Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (včetně změn
provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970, Protokolu
ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990),
podepsaný dne 25. listopadu 2014 ve Varšavě
/sněmovní tisk 795/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal pan ministr Ivan Pilný.
Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, materiál, který Ministerstvo financí předkládá, je návrhem na ratifikaci Protokolu o změně Dohody o zřízení a činnosti Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Statutu Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, který byl sjednán 25. listopadu 2014 ve Varšavě. Nutnost změn v zakládajících dokumentech banky vzešla z faktu, že poslední oficiální změny zakládajících dokumentů proběhly v roce 1990 a jejich znění neodpovídá současnému stavu.
Mezinárodní banka hospodářské spolupráce funguje od roku 1963 a tehdejší Československo bylo jedním ze zakládajících členů. Česká republika poté do Dohody o zřízení a činnosti MBHS sukcedovala. V současné době činí podíl ČR na splaceném kapitálu 24,94 milionu eur, což z České republiky činí druhého největšího akcionáře banky. MBHS v současné době prochází transformací, byla schválena nová strategie se zaměřením na nové produkty a služby, jako je obchodní financování, podpora společných členských států či clearing.
Na přelomu let 2012 a 2013 došlo ke změnám v rámci členské základny banky. Byla podepsána smlouva s Kubou o vzájemném vypořádání vztahů, a tak k 20. únoru 2013 přestala být členem MBHS. Byla také obnovena snaha o vypořádání s Maďarskem, které ukončilo své členství již v roce 1993. Na zasedání bankovní rady dne 5. června 2013 v Bratislavě bylo rozhodnuto změnu ve struktuře členských států odrazit v základních dokumentech MBHS, a to nejen ve výčtu členských států, ale i ve struktuře kapitálu.
Další změny jsou pak technického charakteru. Jejich účelem je, aby zakládající dokumenty byly plně v souladu s aktuální situací v bance.
Sjednání protokolu nebude mít přímý dopad na státní rozpočet a obsah protokolu je v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu ČR.
Vzhledem k tomu, že se jedná o změnu mezinárodní dohody prezidentské kategorie, vás nyní žádám o vyslovení souhlasu s ratifikací daného protokolu.
Děkuji za slovo.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Karla Raise, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 795/1. Prosím, máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Já zde mám usnesení zahraničního výboru z 28. schůze ze dne 6. října 2016 k vládnímu návrhu, který se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokolu o změně Dohody o zřízení a činnosti Mezinárodní banky hospodářské spolupráce ze dne 22. října 1963 (včetně změn provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970, Protokolu ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990) a Statutu Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (včetně změn provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970, Protokolu ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990), který byl podepsán dne 25. listopadu 2014 ve Varšavě a je to tedy ten sněmovní tisk 795.
Po odůvodnění náměstkyně ministra financí JUDr. Ing. Lenky Juroškové, Ph.D, zpravodajské zprávě poslance Raise a po rozpravě zahraniční výbor v prvé řadě doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dává souhlas k ratifikaci Protokolu o změně Dohody o zřízení a činnosti Mezinárodní banky hospodářské spolupráce ze dne 22. října 1963 (včetně změn provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970, Protokolu ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990) a Statutu Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (včetně změn provedených na základě Protokolu ze dne 18. prosince 1970, Protokolu ze dne 23. listopadu 1977 a Protokolu ze dne 18. prosince 1990), podepsanou dne 25. listopadu 2014 ve Varšavě. Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu, do které se zatím nikdo nepřihlásil. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení. Není tomu tak. Ukončuji rozpravu. Ptám se, zda má pan ministr zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. Přikročíme tedy k hlasování o navrženém usnesení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem usnesení. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 240, přihlášeno 105 poslanců, pro 92, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a končím tento bod. Zbývají nám tři minuty. Pokračovali bychom bodem, který otevírám, a tím je
49.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Turkmenistánem
o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní
z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Ašchabádu dne 18. března 2016
/sněmovní tisk 805/ - druhé čtení
Poprosím ještě jednou pana ministra financí Ivana Pilného, aby tento bod uvedl.
Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, k projednávání je vám předkládán smluvní dokument související s mezinárodním zdaňováním. V daném případě se jedná o smlouvu o zamezení dvojímu zdanění s Turkmenistánem. Tato smlouva byla podepsána dne 18. března 2016 v Ašchabádu při příležitosti návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Turkmenistánu.
Podařilo se sjednat standardní komplexní bilaterální smlouvu, která upravuje zdaňování a zároveň i vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech druhů příjmů a majetku a která jistě napomůže k dalšímu vývoji vzájemných hospodářských aktivit. Smlouva zajišťuje objektivní rozdělení práva na vybírání daní z příjmů a z majetku mezi oběma státy a používá jako hlavní metodu vyloučení dvojího zdanění z příjmů a majetku českých daňových rezidentů metodu prostého zápočtu zahraniční daně. Smlouva standardně upravuje základní normy spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí, rovněž tak zásadu nediskriminace, neformální řešení sporů případně vzniklých při jejím provádění a zajistí relevantní výměnu informací mezi příslušnými úřady obou států, která se vztahuje na daně všeho druhu a pojmenování.
Uzavření smlouvy nebude mít přímý dopad na státní rozpočet ČR. ***