Čtvrtek 13. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

49.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Turkmenistánem
o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní
z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Ašchabádu dne 18. března 2016
/sněmovní tisk 805/ - druhé čtení

Poprosím ještě jednou pana ministra financí Ivana Pilného, aby tento bod uvedl.

 

Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, k projednávání je vám předkládán smluvní dokument související s mezinárodním zdaňováním. V daném případě se jedná o smlouvu o zamezení dvojímu zdanění s Turkmenistánem. Tato smlouva byla podepsána dne 18. března 2016 v Ašchabádu při příležitosti návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Turkmenistánu.

Podařilo se sjednat standardní komplexní bilaterální smlouvu, která upravuje zdaňování a zároveň i vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech druhů příjmů a majetku a která jistě napomůže k dalšímu vývoji vzájemných hospodářských aktivit. Smlouva zajišťuje objektivní rozdělení práva na vybírání daní z příjmů a z majetku mezi oběma státy a používá jako hlavní metodu vyloučení dvojího zdanění z příjmů a majetku českých daňových rezidentů metodu prostého zápočtu zahraniční daně. Smlouva standardně upravuje základní normy spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí, rovněž tak zásadu nediskriminace, neformální řešení sporů případně vzniklých při jejím provádění a zajistí relevantní výměnu informací mezi příslušnými úřady obou států, která se vztahuje na daně všeho druhu a pojmenování.

Uzavření smlouvy nebude mít přímý dopad na státní rozpočet ČR.

Celkový přínos plynoucí z jejího uzavření bude záviset na tempu rozvoje jednotlivých forem hospodářské spolupráce.

Pro vaši informaci uvádím, že v srpnu loňského roku vyslovil souhlas s ratifikací této smlouvy Senát Parlamentu ČR. Současně vás informuji, že turkmenská strana již smlouvu ratifikovala. Na základě již řečeného tedy navrhuji, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyslovila souhlas s ratifikací této mezinárodní smlouvy.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Roma Kostřicu, aby odůvodnil usnesení výboru, které vám bylo doručeno jako tisk 805/2.

 

Poslanec Rom Kostřica: Děkuji za slovo. Dovolte, abych vás informoval o usnesení zahraničního výboru ze dne 6. října 2016. Po odůvodnění náměstkyně ministra financí JUDr. Lenky Juroškové a zpravodajské zprávě poslance Roma Kostřici a po rozpravě zahraniční výbor za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Turkmenistánem o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Ašchabádu dne 18. března 2016. Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem se hlásí pan předseda Stanjura. Já se současně chci zeptat, zda je nějaká námitka proti mému postupu, že bychom tento bod dokončili. Jestliže ne, tak... Tak pan předseda možná se k tomu chce vyjádřit.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Nejprve chci říct, pane místopředsedo, že jsem se hrozně těšil na projednávání předchozího bodu, to znamená Úmluvy o podpoře kolektivního vyjednávání. Vy jste to tak decentně přeskočil. Mě by zajímalo proč. (Předsedající: Ano, odůvodním.) Ale to potom.

K této smlouvě se chci zeptat pana ministra - nic nemám proti zamezení dvojímu zdanění, ale jestli máme s Turkmenistánem smlouvu o ochraně investic. Já jsem byl členem té delegace, kde pan předseda Hamáček podepsal tuto smlouvu, a tam tedy podle mě nehrozí dvojí zdanění, ale znárodnění. Tak si myslím, že pokud někdo z našich podniká v Turkmenistánu, tak by bylo dobré mít smlouvu mezistátní o ochraně investic. Ale já opravdu nežertuji, tam to tak jako - mně to tak připadá, že ta země je na to opravdu připravená. Nic proti smlouvě o zabránění dvojímu zdanění. Ale to by mě zajímalo, když ne dneska, tak někdy až se uvidíme příště, abyste mi řekl, protože tu bych považoval osobně pro české podnikatele - tam byla s námi podnikatelská delegace, je to docela zajímavé teritorium obchodně, ale podle mě také vysoce rizikové.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Máte pravdu, decentně jsem přeskočil bod 48, ale tady mi neprojde nic. Šlo o to, že paní ministryně Marksová je po celý den řádně omluvena a Sněmovna se stala obětí vlastní efektivity. My jsme se dostali dál, než se předpokládalo. Jestli tedy není námitka, že bychom dokončili tento bod, tak poprosím paní zpravodajku rozpočtového výboru, který se iniciativně ujal projednání tohoto bodu, aby nás seznámila s usnesením výboru.

 

Poslankyně Miloslava Vostrá: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, rozpočtový výbor se zabýval touto smlouvou na svém zasedání na 44. schůzi 22. června 2016 a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, které je totožné s usnesením zahraničního výboru. Takže doporučuje vyslovit souhlas. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Ano, já vám děkuji. Otevírám rozpravu a vidím, že se hlásí pan ministr financí. Prosím, máte slovo.

 

Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Já to rozhodně prověřím. Nevím, nejsem si teď jistý, jestli smlouva o ochraně investic patří do resortu Ministerstva financí, spíš MPO, ale nechám to prověřit.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Jestliže tomu tak není, končím rozpravu. Ptám se na případná závěrečná slova. Nikdo nemá zájem. Přikročíme tedy k hlasování o navržených usneseních, která jsou opět totožná, jak zahraničního výboru, tak rozpočtového výboru.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro předložená usnesení. Kdo je proti?

Jedná se o hlasování číslo 241, přihlášeno je 107 poslanců, pro 87, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Současně přerušuji jednání Sněmovny a budeme pokračovat podle jednacího řádu ve 14.30 hodin bodem ústní interpelace na členy vlády.

 

(Jednání přerušeno ve 13.05 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, je 14.30 hodin a budeme pokračovat s dalším bodem pořadu, kterým jsou ústní interpelace, které jsou určené předsedovi vlády České republiky, vládě České republiky a ostatním členům vlády.

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP