(15.10 hodin)
(pokračuje Luzar)

První část, kterou teď projednáváme, já ji pracovně nazývám kamarádská část, je část smlouvy, která je součástí té ucelené dohody, tak jak se tyto smlouvy předkládají, tzn. obsahuje jak meritorní, tak věcnou část, ale neobsahuje obchodní část. Obchodní část je vyčleněna a dána jako samostatný materiál k projednání. Toto má svým způsobem vytvořit dojem určitého snazšího průchodu těchto smluv v rámci projednávání. Upozorňuje na to článek 10 této smlouvy, který hovoří právě o obchodních záležitostech. A v této smlouvě se také hovoří o tom, že schválením této dohody o strategickém partnerství se tyto strany zavazují pokračovat v obchodních jednáních a - cituji - strany spolupracují s cílem podpořit udržitelný rozvoj, růst vzájemného obchodu a investic k oboustrannému prospěchu, jak stanoví komplexní dohoda o hospodářské a obchodní spolupráci. Jinými slovy, vytváří předprostor, předpolí schválení dohody obchodní, tzn. té obchodní CETA. To je taky důvodem, proč považuji tuto smlouvu za součást uceleného celku smlouvy mezi Evropskou unií a Kanadou, která byla uměle rozdělena, aby vytvářela tady tento dojem snazšího přijetí po tom, jak velice tvrdě narazila smlouva TTIP.

V této smlouvě, ač již jsem o tom hovořil, se také říká, že jsme kamarádi. S tím souhlasím. Pan ministr zahraničí Zaorálek již tady jednou řekl, že ale bohužel neobsahuje věci týkající se třeba vízové povinnosti. Neobsahuje věci, které jsou pro nás důležité a které již v minulosti ukázaly docela velké problémy mezi vnímáním spolupráce mezi Kanadou a Českou republikou, potažmo Evropskou unií, kdy jednostranně nastavené sankce proti České republice ne jako členu Evropské unie, potažmo celé Evropské unii, ale pouze vůči vybraným státům Evropské unie, Kanada považuje za běžný diplomatický postup, se kterým samozřejmě my jako Česká republika nebo jako člen Evropské unie souhlasit nesmíme, nechceme a nemůžeme, přesto ostatní velké státy Evropské unie maximálně zdvihly prst a řekly "Kanado, to bys neměla", ale nepostavily se za nás, aby bránily tomu, co Kanada udělala, jednostranně omezila vstřícnost vůči jednomu ze států Evropské unie, a to České republice. Všichni si na to vzpomínáme a já myslím, že nemá cenu tady tu historii rozebírat. Pouze upozorňuji na to, že ne všechny vztahy mezi Kanadou a Českou republikou, teď z toho vyjímám Evropskou unii, byly vždy, řekněme, takové ty krásné, kamarádské. Znovu se vracím k tomu slovu. Protože jinak tu dohodu ani nelze nazvat.

Tato dohoda stále opakuje, že máme společné zájmy. Ve všech článcích se objevuje to, že máme společný cíl, společný zájem. Nejsem ale pevně přesvědčen, jestli je to opravdu tak a že ten společný zájem má Evropská unie jako celek. Jako zájem Kanady určitě ano, já tady nepochybuji o záměru Kanady tuto smlouvu uzavřít. Kanada jako svrchovaný subjekt má svůj zájem proniknout na evropské trhy a je to pro ni možná i životně důležité po problémech, které prožívá s obchodní smlouvou, nebo s dohodou obnoveného charakteru, a to NAFTA mezi Mexikem, Spojenými státy a Kanadou. Proto je pro ni orientace na Evropu docela důležitá a chápu ji, proč je tlačeno k ratifikaci, urychlené ratifikaci této smlouvy. Co ale nechápu, je prostě to určité pokrytectví, které nás vede k tomu, že předkládáme vlastně jednu smlouvu zbytečnou a druhou, na které nám velice záleží, k projednání.

Jako úsměvné mi připadá článek 14, který zní Blahobyt občanů. Ano, vážené kolegyně a kolegové, v tomto článku se Evropská unie a Kanada zavazují, že dopřejí občanům blahobyt. Co si pod tím každý představí, může být docela zajímavé. Tento článek 14 má tři body. Paradoxně všechny ty články, které v této smlouvě jsou, mají tak málo bodů a jsou tak prázdné a neobsažné, že je až úsměvné tuto smlouvu schvalovat.

Budu pro zajímavost citovat tady tento článek o blahobytu: Strany jsou si vědomy, že je důležité rozšířit a prohloubit vzájemný dialog a spolupráci v celé řadě otázek, které ovlivňují kvalitu života jejich občanů, širšího mezinárodního společenství a v tomto duchu podporují a usnadňují dialog, konzultace a pokud možno spolupráci v rámci stávajících a nově se objevujících otázek společného zájmu, které mají vliv na blahobyt občanů. - Já bych byl někdy velice rád, kdyby mi nějaký lingvista toto přeložil do českého jazyka, co to vlastně znamená. Tento bezobsažný text se přelívá ze stránky na stránku a opravdu, pokud byl autor placen za tiskovou stránku, přišel si na své. Ale žádný jiný důvod než deklaratorní prohlášení tady v tomto bohužel nenacházím. Protože Kanada i Evropská unie přijímají společné znaky demokratického státu a nepotřebují se navzájem ubezpečovat o těchto otázkách a záležitostech.

Zavazujeme se v článku 17 k odolnosti vůči katastrofám a zvládání mimořádných událostí. Já si myslím, že samozřejmě to je v zájmu obou dvou států, ale znění tohoto bodu, který má jeden odstavec: V zájmu minimalizace dopadu přírodních katastrof a katastrof způsobených člověkem a zvýšení odolnosti společnosti a infrastruktury strany potvrzují svůj společný závazek podporovat prevenci, připravenost a opatření v oblasti reakce a obnovy, a to i v případě s využitím spolupráce na dvoustranné a mnohostranné úrovni. - Co si o tom článku člověk může říct? Absolutně nekonkrétní prohlášení: Ano, máme zájem a budeme s vámi možná spolupracovat, možná ne a možná přizveme někoho dalšího - ale z celkového pohledu vlastně nic neříkající. Opravdu celá tato smlouva je plná takovýchto deklaratorních nicneříkajících prohlášení.

Měl jsem možnost si přečíst dvoustranné smlouvy s jinými státy mezi Evropskou unií a dalšími, které jsme v minulosti ratifikovali, schvalovali, ale žádná z nich nebyla plná takovýchto bezobsažných, nicneříkajících formulací a frází. Z tohoto titulu mi stále zvoní v hlavě ta myšlenka autora, proč takovouto smlouvu předložil, proč ji dal k projednání Evropské unii, proč Evropská unie ve své velké moudrosti vůbec připustila, že projednává takovouto smlouvu. A zase si říkám ano, je to proto, protože ona původně neměla být samostatná. Ona původně měla být propojena s tou obchodní částí. Protože když se podíváte na tu obchodní část, a budu o ní hovořit, až na ni přijde řada, tak tyto body jsou adekvátní odpovědí v té obchodní části a jste schopni ji spojit dohromady a vytvořit jednu společnou smlouvu a dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP