(14.20 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Tito zemědělci budou potřebovat akutní pomoc. Nejde o to, že bychom jim měli doporučovat, aby lépe hospodařili, zadržovali vodu v krajině, měli nějaká agrotechnická opatření, revitalizovali rybníky, mokřady atp., ale jde teď momentálně o akutní, přímou, aktuální pomoc, která zajistí alespoň udržení podniku nad vodou, která zajistí alespoň udržení stavů hospodářských zvířat na nějaké základní bázi a zajistí také to, že produkty - chleba, mléko, máslo, maso - nebudou skokově zdražovány. Všichni víme, že poslední dobou dosahuje např. cena másla poměrně dříve netušených vysokých hodnot, hovoří se až o sedmdesáti korunách za kostku másla. Situace, která nastává v zemědělství v souvislosti s globálním suchem, může tyto ceny potravin ještě posunout daleko dál a může nenapravitelně a nenávratně poškodit české zemědělství.

Chtěl bych požádat, abychom zařadili ještě v tomto týdnu informaci s názvem Informace vlády o připravovaných opatřeních k řešení následků katastrofálního sucha v České republice.

Představuji si to tak, že bychom - aniž bych chtěl zasahovat do průběhu třetích čtení - tento bod zařadili jako první bod zítra po polední přestávce. V případě, že se tomu nebude možné věnovat v této době, např. pro nepřítomnost ministra, premiéra nebo ministra zemědělství, tak bych rád, abychom to projednali nejpozději v pátek jako první bod pátečního programu.

Nemusí to být vůbec dlouhé. Stačí říci, pane premiére, pane ministře zemědělství, pane ministře životního prostředí, pane ministře financí, že vláda České republiky bez jakékoli závislosti na blížícím se období předvolební kampaně - ona ta vláda bude fungovat až do doby ustavení nové vlády - je připravena zemědělcům pomoci, a jak konkrétně. Nikoli pouze hraběcími radami o tom, co do budoucna, to je jiná kapitola, o tom také je třeba mluvit, ale o tom, jakým způsobem teď, zrovna, hned, pomůže v existenci ohroženým zemědělským podnikům v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, prosím, abyste ještě jednou zopakoval název toho bodu, já jsem ho nestačil napsat celý. Informace vlády o připravovaných opatřeních...

 

Poslanec Pavel Kováčik: Informace vlády o připravovaných opatřeních na pomoc zemědělským podnikům stiženým letošním katastrofálním suchem.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Kučera. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedající. Dovolte mi, abych vznesl veto dvou poslaneckých klubů TOP 09 a ODS na zařazení nového bodu na jednání Sněmovny, a to bodu č. 102 - lesní zákon.

Dovolte mi, abych k tomu připojil pár slov. Jsme dnes svědky toho, že se tady neustále načítají nové a nové novely zákonů, které jsou z dílny vládní koalice, které tato vládní koalice nestihla projednat. Nicméně chci upozornit, že my před sebou máme více než 300 neprojednaných bodů. To je, tuším, historické maximum. Nejsem samozřejmě pamětník, ale myslím si, že se moc nepletu, že to je číslo zdaleka největší. Mohu říci, pokud jsem se díval do minulosti, tak snad se nestalo nikdy, aby tak dramaticky byly pošlapány návrhy opozičních poslanců, kterým je jednoznačně upíráno právo projednat zákony, které sami navrhují.

To, že ty zákony neprojdou, to, že ty zákony budou zamítnuty, anebo budou nějakým způsobem dále nepropuštěny k projednávání, to je samozřejmě možné, to je jednoznačné rozhodnutí většiny v parlamentu. Ale to, že se vůbec nedostanou na program projednávání Poslanecké sněmovny, to považuji skutečně za tragédii a neschopnost vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Mezi těmito zákony, o kterých tady hovořím, je celá řada zákonů, ke kterým se kupodivu dnes celá řada poslanců, a to i z vládní koalice, oklikou vrací. Chtěl bych tady jmenovat - a mnohdy tady zaznívá z řad koaličních poslanců, že chtějí řešit zákon o elektronické evidenci tržeb. Někdo říká, že chce ulevit té skupině, někdo chce ulevit jiné skupině, pan poslanec Babiš tomu, kdo mu zrovna zavolá či napíše, ať už to je babička, či dědeček, poslanci KDU-ČSL zase farmářským trhům, anebo chtějí odložit třetí a čtvrtou vlnu.

Chci říci, že tady je na stole už téměř dva roky novela zákona o elektronické evidenci tržeb z dílny poslaneckého klubu TOP 09, která navrhuje, aby od elektronické evidence tržeb byli oproštěni neplátci DPH. Jinými slovy, aby elektronická evidence tržeb platila pouze pro plátce DPH, tedy od ročního obratu více než jeden milion korun. Tato novela řeší elektronickou evidenci tržeb a problémy s ní spojené velmi elegantně, skutečně umožňuje těm, kteří jsou ti nejmenší, aby se z elektronické evidence tržeb vyvinili. A samozřejmě nejde cestou těch jednotlivých výjimek, jak je navrhuje pan poslanec Babiš anebo různí další poslanci. Je mi líto, že tato novela zákona se vůbec nedostala na program projednávání. Je to jednoznačně odpovědnost koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Za to jsou jednoznačně odpovědní.

Ale je tady celá řada dalších zákonů, o kterých jsme vůbec neměli možnost na půdě Poslanecké sněmovny mluvit, jednat a projednávat je. Třeba bych tady zmínil zákon o jednotném kontrolním místě, kde chceme ulevit živnostníkům, chceme živnostníkům umožnit, tu administrativní zátěž, která na ně padá, z nich sejmout a chceme ujednotit systém kontrol, který dnes, tuším, z více než dvaceti různých míst přichází na jednotlivé živnostníky. Týká se to samozřejmě těch živnostníků malých, to znamená živnostníků, kteří mají do deseti zaměstnanců. Takže by tam chodila kontrola pouze jedna, a to z živnostenského zákona.

A celá řada dalších a dalších novel padá na vrub vládní koalice, že nebyly vůbec zařazeny na program jednání. Pokud nebudu mluvit o těch ekonomických zákonech, tak samozřejmě mohu např. zmínit novelu zákona, která upravuje vyplácení... (Odmlka pro silný hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás žádám, kolegyně a kolegové v Poslanecké sněmovně, o ztišení, aby bylo dobře rozumět, jaký návrh pan předseda podá. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: ... která upravuje vyplácení rodičovského příspěvku, tzn. spravedlivou mateřskou, tzn. abychom ulehčili rodinám s dětmi. To jste opět odmítli projednat, opět vinou koalice ANO, KDU-ČSL a ČSSD se těmto rodinám s dětmi nemůže účinně pomoci.

Já samozřejmě tady nebudu hovořit už na závěr o naprosto tristní účasti na interpelacích, kdy na minulé interpelaci byl přítomen jeden hrdinný ministr, ministr školství, který ještě byl nováčkem a tady snášel od nás kritiku z opozičních řad. Hrdinně, musím uznat. Nicméně byl jediný, který tady byl přítomen. Je to opět fiasko vládní koalice. Já věřím, že si z toho vezme ponaučení nejen vládní koalice, ale i voliči, kteří vidí tuto tristní práci vládní koalice.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pochopil jsem, že jediný návrh, který jste podal, bylo veto na sněmovní tisk 1064. Ten bod neměl číslo, protože se jedná pouze o sněmovní tisk, bez zařazení na schůzi. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP