(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 59. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Jan Hamáček z důvodu zahraniční cesty, Pavel Antonín od 12 hodin bez udání důvodu, Jiří Běhounek z pracovních důvodů, Jan Birke z důvodu zahraniční cesty, Marek Černoch z důvodu zahraniční cesty, René Číp ze zdravotních důvodů, Radim Fiala od 14.30 hodin z pracovních důvodů, Jaroslav Holík do 11 hodin z pracovních důvodů, Helena Langšádlová do 12 hodin z osobních důvodů, Miroslava Němcová z důvodu zahraniční cesty, Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Gabriela Pecková z pracovních důvodů, Karel Schwarzenberg z osobních důvodů, Zuzana Šánová z osobních důvodů, Jeroným Tejc z pracovních důvodů, Karel Tureček z pracovních důvodů, Dana Váhalová z důvodu zahraniční cesty, František Vácha z důvodu zahraniční cesty, Jan Volný ze zdravotních důvodů, Kristýna Zelienková z důvodů pracovních.
Z členů vlády se omlouvá Bohuslav Sobotka z důvodu zahraniční cesty, Pavel Bělobrádek od 16.30 hodin z pracovních důvodů, Richard Brabec do 11 hodin z pracovních důvodů, Jiří Havlíček z důvodu zahraniční cesty, Daniel Herman z důvodu zahraniční cesty, Marian Jurečka z pracovních důvodů, Miloslav Ludvík z odpoledního jednání z pracovních důvodů, Michaela Marksová do 14.30 hodin z pracovních důvodů, Stanislav Štech z pracovních důvodů, Lubomír Zaorálek z pracovních důvodů.
Pan poslanec Kostřica bude hlasovat s náhradní kartou číslo 71.
Dnešní jednání zahájíme pevně zařazenými body v tomto pořadí: 83, 38, 5, 39 a 95. Poté bychom pokračovali dalšími body z bloku třetího čtení, u kterých jsou již splněny zákonné lhůty, tj. body 84, 85, 86, 87, 94, 96, 97, 98, 99, 100, 101 a 102. A připomínám, že na 12.45 hodin máme zařazený volební blok, tj. body 135, 136, 137, 138 a 139. Ve 14.30 hodin budeme pokračovat dalšími pevně zařazenými body, a to 140, 24, 22, 23, 18, 15, 14, 16, 20 a 32. Případně bychom dále projednávali body z bloku zákonů druhého čtení.
Pan poslanec Votava se hlásí s návrhem na doplnění nebo změnu pořadu schůze. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (V sále je silný hluk.)
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Pěkné dopoledne, dámy a pánové. Vážený pane místopředsedo, chtěl bych požádat o zařazení nového bodu na pořad této schůze, a to vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 457/2016 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2017, a to jako první bod. Pokud by tedy nebyla vůle zařadit tento bod jako první bod, tak potom aby byl zařazen ihned jako první bod po třetích čteních dnes dopoledne.
Jenom krátce zdůvodním. Tím, že vznikl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, je třeba, aby měl svoji vlastní rozpočtovou kapitolu, a to lze právě provést pouze na základě zákona změnou vládního návrhu zákona o státním rozpočtu. Je to technická záležitost. Prosím, neděste se. Žádám tedy o podporu, aby mohl být tento bod projednán jako první bod dnešního dne. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Jenom pro upřesnění - ten blok druhých, třetích čtení je poměrně rozsáhlý a v rámci těch pevných bodů je tam třeba i prvé čtení. Je tam podle devadesátky a je tam jeden zákon vrácený Senátem. Neměl jste spíš na mysli, že po bodu 95, který je poslední z těch pevně zařazených?
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Pane místopředsedo, tedy pokud by neprošel ten můj první návrh, aby to byl první bod dnešního dopoledního jednání, potom tedy aby to byl první bod po pevně zařazených bodech.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Ano, dobře, poznamenávám si. Pan předseda Mihola se hlásil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Chtěl bych požádat o zařazení těchto bodů, a to bodu 34, což je sněmovní tisk 1020. Jedná se o novelu zákona č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o jednoduchou novelu, která mění v praxi problematická ustanovení, která dávají zdravotnickým zařízením povinnost provádět servis zdravotnických přístrojů, bezpečnostně technické kontroly a instruktáž pro práci se zdravotnickými přístroji pouze prostřednictvím výrobců a distributorů, což znamená pro zdravotnické zařízení zvýšené náklady i složitou logistiku. Dovoluji si požádat o pevné zařazení na dnešek 17 hodin nebo alternativně na pátek 30. 6. ve 13 hodin. (Intenzita hluku je neúnosná.)
A teď ta druhá prosba. Dovoluji si požádat o pevné zařazení bodu č. 43, což je sněmovní tisk 1018. Jedná se o senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb. -
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vás na chviličku přeruším, pane předsedo. Poprosím o klid. Já mám problém registrovat obsah toho návrhu kvůli hluku v sále. Děkuji.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji.
- občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Novela řeší současnou neutěšenou situaci, kdy podle platného právního stavu v domech, v nichž vzniklo spoluvlastnictví nemovité věci založené vlastnictvím jednotek, existuje závažný problém týkající se úhrady závazků vlastníků jednotek související se správou domu a pozemku. Vlastníci jednotek jsou de facto nuceni nést náklady za ty vlastníky jednotek, kteří nehradí řádně své závazky související se správou domu a pozemku, například osvětlení společných prostor, teplo, odpady, příspěvky do fondu oprav atd. V praxi to znamená, že řádně platící vlastníci jednotek v domech nesou plnou tíži dluhu za neplatící vlastníky jednotek. Dluhy musí uhradit ti vlastníci jednotek, kteří své zákonné povinnosti řádně plní.
Senátní novela navrhuje dílčí změnu občanského soudního řádu a souvisejících předpisů, která by posílila pozici věřitelů v případě pohledávek souvisejících se správou domu... (Předsedající zvoní, aby se zklidnil hluk v sále.) ... a pozemku vůči vlastníkovi jednotky, a to ať už v domech, kde vzniklo společenství vlastníků jako právnická osoba, tak v domech v nichž toto společenství nevzniklo. Dovoluji si připomenout, že v současné době je evidováno v České republice 68 tisíc společenství vlastníků s více než 1,3 milionu bytových jednotek.
K tomuto návrhu vydala vláda souhlasné stanovisko a je navrženo projednání podle § 90 odst. 2, tak aby byl se zákon vysloven souhlas již v prvním čtení.
Dovoluji si proto navrhnout pevné zařazení tohoto bodu variantně. První varianta v úterý 11. 7. po již pevně zařazených bodech, nebo ve středu 12. 7. ve 14.30 hodin. Prosím o podporu a děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. S návrhem na změnu pořadu schůze se hlásí pan poslanec Svoboda.
S náhradní kartou číslo 75 hlasuje pan poslanec Vlastimil Gabrhel. ***