Čtvrtek 13. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
190.
Ústní interpelace
My jsme za účasti ověřovatelů vylosovali pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády pana Bohuslava Sobotku či na vládu České republiky, poté i na ostatní členy vlády. Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí vám byly rozdány do lavic.
Upozorňuji všechny poslance i interpelované členy vlády, že interpelace na členy vlády budou zahájeny bezprostředně po vyčerpání přihlášek k interpelacím na nepřítomného předsedu vlády.
Ještě využiji chviličky, abych přečetl omluvy. Omlouvá se z dnešního jednání od 14.30 pan poslanec Pavel Šrámek, omlouvá se dnes mezi 14.30 a 19.00 z důvodu pracovní cesty pan poslanec Leoš Heger, omlouvá se dnes od 14.30 do konce jednacího dne pan poslanec Martin Komárek, omlouvá se dnes od 14 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů pan poslanec Jan Sedláček, omlouvá se dnes ze zdravotních důvodů od 13 hodin pan poslanec Pavel Čihák a omlouvá se z dnešního jednání od 14.30 do konce jednacího dne paní poslankyně Pavla Golasowská.
A já dávám slovo paní poslankyni Janě Lorencové, která byla vylosována na první místě, aby přednesla ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku, a připraví se pan poslanec Antonín Seďa. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Lorencová: Dobrý den, pane předsedající, kolegyně a kolegové. Já mám tak trošku chuť se smát, když se rozhlédnu a vidím, kolik nás tu... ke kolika členům vlády (ve vládní lavici momentálně nesedí ani jeden) budu hovořit a ke kolika poslancům (v sále je asi dvanáct poslanců) , ale nevadí. Mohu začít, ano? Čas. Doufám, že jsem se o něj nepřipravila.
O daňových únicích spojených s daňovými ráji už víme dávno. Občany těžko uspokojíte, vážený nepřítomný pane premiére, konstatováním, že ta možnost je tady dána díky zákonům a předpisům platným v členských zemích Evropské unie. Paradoxně jsou totiž za daňové ráje označovány i některé státy Evropské unie. Pak jsme ale v bludném kruhu, neboť odlivu našich daní, našich peněz jsme odsouzeni trpně přihlížet. Proč to tak dlouho trvá a kdy můžeme očekávat zastavení, nebo alespoň omezení toho, čeho jsme svědky, tohoto obřího tunelu? Ano, podle směrnic EU mohou daňové subjekty opravdu danit tam, kde je to pro ně výhodnější. Pane premiére, nepřítomný, není načase se postarat, aby toto neuvěřitelné opatření bylo zastaveno a aby se pracovalo na tom, co je výhodné pro občany naší země? Takže děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Předseda vlády je omluven a zodpoví interpelaci písemně v souladu s jednacím řádem.
Já jsem nechtěl zasahovat do té interpelace, ale opravdu v souladu s platným usnesením Poslanecké sněmovny nemůže probíhat jednání, když zde není přítomen ani jeden člen vlády. (Hlasy z téměř prázdného sálu.) Já si nejsem jistý, že...To je jednání jako každé jiné.
Prosím, pane poslanče, já se podívám zatím na usnesení. Je to vaše.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane předsedo vlády, obracím se na vás ve věci prioritních dopravních staveb ve Zlínském kraji, a to konkrétně jde o stavbu D55 číslo 5505, Otrokovice obchvat jihovýchod a D49 číslo 4901 Hulín - Fryšták. Nejprve chci poděkovat, že tyto obě stavby vláda dala na seznam priorit staveb České republiky v rámci výjimky EIA. Problémem ovšem je, že obě stavby jsou v současné době pozastaveny. Stavbu D49 nyní nelze povolit a je třeba vyčkat rozhodnutí soudu, protože spolek Egeria žaluje přiznání výjimky a zároveň uspěl s přiznáním odkladného účinku. Pokud jde o stavbu D55, požádalo Ředitelství silnic a dálnic České republiky Krajský úřad Zlínského kraje o vydání výjimky ze zákazu u zvláště chráněných druhů živočichů.
Vážený pane premiére, na základě mé ústní interpelace na ministra dopravy mi bylo sděleno, že je teď nutno čekat na rozhodnutí soudu v případě D49, protože Ministerstvo životního prostředí se k návrhu na přiznání odkladného účinku žaloby nevyjádřilo. V případě D55 je nutno získat výjimku pro patnáct druhů zvláště chráněných druhů živočichů, což je nezbytným předpokladem pro navazující stavební řízení. Z výše uvedených důvodů vás chci požádat o pomoc při získání obou jmenovaných podkladů a o součinnost státních orgánů a obou ministerstev pro vyřešení současných problémů u obou prioritních staveb ve Zlínském kraji, tak aby se konečně mohlo začít stavět. Předem děkuji za pomoc.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní se svou interpelací vystoupí paní poslankyně Jana Hnyková. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo, pane předsedající. I přesto, že tady pan předseda vlády není, tak budu žádat na své interpelaci na něj odpovědi a požádala bych ho především o toto: Dne 20. dubna 2017 se výbor pro sociální politiku zabýval na svém jednáním body - za prvé, aktuální situace v řešení informačních technologií v resortu MPSV a druhý bod jsme měli informace o situaci v České správně sociálního zabezpečení. Byli jsme ujištěni, že vše je v pořádku. Dostali jsme potom ještě i na základě našich dotazů a z usnesení číslo 257 písemné informace, o které jsme žádali, přesto bych se chtěla zeptat na některé věci, které jsem v odpovědích nenašla a souvisí s důchodovou agendou.
Zajímalo by mě, kolik stojí měsíční příprava zadávacích podmínek na vývoj nové důchodové agendy a jaká je předpokládaná cena zakázky. To je první otázka.
Za druhé, proč rozhodlo ministerstvo o převzetí dlouholetých kompetencí České správy sociálního zabezpečení a proč bude řešit důchodovou agendu ve své režii jako jednu velkou zakázku na zelené louce.
Dále. Došlo ke změnám ve vedení České správy sociálního zabezpečení. Je zarážející, že vyberete ústředního ředitele a ten po krátké době odchází. Ptám se proč. Na Facebooku si stěžují lidé z České správy sociálního zabezpečení, především ze sekce informačních technologií, na šikanu. Ptám se: víte o tom, co se tam vlastně děje?
Dále. Nemáte obsazeno místo ředitele odboru interního auditu a kontroly, což považuji za alarmující. Co s tím vy jako předseda vlády budete dělat? Jak budete apelovat na paní ministryni? Protože kdo vlastně teď řídí celý proces vnitřního auditu a kontroly? Já vám za všechny vaše odpovědi děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí se svou interpelací na předsedu vlády pan poslanec Mackovík ve věci České spořitelny.
Poslanec Stanislav Mackovík: Dobrý den, pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych se chtěl pana nepřítomného premiéra zeptat na jeho názor k jedné zásadní věci. My tady velmi často řešíme zadluženost občanů České republiky, exekutory a exekuce. Já jsem teď nedávno zjistil na podnět několika občanů, že Česká spořitelna dokonce mezi neplatiče a dlužníky dává občany, a dokonce do bankovního a nebankovního registru, kteří řádně platí. Já vám dám příklad. Jestliže máte splácet 10 tisíc měsíčně po dobu jednoho roku, tak dotyčný člověk splatí třikrát za sebou ne 10, ale 20 tisíc, to znamená, má na tom účtu dáno podstatně víc peněz, než měl k danému datu, a Česká spořitelna suverénně v dalším měsíci vymáhá splátku s tím, že se stává neplatičem, a dává ho do bankovního i nebankovního registru jako neplatiče. Jiné společnosti toto nečiní a je mi záhadou, proč bankovní dohled, který podle mého by měla dělat Česká národní banka, vůbec takovýto postup připouští. Nelíbí se mi, že lidé, kteří platí víc, než mají platit v té řádné splátce, dejme tomu jednou v podstatě nezaplatí, a už se z nich stávají neplatiči, byť na účtu toho příjemce, kterému dluží, ty peníze jsou.
Je to podle mě účelové, je to neférové a žádá si to nějakou změnu. A byl bych velice rád, aby pan premiér sdělil svůj vlastní názor z pozice premiéra, a jestli eventuálně Česká národní banka s tím něco může dělat, nebo tento šlendrián bude pokračovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní dávám slovo panu poslanci Radimu Fialovi, který bude interpelovat předsedu vlády ve věci dálnice Ostrava - Olomouc.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Bohužel nepřítomný pane premiére a nepřítomní ministři, chtěl bych vás oslovit ve věci dálnice Ostrava - Olomouc. To je téma, které se v této Sněmovně probírá čtyři roky, dokonce na to téma byla ustavena i komise, ani nevím, s jakým závěrem. Nicméně ta situace je i nadále tristní. V posledních dnech došlo k uzavření průjezdu dálnice mezi Ostravou a Olomoucí s výjimkou jediného pruhu. Jde o nově vybudovanou komunikaci, na které došlo k vytvoření havarijního stavu zvlněním vozovky zřejmě výsledkem nedodržení technologického postupu při stavbě - lidově řečeno ošizením stavby.
Jsem poslancem za Olomoucký kraj, kde toto dopravní omezení se vnímá velmi citelně, je to jiné než v ostatních krajích, protože celá severní Morava, Beskydy, Jesenicko je tím pádem odříznuto od střední Moravy, a jde o zásadní spojení do těchto oblastí, kde řada lidí hledá zaměstnání nebo studium. Jsem přesvědčen, že nejde o běžnou dopravní komplikaci, se kterou bych se samozřejmě obracel na ministra dopravy, ale tím, že to řešíme už tak dlouho, tak se obracím, pane premiére, přímo na vás. Podle mě jde o obrovský skandál, který může být spojený i s korupčním jednáním. A já se vás chci zeptat, a chci od vás slyšet odpověď na následující otázky:
Za prvé, zabývala se touto situací vláda a hodlá se jí nadále nějak zabývat, nebo nás necháte na Moravě jen tak?
Za druhé, konají v této věci orgány činné v trestním řízení a podala vláda v této věci trestní oznámení?
A za třetí, jaká opatření a kdy budou učiněna k tomu, aby byla mezi střední Moravou, Ostravskem, Jesenickem obnovena plná kapacita dopravy?
Děkuji za odpovědi.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Vaše interpelace bude zodpovězena písemně. Využiji chviličky a přečtu omluvu pana ministra financí Ivana Pilného, který se omlouvá z pracovních důvodů. Omlouvá se pan poslanec Ivan Gabal do konce dnešního jednacího dne. A omlouvá se pan poslanec Jan Skopeček z pracovních důvodů do konce dnešního dne.
Paní poslankyně Zelienková už je na svém místě a bude přednášet interpelaci na premiéra ve věci těžby štěrkopísku v Uherském Ostrohu. Prosím.
Poslankyně Kristýna Zelienková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já si dovoluji opět přinést na půdu Poslanecké sněmovny téma těžby štěrkopísku v Uherském Ostrohu. Před nedávnem jsem interpelovala pana ministra Brabce a žádala jsem ho, aby na vládě zajistil to, že pokud se bude těžit na jakémkoli území jakákoli surovina a bude tím ohrožen vzácný zdroj pitné vody, tak vláda by měla mít poslední slovo v rozhodovacím procesu. Zatím jsem se nedozvěděla nic o jakémkoli progresu nebo posunu v této věci. Nicméně jsem zaznamenala, že pan Sobotka se touto tematikou začal velice intenzivně před volbami zabývat, což mě těší, protože samozřejmě zájem premiéra o tento problém může svým způsobem řešení problému pomoct. Proto bych chtěla z tohoto místa požádat pana premiéra, aby se zasadil o to, aby byly nastaveny limity pro těžbu štěrkopísku právě v této oblasti, kde se těžař snaží přímo uprostřed lokality, která je v ochranné zóně pro pitnou vodu, zahájit těžbu.
Mě také překvapil výrok pana ministra životního prostředí, který v médiích řekl, že vlastně těžba štěrkopísku napomůže čištění spodních vod. Takže si myslím, že by mohl aspirovat na ocenění Ropáka roku. Ale to nesouvisí s dotazem, nebo s požadavkem na pana premiéra. Takže ještě jednou žádám pana premiéra o to, aby se zasadil o stanovení limitů pro těžbu štěrkopísků v oblasti Uherského Ostrohu (upozornění na čas),kde jsou zásoby pitné vody. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dále vystoupí pan poslanec Tomio Okamura, který přednese svoji interpelaci na předsedu vlády ve věci rezoluce Evropského parlamentu. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, dne 29. 4. 2015 přijal Evropský parlament rezoluci ve věci současné uprchlické krize. Součástí rezoluce je v bodě osm požadavek: Evropský parlament vyzývá Evropskou komisi, aby zavedla závazné kvóty k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy. Všichni vaši europoslanci, tedy poslanci za ČSSD, hlasovali pro zavedení kvót. Konkrétně to byli Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche. A vy jste nám poté, co se lidé začali bouřit proti obsazování Evropy muslimskými kolonisty z Afriky a Blízkého východu, začal lživě tvrdit, že česká vláda a ČSSD je proti kvótám.
Dám další případ. Dne 18. května 2017 přijal Evropský parlament další usnesení, ve kterém členské státy vyzývá k dalšímu přijímání uprchlíků ze Sýrie, a to za situace, kdy se česká vláda pod hrozbou sankcí na oko brání přijetí migrantů podle kvót. V tomto usnesení Evropského parlamentu se píše: Vyzývá členské státy Evropské unie, aby projevily větší odhodlání při sdílení odpovědnosti a umožnily uprchlíkům, kteří utíkají z válečných oblastí v Sýrii, nalézt ochranu za hranicemi bezprostředně sousedícího regionu, a to i prostřednictvím programu přesídlování a přijímání uprchlíků, neboli kvót. Jinými slovy, poslanci, kteří hlasovali pro, chtějí, aby si Česká republika převzala více uprchlíků ze Sýrie. Pro usnesení hlasovali opět poslanci hnutí ANO, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a nezávislých i poslanci ČSSD a zradili tak občany. Konkrétně to byli poslanci Telička, Ježek, Charanzová, Dlabajová za hnutí ANO, Zdechovský, Šojdrová, Svoboda za KDU-ČSL, Štětina, Niedermayer za TOP 09, Polčák STAN, Poc a Poche ČSSD.
Umíte, pane premiére, nějak vysvětlit rozpor mezi tím, co nám tady v republice falešně a lživě tvrdíte, a tím, co ve skutečnosti v Bruselu vaše vláda prosazuje? Proč obelháváte občany? Já ten důvod znám. Jako vždy lžete, obelháváte a podvádíte občany před volbami. To je jediný důvod. Vaši poslanci hlasují pro kvóty a vy tady občany před volbami obelháváte.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Máte to přesně změřené, ty dvě minuty.
Další vystoupí pan poslanec Jaroslav Holík se svou interpelaci na předsedu vlády ve věci těžby lithia.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane nepřítomný premiére, všichni občané této republiky vědí, že v Krušných horách je obrovská zásoba lithia. Obrovská zásoba lithia o hodně nízké koncentrovanosti. Ale vzhledem k tomu, že občané této republiky jsou špatně informováni, tak vznikají fámy, a z toho důvodu vás žádám, řekněte jasně a stručně, nebo odpovězte mi jasně a stručně na tyto otázky: Která firma má povolení pro průzkum? Dále, které firmy mají přednostní právo těžby? Je mezi těmito firmami česká firma, například Diamont? Pokud toto lithium bude těžit zahraniční firma, kolik procent ze zisku získá stát? Pane premiére, kde se plánuje zpracování této rudy? Plánuje se pouze výroba lithia karbonátu, nebo to půjde do finálního výrobku?
Vážený pane premiére, ještě jednou opakuji, odpovězte na tyto otázky, protože mlčením, tím si podřezáváte větev, na které sedíte. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jako další vystoupí paní poslankyně Věra Kovářová, která přednese svoji interpelaci na předsedu vlády ve věci noční můra obecních samospráv.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane premiére, noční můrou mou a noční můrou samospráv jsou některé nápady pana Babiše, předsedy koaličního hnutí ANO. V posledních týdnech se objevily jeho myšlenky, podle kterých by snad měla být zrušena obecní zastupitelstva - základ reprezentativní demokracie na lokální úrovni - garantovaná ústavním pořádkem.
Já se proti takovým nápadům chci velmi hlasitě ozvat. Existence a rozsah svobody místní samosprávy v našich dějinách splývá s existencí a rozsahem svobodných poměrů obecně. Potlačení místních zastupitelstev, která je možné vnímat také jako jakousi školu demokracie, je krokem na cestě k potlačení těchto poměrů. Sdílí pan premiér tento můj názor? Může garantovat, že strana, v které je pan premiér předsedou, k odstranění demokratických poměrů na místní úrovni nepřispěje? Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Vaše interpelace, jak jste říkala, bude zodpovězena v písemné podobě.
Další vystoupí paní poslankyně Jana Hnyková se svou interpelací na předsedu vlády ve věci šikanování zaměstnanců ČSSZ. Prosím.
Poslankyně Jana Hnyková: Vážený pane předsedo vlády, já bych vás žádala o informaci. Vaše kolegyně ze strany sociální demokracie paní Marksová vydala na svém facebooku 30. června 2017 příspěvek Šikana v zaměstnání si zaslouží pozornost, kde apeluje na zaměstnance, aby se nebáli o tomto problému mluvit a upozorňovat na něj.
Když jsem si pročítala komentáře pod tímto příspěvkem, velmi mě zarazil příspěvek z 9. července 2017 od Ing. Miroslava Bauera, ředitele odboru implementace aplikačního programového vybavení z České správy sociálního zabezpečení. Cituji. "Paní ministryně, tak bych prosil o vaši intenzivní pozornost kauzy na vlastním písku, v České správě sociálního zabezpečení. Jsou zde i ty velmi těžké zdravotní problémy u mých podřízených. Já jsem od začátku května zproštěn výkonu služby v absurdní komedii, kterou dirigují pravděpodobně konkrétní dodavatelé, kteří nesnesou, že po nich řadoví úředníci objednavatele striktně vyžadují plnění smluvních závazků, dodržování termínů a uplatnění smluvních sankcí. Tedy netypická šikana vlivné skupiny proti řadovým lidem, kteří chtějí dělat pořádně svoji práci."
Mohl byste mi tedy vysvětlit, co se děje na České správě sociálního zabezpečení? A chtěla bych se vás tedy zároveň zeptat, čemu tedy paní ministryně vystavuje své zaměstnance, protože výše uvedená téma se nepochybně týká i problematiky, kterou jsme probírali 20. dubna 2017 na jednání výboru pro sociální politiku. Vede mě to právě k této interpelaci. Chci vás také požádat o informaci (upozornění na čas), jaký je konkrétní aktuální stav veřejných zakázek ve vymáhání pohledávek výběru pojistného OSVČ a kontrolní činnosti a rozvoje BizTalku. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, paní poslankyně. Jako další vystoupí pan poslanec Antonín Seďa. Bude interpelovat předsedu vlády ve věci dvojí kvality potravin a zboží.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane předsedo vlády, na základě testů provedených Vysokou školou chemicko-technologickou na 21 vzorcích potravin a zboží se potvrdily rozdíly v kvalitě potravin a zboží stejných značek. Jednalo se zejména o rozdíly ve vlastnostech či složení. Ukazuje se, že v některých zemích jsou potraviny kvalitnější či zboží účinnější, což považuji osobně za nepřijatelné a za diskriminující vůči našim občanům.
Dvojí kvalita potravin, a teď se ukazuje i dvojí kvalita zboží, je velmi diskutujícím tématem. Vím, že jste byl před několika měsíci na jednání Evropské rady, kde se tato problematika řešila a diskutovala. Nicméně nejsem seznámen s výsledkem tohoto jednání.
Vážený pane premiére, mohl byste mi sdělit, jaké jsou výstupy z tohoto jednání o dvojí kvalitě potravin a jaké kroky naše vláda podnikla a podnikne, aby se situace, zejména kolem kvality potravin v ČR vyřešila? A zároveň se ptám, zda výsledky testů provedených na vzorcích potravin a zboží využije vláda k vyjednávání a tlaku pro řešení kvality potravin na evropské úrovni. Vždyť nelze nadále tolerovat, aby obyvatelé naší země byli považováni ze strany Evropské komise za občany druhé kategorie. Zároveň připomínám, že i Potravinářská komora ČR před dvěma roky uvedla, že po testování potravin se ukázalo, že v sousedním Německu se koupí dvě třetiny potravin levněji než u nás. Navíc šlo často o kvalitnější výrobky. Děkuji za vaši písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další vystoupí se svou interpelací pan poslanec Mackovík na téma platy sestrám a zdravotním asistentům.
Poslanec Stanislav Mackovík: Ještě jednou dobrý den. Děkuji za slovo. Já bych se chtěl nepřítomného pana premiéra zeptat, protože vláda jaksi nařídila přidání zdravotním sestrám u lůžka. To se týká především sester v nemocnicích. Netýká se to zdravotních sester jak v sociálních službách, tak se to bohužel netýká ale tzv. zdravotnických asistentů. A my máme ve zdravotnictví jeden zásadní problém. Scházejí nám lékaři, scházejí nám kvalifikované sestry. A práci těch kvalifikovaných, plně kvalifikovaných sester z pohledu zákona už převzali ti zdravotničtí asistenti, jejichž postavení jsme upravili zákonem, který vyjde v platnost. Nicméně přidání zdravotnickým asistentům v následujících měsících jaksi se realizovat nebude. Já si myslím, že to je špatně, protože nám nepřibudou ani ty kvalifikované sestry a ještě mezitím nám můžou odejít ti zdravotničtí asistenti, kteří někde dělají za deset, jedenáct, dvanáct tisíc čistého s dvaceti, třiceti hodinami přesčasů měsíčně. Já si myslím, že tímto způsobem zdravotnictví v podstatě vyprazdňujeme, protože vždycky zaplácáváme jednu díru a vytváříme další otvor v tom samém trupu téže lodi.
Takže pane premiére, proč jste nepřidali i zdravotnickým asistentům, na jejichž práci stojí chod mnoha oddělení v mnoha nemocnicích v České republice? Já si myslím, že to je zásadní chyba a že vláda by ještě stihla jistě nějaké opatření, kterým by tuto situaci narovnala do konce volebního období. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Další vystoupí se svou interpelací paní poslankyně Jana Hnyková ve věci informační technologie na ČSSZ.
Poslankyně Jana Hnyková: Je to poslední interpelace k problematice informačních technologií. Já se chci zeptat pana premiéra, a navazuji na naše jednání 20. dubna 2017 na výboru pro sociální politiku, kde jsme se zabývali situací, jak v ČSSZ, tak i informačními technologiemi. Zajímala jsem se o to velmi podrobně a považuji za velmi důležité se zeptat na tyto oblasti. Kauza tří veřejných zakázek, o které jsme mluvili na výboru, se týká aplikace pro vymáhání pohledávek, výběr pojistného OSVČ a kontrolní činnost a rozvoj BizTalku, kde již více než dva roky brání vedení ČSSZ řádnému výběru oprávněného dodavatele cestou opakovaného rušení výsledků hodnoticích komisí a nerespektování rozhodnutí ÚOHS.
Konkrétním důsledkem je kromě jiného dlouhodobé nezajištění rozvoje těchto aplikací a nezbytné podpory běžného provozu s aktuálním rizikem kolapsu aplikací. Proto se vás jako předsedy vlády chci zeptat, jak bude dlouho tento stav trvat. Jak je možné, že ředitel sekce Informačních komunikačních technologií Ing. Shrbený není hnán k zodpovědnosti. A chci se zeptat, zda budeme mít po vaší vládě kauzu podobnou panu Šiškovi. Ministerstvo práce a sociálních věcí je tím pověstné. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. A máme 14.58 a už jsme se vypořádali se všemi interpelacemi na pana předsedu vlády. Myslím, že to je rekord. Upozorňuji Poslaneckou sněmovnu, že jsme vyčerpali všechny přihlášky určené předsedovi vlády a budou následovat bezodkladně ústní interpelace na ostatní členy vlády.
Jako první poprosím, aby vystoupil pan poslanec Antonín Seďa, který bude interpelovat ministra dopravy Dana Ťoka ve věci zpoplatnění obchvatu Otrokovic.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, na 55. schůzi Poslanecké sněmovny dne 2. března tohoto roku jsem se na vás obrátil ve věci zpoplatnění severovýchodního obchvatu Otrokovic. Odpovědí na moji ústní interpelaci jste mi slíbil tuto situaci vyřešit novelou příslušné vyhlášky v červnu tohoto roku. Nicméně se nic neudálo a pan starosta města Otrokovic vám oprávněně opět zaslal dopis, a to 11. července tohoto roku, v dané záležitosti. Jistě o daném problému víte, nicméně chci tento problém znovu připomenout.
Město Otrokovice leží na křižovatce silnic první třídy 1/55 a 1/49. Když byla vybudována etapa severovýchodního obchvatu Otrokovic a tato etapa byla spojena s dálnicí D1 u města Hulína, byla tato komunikace zpoplatněna. Obchvat, respektive zpoplatněný úsek dálnice, končí na křižovatce, která velmi zatěžuje spojení mezi městy Otrokovice a Zlín.
Vážený pane ministře, existuje dopravní průzkum, který potvrzuje, že velký objem dopravy mezi Zlínem a Otrokovicemi by mohl být omezen využíváním obchvatu za předpokladu, že by ten nebyl zpoplatněn. Nejen obyvatelé těchto dvou měst, ale i občané okolních obcí by chtěli snížit dopravní zatížení. Snížila by se tím i nehodovost a hlavně by se zrychlila doprava. Z výše uvedeného se ptám, kdy konečně osvobodíte od dálničního poplatku předmětný úsek D55, severovýchodní obchvat města Otrokovic, a dodržíte svůj slib, který jste dal 2. března 2017. Děkuji za vaši písemnou odpověď i za vaši podporu iniciativy města Otrokovic.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Vaše interpelace bude odpovězena v písemné podobě ve lhůtě 30 dnů.
Nyní dávám slovo paní poslankyni Janě Lorencové, která přednese svoji interpelaci na ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka ve věci Diag Human.
Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, ono je vlastně obtížné rozlišit, na koho ta interpelace má být adresována, protože kauza Diag Human je skutečně napříč politickým spektrem, napříč všemi vládami. Já chci jenom upozornit na to, že po sociálních sítích, a nejenom na Facebooku, běhá informace následujícího znění: Tak jsme definitivně prohráli soud s Diag Human. A to až tak, že 12. května v jedenáct večer byly na příkaz lucemburského Vrchního exekutorského úřadu obsazeny ve 24 lucemburských, švýcarských, amerických, francouzských a čínských bankách všechny účty, které ČR používá, nebo by mohla případně používat k obsluze státních dluhopisů a tak dále... a to až do okamžiku splacení dluhu, jsou pro ČR ztraceny. Podotýkám, že se jedná zhruba v této chvíli o 16 miliard, o 16 miliard. Tak drastický krok nebyl do této chvíle ještě nikdy použit proti žádnému členskému státu EU. Potom pod tímto textem, který běhá po sociálních sítích, je komentář autora: Kdyby někdo nevěděl, proč jel premiér do Lucemburska a proč hned následující den začala vládní krize, tak teď už by mu to mělo být jasné.
V té souvislosti ještě ale musím dodat jednu poznámku, a to že občané, kteří se na mě obracejí, a to jak prostřednictvím sociálních sítí, tak osobními maily, mají obavy také nejenom o nemovitý majetek, jako jsou budovy našich zastupitelství a podobně, oni mají obavy i o majetek movitý. V této fázi například (upozornění na čas) o osud Muchovy Slovanské epopeje. A já do této chvíle nemám oficiálně, přestože tady už (Já vám děkuji, paní poslankyně...) takový podobný dotaz zazněl, tak nikdo na to nereaguje a není schopen odpovědět, jak to vypadá s tou jistotou, že nám bude vrácena.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, interpelace bude odpovězena písemnou formou.
Dávám slovo paní poslankyni Kristýně Zelienkové, která bude interpelovat ministra financí Ivana Pilného ve věci finanční kontroly podnikatelů. Máte slovo.
Poslankyně Kristýna Zelienková: (Hovoří zprvu mimo mikrofon: Já to ale musím číst rychle, protože to mám delší... ) Vážený pane ministře, během své práce hovořím s řadou podnikatelů, kteří si stěžují na to, že finanční úřady porušují zákon a zneužívají své postavení k tomu, aby vybíraly daně za každou cenu. Vůbec jim nevadí, že obcházejí zákon. Žijeme ještě v právním státě? Uvedu několik konkrétních příkladů, na které budu chtít od vás odpověď. Upozorňuji předem, že tyto příklady nejsou zdaleka jediné, jsou jich stovky.
Takže za prvé. Je systém ADIS jednou ze záruk spravedlivého procesu při správě daní? Nesrovnalosti v elektronickém výpisu, které usvědčují správce daně z antidatování dokumentů, odvolací finanční ředitelství bagatelizuje a nazývá drobnými nuancemi zapříčiněnými interními postupy. Může tedy konkrétně správce daně přesně předvídat a použít číslo jednací, které bude vygenerováno systémem ADIS až následující den? Pokud je toto pravda, znamená to, že si finanční úřad může manipulovat se spisem, jak se mu zlíbí, a ovlivňovat tak výsledek kontroly dle vlastní potřeby.
Za druhé. Na základě kterého zákona, případně judikatury, považuje Finanční úřad pro Jihomoravský kraj a odvolací finanční ředitelství za rozhodnou dobu k počítání lhůt datum odeslání písemnosti správcem daně, a nikoli datum doručení daňovému subjektu, byť třeba fikcí? Odvolací finanční ředitelství považuje paní Evu Jurákovou z oddělení provozního zabezpečení při jí vyřízení stížnosti daňového subjektu za nestrannou a objektivní. Jako důvod uvádí, že není osobou, která vedla řízení ve věci daňové kontroly. Je paní Eva Juráková, pracovnice oddělení provozního zabezpečení z územního pracoviště Finanční úřad Brno 1, osobou oprávněnou vyřizovat stížnosti daňových subjektů?
A dále. Proč není Finančním úřadem pro Jihomoravský kraj, konkrétně územním pracovištěm Brno 1, a Finančním úřadem pro hlavní město Prahu, konkrétně územním pracovištěm pro Prahu 7, dodržován zákon číslo 280/2009 Sb. a Charta základních práv EU, články 41 a 42? Z těchto mých dotazů vyplývá, že Finanční úřad pro Jihomoravský kraj (upozornění na čas) a Finanční úřad pro Prahu 7 zřejmě porušují zákon. Žádám proto o okamžitou kontrolu podřízených pracovišť. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Tak skoro to vyšlo. Další vystoupí pan poslanec Ludvík Hovorka, který bude interpelovat ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ve věci nízkých úhrad nemocnice Zlín.
Poslanec Ludvík Hovorka: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, děkuji za slovo. Já bych chtěl navázat na svoji předchozí interpelaci, která se týká rovněž Baťovy nemocnice a rozdílnosti úhrad některým nemocnicím. Prověřoval jsem si úhrady v Baťově nemocnici, které získala od VZP, ale zjistil jsem, že Baťova nemocnice je hodnocena jako nemocnice áčkového typu, tudíž by měla mít úhrady stejné jako obdobné nemocnice. Většinou se jedná o všechny přímo řízené nemocnice Ministerstva zdravotnictví. Když jsem si porovnal údaje za roky 2011 až 2013, tak jsem našel rozdíl 387 milionů korun. To znamená, že tato nemocnice, Baťova nemocnice ve Zlíně, dostala o 387 milionů korun méně než srovnatelné nemocnice áčkového typu podobné velikosti. Znamená to, že Krajská nemocnice Tomáše Bati dělá stejnou medicínu jako ostatní nemocnice výrazně levněji. Znamená to ale, že nemocnice, které vykazují nižší náklady, dělají ty diagnózy daleko efektivněji než jiné nemocnice. Pokud přesto neprosperují, zatímco ty nákladově dražší nemocnice prosperují, pak to znamená, že je něco špatného s úhradovými vyhláškami nebo dodatky. Anebo ty úhrady jsou špatně nastavené, protože správně by ty nákladné nemocnice měly krachovat a ty úsporné nemocnice by měly prosperovat. V praxi je to ale opačně.
Dovoluji si vás požádat, abyste zjednal nápravu v úhradových vyhláškách, aby Krajská nemocnice Tomáše Bati byla oceňována, její péče byla hrazena stejně, jako je hrazena péče (upozornění na čas) v nemocnicích přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví. Děkuji za pozornost a za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, interpelace bude odpovězena v písemné podobě.
Další vystoupí se svou interpelací paní poslankyně Olga Havlová. Bude interpelovat pana ministra zemědělství Mariana Jurečku ve věci certifikátu FSC.
Poslankyně Olga Havlová: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, podle posledních zpráv statistického úřadu jsem byla nemile překvapena smutnou skutečností, že Česká republika je dlouhodobě největším exportérem surového dříví na světě, tedy suroviny bez přidané hodnoty. Tento trend je vizitkou naší hospodářské politiky. Pro mě je nepochopitelným paradoxem, že tady existuje zájem ze strany českých zpracovatelů využívat české dřevo a dávat mu vyšší přidanou hodnotu, ale stát nejenže nevytváří podmínky, naopak brání v některých případech svou neschopností zajistit trhem požadovaný certifikát FSC. Tato problematika není dlouhodobě řešena. Desítky upozornění na odpovědné pracovníky ministerstev jsou přehlíženy a ignorovány. Naléhavost situace už došla tak daleko, že ohrožuje podnikatelské prostředí. V České republice hrozí útlum či přesun podnikatelských aktivit, investic i zakázek mimo Českou republiku. Sdružení, svazy, Hospodářská komora, asociace, družstva a další tlačí na vládu, ale ta situaci neřeší. Do jaké pozice dostává stát naše domácí zpracovatele, kteří jsou nuceni dřevo s certifikací dovážet ze zahraničí, protože v České republice jsou certifikována pouze dvě procenta výměry lesů, což činí zhruba 52 tisíc hektarů. Tedy na jedné straně dřevo vyvážíme a na druhé straně ho dovážíme. Nad tím zůstává rozum stát.
Proto se ptám, pane ministře, jaké kroky činíte k vyřešení situace po výzvě zaslané dopisem ze dne 20. dubna 2017 zmíněných organizací v rámci nedostatkového dříví FSC v České republice. Jak zajistíte prostřednictvím svých nástrojů, aby čeští dřevozpracovatelé měli snadný a zajištěný přístup k surovině a stali se tak konkurenceschopní Polsku a dalším evropským zemím s rostoucím nábytkářským průmyslem? (Předsedající: Váš čas, paní poslankyně.) A kdo bude nést zodpovědnost za situaci, kdy je ohroženo až čtyři tisíce pracovních míst omezováním výroby českého dřevozpracujícího průmyslu, když Lesy České republiky spadají pod resort Ministerstva zemědělství a dělají ... (Předsedající: Já vám děkuji.) ... že problém vlastně vůbec neexistuje. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Další vystoupí pan poslanec Karel Rais. Bude interpelovat ministra školství Stanislava Štecha ve věci koncepce jazykového vzdělávání.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Vážený pane ministře, interpeluji vás ve věci neplnění termínu předložení koncepce jazykového vzdělávání Ministerstva školství na program jednání školského výboru Poslanecké sněmovny. Dosažené jazykové znalosti a dovednosti žáků jsou nedostatečné a nejsou plně v souladu s očekávanými výstupy RVP dokumentů, zejména při zohlednění skutečnosti, že se uvádí očekávaná minimální úroveň žáků. Výsledky žáků neodpovídají praktickým potřebám, a to ve vztahu k požadavkům trhu práce. Z těchto zjištění lze tedy do určité míry vyvodit, že se nedaří naplňovat vlastní účel cizojazyčné výuky.
Žádám vás proto o vysvětlení důvodů, proč jste doposud nepředložili výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu od roku 2009 očekávanou koncepci jazykového vzdělávání. Paní ministryně Valachová nesplnila termín, který sdělila 30. června 2016, čili před rokem, v rozpravě k sněmovnímu tisku 803. "Koncepce jazykového vzdělávání bude předložena nejpozději v říjnu 2016 tak, aby potom mohla být zapracována nejpozději do konce roku v souladu s úkolem pana předsedy vlády ohledně vzdělávání 4.0. A já věřím, že vás v říjnu s tímto materiálem přesvědčím." Konec citace.
Žádám vás proto o sdělení termínu, kdy předložíte koncepci jazykového vzdělávání na program jednání školského výboru, a jak to vidíte s termínem jejího projednávání. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. A teď si užijeme první interpelaci na přítomného pana ministra. Vystoupí pan poslanec Jan Zahradník a bude interpelovat ministra životního prostředí Richarda Brabce ve věci Vodní záchranné služby v Kyselově.
Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové, já se obracím na pana ministra životního prostředí s následující interpelací. Správa Národního parku Šumava oznámila, že hodlá neprodloužit nájem pro stanoviště Vodní záchranné služby v Kyselově na Lipenské přehradě. Důvodem je prý to, že se objekt Vodní záchranné služby nachází v těsné blízkosti přírodní rezervace Kyselovský les, tam, kde se někde blízko prý vyskytuje tetřívek obecný, také by tam měl hnízdit hýl rudý a někde by se měl poblíž potulovat také los evropský. Objekt sám, stavba, je v majetku správy národního parku, pozemek pod stavbou je majetkem Povodí Vltavy.
Vodní záchranáři jsou velmi důležitou složkou integrovaného záchranného systému a nepostradatelní jsou na Lipenské přehradě. Právě to kyselovské přístaviště a stanoviště má nesmírný význam díky své ideální poloze v polovině Lipenské nádrže, také na druhé straně vlastně blízko ke státní hranici, a tak se záchranné akce mohou týkat jak českých, tak i rakouských turistů jezdících po nějakých plavidlech po Lipenské přehradě.
Obracím se na vás, pane ministře, s následujícími dotazy. Opravdu chcete, pane ministře, vyhovět ochráncům přírody a zrušit pracoviště záchranářů, kteří zachraňují lidské životy? A za druhé, a to je spíš, pane ministře, prosba. Záchranáři by snad měli ten svůj objekt vyklidit do 15. července, to je do soboty, ano. Obracím se na vás s prosbou, zda byste přece jen ještě nezvážil revizi tohoto rozhodnutí a nenařídil (upozornění na čas) řediteli Správy Národního parku Šumava panu inženýru Hubenému, aby smlouvu s vodními záchranáři prodloužil. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a slovo má pan ministr životního prostředí.
Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Richard Brabec: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo - chtělo by se mi říct vážení pozůstalí tady, skoro, vzhledem k tomu, kolik nás tady zbylo. Ale děkuji za ten dotaz, vážený pane kolego, protože já jsem v tom už mezitím některé věci podnikl. Já jsem se byl v Kyselově podívat minulý týden s panem ředitelem národního parku a i jsem hovořil s panem ředitelem Bukáčkem jako šéfem záchranářů. A já jenom úplně kratičký exkurz do historie, ale důležitější je, co dál. Správa Národní parku Šumava převzala objekt těch bývalých garáží od Ministerstva vnitra v roce 2008 s podmínkou, že je v nějaké době vlastně zdemoluje a uvede ten pozemek do původního stavu. Potom ovšem vlastně v rozporu s touto podmínkou bývalý pan ředitel správy národního parku pan Stráský podepsal se záchranáři nájemní smlouvu na tento objekt s tím, že potom tam vzniklo jakési improvizované - a to bych chtěl zdůraznit - improvizované záchranářské středisko, nebo spíš základna, a já chci říct zároveň nedůstojná základna. To jsou opravdu staré garáže ze 70. let v ne úplně dobrém stavebním stavu.
A já spíš řeknu, jak jsme se s panem ředitelem Bukáčkem domluvili, protože to vás bude zajímat asi nejvíc. On přivítal to, že - mimochodem, garáže, už jsou vyklizené, už byly vyklizené, když jsme se tam byli podívat, v zásadě už tam skoro nic nebylo. Oni už tu techniku z té jedné garáže mají odvezenou. A já jsem panu řediteli Bukáčkovi slíbil, protože samozřejmě záchranáři jsou pro mě velmi důležití - sice oni mají vlastně necelý kilometr vzdušnou čarou přes jezero svoji moderní stanici ve Vltavici, nebo Vltavicích, Dolní Vltavice tuším, na kterou vidí i vlastně z těch svých garáží. Ale my jsme se dohodli tak, a tak to i pan ředitel akceptoval, že bychom tento nedůstojný objekt zdemolovali, protože si opravdu myslím, že se není čím chlubit, zvláště pak před zahraničními turisty, kteří přijíždějí na Lipno, a že bychom hledali zároveň ve spolupráci záchranářů, Správy Národního parku Šumava, která tam, jak správně říkáte, vlastní pozemek, Povodí Vltavy a také případně dalších subjektů, jako rakouské strany, která má zájem se spolupodílet na financování něčeho do budoucna, že bychom urychleně hledali cestu, jak nedaleko odsud, možná v řádech desítek metrů třeba, protože ono tohleto je mírně i v záplavové oblasti, tam už byla voda v těch garážích také při nějakém vyšším stavu Lipna, že bychom hledali prostě možnost, jak tam postavit společně a umožnit stavbu. To znamená, že my bychom tomu určitě nebránili, něčemu, co je důstojná základna pro záchranáře. A to já si myslím, že by bylo nejlepší. Pan ředitel Bukáček to přivítal, ta myšlenka se mu líbí a takhle jsme se vlastně i domluvili s tím, že následně budeme řešit detaily. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane ministře. Pan poslanec má zájem o doplňující otázku. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Zahradník: Děkuji panu ministrovi za odpověď i za jakousi naději, kterou dal pro vodní záchrannou službu. Ale musíme si, pane ministře, hlavně vaši lidé, uvědomit, že je tam stavební uzávěra. Že za podmínek, které dneska jsou na Šumavě a kdy každý kdokoli chce čemukoli zabránit, tak to velmi efektivně může udělat, tak naděje na to a pravděpodobnost, že by se podařilo něco na tom místě vystavět, je skoro nulová. Čili zase je třeba si uvědomit, že nemůžeme něco slibovat a vodním záchranářům dávat nějakou naději, když zase zároveň ale bychom měli vědět, že naplnění té naděje i právě vinou přísných povolovacích režimů v tomto místě je skoro nemožné.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan ministr už nebude reagovat.
Poprosím, aby přišla paní poslankyně Jana Hnyková, která bude přednášet interpelaci na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou ve věci informačních technologií na České správě sociálního zabezpečení.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, nejsem spokojena s písemnou informací k usnesení číslo 257 výboru pro sociální politiku ze dne 20. dubna 2017, která se týká České správy sociálního zabezpečení. A jistě budete se mnou souhlasit, že je potřeba zajistit kvalitní služby pro klienty, které nemohou ohrozit naše občany.
Kauza tří veřejných zakázek, o kterých jsme mluvili na výboru, se týká aplikací pro vymáhání pohledávek, výběr pojistného OSVČ a kontrolní činnost a rozvoj BizTalk, kde již více než dva roky brání vedení České správy sociálního zabezpečení řádnému výběru oprávněného dodavatele cestou opakovaného rušení výsledků hodnoticích komisí a nerespektování rozhodnutí ÚOHS. Konkrétním důsledkem je dlouhodobé nezajištění rozvoje těchto aplikací a nezbytné podpory běžného provozu s aktuálním rizikem kolapsu aplikací.
Proto se vás chci zeptat, jak dlouho bude ještě tento stav trvat, co pro to děláte. Jak je možné, že ředitel sekce informačních a komunikačních technologií Ing. Shrbený není hnán k zodpovědnosti? A kde je vaše zodpovědnost, paní ministryně? Nebo zde zase budujeme kauzu podobnou panu Šiškovi? Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, paní poslankyně, a dávám slovo paní poslankyni Věře Kovářové, která přednese interpelaci na pana ministra Stanislava Štecha ve věci kapacity školek.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, obracím se na vás stejně jako před dvěma týdny na pana premiéra a paní ministryni Šlechtovou ve věci kritické situace, pokud jde o kapacity mateřských škol ve Středočeském kraji. Na vysvětlenou: Z mapování absorpční kapacity vyplývá obrovský převis připravených projektů. Ilustrativní jsou čísla. Z celkového objemu 77 projektů ve výši 1 237 000 000 korun mohou být podpořeny jen projekty za cca 300 mil. korun. Ve Středočeském kraji zůstane více než 60 projektů v celkovém objemu cca 937 mil. korun, které jsou připraveny k realizaci, ale nemají zajištěny finanční zdroje. Zdůrazňuji, že jsou to projekty připravené k realizaci.
Já myslím, že není přehnané hodnocení, že stávající situace je prostě neúnosná. Jak ji hodlá řešit tato vláda? Je možné využít evropské peníze? Je možné navýšit či zřídit národní dotační tituly? Co pro to, pane ministře, uděláte? Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dále vystoupí se svojí interpelací pan poslanec Martin Kolovratník, protože pan poslanec Holík stáhl svoji interpelaci ve věci těžby lithia. Pan poslanec Kolovratník není přítomen, takže jeho interpelace propadá. A poprosím tedy znovu paní poslankyni Janu Hnykovou, aby přednesla další svoji interpelaci na ministryni Michaelu Marksovou ve věci šikany na České správě sociálního zabezpečení.
Poslankyně Jana Hnyková: Ano, říkáte to dobře, pane předsedající. Vážená paní ministryně, chci se zeptat: 30. června 2017 jste na svém facebookovém profilu umístila příspěvek Šikana v zaměstnání si zaslouží pozornost, kde apelujete na zaměstnance, aby se nebáli o problému mluvit a upozorňovat na něj.
Když jsem si - a znovu to zopakuji, tak jako panu předsedovi vlády - když jsem si pročítala komentáře pod tímto příspěvkem, velmi mě zarazil příspěvek z 9. července 2017 od Ing. Miroslava Bauera, ředitele odboru implementace aplikačního programového vybavení z České správy sociálního zabezpečení, kde upozorňoval, že se na České správě sociálního zabezpečení děje šikana podřízených a že z toho tito podřízení mají těžké zdravotní problémy. Vy jste nás na výboru 20. dubna ubezpečovala, že na České správě sociálního zabezpečení je vše v pořádku.
Chci se vás znovu zeptat: Co se vlastně děje na České správě sociálního zabezpečení a čemu vystavujete, paní ministryně, své zaměstnance? Ohrožujete jejich zdravotní stav? Myslím si, že jako ministryně práce a sociálních věcí byste spíše měla své zaměstnance chránit. Děkuji vám za odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S další interpelací vystoupí paní poslankyně Jana Lorencová. Přednese svoji interpelaci na ministra vnitra Milana Chovance ve věci prodeje nemovitostí cizincům. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, neustále jsme ujišťováni vládou a především Ministerstvem vnitra, že zde nemáme žádnou nelegální migraci, že se nemáme v podstatě čeho obávat. Přitom víme, myslím, že nejsem sama, že tady jsou stovky, tisíce, možná už desetitisíce lidí z tzv. rizikových zemí. V této souvislosti bych chtěla vědět, jakou formou je ošetřen případ, kdy já budu jako soukromá osoba prodávat svoji nemovitost soukromé osobě odněkud, co já vím, třeba z Eritreje. Tento člověk - a to víme, že to ošetřeno je, že to umožňují zákony, prostě já jako soukromník prodávám soukromníkovi nemovitost. Kdo šetří pozadí toho člověka, který tu nemovitost kupuje? Ať přichází odkudkoliv. To přece nikdo nemá přehled o tom, co je to za lidi. Jakou mají minulost? S čím, s jakými úmysly k nám přicházejí?
Řada občanů je tou situací znepokojena, protože na jedné straně sice vrata zavíráme, snažíme se zabránit přílivu migrantů, na druhé straně jsou dokořán otevřena zadní vrátka, kterými tito lidé mohou naprosto bez rizika k nám vstupovat a nakupovat zde nemovitosti a stát se jakýmisi, byť ne legálně, ale stát se svým způsobem občany naší republiky. Takže bych ráda, aby mi pan ministr vnitra vysvětlil (upozornění na čas), jak je to ošetřeno. Jakou formou je zabráněno koncentraci těchto lidí v určitých oblastech. Víme všichni, jak to vypadá na Teplicku, a řada občanů je znepokojena. Velmi znepokojena.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další interpelaci přednese paní poslankyně Věra Kovářová na ministra dopravy Dana Ťoka ve věci komunikace ŘSD s obcemi a připraví se pan poslanec Holík. Prosím.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, na konci června jsem se zúčastnila jednání v Jílovišti, kde zástupci ŘSD a firmy PUDIS představili úpravy na dálnici D4 mezi Zbraslaví a Řitkou. Ve studii je navrženo např. zrušení autobusových zastávek nebo sjezdů a nadjezdů, což by úplně rozložilo zdejší integrované linky a návaznosti mezi nimi, které nyní fungují velmi dobře. Bohužel se ukázalo, že doposud nebyly tyto věci konzultovány např. s obcemi a koordinátory veřejné dopravy IDSK a ROPID. Ano, rozumím tomu, že je nutné zlepšit stav této komunikace a zvýšit bezpečnost provozu, ale je potřeba brát ohledy i na místní podmínky. Jednání bylo hodně emotivní, naštvanosti místních lidí i starostů obcí se ale vůbec nedivím. Nakonec ŘSD přislíbilo, že bude vše znovu řádně projednáno a budou zohledněny připomínky všech účastníků.
A s tím souvisí moje prosba na pana ministra. Mohl byste se zasadit o to, aby ŘSD komunikovalo lépe, aby zohledňovalo názory a zájmy obcí a měst? Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Další interpelaci přednese pan poslanec Jaroslav Holík, a to na přítomného pana ministra kultury ve věci poškození Slovanské epopeje, a připraví se pan poslanec Antonín Seďa. Prosím.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane ministře, dovolte, abych vám tlumočil několik totožných dotazů našich občanů. Tyto dotazy se týkají stavu naší národní památky Slovanská epopej.
Dle sdělení památkového úřadu je tato epopej poškozena. I když byla svým způsobem prohlédnuta a zmapována panem Michalem Tomkem, tak údajně těchto 682 metrů čtverečních bylo prohlédnuto během tří hodin, což je absolutně nedostatečné.
Pane ministře, dovolte, abych vám zadal několik otázek. Jak se stavíte k připomínkám Senátu, že tato epopej byla zmapována nedostatečně? Od 8. 3. do 5. 6. letošního roku byla vystavena v Japonsku, takže další dotaz zní: Vrátila se nám už všechna plátna? Kde jsou tato plátna v současné době uložena? A vzhledem k tomu, že každým transportem, kdy tato obrovská plátna navíjíme na nějaké role, dochází k poškozování laku, tak poslední otázka je: Je požadován další vývoz, další výstava? Děkuji vám za odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. A slovo má pan ministr kultury.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, Ministerstvo kultury jako příslušný orgán státní správy udělilo na základě žádosti Galerie hlavního města Prahy podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, předchozí souhlas s vývozem 20 obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej do Japonska. Souhlas byl udělen na dobu od 1. ledna do 15. srpna letošního roku. Nicméně díla se do České republiky vrátila dle plánu již dne 23. června letošního roku. Mám zde dopis přímo ředitelky Galerie hlavního města Prahy paní PhDr. Magdaleny Juříkové, který tento fakt potvrzuje.
Dle sdělení Galerie hlavního města Prahy se všech 20 obrazů vrátilo v pořádku, a to v neporušeném stavu. Tolik diskutovaná kauza Diag Human neměla žádný vliv na návrat výstavy zpět do České republiky. Nenaplnily se tak plané obavy úzkého kruhu odborníků, hlavně z řad Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky, jež dle oficiálních internetových stránek sdružuje sedm členů - tedy abych to upřesnil, sedm fyzických osob. Tato asociace byla také prezentována jako široká odborná veřejnost kritizující včera zamítnutý nový památkový zákon.
Zdůrazňuji, že komplexní péče o Slovanskou epopej je kontinuálně zaštiťována a zajišťována experty Galerie hlavního města Prahy, takže kondice všech uměleckých děl je dostatečně prověřována a známa. I přesto v rámci řízení o povolení vývozu do zahraničí prohlédl cyklus obrazů Slovanská epopej se zaměřením na posouzení technického stavu díla dne 22. listopadu 2016 na žádost Ministerstva kultury pan Michal Tomek, akademický malíř a restaurátor. Ten konstatoval, že obrazy se nacházejí vzhledem ke svému stáří a historii ve velmi dobrém technickém stavu. Je to dáno zejména tím, že Alfons Mucha kromě toho, že disponoval vynikajícími výtvarnými schopnostmi, zvolil také pro daný účel vhodnou malířskou techniku.
V rámci Roku české kultury, rok 2017, v Japonsku jsem se počátkem března zúčastnil slavnostního zahájení výstavy Muchovy Slovanské epopeje, která byla stěžejní událostí těchto oslav. Výstava zásadním způsobem přispěla k prohloubení spolupráce s Japonskem v oblasti kultury, když se setkala s mimořádným ohlasem. Za čtyři měsíce jejího konání ji navštívilo více než 650 tis. návštěvníků včetně císařského páru. Osobně spolu s dalšími členy delegace jsem se také přímo na místě seznámil se všemi podstatnými aspekty péče o Slovanskou epopej včetně špičkové restaurátorské dílny, která péči o tato umělecká díla garantovala. V červnu jsem se pak účastnil delegace předsedy vlády v Japonsku, kde jsme byli svědky nebývalého ohlasu k výstavě a ujištění o důležitosti kulturní diplomacie.
Konečně sděluji, že Ministerstvo kultury dopisem z června tohoto roku vyzvalo Galerii hlavního města Prahy, aby před dalším uvažovaným vývozem díla vyloučila jakékoli pochybnosti nad jeho stavem, provedla veškeré nezbytné analytické úkony ke zjištění skutečného stavu jednotlivých obrazů po návratu z Japonska a případně učinila všechna potřebná opatření v návaznosti na zjištěné skutečnosti. V tuto chvíli není tedy na Ministerstvu kultury evidována žádná žádost o vývoz Slovanské epopeje a různá podezření a spekulace, která se šíří o stavu Slovanské epopeje, se nezakládají na pravdě.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Pan poslanec už nebude pokládat doplňující otázku.
Slovo má pan poslanec Antonín Seďa, který bude interpelovat přítomného ministra životního prostředí Richarda Brabce ve věci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane první místopředsedo vlády, jak jistě víte, 57 zastupitelstev Jihomoravského a Zlínského kraje vyjádřilo svůj nesouhlas s těžbou štěrkopísku v prostoru ležícím mezi silnicemi II/495 u Moravského Písku, I/54 z Veselí nad Moravou do Moravského Písku a odlehčovacím ramenem řeky Moravy. Z tohoto území bylo vyčleněno území mezi silnicí II/495 a Polešovickým potokem umístěné v katastru města Uherský Ostroh. Dnes existuje petice s více jak 15 tis. podpisy občanů, kteří jsou proti těžbě štěrkopísku v dané oblasti.
Vážený pane ministře, jak jistě sám víte, realizátorem těžby má být František Jampílek z Lázní Toušeň a základním předpokladem tohoto záměru je úspěšné projití posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Připomínám, že v průběhu posledních deseti let proběhly tři pokusy o získání EIA, z nichž až ten poslední byl úspěšný. Ministerstvo životního prostředí 9. 3. 2015 vydalo souhlasné stanovisko s těžbou a úpravou štěrkopísku, nicméně město Uherský Ostroh se proti stanovisku odvolalo a nadále vyvíjí řadu iniciativ ke zrušení tohoto stanoviska, které mj. stanovuje celkem 58 podmínek, které musí těžař splnit před a v průběhu těžby.
Vážený pane ministře, do problému se v současné době vložil i pan premiér a tím důvodem je možný negativní dopad na vodní zdroje pitné vody. Předseda vlády se obává o prameniště pitné vody v rámci hydrogeologického posouzení EIA. Já osobně podporuji stanovisko měst a obcí a petentů k zákazu těžby a zejména k vypracování nezávislé analýzy možných dopadů na pitnou vodu. A myslím si, že vy jako ministr životního prostředí musíte vnímat tyto oprávněné obavy občanů.
Proto se ptám, vážený pane ministře: zadáte na základě požadavku pana premiéra tuto analýzu a přehodnotíte stanovisko vašeho ministerstva k povolení těžby štěrkopísku na Ostrožsku? Děkuji za vaši odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za přesné dodržení času a slovo má pan ministr životního prostředí.
Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Richard Brabec: Vážený pane kolego, děkuji za dotaz. Trošku navážu na to, o čem hovořila paní kolegyně Zelienková. Vezmu to trochu neformálně. Něco jsem si tady k tomu připravil. Věřte mi, že mě ta záležitost osobně velmi zajímá, protože se tady za celou tu dobu, co jsem na ministerstvu, a není to zas tak dlouhá doba, stalo vlastně poprvé, že máme proti sobě čtyři, nebo teď už pátý posudek, kdy dva jsou kladné a říkají, že k žádnému ohrožení podzemní vody dojít nemůže, a to ani hypoteticky nebo teoreticky, a dva naopak říkají, že může. A je zajímavé, že všechny tyhle posudky jsou samozřejmě vytvořeny a podepsány autorizovanými osobami s kulatým razítkem. To je samo o sobě asi i důvod, proč báňský úřad zatím to rozhodnutí nevydal, vlastně ho přerušil a podle našich informací čeká na nějaké doplnění údajů.
Dostal jsem dopis pana premiéra ze 16. 6. letošního roku a pan premiér tam hovoří o tom, že údajně existuje jakási další studie, resp. posudek, který posuzuje širší území, společnosti ProGeo a pana doktora Uhlíka, tuším, a z něj vyplývá zásadní rozpor k těm hydrogeologickým modelům, které vlastně byly poprvé stanoveny firmou Aquatest a posléze ještě potvrzeny dalším kladným posudkem firmy AQD-envitest Ostrava, který jsme si už tak nadstandardně vlastně nechali udělat jistým způsobem jako arbitrážní posudek.
Já chci jednoznačně prohlásit, že samozřejmě ochrana podzemních zdrojů vody je pro nás absolutní prioritou. A v této chvíli jsme vlastně při těch prvních přezkumech nezjistili, nebo kolegové, kteří se tím zabývají, nezjistili důvody, které by měly vést ke zrušení toho souhlasného stanoviska. Ale pokud dostaneme k dispozici tu nejnovější analýzu, která ale podle sdělení pana premiéra ještě není úplně dokončena, je snad hotova druhá etapa, a že tam najdeme takové skutečnosti, které by mohly změnit pohled na hydrogeologickou situaci v tom území, a tedy zpochybnit zásadně výsledky těch posudků, na jejichž základě bylo stanoveno, nebo na jejichž základě bylo vydáno kladné stanovisko EIA, tak jsme určitě připraveni se tou věcí zabývat.
Požádal jsem o to, abychom tyto informace dostali oficiálně, abychom dostali posudek. V této chvíli ale podle našich informací není ještě ta analýza hotová. Je hotova nějaká etapa a dílčí výsledky. A je otázka, jestli lze tyto dílčí výsledky použít, protože i podle správního řádu přezkum na základě neúplných nebo nedokončených údajů není právně možný. Takže vás chci ujistit, že jakmile tyto výsledky dostaneme, tak se jimi budeme určitě zabývat. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan poslanec má zájem položit doplňující dotaz. Prosím.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane první místopředsedo vlády, pane ministře, děkuji za vaše ujištění. Sám jste zmínil těch pět posudků. Ty jdou proti sobě, přestože je vypracovaly autority s tím kulatým razítkem. Takže je tam zřejmě problém. Ten problém tam existuje. Takže bylo by opravdu dobré počkat ještě na ten posudek, o kterém jste hovořil, a zároveň možná si udělat ještě nějaký další posudek, možná i ze zahraničí.
Chci jenom připomenout, že se nejedná jenom o zdroje pitné vody, protože tam opravdu - a to se táhne vlastně od Ostrožské Nové Vsi až po Ostroh a ještě dál až k Moravskému Písku a ke Bzenci - jsou myslím jedny, asi třetí největší zdroje podzemních vod, což je myslím vzácnost. Ale jedná se také o tom, že když bude povolena těžba, tak dojde ke zhoršení životního prostředí nákladní dopravou.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Pan ministr už nebude reagovat, nebyla položena otázka. Tím jsme si užili poslední interpelaci na přítomného ministra.
Slovo má pan poslanec Ludvík Hovorka, který přednese svoji interpelaci na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ve věci screeningu imunity novorozenců.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, v České republice je možnost zajistit screening - to je plošné zjišťování - nedostatku imunity novorozenců. Závažné vrozené poruchy imunity se v naší populaci vyskytují četněji než vrozené metabolické vady. Bez screeningového vyšetření se vrozená porucha imunity u dítěte, které je v prvních měsících života chráněno protilátkami od matky, nemusí po narození projevit. Odhalí se většinou později. U dětí s poruchou buněčné imunity se proto nesmějí podávat živé vakcíny, neboť u nich místo ochrany mohou vyvolat onemocnění s velmi vážnými následky. To se týká rotavirových vakcín, pak BCG vakcíny i vakcíny proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím MMR.
V nedávné době proto připravili lékaři pro Českou republiku screeningové vyšetření vrozených poruch buněčné a protilátkové imunity nazvané TREC a KREC. Laboratorní vyšetření je dostupné na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na 2. lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze. Tato vyšetření zachytí ihned po narození poruchy imunity. Screeningové vyšetření je běžné ve Spojených státech a je zavedeno v Norsku. Screening deficitu imunity připravil již před několika lety docent Vojtěch Thon z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. V současné době jsou naši lékaři schopni díky klinickým a laboratorním vyšetřením ze suché krevní kapky novorozence včas odhalit některou ze závažných poruch imunitního systém a zahájit včasnou léčbu. Je to vyšetření velmi levné a velmi nákladově efektivní.
Vážený pane ministře, co uděláte pro plošné zavedení tohoto screeningu v České republice?
Dále bych se chtěl zeptat, protože se na mě obrátilo několik rodičů s dotazem na možnost přístupu k alternativním vakcínám v České republice proti vakcínám připravovaným na buněčných liniích pocházejícím z tkání uměle potracených lidských plodů. Tyto alternativy (upozornění na čas) jsou dostupné pouze v Japonsku. Je možno a za jakých podmínek zpřístupnit zájemcům v České republice japonské vakcíny, zejména MMR a hepatitidu A, například v rámci specifického léčebného programu?
Děkuji za případnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Slovo má pan poslanec Martin Kolovratník, který přednese svou interpelaci na ministra zemědělství Mariana Jurečku ve věci nečinnosti ministra při ničení komunikací po kalamitě.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Vážený pane tradičně nepřítomný ministře Jurečko, rád bych se na vás obrátil s tématem, které přesahuje můj resort dopravy a váš resort zemědělství.
Jistě víte, že v průběhu posledních dvou let došlo ke katastrofickému nárůstu nahodilých těžeb dřeva způsobenému kalamitními kůrovci, což způsobuje extrémně zvýšený pohyb nákladní automobilové dopravy, která odváží to napadané dříví z lesa. Nejhorší situace je na severní Moravě a ve Slezsku. V roce 2015 dosáhl objem evidovaného kůrovcového dříví 1,5 milionu a loni už dokonce 3 miliony kubických metrů krychlových. Nejhorší situace je v okresech Bruntál, Olomouc, Opava, Vsetín, Nový Jičín, Šumperk a Frýdek-Místek. Podle těchto údajů už je ten rozsah skoro větší než kůrovcová kalamita na Šumavě. Následky těžby a odvozu dřeva v postižených oblastech jsou zjevné - a tady je právě doprava - na totálně zničených pozemních komunikacích, které většinou nepatří Lesům České republiky. Jsou to cesty soukromé a hlavně místní komunikace v majetku obcí.
Moje otázka, pane ministře, zní: Těžební a svozová technika Lesů ČR páchá dennodenně významné škody na okolních vozovkách a jsou to všechny třídy - krajské, dvojky, trojky, místní komunikace obcí a soukromé cesty. Já jsem se sešel se starosty a podle informací z terénu s majiteli ani starosty nikdo ze strany Lesů ČR nejedná a vámi řízené Lesy ČR nemají zájem věc řešit.
Ptám se tedy, jak budete tuto újmu vlastníkům komunikací kompenzovat. Zástupci obcí vás prokazatelně několikrát o věci informovali a vy jste zatím neudělal nic. Ptám se, proč se této věci nevěnujete. Kdy a jaké manažerské pokyny zadáte vedení podniku Lesy České republiky?
A závěrem vás chci informovat, že podrobnější informace k tomuto tématu si dnes žádám i v písemné interpelaci a že budu připraven váš postup řešit a diskutovat na 60. schůzi Poslanecké sněmovny začátkem září. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další interpelaci přednese paní poslankyně Jana Hnyková na nepřítomnou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou ve věci informace o České správě sociálního zabezpečení.
Poslankyně Jana Hnyková: Tak dnes již naposledy. Vážená paní ministryně, 20. dubna 2017 se výbor pro sociální politiku zabýval na svém jednání body aktuální situace v řešení informačních technologií v resortu MPSV a informace o situaci na České správě sociálního zabezpečení. S vaší odpovědí na usnesení číslo 257 nejsem spokojená, nenašla jsem tam to, co jsme požadovali a co souvisí s důchodovou agendou.
Zajímalo by mě za prvé, kolik stojí měsíční příprava zadávacích podmínek na vývoj nové důchodové agendy a jaká je předpokládaná cena zakázky a kdy bude tato zakázka vypsaná. Proč rozhodlo ministerstvo o převzetí dlouholetých kompetencí České správy sociálního zabezpečení a bude řešit důchodovou agendu ve své režii jako jednu velkou zakázku na zelené louce? Myslím si, že právě pracovníci na České správě sociálního zabezpečení mají největší zkušenosti s touto důchodovou agendou.
Dále došlo ke změnám ve vedení České správy sociálního zabezpečení, přitom jste nás upozorňovala na to, že je tam všechno v pořádku. Je zarážející, že vyberete ústředního ředitele a ten po velmi krátké době odchází. Ptám se proč. Co se tam děje? Ke své předešlé interpelaci, kdy si lidé stěžují na šikanu - je to opravdu zarážející. Nemáte dlouhodobě obsazené místo ředitele odboru interního auditu a kontroly, což považuji za alarmující. Co s tím uděláte? Kdo řídí procesy vnitřního auditu a kontroly?
Já vám za všechny tyto odpovědi velmi děkuji a doufám, že situace na České správě sociálního zabezpečení se zlepší ku prospěchu zaměstnanců a občanů této země. Děkuji za odpovědi.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji a slovo má pan poslanec Jaroslav Holík, který přednese interpelaci na ministra zemědělství Mariana Jurečku ve věci afrického moru prasat na Zlínsku.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane nepřítomný ministře, bydlím v malé obci nedaleko Zlína. Celý Zlín a celý kraj žije jedním problémem a tomu se říká africký mor prasat. Prosím vás, jak je možné, že na okruhu v průměru pěti kilometrů se našlo padesát uhynulých divokých prasat, kde u 30 byl prokázán africký mor, když v perimetru 200 kilometrů se nic takového nevyskytuje? Byl bych rád, aby tyto problematické a někdy i horké otázky byly zodpovídány, abych potom nemusel řadě lidí odpovídat na jejich mnohdy ne zcela objektivní dotazy: Jo, to tady bylo nasazeno, aby v České republice nebyla prasata, aby se tady nemuseli migranti bát. Pane ministře, já vám děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, vaše interpelace bude odpovězena písemně.
Slovo má paní poslankyně Věra Kovářová, která přednáší interpelaci na ministra financí Ivana Pilného ve věci hospodaření KPR.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, ráda bych se zeptala na to, zda a jak bude Ministerstvo financí reagovat na situaci v Lesní správě Lány, příspěvkové organizaci, spadající pod Kancelář prezidenta republiky. Před několika týdny zde zasahovala policie a některé pracovníky v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek obvinila. Nejde přitom o první signál, že je zde něco v nepořádku. Na problémy s veřejnými zakázkami upozornil už dřív také Nejvyšší kontrolní úřad.
Chci připomenout, že v posledních letech rozpočet Kanceláře prezidenta republiky i přičiněním Poslanecké sněmovny narůstal, přičemž je otázkou, zda to bylo skutečně dobře odůvodněno, nebo jsme jen sedli na lep návrhům, jejichž skutečným smyslem mohlo být vyvádění veřejných peněz nebo přinejmenším umožnění velmi nehospodárného nakládání s nimi. Nechystá se proto pan ministr důkladně ověřit, zda požadavky Kanceláře prezidenta republiky na rozpočet jsou skutečně opodstatněné, případně objem prostředků, se kterými podřízení kancléře Mynáře hospodaří, po důkladné úvaze ořezat? Dosavadní informace nasvědčují tomu, že Hrad není dobrým hospodářem. Měli bychom na to umět reagovat. Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Pan poslanec Antonín Seďa stáhl svou interpelaci vylosovanou v pořadí 22 a 24, protože se s panem ministrem už domluvil jinou cestou. Poprosím tedy pana poslance Ludvíka Hovorku, aby nám přednesl své interpelace vylosované v pořadí 23, 25 a 26. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, na trati Praha - Nitra jezdí dopravní jednotky Arriva Express. Tyto jednotky jsou v podstatě příměstskými jednotkami, je to souprava dvou vozů, ve které je údajně jedna toaleta, a stává se, že někdy tato toaleta je pokažená a ten expres musí zastavit, minimálně jednou se tak stalo v Uherském Brodě, aby cestující vůbec mohli využít toaletu v železniční stanici Uherský Brod.
Já vnímám jako občan na trati ze Starého Města do Vlárského průsmyku příležitost mezinárodní dopravy z Prahy přes Vlárský průsmyk až do Nitry. Je to určitě přínos, ale na druhé straně nedochází (?) k něčemu, kdy se povolí mezinárodní doprava jednotce, která podle mého názoru na to není vybavena, nemá dostatečný počet WC, a v případě, že dojde ke zpoždění, tak tento expres má absolutní přednost, protože se jedná o mezinárodní expres. Jestli to není znevýhodňování konkurence v daném případě, jak LEO Expressu, tak Českých drah a i RegioJetu. Myslím si, že pokud je povolováno takovéto nasazení jednotek, a víme, že to je na komerční riziko, tak přesto by měly být kontrolovány minimálně kvalitativní parametry těchto vozidel a měly by být vybavovány tak, aby tam nebylo jedno WC, aby tam bylo záložní WC. A jestliže tyto jednotky někde jezdí jako příměstské, tak pokud je to použito pro mezinárodní dopravu, tak asi něco není úplně v pořádku. Jak říkám, vítám konkurenci, ale měly by být rovné podmínky pro všechny dopravce. A tady si myslím, že v tomto případě už se o to nejedná. Tak prosím o odpověď, jestli v daném případě SŽDC, které povolovalo zřejmě přístup na dopravní cesty tomuto dopravci, jestli jednalo oprávněně.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Poprosím, můžete plynule pokročit k interpelaci na pana ministra zdravotnictví.
Poslanec Ludvík Hovorka: Vážený pane ministře, již v minulosti jsem v této věci interpeloval pana vašeho předchůdce pana ministra Němečka. Jedná se o problém, kdy některé zejména oční kliniky, ale podotýkám, nejedná se jenom o oční kliniky, v daném případě očních klinik je to zdokumentováno, motivují lékaře, kteří jim posílají pacienty cíleně k vyšetření nebo ošetření k nějakému zákroku, tak je motivují finančně, ať je to nějaká motivace měsíční, nebo je to motivace např. za jedno oko nebo za nějaký výkon, tak si myslím, že to není v pořádku. Tyto dokumenty jsem předal na Ministerstvo zdravotnictví a žádal jsem o zjištění, zda se jedná o legální systém poskytování finančních odměn, finanční motivace lékařů. Myslím si, že to není správné minimálně z etického hlediska a že to určitým způsobem i narušuje konkurenční prostředí mezi lékaři. Tak prosím o vyjádření. Doufám, že uvedené doklady se na ministerstvu ještě najdou. Pokud je nemůžete dohledat a úředníci je ztratili, jsem ochoten vám je poskytnout je znovu. A prosím o vyjádření, zda takovéto poskytování finančních odměn lékařům za účelem cíleného posílání do vlastních klinik je v pořádku a v souladu s naším právním řádem a co na to říká Ministerstvo zdravotnictví. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, a prosím, máte slovo a můžete přednést svou další interpelaci na pana ministra dopravy Dana Ťoka ve věci dobudování nástupní hrany.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, v železniční stanici Uherský Brod proběhla velmi rozsáhlá rekonstrukce, byl vybudován přestupní terminál i na autobusovou dopravu, byla zrekonstruována nádražní stanice. Má to jednu vadu na kráse, na kterou jsem upozorňoval již na jednání s panem premiérem u pana premiéra na Úřadu vlády, že byly vybudovány pouze nástupní hrany u dvou kolejí.
To je velký problém, protože se zapomnělo, že v této železniční stanici mohou křižovat více než dva vlaky. V takovém případě je na nástupištích velká koncentrace cestujících, kteří se proplétají mezi vlaky, a ty dané nástupní hrany nestačí.
Proto si vás dovoluji požádat opakovaně o to, aby SŽDC vyhradila část prostředků, aby nástupní hrana u další koleje mohla být dobudována. Děkuji za případnou odpověď. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, a konstatuji, že jsme pro dnešní jednací den ukončili projednávání ústních interpelací. Já vám všem děkuji, přeji vám hezký zbytek dne. Přerušuji jednání této schůze, a to do zítra, do pátku, kdy budeme pokračovat dle schváleném pořadu bodem číslo 193, třetí čtení sněmovního tisku 1100.
Na shledanou. (Hlas ze sálu.) Mě také napadlo, že bych říkal "vážení pozůstalí". (Předsedající se směje.).
(Jednání skončilo v 16.01 hodin.)
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.