(14.40 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a prosím pana místopředsedu Filipa.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedo, členové vlády, paní a pánové, dovolte mi navrhnout pevné zařazení bodu, a to jako čtvrtého bodu, případně jiného podle toho, při hlasování jestli bude nějaký jiný bod zařazen předtím, na čtvrtek po 11. hodině, a to bodu číslo 16, tisk 836, vládní návrh zákona o zrušení zákona o zákazu vývozu do jaderné elektrárny v Búšehru.

Možná že se to zdá někomu podivné, že navrhuji pevně zařadit vládní návrh zákona. Ale stejný návrh jsem předkládal již před třemi lety Poslanecké sněmovně. Vláda tento návrh zákona předložila před více než rokem. V Poslanecké sněmovně jsme těsně před skončením volebního období a jsme po prvém čtení tohoto vládního návrhu zákona. (V sále je stálý hluk.)

Připomínám, že 31. 5. letošního roku vláda projednala sjednání dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi vládou České republiky a vládou Íránské islámské republiky. Je tedy s podivem, že jeden z návrhů -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně a kolegové, já se znovu omlouvám a znovu prosím o klid.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Je tedy s podivem, že vláda nemá zájem o projednání návrhu zákona, který zásadním způsobem brání podnikům v České republice nejen dodávat do případné rozšiřující se elektrárny, ale zejména je politickou brzdou v rozvíjení vztahů.

Po zrušení sankcí vůči Íránské islámské republice při dodržení všech pravidel, které byly uloženy Íránu, v roce 2015 došlo k návštěvě jak ministra zahraničních věcí v Teheránu, tak k návštěvě ministra průmyslu a obchodu. Vyměnily se parlamentní delegace, a to dvě, z Teheránu do České republiky a samozřejmě na návštěvě Teheránu byla i velká delegace českého parlamentu včetně podnikatelské mise. Jsem přesvědčen, že je důležité, abychom po zrušení sankcí, které uznalo celé světové společenství, tento nadbytečný zákon zrušili.

Je také důležité si uvědomit, že pokud se nebude Poslanecká sněmovna zabývat kromě tvorby legislativy také tím, že vyčistí český právní řád od obsolentních norem, budou tady ležet zákony, které nemají žádný smysl pro subjekty v České republice, ať jsou to fyzické, nebo právnické osoby. Jsem proto přesvědčen, že připomenutí jednání vlády z 31. 5. letošního roku je dostatečným důvodem pro to, abychom to tento týden ve čtvrtek projednali. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a ještě s přednostním právem pan ministr Chvojka.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážení kolegové, kolegyně, já bych se chtěl vyjádřit k jedné kauzičce, která se mě týká. Ale je to spíše kauza obecného charakteru, protože se týká zákona o NKÚ, který navrhl dneska pan kolega Faltýnek, aby byl pevně zařazen.

Já už týden jsem předmětem nejapných, trapných komentářů Rekonstrukce státu na svém facebookovém profilu, takže bych se chtěl k tomu vyjádřit.

Tak za prvé mně byl udělen minulý týden čestný diplom od Rekonstrukce státu a stal jsem se ministrem pro zdržování. Ano, je to ne moc vtipné, ale je to furt lepší než ministr pro zdražování. Ministr pro zdržování je o něco lepší. A ten titul jsem dostal díky tomu, že jsem byl před čtrnácti dny jeden z těch 120 poslanců, kteří hlasovali - v této roli jsem byl, ano, jako poslanec - tenkrát proti zařazení zákona o NKÚ na program schůze, a to z jednoho jediného důvodu, který Rekonstrukce státu nechápe, a to je ten, že se tady o zařazení bodu zákona programu rozhoduje na grémiu a na základě dohody předsedů poslaneckých klubů. A tenkrát prostě nebyla vůle tento zákon dát na program Sněmovny, protože prostě tato koalice má spoustu ještě jiných, dalších priorit. Je smutné, že to na tom internetu schytávám jenom já, ale je to prostě účelovka, jak říká klasik, nedá se nic dělat.

Já bych chtěl jenom upozornit na to, jak se ti čistí chlapci a dámy z Rekonstrukce státu, ne snad oni sami a ony samy, vyjadřují na svém facebookovém profilu. Tímto je zdravím. Já bych čekal, že takto čistí hoši a dámy budou minimálně různé sprosté komentáře a stanoviska některých lidí, svých fanoušků, blokovat či škrtat, ale to se jaksi neděje. Takže mimo jiné že jsem tam předmětem ne úplně solidních komentářů, tak jsou tam i komentáře rasistické typu, že jsem cigoš jak vyšitej, je tam spousta dalších komentářů, například: co je to proboha tohle to za kokota, vždyť má výraz idiota... Ale to je v pořádku, to je legitimní názor, to si možná myslí někteří z vás. Ale pak je smutné, když Rekonstrukce státu napíše: díky, že diskutujete, ale zkuste to prosím slušně, i když jde o politiku. Jde o politiku - to znamená, chápeme, že si to myslíte, ale takhle se nemluví.

Takže tímto bych chtěl upozornit na závěr. Já jsem jako ministr odpovědný za zákon o Nejvyšším kontrolním úřadě samozřejmě pro to, aby se ten zákon projednal. Na druhou stranu tento zákon má spoustu věcí, které se musí pořešit, a určitě se řešit ještě budou. A je potřeba říci, že tato vláda má prostě více priorit, než je zákon o NKÚ. Je mi to líto, že si kluci a holky z Rekonstrukce státu myslí, že tato vláda má jenom jednu prioritu. Je jich víc, jako třeba zítra zákoník práce. A protože je nechci zklamat, tak jenom je upozorňuji na jednu věc. Zařazení NKÚ je navrženo na zítřek. Může se stát, že se to prohlasuje, že to bude zítra, ale přátelé z Rekonstrukce státu, může se stát, že na ten tisk nedojde, protože se tady bude debatovat, protože si někdo může vzít různé přestávky. Takže já bych nerad byl opět terčem dam a chlapců z Rekonstrukce státu, že za něco můžu. Takže upozorňuji, hlasuji pro to, aby byl tisk zařazen. A já myslím, že zařazen bude na zítřek. Může se stát, že se i přesto neprojedná, protože tam bude spousta jiných věcí, jako třeba zákoník práce.

A na závěr malý apel. Když už jste tak slušní a féroví a protikorupční, tak dodržujte nějaké standardy vyjadřování na svém facebookovém profilu, protože číst o sobě různé rasistické narážky a sprosťárny není úplně slušné. Děkuji. (Potlesk poslanců sociální demokracie.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: A ještě než budeme hlasovat, prosím paní poslankyni Němcovou, která chce upřesnit svůj návrh.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji ještě jednou za slovo. Vážený pane předsedo, já jsem navrhla tři možnosti, kdy bychom mohli projednávat žádost policie, tedy bod číslo 345. Poté po dohodě se zpravodaji, kteří tady budou důležitými aktéry při projednávání, bych chtěla navrhnout, abychom zúžili tu trojici na jeden návrh, a to je čtvrtek 8. 6. v 11 hodin. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dobrá. Také děkuji. A pokud se již nikdo nehlásí... (Šum v sále.) Omlouvám se, nejprve pan předseda Stanjura, potom pan poslanec Fiedler.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Já sice respektuji dohodu paní předsedkyně se svými zpravodaji, ale my jsme poměrně těžce tvořili dohodu na čtvrtek na dopoledním grémiu, tak já navrhuji, aby to bylo - když ve čtvrtek, tak po pevně zařazených bodech. Dalo nám to hodně práce, hodně diskuse, než jsme ten čtvrtek seřadili, a teď by bylo všechno jinak. Tak já dávám protinávrh, aby to bylo ve čtvrtek po pevně zařazených bodech - těch, které jsou po písemných interpelacích. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP