(10.10 hodin)
(pokračuje Černoch)
Takže v tomto je velká neprůhlednost a zcela souhlasím s tím, co zde bylo řečeno. Několikrát jsem tady interpeloval, několikrát jsme se snažili rozvinout debatu. Jsou to čtyři roky vlády a do této doby se nestalo více méně nic v rámci financování neziskových organizací a hlavně průhlednosti neziskových organizací.
A nemluvím o rekonstrukci státu, která opravdu ty nátlaky, které jsou, a i esemesky, které dostáváme a kde je napsáno: rozmyslete si, jak budete hlasovat. Jinými slovy, rozmyslete si, jestli se povezete na autobusu nebo ne nebo budete na billboardech. Pak vlastně zjistíme, že tady máme jednoho kolegu, který je vlastně klaunem nebo kouzelníkem, pardon. Jeden kouzelník, jeden klaun. Myslím, že to je nátlak. A je zodpovědností každého politika, jakým způsobem se postaví ke své práci. Je jeho zodpovědností, jakým způsoben to vysvětlí svým voličům nebo jakým způsobem to vysvětlí občanům ČR. Nezastupuje tady, a s tím si dovolím nesouhlasit, nezastupuje tady státní orgány nebo státní instituce, zastupuje občany ČR.
A jestliže je tlačen nějakou neziskovou organizací, tak si myslím, že pokud jeho vědomí a svědomí říká něco jiného, tak by se tomu měl postavit. Ale vím, že ten tlak je velký a není to v této chvíli kritika. Pouze si myslím, že to vytváří celkovou atmosféru. A pokud se nenastaví financování neziskových organizací, nenastaví se jasná pravidla pro systém, jakým způsobem ony vyvíjejí činnost, tak ten tlak se bude jenom zvyšovat. Nebude to lepší. Bude se jenom zvyšovat a financování do neziskových organizací popluje dál a nic se nezmění.
Tady zazněla teze, pojďme to změnit do budoucna, protože se blíží konec volebního období. Najednou se v médiích objevují denně články o tom, že zvýšíme platy těm, zvýšíme platy tam těm. Proč jste to neudělali během těch čtyř let? Zásadní a základní otázka, času jste na to měli dost. Vládní koalice neudělala, ale to patří i k těm neziskovým organizacím. Je na místě, aby peníze, které jdou do těchto z velké části černých děr, aby se dostaly k těm, kteří ty peníze opravdu potřebují. Aby se dostaly třeba do státního rozpočtu a byly využity na školství, na sociální politiku nebo na cokoli jiného smysluplného. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Marku Černochovi. Mám dvě faktické poznámky pana poslance Zdeňka Ondráčka a pana poslance Fiedlera a poté řádná přihláška pana kolegy Klána. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Vaším prostřednictvím bych chtěl poděkovat Marku Černochovi za doplnění mého vystoupení. A zároveň si zase dovolím doplnit já jeho, protože jsem otázku na platy a počet zaměstnanců dělal. Takže odpověď pana premiéra.
Na všech sedmi aktivitách projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti pracuje celkem deset osob v rozsahu polovičních úvazků. Všichni zaměstnanci na projektu pracují v rámci dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Dohody o pracovní činnosti jsou limitovány maximální výší 80 hodin za měsíc, dohoda o provedení práce je limitována 300 hodinami za rok. Celostátní kampaň Hatefree, na kterou váš dotaz směřuje, je zajištěna čtyřmi pracovními pozicemi v rozsahu dvou úvazků a je rozpis jednotlivých projektů těch sedmi, jak kdo na čem pracuje, na které úvazky. Takže zákoníkem práce to je všechno v pořádku. Škoda, že tam pan premiér také nedoplnil, jaká je hodinová sazba toho člověka, protože i za půl úvazku si může vydělat možná víc než my zde v Poslanecké sněmovně. Ale v každém případě rozhodně víc než běžný průměrný občan ČR. To znamená jeho průměrný plat. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zdeňku Ondráčkovi za dodržení času. K faktické poznámce nyní faktická poznámka pana poslance Karla Fiedlera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Fiedler: Ano, já hned navážu na slova kolegy Zdeňka Ondráčka i to, co říkal kolega Marek Černoch. Před nějakou dobou v mé regionální poslanecké kanceláři přistála obálka s výroční zprávou neziskové organizace roku, která se zabývá začleňováním rómské komunity. Nechal jsem to chvilku ležet na stole, další týden jsem to vzal, začal jsem si v tom listovat, pročítat, vzal jsem si kalkulačku a začal jsem počítat. Podle počtu zaměstnanců, podle kolonky mzdy, propočítal jsem si zhruba odvody na sociální a zdravotní pojištění a vyšlo mi, že v takové neziskovce je průměrná mzda o 20 % vyšší než průměrná mzda v tomto státě. To je neziskovka. Ten zisk se tam dává do kapes.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Karlu Fiedlerovi. Přihláška pana poslance Jana Klána. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, dovolte, abych vaším prostřednictvím trošičku reagoval na zde proběhlou rozpravu. Samozřejmě s těmi závěry souhlasím. Je opravdu potřeba zprůhlednit neziskové organizace, protože ony nejsou neziskové, ony jsou často i ziskové, jakoby, v uvozovkách, pouze. Ne, že by vydělávaly zisk, ale s těmi penězi, které dostanou, bravurně hospodaří, v některých případech nejlépe sobě do kapsy. To je také pravda.
Ale mě spíš zarazilo tvrzení pana kolegy Marka Černocha. Vám Rekonstrukce státu posílala esemesky? Tak to tedy klobouk dolů. To jste to dotáhl daleko, že vám dokonce píší nějaké esemesky. Doufám, že to není někdy v noci, aby vás nebudili, i když bych tomu věřil, že ten nátlak se bude dělat zejména brzy k ránu třeba ve čtyři hodiny. To se vždycky dělá nejlépe, to jsou takové různé psychologické metody. Ale to potom stojí za zvážení, proč vás takhle, jakoby řečeno, vydírali? Vždyť vy jste ten registr smluv podporovali. Vy jste pro to hlasovali. Když jsem se vás tenkrát ptal, jestli vám to vadí, že je takhle špatně nastaven registr smluv, tak vy jste řekl, raději to pustíme dál, ať se toho konečně zbavíme. A takhle to všechno dopadlo, že se tady nakonec motáme v bludném kruhu a neziskové organizace z registru smluv úplně vypadly. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Janu Klánovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Miroslava Opálky. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, vzhledem k tomu, že ta diskuse je směřována jenom k neziskovému sektoru, chtěl bych upozornit, že tedy máme minimálně dva typy neziskových organizací. Ty, které dobře žijí z veřejných peněz, a ty, které často složitě na ty peníze dosahují. A to jsou ty, které dělají sociální služby.
Taková neziskovka, která nemá tuto VIP podporu státu, vlastně začíná rok tím, že ještě nemá uzavřenou výroční zprávu, musí se hlásit o granty a dotace a kolikrát první čtvrtletí nového roku zajišťuje z komerčního úvěru, za který ručí jednatel společnosti svým majetkem. Takže ten neziskový sektor musíme vidět minimálně z dvou pohledů. A ta neziskovka potom ani neví, jestli všechny ty peníze získá, aspoň ty, co získala v minulosti, jestli udrží ty projekty, u kterých má udržitelnost, a jestli tedy bude mít na platy všech zaměstnanců a udrží si klienty nebo bude muset některé pustit. Takže ty složitosti jsou velice vážné a možná by bylo dobré, kdyby vedení státu diskutovalo nad tím, jak přesměrovat peníze od neziskovek, které nepřinášejí žádný dobrý užitek, k těm, které tady ten užitek prokazatelně mají. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miroslavu Opálkovi za dodržení času k faktické poznámce. (Potlesk od poslanců zleva.) Ještě faktická poznámka pana poslance Marka Černocha. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím k panu kolegovi Opálkovi i k panu kolegovi Klánovi. Začnu panem kolegou Opálkou. Bingo. Vy jste to řekl naprosto skvěle. Ano, jsou neziskovky, které se starají i hendikepované děti a které začínají rok tím, že prosí o každou korunu, aby vůbec mohly pokračovat ve své iniciativě. A dělají to proto, že chtějí pomáhat lidem. Ty mají smůlu.
Pak jsou tady neziskovky, které mají vládní podporu anebo se zaštiťují dnes velmi sexy tématem integrace menšin a imigrace a imigrantů a tak dále, které mají posvěcení nejenom z vlády nebo z nejvyšších kruhů, ale i z EU. Protože to je to, čím se přece EU dnes chce zabývat nejvíc. ***