(10.00 hodin)
(pokračuje Ondráček)
Pan premiér mi odpověděl, že rozpočet celého projektu kampaně proti násilí je - poslouchejte - bez jedné koruny 39 750 tis. korun. (Opakuje částku.) Rozpočet projektové aktivity pod názvem celostátní mediální kampaň HateFree Culture, která je jednou ze sedmi aktivit projektu, je 7 630 tis. korun a pro šíření výstupů mediální kampaně je využívána také kapitola publicity ve výši 9 880 tis. korun. Jsou to nemalé finanční prostředky, které jsou vynakládány na nákup vysílacích časů, pronájem reklamních ploch a výlep letáků, reklamu a inzerci na internetu, reklamu v tisku a veřejné promo akce a prezentace, projekce filmů, výstavy, festivaly apod... To mi odpovídá pan premiér.
Já jsem ve své interpelaci zmínil, že za nepatřičné zdůrazňování produktů HateFree byla slyšet i kritika od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která uvedla, že HateFree má koupený reklamní balíček vysílacích časů, do kterého patří i product placement např. v rámci seriálu Ulice.
Pan premiér následně rozepisoval, kolik úvazků, kolik hodin atd., kdo z těch činností dělá. Mě tím, že se zabývám dlouhodobě bezpečností, zajímalo, proč je uzavřena spolupráce mezi Ministerstvem vnitra - a bylo uzavřeno memorandum o vzájemné spolupráci mezi Českou republikou a Agenturou pro sociální začleňování - a proč dochází ke školení specialistů policistů. Já vycházím z toho, že znám docela dobře struktury policie. Máme mnoho specializovaných útvarů, mezi nimi i útvary, které se zabývají extremismem, terorismem a jsou na nich špičkoví pracovníci, kteří školí řekněme své kolegy na nižších článcích struktur policie, ať krajská nebo okresní ředitelství. Dotazoval jsem se pana ministra, kolik je školeno policistů pod záštitou HateFree Culture a kolik jich proběhlo v roce 2015, 2016, kde ta školení probíhala, kdo je zajišťoval atd. atd. a jaké finanční prostředky na to byly vynaloženy a zda si pan ministr vnitra nemyslí, že bychom to byli schopni zařídit v rámci svých pracovníků Policie České republiky či pedagogů z policejních škol, ať již středních policejních škol nebo Policejní akademie České republiky. Pan ministr mi odpověděl, že příslušníci Policie České republiky jsou v problematikách, jako je rasismus, xenofobie, násilí z nenávisti apod. vzděláváni dlouhodobě a kontinuálně. Zřejmě si myslel, že to nevím.
Školení v rámci mnou uvedené kampaně je doplněním pouze tohoto procesu s akcentem na některé aspekty policejní práce, např. práce s oběťmi trestné činnosti... Práce s oběťmi trestné činnosti. Za prvé máme specialisty, kteří pomáhají obětem trestné činnosti. Každé policejní ředitelství i policejní prezídium má odbor psychologické intervence a pomoci, kde pomáháme obětem trestné činnosti. Je to na každém krajském ředitelství a Policie České republiky velmi úzce spolupracuje nejen s Bílým kruhem bezpečí, ale i s dalšími organizacemi, které jsou sice také neziskové, ale nejsou to ty pijavice na státním rozpočtu, jako tato společnost.
Pan ministr mně řekl, že deklarovaná spolupráce jsou vzdělávání aktivity pro policii v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, příprava metodiky, realizace seminářů, reprezentačních akcí, instruktážních videí pro policii, dobrovolný didaktický materiál a instruktáže SPOD oběti násilí z nenávisti. K mým otázkám odpověděl, že se jednalo v roce 2015 o šest dvoudenních, tři jednodenní a jedno půldenní školení, kterých se zúčastnilo - nevím, jestli jsem řekl tu částku, která byla vynaložena, v řádech - najdu ji, dohledám - několika, šest nebo sedmi miliónů, zúčastnilo se 81 policistů služby pořádkové policie, 113 příslušníků služby kriminální policie. V případě Ústeckého kraje proběhla školení v prostorách školicího policejního střediska Ústeckého kraje a v případě Moravskoslezského kraje pak na obdobném zařízení Městského ředitelství policie v Ostravě. Dlouhodobým garantem atd... Policie při realizaci těchto školení nevynakládala žádné finanční prostředky, jen zajistila vhodné školicí prostory a ostatní náklady pak nesl realizátor projektu. V dalším roce, tzn. v roce 2016, se má vyškolit dalších 112 příslušníků policie.
Takže pokud to shrnu, tak pro Ministerstvo vnitra je v kapitole Kampaň proti násilí vyčleněna částka 3 522 818 korun. Věřte tomu, že policie má dostatek svých odborníků a kvalitních lidí, kteří můžou školit terorismus, extremismus, rasovou nesnášenlivost a cokoli jiného. Toto je pouze pračka. Pračka na peníze. A kdybych byl orgán činný v trestním řízení, určitě bych si uměl poradit, kam ty peníze tečou. Já si to myslím, kam tečou. Bohužel nemůžu to dokázat. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zdeňku Ondráčkovi za vystoupení. A ještě než dám slovo panu poslanci Marku Černochovi, přečtu omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny. Omlouvá se do 13 hodin z pracovních důvodů pan poslanec František Laudát. Nyní řádně přihlášený pan poslanec Marek Černoch. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Mám pár slov k tomu, co zde bylo řečeno mým předřečníkem panem poslancem Ondráčkem vaším prostřednictvím. Je to vše pravda a já k tomu dodám ještě pár věcí.
Několikrát jsem interpeloval právě v rámci neziskovky HateFree Culture. Ona to totiž není neziskovka. On je to pouze projekt, což se nikde nepíše. Celé se to tváří jako neziskovka, ale je to jenom projekt, který je pod agenturou a který opravdu stojí těch bez koruny 40 mil. korun, o kterých jste mluvil. Bohužel. Dokonce vrchní čelní představitel během rozhovoru v celoplošném rádiu řekl, že jejich práce je rozlepování samolepek, moderování diskusí na sociálních sítí. A to je vše. Takže peníze, které jsou do tohoto projektu vkládány, opravdu odtékají neznámo kam.
Teď jsem se snažil najít materiály, které jsem si nedávno k tomu vyhledával. Úřad vlády dal dotaz na financování a kam odcházejí peníze a byl slušně řečeno poslán do určitých mezí s tím, že ať si vláda najde na stránkách agentury pro začleňování výroční zprávu, že oni jim k tomu nic víc říkat nebudou, protože to právě není neziskovka, ale je to jenom projekt. A tak jsem hledal, výroční zprávu jsem našel. V těch položkách, které jsou tam rozčleněny do zhruba asi třiceti kategorií, je několik položek, které se nazývají ostatní výdaje, další výdaje a podobné věci, tedy názvosloví, které jasně říká - nikdo neví, kam ty peníze jdou. Lidí, kteří na tomto projektu pracují, je zhruba deset, alespoň tak to bylo na stránkách vlády vyčteno. Deset lidí. Opět není jasné, co ti lidé vůbec dělají a jaké mají platy, protože platy jsou tam uvedeny v kolonce platy. A to si myslím, že je dost nejasná informace. A platy z těch zkušeností, které máme, budou více než štědré.
Bohužel tyto projekty jsou natolik neprůhledné, že nikdo nezjistí, jakým způsobem vůbec probíhá financování uvnitř těchto projektů nebo neziskových organizací. Ono je jich opravdu spousta a jsou to neziskovky, jejichž práce je opět zcela neprůhledná. Já nemám vůbec nic proti neziskovkám, které dělají věci, které jsou potřeba - pomáhají lidem, kteří potřebují pomoc. Ale těch neziskovek, které jsou z mého pohledu vytvářeny jenom proto, aby si na tom někdo udělal byznys, je myslím minimálně polovina. A to i agentur, které se zabývají sportem. Bavili jsme se tady o tom minule. Fotbalový svaz, který čerpá obrovské peníze, přitom ty malé kluby na vesnicích, které by opravdu chtěly ten sport dělat s dětmi, tak prosí o každou korunu. ***