(15.10 hodin)
(pokračuje Černochová)

Přece paní ministryně ví, že není systémově správné, že samospráva vynaloží úsilí, najde budovy, ty zrekonstruuje, složitě hledá personál, který bude v těchto zařízeních pracovat. Najít muže, který bude pracovat v centru sociálních služeb za plat 17, možná 19 tisíc je téměř nemyslitelné. Když si představíte, že skutečně tito pracovníci musí být i fyzicky zdatní na to, aby pomáhali imobilním pacientům, tak skutečně sehnat někoho, kdo je schopen se o tyto lidi postarat tak, že si na tom neničí zdraví křehké pracovnice sociálních služeb, je nadlidský úkol.

Já bych naopak chtěla od paní ministryně slyšet příslib, co ona jako ministryně práce a sociálních věcí pro tyto lidi udělá. Slýcháváme tady pouze sliby, pouze proklamace, pouze politické floskule, ale realita vaší vlády za tři a půl roku je úplně někde jinde. Vy se tak maximálně umíte shodnout ve vládní koalici na tom, že budete zvedat platy státním úředníkům, na tom shodu máte, ale shoda na tom, abyste skutečně zvedli rozpočet v této oblasti a aby obce, kraje nemusely dodotovávat služby, které poskytují za stát, za nikoho jiného. My nejsme jako zřizovatelé, je to příspěvková organizace, povinni tyto příspěvkové organizace mít, ale protože se chceme jako komunální politici dobře starat o naše seniory a zdravotně postižené, tak děláme tuto práci za stát a stát se nám tady vysmívá a paní ministryně Marksová to ironizuje tak, že za to můžou vlády, které vládly před čtyřmi roky.

Prosím, vzpamatujte se. Uvědomte si, v jakém roce jsme. Jsme v dubnu, skoro v květnu roku 2017, a čtyři roky už tady vládnete vy!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byla paní poslankyně Jana Černochová. Nyní pan poslanec Michal Kučera, také s přednostním právem. Připraví se paní kolegyně Válková. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Už jenom krátce doplním svou předřečnici paní poslankyni Černochovou. Musím s ní souhlasit. Mně to připadá jako naprostá nehoráznost ze strany paní ministryně Marksové ohánět se tím, co tady bylo před čtyřmi lety. Chtěl bych připomenout paní ministryni, že bod, který dneska projednáváme, se jmenuje Krizová situace v sociálních službách v důsledku nedostatku personálu.

Vážená paní ministryně, toto je váš výsledek, vašeho vládnutí, výsledek váš, výsledek sociální demokracie, výsledek hnutí ANO a výsledek strany lidové. Nikoho jiného. Vy jste za čtyři roky nebyli schopni v tom něco udělat. Vy jste za čtyři roky nebyli ten stav schopni změnit. Vy jste za čtyři roky dokonce nepřišli ani s žádným řešením, s žádným návrhem, který by situaci změnil. Jediné, s čím jste přišli, je navýšení platů státních úředníků, navýšení počtu státních úředníků, to si myslím, že vám jde velice dobře.

Chci taky říct, že zásadně - paní ministryně odchází, nevím, jestli budeme jednat dál? (Ministryně Marksová odchází ze sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pravděpodobně nebudeme, protože musím požádat předsedy klubů vládních stran, aby zajistili alespoň jednoho z ministrů, protože paní ministryně má reálně pravdu, že se už dopoledne řádně omluvila od 15. hodiny.

 

Poslanec Michal Kučera: Dovolte, abych na to ještě krátce reagoval. My jsme včera večer ukončili jednání, protože tady vládní koalice neměla potřebné kvorum při projednávání právě zákonů paní ministryně Marksové o sociálním bydlení. Z tohoto důvodu jsme přestali jednat. Museli jsme se scházet jako předsedové poslaneckých klubů a hledat nějakou dohodu, jak z toho ven. Nyní je další bod, středa odpoledne, není tady ani jeden ministr. Vládnete tady? Je tady nějaká vláda? Jsou tady nějací ministři, anebo na to totálně kašlou? Já říkám, že na to kašlou. Ministři ČSSD, ANO a lidovců na vládnutí v této zemi kašlou. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Nemohu jinak než procedurálně přečíst omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny a poté přeruším jednání Sněmovny do příchodu alespoň někoho z ministrů vlády České republiky, abych dodržel jednací řád. Nic jiného mi jako předsedajícímu nezbývá.

Nejdříve omluva pana poslance Josefa Novotného od 18 hodin do konce jednacího dne, od 15 hodin se do konce jednacího dne omlouvá pan poslanec Milan Urban. (V sále je neklid.)

Dorazil ministr pro lidská práva Chvojka a i moje práva jako předsedajícího jsou tím tedy naplněna. Kolegyni Válkovou poprosím o posečkání, protože tady mám tři faktické poznámky. Nejdříve pan kolega Kořenek, poté pan poslanec Gabal, poté pan poslanec Karel Fiedler. Předtím s přednostním právem, paní zpravodajko, nebo jenom faktická? Po panu poslanci Kořenkovi.

 

Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Já se budu snažit být velmi stručný. Já jsem nebyl v předchozím období ve Sněmovně, ale sledoval jsem to jako občan. Sám mám rodiče, který je postižený a vyžaduje 24hodinovou péči, takže vím, co to znamená, a podporuji každou pomoc sociálním službám.

Na margo svých předřečníků bych právě z toho, jak jsem to vnímal jako občan, dal jednu poznámku. Vy jste ty sociální služby za sedm let vlády zdevastovali tak, že této vládě se ani za tři a půl roku nepodařilo dát to dohromady. Děkuji. (Slabý potlesk z levé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kořenkovi. Nyní s faktickou poznámkou paní zpravodajka.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Nebudu hodnotit, kdo za co všechno může. Já si myslím, že za těch třicet let si to občané a pracovníci sociálních služeb vyhodnotí sami. Nicméně považuji za nehoráznost, že tak závažný problém, jako jsou sociální služby a jejich kritická situace, na kterém se shodla většina této Poslanecké sněmovny, tento bod byl zařazen, že takto vypadají vládní lavice, kdy se našel jeden obětní beránek, a to je ministr Chvojka. To považuji skutečně za nehoráznost a je to pokračování toho, kdy tady nejsme v Poslanecké sněmovně schopni projednat umísťování a přemísťování dětí z diagnostických ústavů, protože jsme si dali do usnesení, že musí být přítomna ministryně práce a sociálních věcí, která to věčně bojkotuje. A tohle je pokračování. Já si myslím, že je to ostuda této vlády! (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní pan kolega Ivan Gabal také s faktickou poznámkou, poté se připraví pan poslanec Karel Fiedler. Prosím, pane poslanče, máte slovo s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem to trochu ladil, protože jsem nevěděl, že paní ministryně odejde, ale stejně.

Situace samozřejmě není dobrá, ale je potřeba si uvědomit, že zákon o sociálních službách byl schválen tuším v roce 2006, to znamená, že ho máme jedenáct let. Za těch jedenáct let a i v tomto volebním období jsme dělali změny financování a transferovali jsme financování na kraje, čímž jsme to - nevím, jestli zjednodušili, nebo zkomplikovali, ale změnili jsme to. Mezitím došlo za jedenáct let k nějakému rozvoji kapacit služeb, organizací a všeho, ale taky k růstu a rozvoji poptávky. Za jedenáct let enormním způsobem narostl počet lidí, kteří služby potřebují a jsou na nich prostě vitálně závislí. Když se podíváte na sociální mapy, tak jsou zejména alokovaní v periferiích, na okrajích regionů, kde je to nejhůře dostupné, dodatelné, všechno. I tady ve městě je problém tyto služby dodávat.

To znamená, že potřebujeme vědět, jak racionálně služby rozvíjet a investovat do nich. Tak jsem chtěl navrhnout, a možná dám takové usnesení, jestli by mohla paní ministryně nebo vláda zpracovat mapu sociálních služeb a nabídek. Oni ta data mají. Bylo by možné se pobavit v konkrétních číslech, co nám tam chybí, v jakých regionech, kolik toho alokovat na kraje a co v tom je vláda schopna udělat. Nadávat si tady, kdo co tady za jedenáct let udělal nebo neudělal, můžeme donekonečna, ale ničemu tím nepomůžeme. Takže pokud bude podrobná rozprava, tak to tam zkusím načíst a uvidíme, co dokáže vláda ještě zpracovat.

Děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP