(15.20 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času panu poslanci Gabalovi a kolegyni Válkovou zklamu, protože faktických poznámek se nám mnoho vyrojilo. Nyní tedy pan poslanec Karel Fiedler, připraví se s faktickou poznámkou pan poslanec Michal Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Karel Fiedler: Já začnu trošku jinak, než jsem původně chtěl, protože to, co tady řekl pan kolega Gabal, nechápu, co tím chtěl říct. Jen zopakuji to, co říkali mí předřečníci. Jste tady tři a půl roku a vy teď budete zjišťovat, vy sami, strana, vládní koalice? Vždyť se nad sebou zamyslete. Jste tady tři a půl roku. Já jsem kandidoval za hnutí, které tady nebylo, nebyl jsem minule v Poslanecké sněmovně, je mi úplně jedno, jestli tady byli dřív jiní nebo jestli je tady v současnosti tato vláda. Je to úplně stejné. Bohužel, ani nové hnutí ANO nepřineslo nic nového, protože jak jsme za tři a půl roku zjistili, stala se z něho velmi rychle standardní strana, která pouze slibuje a málo řeší.
K tomu, co se tady děje u zákonů, které předkládá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Viděli jsme to tady včera večer, vidíme to teď, viděli jsme to dříve. Já si myslím - dneska si dovolím být hodně ostrý -, že pan premiér, když měnil ministry své vlády, byl příliš opatrný a příliš skromný. Nemohu se ubránit, nebo neodpustím si to, že já tedy osobně vidím velkou nekvalitu v předkládaných materiálech právě ze strany paní ministryně Marksové. Bohužel.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi. Další faktická poznámka je pana poslance Michala Kučery, připraví se paní kolegyně Černochová, Chalupa, Chalánková, Gabal a Válková. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Já jenom krátce navážu na svého předřečníka pana poslance Gabala. Ono v principu to, co říkal, možná má nějaké jádro. Je určitě pravdou, že sociální služby jsou jeden velký chaos. Aspoň z pohledu toho, kdo je financuje. Na to nemusíme dělat ten kompletní přehled v celém státě, stačí, kdo jsou zastupitelé na městech, tak se podívat, jak jsou sociální služby financovány na městech. Tak jsou samozřejmě financovány z městského rozpočtu, jsou financovány z krajského rozpočtu, jsou financovány z různých grantů a jako neziskovky, jsou financovány ještě ze státního rozpočtu. Je to totální chaos. To, že přešlo financování sociálních služeb, dejme tomu domova pro seniory, na kraje, tak jsme viděli, co to znamenalo třeba v loňském roce, kdy domovy důchodců čekaly na peníze do poslední chvíle a kdy jsme museli třeba přímo lobbovat u našich krajských zastupitelů, aby nám laskavě poslali ty peníze, které víceméně domovu důchodců v našem městě náležely, ale jenom prostě zůstaly někde viset v tom systému.
A co já vyčítám paní ministryni Marksové, je to, že nedokázala do toho vnést řád, že nevnesla řád a nevnesla systém. To prosím pěkně nestojí ani korunu. Na to nepotřebujete nějaké stamiliony, miliardy schválené od ministra financí či od kohokoli jiného. To prosím stačí mít manažerské schopnosti, mít nějakou vizi, dát tomu systém, dát tomu řád a sociální služby mohly být provozovány subtilněji a efektivněji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Jany Černochové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěla reagovat vaším prostřednictvím také na kolegu Ivana Gabala. Tady samozřejmě, a on jako sociolog to ví, je dán nějaký demografický vývoj, podle kterého se dá předpokládat velmi exaktně, kdy která věková skupina bude potřebovat nějakou sociální službu, ať už odlehčovací, nebo službu, která se vztahuje spíš do toho ranku pečovatelského atd. Prosím, já jsem na radnici 18 let a za těch 18 let jsem podepisovala vizí, strategií, tabulek, které jsme posílali na Ministerstvo práce a sociálních věcí, tisíce. Teď aktuálně, tuším, že to bylo před dvěma lety, se dělala velká mapa pro hlavní město Praha. Ta data jsou. Ministerstvo ta data má. Jenom ta data neumí číst, neumí se připravovat na budoucnost a vymlouvají se na to, že vlády před čtyřmi lety něco neudělaly. Vždyť je to absurdní!
Kolegyně a kolegové, přijde vám skutečně důstojné se o takto závažné věci - a klub občanských demokratů podpoří to usnesení paní kolegyně Hnykové, není to o tom, že bychom nechtěli o něm hlasovat. Ale je skutečně důstojné to, že se o takto závažné věci budeme bavit bez přítomnosti, při vší úctě, pouze pana ministra pro lidská práva Chvojky? A není tady ani pan premiér, není tady ani paní ministryně Marksová, není tady ani ministr zdravotnictví, není tady z té vlády nikdo jiný. Nechci skutečně šanci na přijetí toho usnesení dámám zhatit, ale nebylo by tedy lepší navrhnout přerušení do přítomnosti paní ministryně, až bude moct paní ministryně sedět a poslouchat tyto návrhy?
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, vypršel vám čas k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Černochová: Já vím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No ale tak mě nenuťte porušovat jednací řád.
Poslankyně Jana Černochová: Nechci vás nutit porušovat jednací řád, jenom to přijde nedůstojné určitě stejně tak mně jako vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To určitě. Nyní další faktická poznámka pana poslance Chalupy. Paní zpravodajka chce s přednostním právem? Tak prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, co tady poslouchám, tak je mi smutno. Patřím také k těm občanům, kteří mají v rodině rodinného příslušníka, v mém případě matku, která je po těžké mozkové mrtvici, a vím, co to je starat se o takového člověka. Byrokracie, která je spojena s péčí o tohoto člověka, pro rodinného příslušníka, který třeba chodí i do práce, je téměř.... Kdo to nepoznal, neví. To je nepředstavitelné. Nic se neudělalo pro to, aby se těmto lidem pomohlo. Včera jsem byl v Karlových Varech, řešili jsme tam vyloučené lokality, a tam se dozvím, že jsou lidé v této republice, kteří vlastní desítky nebo stovky bytů, pronajímají je, stojí to sedm miliard korun, podporujeme lidi, kteří nechodí do práce, a pro tyto lidi, kteří potřebují péči, pro ně nejsme schopni nic udělat. Za 25 let jsme tady nepostavili domovy seniorů, stát se o to nestará. Domov seniorů dneska pro tyto lidi stojí 40 tisíc a více. Takhle se stát bude starat o své seniory? A teď nemluvím jako člen koalice, mluvím jako občan a poslanec, který je s tím velmi nespokojen. A pokud stát s tímto něco neudělá a nezačne se starat o své seniory, tak se máme za co stydět, vážení! Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Ivan Gabal s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Válková, připraví se kolega Soukup, Ondráček, Fiedler, Adamec a Laudát. Nyní pan poslanec Ivan Gabal s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji ještě jednou. Souhlasím s tím, co říkala Jana Černochová, protože ta data tam jsou a neustále vlastně ty servisní organizace a sociální správa tam ta data nandavají. Problém, pokud já vím, je v tom, že my nejsme schopni ta data interaktivně překlopit a začít je využívat ke koordinaci financování. To je velmi složitá úloha, opravdu velmi složitá úloha. To znamená, my ani nejsme schopni v současné chvíli podle mého názoru určit, kolik nám tam chybí peněz.
Ještě na margo vyloučených lokalit v roce 2006. My jsme udělali tu mapu těch vyloučených lokalit. v té době vláda říkala: to se vůbec nedá zmapovat. Dneska ty mapy máme, víme, co tam je, a můžeme s tím něco dělat dopředu. Nejde nám to superrychle, ale prostě s něčím se tady hýbe. Tak je potřeba tady neskuhrat a nebrečet a hledat nějaké řešení. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Válková s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, bohužel faktická poznámka, jinak bych se asi nedočkala, asi stáhnu ten svůj příspěvek.
Chtěla jsem vlastně navázat na ty příspěvky předřečníků a předřečnic, kteří hlavně žehrají na absenci systémového přístupu. Myslím, že my jsme v roce 1990 s Jiřinkou Šiklovou založily katedru sociální práce, po jejímž vzoru se zakládaly katedry i na jiných vysokých školách. Myslím, že je to i o vzdělávání. Čili jsem se obrátila jako poslankyně za hnutí ANO na ministryni, teď nyní už na ministryni školství, předtím na ministra školství, s tím, aby podpořil vzdělávání v oblasti sociální práce jak na bakalářském, tak na magisterském stupni. Proč? Protože mám velmi pozitivní zkušenost v oblasti trestní justice, kde právě jsme plakali nad 90. lety a nad odměňováním sociálních pracovníků a nad jejich nedostatečnou odbornou erudicí, pokud se měli pohybovat v oblasti trestní justice. Připravovala jsem ještě se dvěma kolegy zákon o Probační a mediační službě, ten byl schválený. Máme tam kvalifikační předpoklady pro bakaláře a magistry, jmenují se probační úředníci, jsou to sociální pracovníci specializovaní na oblast trestní justice.***