(10.10 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan poslanec Klán, je to řádná přihláška. Prosím.
Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Kolegyně a kolegové, jedná se o pozměňovací návrh pod písmenem F3, jestli se nepletu. My jsme to diskutovali na výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, ono to spadá i k té EIA a k těmto dalším věcem, ta ochrana přírody a krajiny. Dali jsme tam doporučující stanovisko. Je to dáno tou atmosférou mezi lidmi. ale i tady, protože víme, že mnoho těchto ekologických hnutí, řekněme si to na rovinu, i účelově někdy blokuje ty stavby, proto je tady taková ta atmosféra. Nejenom tady, ale i v té společnosti, protože když se zastaví mnoho staveb na několik let jenom proto, že se tam někdo jaksi trochu vlámal, vloudil někam, jako teď třeba když se pozastavila ta D1, ten úsek, tak mě to docela fascinovalo, třeba na rok, že se to celé protáhne, ale je to dáno tou atmosférou. Já vím, že to třeba nedělají všichni, že to nedělá třeba ta dotčená veřejnost, ale dělají to někteří účelově. Docela mě fascinovalo, že tam přišel právě šéf Strany zelených pan Matěj Stropnický, a když tam říkal ty své připomínky, tak jsem mu řekl, že když by se ty stavby nějakým způsobem zastavily nebo pozdržely o několik let, tak jsem říkal, že bych ty ušlé investice nechal zaplatit ty, kteří to účelově zdrželi, a včetně toho bych to nechal zaplatit ještě jeho. Takže on z toho byl trošku vyděšen, ale to bylo řečeno na rovinu. Protože říkám, já osobě znám taky, když se staví třeba městské okruhy. A stojí to řadu let, narůstá doprava, která jde přes centra měst. My ty obchvaty sice řešíme, ale někdo to účelově zastaví. To se nám opravdu také stalo. Říkám, řekl jsem na rovinu, že ne všichni to dělají, ale někteří to dělají opravdu účelově a mně to opravdu taky vadí. Kdyby to dělali konstruktivně, jak jsme tam řešili třeba tu územní příslušnost, že se tam můžou vyjadřovat jenom v tom místě, tak zase tady máme v tom tu Evropskou unii, že to třeba nejde. Udělali jsme mnoho pokroku k tomu, aby ty stavby se dělaly trošičku rychleji. To ten stavební zákon samozřejmě bude řešit.
Jsem trošičku na vážkách, jestli ten pozměňovací návrh pana poslance Foldyny podpořit, protože už vidím ty titulky, že jsme zabránili vstupu veřejnosti a že jsme někým zlobbováni. Už ty titulky vidím, že jsme prostě proti ekologii, to už i o mně psali mnohokrát, ale pojďme se o tom bavit trochu konstruktivně. Chápu opravdu tu snahu je trošičku omezit, protože ta nálada je taková, že se opravdu dost často blokují různé stavby, které je potřeba udělat. Takže ten pozměňovací návrh pod písmenem F3, ještě si to trochu promyslím, ale pravděpodobně ho já osobně za sebe podpořím právě z těch důvodů, aby se ty stavby urychlily. Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé části sálu.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vystoupení pana poslance Klána vyvolalo celou řadu faktických poznámek, konkrétně tedy zatím pět. Paní poslankyně Nováková, potom pan poslanec Zemek, Kučera, Böhnisch a Velebný. Nejprve paní poslankyně. Prosím.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo. Já bych navázala teď tady na pana poslance, který hovořil přede mnou a říkal, jak si přečteme palcové titulky, že zabraňujeme veřejnosti, aby nějakým způsobem hlídala politiky či firmy atd. Já se domnívám, že pokud ty titulky budou, tak budou spravedlivé, a podporuji předchozí postoj, protože skutečně není možné, abychom subjekty občanské společnosti vylučovali z rozhodnutí o tom, jak budou vypadat obce, jak budou vypadat třeba veliké plochy. Proto si myslím, že to je správné, a nedomnívám se, že politikové jsou jediní, kteří mají o tom rozhodovat. Je to takové docela paradoxní, když politikové tady dneska se v podstatě staví proti subjektům občanské společnosti. A subjekty občanské společnosti, pro ně není synonymum ekoteroristé ani nátlakové skupiny. To nesmíme házet do jednoho pytle. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Zemek, po něm pan poslanec Kučera.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo. Skutečně jen dvě krátké poznámky. Pan kolega předřečník tady zmínil, že trošku omezujeme účast veřejnosti. No my ji omezujeme úplně, to je potřeba sdělit.
A druhá věc. Ono se tady často říká, že ti aktivisté zablokovali stavbu a tamhle ti a ondi že to zdržují. Ale vážení přátelé, my máme něco jako správní řád, kde jsou prostě lhůty. A vždycky tam ten rozhodující orgán je ta státní, ta veřejná správa. A ta by měla prostě rozhodnout, jestli námitky toho občanského sdružení nebo té veřejnosti jsou oprávněné, nebo ne. A bohužel vždycky v případech, kdy stavba byla zablokována, tak ten úřad tam nedokázal rozhodnout. Takže primárně je to chyba špatné veřejné správy, nikoli toho, že do toho veřejnost, jak se říká, kecá. Takže udělejme to, že zlepšíme výkon veřejné správy, a pak tady nebudeme mít roční prodlevy a víceleté prodlevy ve veřejných stavbách. To je asi ten zásadní problém, který se neřeší a který bohužel tím, že omezíme účast veřejnosti, nevyřešíme.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, pan poslanec Kučera, po něm pan poslanec Böhnisch.
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Jen bych trochu doplnil svého předřečníka pana poslance Zemka. Nejen veřejné správy, ale také dneska je velkou módou svádět všechno na ony tzv. zelené ekoteroristy. To, že se dneska staví zejména dopravní stavby, tak jak se staví a zejména jak se opravují, tak za to mnohdy skutečně nemohou žádní ekoteroristé, natož zelení. Když se podíváme na ty zaparkované finišery a bagry a buldozery u krajnice v pět hodin odpoledne, to, že stavební firmy nejsou schopny stavět na dvě směny, že nejsou schopny začít stavět v šest hodin ráno a pracovat do 22.00, za to skutečně nemohou ekoteroristé. Podívejte se prosím na opravu D7 tady u letiště. Začínají v osm hodin a končí ve čtyři hodiny odpoledne. Za to nemohou ekoteroristé, za to může neschopnost řídit dopravní stavby. V tom je ten základní problém.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Böhnisch, po něm pan předseda Stanjura.
Poslanec Robin Böhnisch: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, nepopravujme posly špatných zpráv. Přece to, že je špatně připravená dokumentace nebo že úřady špatně rozhodují, za to nemohou občanské iniciativy a občané, kteří se ozvou. A ty statistiky mluví jasně, že zdržování infrastrukturních staveb není věcí obstrukcí dotčené veřejnosti, ale je to věcí nekvalitně připravených podkladů a vadného rozhodování státní správy. Tak to je. Představte si, že by prošel pozměňovací návrh F3, že v regionu, který je postižen tím, že se tam možná vyskytuje břidličnatý plyn, a kousek od domu vám začnou stavět těžní věž, protože průzkum břidlicového plynu je poloviční těžba, a vy na to nebudete mít už žádný vliv. Tak tenhle návrat o mnoho a mnoho let zpátky si myslím nepřejeme. A koneckonců, odolali jsme tomuto pokušení už několikrát v minulosti.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura, po něm pan poslanec Foldyna, stále faktické poznámky.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Podle jednacího řádu reaguji na vystoupení paní poslankyně Novákové. Asi žijeme každý úplně někde jinde. Tady se přece nemluví o tom, že vezmeme právo dotčené veřejnosti, ale mají ho mít jednou, ne sedmkrát. Zásady územního rozvoje, územní plán, EIA, územní rozhodnutí, stavební povolení. Pořád dokola, pořád ti samí. A my říkáme: A dost. A dost.
Co je špatně na tom, že chceme, aby ten spolek měl místní příslušnost? Já osobně beru vážně, pokud s nějakou stavbou mají problém lidé, kteří tam žijí, a v dostatečném počtu, ne jeden nebo tři, aby založili občanské sdružení. To, co jste říkala vy, je extrémní postoj, který opravdu brzdí výstavbu. Stoprocentně. To, že veřejná správa taky chybuje, to je taky pravda, ale to není jedno nebo druhé. A když to sečtete, tak máme rekordně dlouhou přípravu stavby. Nakonec postavit tu stavbu je to nejjednodušší v tom čase. I s tím problematickým výběrovým řízením.
Takže ano, ale jednou. A jednou k soudu, a rozhodnuto. Nějak. Já neříkám, že nikdy nemají pravdu, ale máme tady ideologické odpůrce stavby, je to docela dobrý průmysl. Bohužel stát je velmi často podporuje dotacemi, svoje vlastní odpůrce, to je pro mě naprosto neuvěřitelné, ale je to tak, protože je to populární. Dělá to i tato vláda, tento ministr životního prostředí. Je to populární. Má klid. Tak pošlu nějaké ekologické organizaci peníze. No a co, že to zdržuje? Hlavně že nepíšou o mě.
Takže pokud chce mluvit o přístupu veřejnosti, tak klíčová je místní samospráva. To je klíč! Ale jestli tady budeme mít zase ten povýšenecký postoj, že ta zastupitelstva vlastně nevědí, jaké územní plány schvalují, a musí jim to říkat někdo napříč republikou, tak je to špatný přístup. (Potlesk části poslanců.)***