(12.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A neříkejte, že vás to zdržuje. Možná vás to nezajímá. To je možné, ale ta debata fakt není takhle jednoduchá. Co příště? Neměli bychom tam mít vytištěnou velikost bot, že nám to prověří? Fotka není průkazná, tohle není průkazné, číslo občanky není průkazné, číslo pasu není průkazné. K čemu je trvalý pobyt? Pan ministr to bude vědět z hlavy, já to nevím, kolik lidí máme s trvalým pobytem na radnicích, na ohlašovnách. Co když tam jsou dva ze stejného města se stejným jménem na stejné ohlašovně? Kde bydlíte? Na radnici. No, tady je jiný Lukáš Novák. Ten bydlí kde? Také na radnici. A ještě mám syna, po mně je Lukáš a také bydlí na radnici.

Neměli bychom se spíše zabývat problémem, že lidí, kteří bydlí papírově na radnici, máme příliš moc? A jaký je důvod, že tam mají ta čísla? Ale budeme to mít vytištěné, Horní náměstí 47 v Opavě, že jo, a hned víme, že to je radnice, a tam máme plno občanů. Já myslím, že je jich mnohem více než jeden tisíc v šedesátitisícovém městě. A pan ministr bezesporu zná to číslo za republiku, kolik občanů má trvalý pobyt, tak důležitý klíčový údaj, a má tam napsáno sídlo radnice.

Každý z vás, kdo byl v komunální politice, ví, o čem mluvím. Každý. Je to problém republikový. Všude. Ale musíme to mít vytištěné - radnice. Možná by tam mohla být i fotka té radnice.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Váš čas, pane poslanče. Děkuji. Přečtu ještě dvě omluvy. Dnes od 12.15 do konce jednacího dne z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Karel Fiedler. Dnes od 12 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů se omlouvá pan ministr obrany Martin Stropnický.

Předávám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré poledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat. Pokud se nikdo nehlásí do obecné rozpravy - pan ministr ještě do obecné rozpravy, nebo se závěrečným slovem? V obecné. Tak v obecné rozpravě, pan ministře, máte slovo.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych se rád vrátil k meritu projednávaného návrhu.

V minulosti stát vymyslel občanský průkaz s čipem a nechal občany České republiky si tento občanský průkaz za 500 korun koupit. Ten průkaz za 500 korun nebyl vůbec k ničemu. Těch 500 korun, které nevymyslela tato vláda, ale vlády předchozí, byly peníze hozené do koše. Na ten čip nebylo co nahrát. Přidaná hodnota tohoto občanského průkazu za 500 korun byla nula. Pouze jste vytáhli, vážený pane předsedo Stanjuro, občanům z kapsy 500 korun za nic.

My dneska chceme vytvořit nosič. Základní identifikace na tom nosiči je daná evropskou směrnicí eIDAS, která říká minimum toho, co má sloužit k elektronické identifikaci dotčené osoby, a my k tomu navíc přidáváme ještě elektronický podpis, který umožní dotčenému občanovi, aby se identifikoval ve vztahu k úřadům. Vedle toho na tom čipu bude vznikat ještě takzvaná komerční zóna, kde si může občan nahrát další údaje, které on sám uzná za vhodné směrem k bankám a dalším institucím, jak bude umožňovat zákon, o kterém se jedná.

Nám jde jen o to, abychom dnes schválili tento návrh k posunu do třetího čtení, abychom tedy odhlasovali návrat povinného údaje vytištěného na občanském průkazu, trvalého bydliště, a zároveň tato informace bude na čipu. Například když půjdete do banky, tak oni si stáhnou informace z čipu a urychlí se tak komunikace. Přes to všechno ta adresa trvalého pobytu bude vytištěna na občanském průkaze a duplicitně bude na čipu například pro komunikaci s bankou. Proč také ne? Nic víc, nic méně.

Debata o dalším zákoně, který tady bude v Poslanecké sněmovně pravděpodobně v dubnu nebo v květnu - a je velkou otázkou, jestli se podaří schválit v tomto volebním období, budeme dělat všechno pro to, aby ano - tak účinnost těch dvou zákonů je od sebe tak vzdálená, že ve své podstatě i ta technická novela, která se sem bude muset vrátit, by neměla v ničem omezovat občany. V ničem. Je to pouze technické zpřesnění. Takto mi to řekli specialisté Ministerstva vnitra a já nemám důvod jim nevěřit.

Vést debatu o tom, jakým způsobem budou fungovat čtečky, jak se vyvíjí technologie, jestli má občanský průkaz mít každý od svého narození - já nevím, já třeba nevím, jaká by tam třeba byla fotografie, ale budiž, pojďme tu debatu vést do budoucna.

Tento návrh, který tu dnes je, vrací do hry trvalý pobyt jako povinný údaj. Já si myslím, že ve vztahu k orgánům státu je tam ten údaj správně. V minulosti tady došlo k tomu, že bývalá Poslanecká sněmovna, bývalá vláda nabyly dojmu, že tento údaj tam povinný není. Já se obávám, že by to lidem komplikovalo život více, než je zdrávo. To znamená vrátit tento povinný údaj, umožnit lidem nad 70 let, aby si nemuseli občanský průkaz měnit dříve než, tuším, za 25 let, což ve většině případů už nebude potřeba, a vedle toho implementovat směrnici eIDAS, která nám říká, jaké jsou minimální údaje pro povinnou identifikaci, a umožnit občanům České republiky, aby získali občanský průkaz s čipem - přátelé, ne za 500 korun, ale zadarmo. Zadarmo. To jsou základní obrysy tohoto návrhu.

Debata byla košatá. Z větší části nevím, jestli měla souvislost s projednávaným tématem. Já za ni přesto děkuji. Poprosím vás, abychom posunuli tento návrh do třetího čtení, ale samozřejmě je tady ještě pan kolega Petrů se svým návrhem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi vnitra za jeho vystoupení ve všeobecné rozpravě. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Paní zpravodajka? Pan ministr? Není tomu tak.

Mohu tedy zahájit podrobnou rozpravu, do které je přihlášen pan poslanec Jiří Petrů. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Petrů: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já tedy nahrazuji dnes pana kolegu Oklešťka, který dal do elektronického systému svůj pozměňující návrh. Protože je omluven z pracovních důvodů, tak si ho dovoluji zastoupit.

Přihlašuji se k pozměňujícímu návrhu číslo 5374. Ten pozměňující návrh navrhuje, aby se správní poplatek ve výši 200 korun nevybíral také v případech, kdy stávající občanský průkaz má dobu platnosti delší než deset let. Zachování stávajícího stavu, jak je dnes, by bylo nevýhodné pro občany starší 70 let, jimž se vydávají občanské průkazy s platností 35 let, a pro občany narozené před datem 1. ledna 1936. Tyto osoby by novela v předloženém znění vyloučila z možnosti získat v rozumném časovém horizontu bezúplatně nový občanský průkaz s elektronickým kontaktním čipem.

To je prosím vše a děkuji vám za podporu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Petrů. Kdo dále v podrobné rozpravě? Nikoho nevidím, i podrobnou rozpravu končím. Během podrobné rozpravy nepadl žádný návrh, který by byl k hlasování. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak. V tom případě mohu ukončit druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji panu ministrovi vnitra, děkuji paní zpravodajce a končím bod číslo 22.

 

Dalším bodem našeho jednání je bod

 

50.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád,
ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních
soudních, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 987/ - prvé čtení

Pan ministr spravedlnosti Robert Pelikán je na místě. Požádám pana kolegu Pletichu, aby také zaujal místo u stolku zpravodajů.

Než dám panu ministrovi slovo, požádám kolegy a kolegyně o klid v jednacím sále! Já chápu, že situace je poněkud nervózní po projednání už druhého bodu dnešního jednacího dne. Chystáme se na třetí, jde nám to dobře. Tak prosím debaty, které se netýkají občanského soudního řádu, přenést do předsálí.

Pane ministře, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP