(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 55. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Jan Hamáček z rodinných důvodů, Petr Adam ze zdravotních důvodů, Jiří Běhounek od 13 do 16 hodin z osobních důvodů, Ondřej Benešík do 17 hodin z osobních důvodů, Jan Birke z pracovních důvodů, Milan Brázdil ze zdravotních důvodů, René Číp ze zdravotních důvodů, Radim Fiala z rodinných důvodů, od 14.30 Vlastimil Gabrhel z pracovních důvodů, Radim Holeček z rodinných důvodů, David Kádner ze zdravotních důvodů, Zuzana Kailová od 14.30 ze zdravotních důvodů, Vladimír Koníček od 12 do 16 hodin z pracovních důvodů, Roman Kubíček do 10 hodin ze zdravotních důvodů, Petr Kudela do 12 hodin z pracovních důvodů, Jana Lorencová ze zdravotních důvodů, Radka Maxová do 15 hodin ze zdravotních důvodů, Nina Nováková do 12 hodin z pracovních důvodů, Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Ladislav Šincl ze zdravotních důvodů, Pavel Šrámek z důvodu zahraniční cesty, Karel Tureček z osobních důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů, Radek Vondráček z důvodu zahraniční cesty, Josef Vondrášek z osobních důvodů, Kristýna Zelienková ze zdravotních důvodů a Jiří Zemánek od 14.30 z osobních důvodů.
Dále se omlouvají tito členové vlády: premiér Bohuslav Sobotka z pracovních důvodů, vicepremiér Andrej Babiš z pracovních důvodů, vicepremiér Pavel Bělobrádek z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Marian Jurečka do 11 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Miloslav Ludvík z pracovních důvodů, pan ministr Robert Pelikán z pracovních důvodů, pan ministr Martin Stropnický z důvodu zahraniční cesty, paní ministryně Karla Šlechtová z důvodu zahraniční cesty, paní ministryně Kateřina Valachová do 15.30 z pracovních důvodů a pan ministr Lubomír Zaorálek z důvodů pracovních.
Dnes bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům a těmi jsou body 2, 11, 13, 14, 15, 12, 65, 61, 62, 55, 56 a 57, jsou to sněmovní tisky 501/6, 854, 911, 912, 926, 903, 688, 924, 930, 816, 862 a 881. V případě vyčerpání programu bychom pokračovali body z bloku prvního čtení - zákony dle schváleného pořadu schůze.
Také připomínám, že ve 12.45 hodin máme pevně zařazené body 291 a 259, 260 a 261 a v 17 hodin další pevně zařazený bod 192.
Mám zde tři přihlášky k programu schůze. Jako první vystoupí paní poslankyně Věra Kovářová se svým návrhem. Prosím.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych navrhla zařadit pevně bod číslo 25, sněmovní tisk 807, což je zákon o provozu na pozemních komunikacích. Týká se to zjednodušení procesu podávání žádostí o řidičské průkazy. Navrhuji ho pevně zařadit ve čtvrtek 2. 3. po bodu 284 napevno.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Další přihlášku má paní poslankyně Jitka Chalánková. Prosím.
Poslankyně Jitka Chalánková: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové. Dovolte, abych vás požádala o zařazení sněmovního tisku 977, o ústavní výchově, který je již rozečten v prvním čtení, dnes po pevně zařazených bodech paní ministryně Marksové. Podle mého programu tedy po bodu sněmovní tisk 903, protože paní ministryně Marksová si přála být přítomna při projednávání tohoto tisku. (V sále je hluk, není téměř rozumět.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ještě vás poprosím, o jaký bod se jedná, co to je za bod?
Poslankyně Jitka Chalánková: Je to sněmovní tisk 977. Pokud nedošlo k přečíslování, tak je to bod 173.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další je přihlášený pan poslanec Soukup s jeho návrhem na úpravu programu. Prosím.
Poslanec Zdeněk Soukup: Dámy a pánové, budu trochu obšírnější, abych připomněl -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, ale požádám vás, kolegyně a kolegové, o ztišení, protože já neslyším, jaké návrhy jsou podávány, abych věděl, o čem pak budu dávat hlasovat.
Prosím, pokračujte.
Poslanec Zdeněk Soukup: Takže ještě jednou. Dámy a pánové, budu trochu obšírnější, abych připomněl souvislosti. Už je to delší dobu, co jsem podal ten návrh. Byly to dva měsíce, co zfanatizovaný Tunisan Anis Amri vjel kamionem do předvánočního trhu v Berlíně. Bilance dvanáct mrtvých, mezi nimi jedna Češka, množství zraněných. Později se ukázalo, že značný podíl na radikalizaci Amriho měl v Německu působící islamistický kazatel Ahmad Abdul Aziz, podle policejních zpráv jednička Islámského státu.
Z uniklých informací západoevropských tajných služeb plyne, že radikální kazatelé arabského světa rekrutují mezi bojovníky Islámského státu už mezi šestnácti- a sedmnáctiletými. V Německu přitom tvoří polovinu mladých blouznivců, kteří odjíždějí bojovat za ISIZ do Sýrie, děti německých rodičů. Působení radikálních salafistických kazatelů pocházejících většinou ze Saúdské Arábie vyhodnotila jako bezpečnostní riziko Belgie. Nedávno vyhostila radikálního imáma El Alami Amaoucha.
Ostatně působení kazatele ze zahraničí, s tím máme určitou zkušenost i u nás. V roce 2013 přijel do Česka britský muslim Haitham al-Haddad. Usiloval o zřízení tzv. islámské komise pro rodinu, což nebylo nic jiného než zavedení paralelního práva šaría, zatím jenom pro rodinné právo.
Proč o tom všem mluvím? Abych připomněl novelu zákona o svobodě náboženských vyznání a o postavení církví a náboženských společností, kterou jsem vypracoval spolu se skupinou dalších poslanců. Novela řeší určitý dohled státu nad kazateli a propagátory církví ze zahraničí. Má číslo sněmovního tisku 937. Je to podle mne nutné preventivní opatření. Navrhuji zařazení tohoto sněmovního tisku 937 na program této schůze, a to po pevně zařazených bodech na středu 15. března. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: V pořadí, tak jak jste přihlášeni - nyní kolega Faltýnek, poté k pořadu schůze paní poslankyně Chalánková. Prosím. ***