(16.40 hodin)
(pokračuje Marksová)

A jinak ano, tady je pořád evidováno v tuto chvíli asi 378 tisíc uchazečů o zaměstnání a meziročně je to méně o 63 tisíc, takže se to snížilo, ale z této množiny je nutno si uvědomit, že 60 tisíc, což také je nemalé číslo, jsou osoby se zdravotním postižením, které asi nemůžeme úplně na tom trhu práce brát jako úplně rovnocenné uchazeče. Dalších 60 tisíc jsou lidé, kteří v tuto chvíli pracují na tzv. nekolidujícím zaměstnání, to znamená, že za ně úřad práce platí zdravotní a sociální pojištění a oni si smějí vydělat do poloviny minimální mzdy, kdy my se domníváme, že těchto 60 tisíc lidí jsou lidé, kteří zjevně pracují, a zřejmě hodně toho využívají zaměstnavatelé, oni částečně mají legálně tu polovinu minimální mzdy, ale ten zbytek je asi načerno, a teď vlastně v novele, která už čeká na projednání tady ve Sněmovně, je opatření, které má tady tomu zabránit.

To je asi všechno pro tuto chvíli. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Prosím, pane poslanče, vaše doplňující otázka.

 

Poslanec Leo Luzar: Paní ministryně, hovořila jste o testování. Dokážu si představit situaci - šička v úkole, aby si vydělala svých 14 tisíc čistého, ve stoprocentním plnění úkolu musí pracovat 12 hodin denně. To testem stoprocentně, protože se nikdo nepřihlásí o tuto otrockou práci u stroje, a ti lidé, ti zaměstnavatelé, budou říkat, že mají nedostatek pracovních sil. Pokud by ale testování tady tohoto pracovního místa bylo o tom, že zaměstnavatel zkusil přidat v tom platu nebo v tom konkrétním oboru, který hledá, třeba deset procent a inzeroval toto, že hledá zaměstnance s přidáním oproti stávajícímu stavu, a ani potom se mu nikdo nepřihlásil, chápal bych to jako testování možnosti zaměstnat lidi v nedostatkových profesích. Nemám nic proti zaměstnávání cizinců, ale problém je v tom, že aniž by byl tlak na zvyšování mezd v těch oborech, kde je nedostatek zaměstnanců, tak se hledají všechny cesty, jak přivézt levnou pracovní sílu ze zahraničí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Prosím, paní ministryně.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Já se domnívám, že na základě těch čísel, která jsem tady přednesla, je vidět, že skutečně tu není žádný velký neorganizovaný příliv. Jinak já s vámi souhlasím, že je potřeba neustále tlačit na růst mezd. Vláda proto neustále navyšuje minimální mzdu. I tím se vlastně dostáváme do konfliktu, kdy podle mého názoru by to navyšování mělo být mnohem vyšší, mělo jít mnohem rychleji, ale i s tím, tak jak je, se v tuto chvíli dostáváme do konfliktu se zaměstnavateli. A já mám opravdu pozoruhodnou zkušenost, že v některých podnicích na jednu stranu ti zaměstnavatelé říkají, že nemají lidi, a na druhou stranu nám nadávají, že zvyšujeme příliš minimální mzdu. Takže já si o takových zaměstnavatelích také samozřejmě myslím své, že by měli navýšit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní ministryni. V osmé interpelaci pan poslanec Roman Kubíček bude interpelovat nepřítomného pana ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ve věci situaci ve VOZP. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, dámy a pánové, již delší dobu probíhají tiskem informace o nejasné situaci ve vedení Vojenské zdravotní pojišťovny, kde byl správní radou odvolán či neodvolán stávající ředitel MUDr. Štein. V současné době se na mou osobu obracejí klienti zdravotní pojišťovny, kteří jsou touto situací znepokojeni a nejsou si jisti, zda VOZP dodrží všechny své závazky a její léčebná péče bude hrazena v plném rozsahu. Mnoho z nich uvažuje o změně zdravotní pojišťovny. Hromadný odchod by mohl vést k destabilizaci této zdravotní pojišťovny.

Vážený pane ministře, mohl byste uvést na pravou míru, jaká je skutečnost a aktuální situace ve VOZP, a potvrdit, zda se mají či nemají její klienti něčeho obávat? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, panu poslanci bude odpovězeno písemně.

Pan poslanec Jiří Zlatuška bude interpelovat pana vicepremiéra Pavla Bělobrádka ve věci kómatu nebo invalidity informačního systému VaVaI. Prosím.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Vážený pane předsedající, vážený nepřítomný pane ministře, navazuji na svou minulou interpelaci z minulého týdne kolem nefunkčního a zákonu odporujícího stavu v souvislosti s informačním systémem pro výzkum, vývoj a inovace. Tento systém stále nedovoluje aktualizace údajů, o které se jedná. Je to stav, který přetrvává od vypnutí tohoto systému v červnu. Od té doby byla zprovozněna pouze část jeho aplikací, které umožňují prohlížení dat. Jedná se o centrální evidenci aktivit, evidenci veřejných soutěží, rejstřík informací o výsledcích a centrální evidenci projektů, ale bez možnosti přidávat údaje, zejména přidávat údaje, které se týkají nových projektů. Není možné startovat nové projekty, přidělovat jim finance. Tento stav trvá. Vzhledem k tomu, že v tom červnu došlo ke kolapsu tohoto systému a dodnes systém není funkční a neodpovídá zákonným požadavkům, na což vás ostatně upozorňovala třeba Česká konference rektorů ve svém usnesení z 30. září letošního roku, je nasnadě otázka, jestli ten systém je v kómatu, ze kterého doufáte, že se časem probere, nebo jestli to, co je dnes provozováno, je trvalá invalidita, do které se ten stav dostal, a nikdy nehodláte tady tento stav opravit.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Panu poslanci bude odpovězeno písemně.

Paní poslankyně Markéta Adamová bude interpelovat paní ministryni práce a sociálních věcí ve věci zákona o hmotné nouzi.

 

Poslankyně Markéta Adamová: Děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, dlouhodobě řešíme problematiku doplatku na bydlení, kvůli čemuž jsem vás již v minulosti interpelovala. Zákon o hmotné nouzi prochází jen v tomto volebním období už několikátou novelizací. Já však dlouhodobě tvrdím, že není nutné neustále měnit zákon a zpřesňovat jej, protože by stačilo, kdyby úředníci úřadů práce skutečně kvalitně pracovali, prováděli kontroly, a to lze i se stávající úpravou zákona. Přesto se mnoho nezlepšilo, obchod s chudobou jen kvete. V poslední době se tento problém z ubytoven přesouvá do bytů.

V Jirkově v severních Čechách vznikla petice Za důstojné bydlení, kterou dne 1. listopadu tohoto roku projednal petiční výbor Sněmovny, jehož jsem členkou. Přímo s představiteli obce a petenty, Sdružením vlastníků jednotek a dalšími jsme řešili tuto situaci. SVJ v řadě lokalit mají zásadní problém s nájemníky bytů, které vlastní spekulanti vydělávající na vysokých částkách doplatků na bydlení, protože majitelé bytů za nájemníky inkasují dávku, ale už neplatí za služby či do společného fondu oprav. Jednání byla přítomna i ombudsmanka Anna Šabatová, která potvrdila, že dle výkladu zákona o hmotné nouzi je možné, aby úřady práce dávku rozdělily a část vyplácely přímo sdružení vlastníků jednotek právě na služby. Úřady práce tak dnes nečiní, i když by už dávno mohly, a z celé situace dál těží nepoctiví spekulanti.

Chci vás tedy požádat, abyste co nejrychleji zadala úřadům práce pokyn, že mají vytvořit jednoznačnou metodiku, podle které se budou úředníci řídit, a pomohou eliminovat problém dnes už nejen s ubytovnami a problematickými nájemníky ubytoven, ale s problematickými majiteli bytů a jejich nájemníky, který dopadá na poctivé a slušné lidi, vlastníky okolních bytů. SVJ se dnes často nacházejí před krachem, protože nejsou schopny platit dluhy za problematické sousedy. Jim bychom měli skutečně pomoci a neobávat se, že lidé z problematických bytů budou žalováni nepoctivými vlastníky bytů (předsedající upozorňuje na čas) protože, jak uvedla ombudsmanka, ti by neměli před soudem s takovou žalobou uspět.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová (Hovoří nastydlým hlasem.) Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Poslankyně a poslanci, jsem vlastně vděčná, že poslankyně za stranu, jakou je TOP 09 (odkašlává) - já to dnes s tím hlasem líp neumím - říká něco o lidech, kteří pracují na úřadu práce, a že je potřeba, aby vlastně tito mnohem více a lépe kontrolovali. Tak já bych ráda připomněla, že když jsme nastoupili do této vlády, tak jsme zdědili situaci, kdy pan exministr Drábek za TOP 09 úplně zmasakroval úřady práce. Přes všechen odpor obcí a rozumných lidí násilně převedl agendu hmotné nouze z obcí na úřady práce a zároveň drasticky snížil počty úředníků, kteří tu agendu dělali. Takže vlastně znemožnil jenom tou redukcí... Za prvé to byl neskutečný zmatek, tam se stěhovaly fyzicky počítače atd., atd. Za druhé samozřejmě znemožnil to, aby ty úřednice opravdu měly kapacitu na to a chodily na nějaká opravdu důkladná sociální šetření, protože byly rády, že seděly v kanceláři a byly schopny nějak ty dávky vydávat a aspoň elementárně kontrolovat podklady. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP