(15.10 hodin)
(pokračuje Korte)
Cituji dále z dopisu United nations watch: "To, že se Výkonnému výboru UNESCO dosud nepodařilo ničení Hamásu a cynické zneužívání tohoto místa zařadit na program, podtrhuje tragickou politizaci a rozpolcenost při plnění cíle agentury chránit světovou kulturu a dědictví. Za situace, kdy Hamás mění místo kulturního dědictví na teroristické cvičiště, mlčení UNESCO nyní dává v sázku samotnou důvěryhodnost této organizace," uzavírá dopis.
Stejně tak mimochodem UNESCO mlčí nyní, když Palestinci bagrují Chrámovou horu pod záminkou výstavby podzemní mešity a ničí přitom veškeré archeologické nálezy, které dokládají tisíciletou přítomnost Židů v Jeruzalémě.
Dnešní návrh šesti muslimských států označilo izraelské ministerstvo zahraničí za pokus o zkreslení historie a o smazání vztahu židovského národa a jeho nejsvětějšího místa a o vytvoření falešné reality. Západní stěna je jedním z mála pozůstatků starověké opěrné zdi, která zpevňovala uměle vybudovanou terasu na hoře Moria, na níž stál v době vlády Heroda Velikého rekonstruovaný druhý chrám. Tento chrám byl zničen Římany v roce 70 občanského letopočtu. Židům je zakázáno se modlit na Chrámové hoře. Nikoliv z důvodů politických, ale na základě starých židovských předpisů, náboženských. Nikdo totiž dnes neví, kde se nalézala vnitřní svatyně chrámu, do níž bylo zakázáno vstoupit. Proto je západní zeď místem modlitby, které je ke starozákonní nevstupitelné svatyni zničeného chrámu nejblíž. Je považována za nejsvatější místo, kde se Židé mohou modlit. Teprve mnohem později, o mnoho staletí později, vznikla muslimská tradice, podle které Mohamed přistál se svým okřídleným koněm Burakem právě na Chrámové hoře při své noční cestě z Mekky do Jeruzaléma a zpátky.
Izraelský premiér poukázal na absurdnost této situace, jak už se zmínila kolegyně Němcová, tím, že je stejná, jako kdybychom popřeli vztah Číňanů k Velké zdi či vztah Egypťanů k pyramidám. Já k tomu dodávám, že to je úplně stejné, jako kdybychom popřeli vztah Čechů k Hradčanům. Koneckonců dnešní podoba Hradčan je veskrze dílem Habsburků, kteří Češi nebyli. Takže by UNESCO klidně mohlo přijmout nějakou analogickou rezoluci.
Cílem UNESCO má být mimo jiné záchrana a propagace světového kulturního dědictví. Tímto usnesením popírá svůj vlastní program a kompromituje všechny úspěšné projekty, které kdy realizovalo. Touto rezolucí se v podstatě dostává na úroveň Talibanu, který zničil jedny z nejvýznamnějších památek v Afghánistánu, gigantické sochy Buddhy v Bámjánském údolí.
Popírat vztah mezi judaismem a křesťanstvím a Jeruzalémem je nejen znakem primitivismu a barbarství, ale též popíráním historických pravd a skutečností. Troufám si takové jednání srovnat s popíráním holocaustu, což je v mnoha zemích trestný čin. Vztah Židů a křesťanů k Jeruzalému je čistě náboženský. Nemá nic společného se současnou politickou situací na Blízkém východě ani nikde jinde ve světě. Křesťanství se zrodilo v Jeruzalémě. Pro Židy je Jeruzalém středobod judaismu. Modlí se směrem ke svatému městu, ať se nalézají kdekoli ve světě. Jeruzalém je spojen s židovským náboženstvím 3 000 let a nepochybně to tak zůstane i nadále. Jakékoliv zlovolné, nenávistné a nesmyslné rezoluci navzdory.
Dámy a pánové, já vás proto prosím, je třeba tuto hanebnou rezoluci rezolutně odmítnout. A já vás prosím o podporu usnesení, které předložila kolegyně Černochová. Děkuji za pozornost. (Potlesk několika poslanců zprava.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ještě je zde faktická poznámka pana poslance Šarapatky a potom přednostní právo pana předsedy Miholy. A ještě pan kolega Soukup s řádnou přihláškou.
Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já nepochybně souhlasím s názorem, že Jeruzalém je svatým místem tří monoteistických náboženství. Několikrát jsem Izrael navštívil. Když se na mě někdo podívá z profilu, tak jistě pochopí, že nemohu mít negativní vztah k Židům. Já bych ale chtěl - tady se hovoří o usnesení. A četli jsme někdo tu rezoluci? Pokud máme hlasovat o usnesení, tak bych očekával, že všichni dostaneme tu rezoluci na stůl, abychom se s ní mohli seznámit. Takže bych chtěl říct, že to asi nebude úplně tak jednoduché.
Nechtěl bych se dostat do situace, ve které byli naši spoluobčané kdysi, když podepisovali Antichartu a nevěděli, co podepisují. Takže bych byl rád, kdybychom se co nejdříve mohli s tou rezolucí seznámit. Děkuji vám.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Mihola.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jen krátce, protože tady bylo už skoro vše podstatné řečeno. Projev pana kolegy Korteho mě vtáhl trošku do historie, zavzpomínal bych na Izrael, ale na to není teď čas. Kolega Sklenák - slíbil jsem, že to bude krátké. Takže jenom bych chtěl říct, že rezoluci schválenou výkonnou radou OSN pro výchovu, vědu a kulturu vnímám jako velmi nesprávnou a velmi nešťastnou. Říkám to jako politik i jako historik a učitel. Klub KDU-ČSL podpoří usnesení, které nyní diskutujeme. A chtěl bych za jeho přípravu poděkovat kolegyni Janě Černochové a dalším, kteří se na jeho přípravě podíleli. A dovolil bych si bez dalšího rozebírání upozornit na to, že opravdu mnohé světové tragédie začaly u nesprávných vyjádření, nesprávných interpretací a pojmenování. Mějme to prosím na paměti.
Věřím, že společnou podporou tohoto usnesení potvrdíme, že dlouhodobě přátelské vztahy mezi Českou republikou a Izraelem jsou výborné i dnes. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Soukup, potom paní poslankyně Černochová.
Poslanec Zdeněk Soukup: Dámy a pánové, myslím, že si musíme přiznat, že v Evropě se v současné době určité signály antisemitismu projevují. To, že hlasovaly ty státy EU tak, že se zdržely hlasování, to není náhoda. Chtěl bych upozornit i na to, může to být náhoda, že nedávno v podstatě i u nás jsme řešili problém s mapou, na které se objevil Tel Aviv namísto Jeruzaléma. My jsme v té době byli s takovou neoficiální delegací v Izraeli a musím říct, že to tam vyvolalo velké pobouření. A když vidíte lidi, jakým způsobem oni čelí mnoho desítek let obrovskému nebezpečí, když potkáváte děvčata, která namísto kabelky nosí samopal, to jsou vojandy, které ve volných chvílích nosí samopal, protože se tam kdykoliv může něco stát. Když jsme vyjeli, na mě hlubokým dojmem zapůsobilo to, když jsme navštívili pozorovací stanoviště modrých přileb. A vidíte? Pod sebou nám ukazují hranice Sýrie, Libanonu. Tam operuje Islámský stát. Včera jsme tady měli raketový útok.
To jsou věci, kdy si uvědomíte, že je třeba Izrael podpořit. Tím spíš, že Izraelci na nás reagují velice pozitivně. Oni neustále vzpomínají na to, jakým způsobem jsme jim v 48. roce pomohli. Vím, ta pomoc byla motivována možná jinými důvody, ale tam dodneška skutečně platí, když řeknete Čech, to je česká puška. ***