(Schůze zahájena ve 14.00 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 50. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 50. schůze ve čtvrtek 6. října a pozvánka vám byla rozeslána v pátek 7. října.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Chtěl bych informovat, že hlasuji s kartou číslo 15.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Pavla Čiháka a poslankyni Gabrielu Peckovou. Zeptám se, zda má někdo jiný návrh.
Pokud tomu tak není, rozhodneme hlasováním, které jsem zahájil. Ptám se, kdo souhlasí s návrhem ověřovatelů. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 1. Přihlášeno je 94, pro 66, proti 1. Tento návrh byl přijat a konstatuji, že jsme ověřovateli 50. schůze Sněmovny určili pana poslance Čiháka a paní poslankyni Peckovou.
Pan poslanec Vondráček má kartu 54.
Chtěl bych vás informovat, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Andrle Sylor - zahraniční cesta, pan poslanec Benešík do páté hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Fiedler - pracovní důvody, pan poslanec Kádner - zdravotní důvody, pan poslanec Koskuba - zdravotní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Plzák - zahraniční cesta, paní místopředsedkyně Pokorná Jermanová - osobní důvody, pan poslanec Pražák - zdravotní důvody, paní poslankyně Putnová - osobní důvody, pan poslanec Sedláček - zdravotní důvody, pan poslanec Schwarzenberg - pracovní důvody, pan poslanec Zavadil - zahraniční cesta a pan poslanec Zlatuška - zahraniční cesta.
Z členů vlády se omlouvá pan vicepremiér Bělobrádek od 16.15 - pracovní důvody, pan ministr Jurečka - pracovní důvody, pan ministr Mládek - zahraniční cesta, pan ministr Němeček - pracovní důvody, paní ministryně Šlechtová - zahraniční cesta, pan ministr Ťok od 15.30 - zahraniční cesta, paní ministryně Valachová - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek - rovněž pracovní důvody.
Pan poslanec Karamazov - karta číslo 69.
Tolik tedy omluvy.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 50. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Chtěl bych vás informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium.
Navrhujeme za prvé vyhovět žádosti pana ministra obrany zařadit pevně bod 227, což je působení sil a prostředků - Irák, na 20. 10. jako první bod po písemných interpelacích.
Zařadit nový bod Informace členky Evropské komise Věry Jourové na čtvrtek 20. 10. jako druhý bod po písemných interpelacích.
Vyhovět žádosti ministra dopravy a zařadit pevně body 5 a 6 na úterý 25. 10. po již pevně zařazených bodech.
Zařadit pevně na středu 26. 10. ihned po projednání bodu 1, což je státní rozpočet, bod 58 návrhu pořadu, což je stavební zákon v prvním čtení.
V úterý 8. 11. změnit pořadí v projednávání již pevně zařazených bodů, a to tak, že nejprve projednáme bod 149 a poté bod 145. V původním návrhu je to obráceně.
Zařadit blok voleb pevně na středu 26. 10. ve 12 hodin 45 minut. To jsou body 215, 216 a 217.
A nyní prosím pana poslance Stanjuru, aby mě pečlivě poslouchal, protože na návrh pana poslance Stanjury jsme se dohodli na politickém grémiu, že bychom do bloku voleb zařadili ještě bod dovolba členů vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47. Nicméně jsem obdržel informaci, že na minulé schůzi Sněmovny byl přerušen bod Návrhy na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, který mimo jiné obsahoval i rezignaci dvou členů této vyšetřovací komise, a Sněmovna dosud tyto rezignace formálně nevzala na vědomí. Takže dovolba těchto členů by teoreticky mohla být učiněna již v tom bodě 215, který je zařazen na této schůzi. A já prosím pana předsedu volební komise, aby v případě potřeby připravil příslušný postup.
Ještě se omlouvá pan poslanec Gabrhel, a to od 14 do 14.30 dnes z pracovních důvodů.
Z mojí strany je to v této fázi vše. Vidím paní poslankyni Černochovou, ale mám tady ještě pár písemných přihlášek, které byly před ní, a potom jí dám slovo.
Prosím pana poslance Koníčka, pokud nejsou vystoupení s přednostním právem. Není tomu tak. Takže pan poslanec Koníček, po něm pan poslanec Okamura a potom paní poslankyně Černochová a potom pan poslanec Adámek a další. Prosím.
A prosím sněmovnu o klid, abych si mohl poznamenat to, co bude navrhovat pan poslanec.
Poslanec Vladimír Koníček: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně a kolegové, máme na pořad zařazeny dva body, které jsou novelami zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, a to je bod 110, sněmovní tisk 738, a bod 157, sněmovní tisk 842. Chtěl bych vás požádat, zda bychom mohli hlasovat o pevném zařazení na tento čtvrtek 20. října jako první a druhý bod po písemných interpelacích. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Okamuru.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovolte mi, abych jménem našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, navrhl zařazení mimořádného bodu na program této schůze Poslanecké sněmovny s názvem Zavedení přímé volby a odvolatelnosti politiků. Tento náš návrh na změnu českého politického systému směrem k přímé demokracii získal totiž po právě skončených krajských volbách -
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, velmi se omlouvám, ale já nejsem schopen rozumět tomu, co říkáte, z důvodu vysoké hladiny hluku. Prosím všechny, aby se usadili, aby se ztišili. A pokud neklesne hladina hluku, budu nucen přerušit jednání.
Poslanec Tomio Okamura: Tak já chápu, že poslance jiných politických stran nezajímá zavedení odvolatelnosti politiků, takže děkuji, že jste tady zjednal trošku klid. Takže já bych pokračoval.
Takže dovolte, abych navrhl zařazení mimořádného bodu na program této schůze Poslanecké sněmovny s názvem Zavedení přímé volby a odvolatelnosti politiků. Tento náš dlouhodobý návrh na změnu českého politického systému směrem k přímé demokracii získal totiž po právě skončených krajských volbách opět na velké aktuálnosti a znovu se ukazuje potřeba začít nad touto změnou velmi vážně diskutovat v celém politickém spektru.
Jen připomínám, že náš ústavní zákon, který naše hnutí SPD navrhlo a který by umožnil přímou volbu a odvolatelnost politiků, jste tady ve Sněmovně vloni zamítli.
Minulý týden proběhla republikou vlna rozhořčení nad tím, že vítěze voleb obešly druhé strany a kandidát na hejtmana, který vyhrál volby, se nakonec hejtmanem nestal a občané se cítí podvedeni. Také prezident Miloš Zeman ústy svého mluvčího toto jednání označil za nesportovní a někdy až politicky bizarní spojování různorodých stran do koalic s jediným cílem: vyšachovat vítěze. A dodal - cituji: "Taková spojení mohou být chápána jako určitá zrada voličů."
Pan vicepremiér Babiš následně vyslovil názor, že - cituji: "Celé volby byly vlastně tak trochu podvodem na voličích." Pozoruhodné na vyjádření pana Babiše je fakt, že to byl... (Odmlka pro hluk v sále.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, já opravdu ještě jednou prosím o klid. Pokud se nesníží hladina hluku, tak asi začnu vyvolávat jmenovitě ty, co hlučí.
Poslanec Tomio Okamura: Takže pan vicepremiér Babiš následně vyslovuje názor, že - cituji: "Celé volby byly vlastně tak trochu podvodem na voličích." Pozoruhodné na vyjádření pana Babiše je fakt, že to byl právě pan Babiš a jeho hnutí ANO, kteří vloni zamítli spolu se Sobotkovou ČSSD náš návrh zákona o přímé volbě hejtmanů a starostů. ***